Prenos bábätka z pôrodnice cez hranice a potrebné doklady

bagira89
29. dec 2012

Baby ktore ste museli z porodnice preniest babenko domov cez hranice, museli ste najskor vybavit pas, ci vam dali daky papier??? Kolko sa čaká na pas? Od júna 2012 je taký zákon: "Povinný cestovný doklad pre deti do 5 rokov v rámci EÚ. Ak sa chystáte vycestovať do zahraničia, nezabudnite, že od dnešného dňa musia mať aj vaše deti do 5 rokov vlastný pas. Novú prax zaviedla Európska únia v boji proti obchodovaniu a únosom detí." A teraz čo...prepustia ma z pôrodnice a budem na hranici stanovať kým mi pas nevyhotovia alebo ako?? Bývam totiž v Česku, len tam nemám poistenie tak musím ísť rodiť na Slovensko... Ďakujem za rady

sharmana
30. dec 2012

@bagira89 lekár nemusí prísť domov, môžeš ísť ty ku nemu na prehliadku, ja som sa dohodla s lekárkou, že ja prídem, aj ked bola ochotná prísť ku mne... To je najmenej, to sa dohodneš, alebo si dáš spraviť prehliadku v Cechách, aj tak budeš potrebovať pediatra aj tam..

yennn
30. dec 2012

@bagira89 mne sa ráta to čo píše @scrabble - čo ak by si ozaj zo zdravotných dôvodov nemohla vycestovať na slovensko

jania023
30. dec 2012

@bagira89 aha tak to mas super moja..lebo rodny list mas urobeny do cca tyzdna a pas zrychleny mas za 2 dni na zaklade rodneho listu takze cca tyzden a pol nato potrebujes..aj tak budes po porode takze je to ok ci?

bagira89
autor
30. dec 2012

@yennn podla nich uz teraz nemam ist do ceska lebo o dva tyzdne mam termin a tym padom tam idem akoze so zamerom porodit tam a nie je to neplanovane, ze mam ostat tu. Kazdopadne sa to posudzuje od pripadu k pripadu....blbo to vyslo ze manzela prijimaju akurat 10dni pred porodom do novej prace to kvoli tomu vsetko

bagira89
autor
30. dec 2012

@jania023 hej hej len tym padom nebudem moct ist domov do ceska kym sa tie doklady nevybavia a musim byt dakde v ubytovni ci kde sama s malym a to byvame hodinu od Trencina...absurdne no co uz...poistovni to je jedno

jania023
30. dec 2012

@bagira89 chore ale ako hovoris im jeto jedno..preco manzel nevezme volno ?od zakona ma sice narok iba na den ci dva ale aj tak 😝

bagira89
autor
30. dec 2012

@jania023 na porod si vezme volno. Len najskor nech ma tu zmluvu 😀 daco bude...

bagira89
autor
4. jan 2013

Ludiaaaaa neveriiiiim ;) tri mesiace sa to snazim vyriesit aby som mohla rodit v CR a furt iba neda sa neda sa neda sa este aj ten pas k tomu ze si maleho nemozem zobrat cez hranice domov... Stacilo tak malo! Kontaktovať Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre vnútorný trh a služby...no a z ministerstva zdravotnictva to zacali riesit a dokonca poskytli cislo na riaditelku uradu dohladu nad zdr.starostlivostou ze keby bol problem, ani by ste neverili ako boli vsetci sama ochota zrazu! Do pol hodiny som mala EU formular zabezpecujuci poistenie v CR pocas materskej v ruke dokonca pani z riaditelstva dala pokyn do poistovne a tam nas tam s tym museli cakat po otvaracej dobe 😀 Neveriiiiiim a to dnes sme sa mali stahovat, a POSLEDNY DEN sa to podarilo, waaaaaa tak stahujeme zajtraaaaa. Lubim vas 🙂)) a pomohli mi na stranke www.europa.eu

bagira89
autor
4. jan 2013

@jania023
@yennn
@sharmana
@adri2626
@iwqe
@lucinocka
@scrabble
@feb13
@slniecko77
@bianca

Baby dakujem za podporu, podarilo sa to, kuk koment hore 🙂

cawes
4. jan 2013

@bagira89 ja zijem a aj som rodila vo svajciarsku ked som isla prvy krat z malym domov mala som nahradny pas.isla som s nim zo svajcu na sk a naspat teraz v decembri som isla znova kedze mi skoncila platnost toho nahradneho (platil 2 mesiace) a bol neplatny asi len 4 dni tak som isla bez toho. Presla som 1000 km a vsetko ok. Z ciech by som sa vobec nestresovala prejst ci nie.

slniecko77
4. jan 2013

@bagira89 srdecne gratulujem 😵 tesim sa s tebou 😵
..takto si porod a tie krasne chvile ppo nom uzijete vsetci traja spolu 😵 nadhera!!!
xxx

..prosim ta kto ti poradil koho oslovit? ako si sa k tomu dopatrala?

bagira89
autor
4. jan 2013

@cawes ahoj ja som aj bola na policii a povedali ze ziadne ine riesenie neexistuje ako pockat dva pracovne dni dakde na pas, od juna 2012 je novy zakon proti unosu deti este by mi ho zobrali nahodou... Ale ako pisem vyssie huraaaa vybavilo sa to dneska vsetko. Prajem pekny den

cawes
4. jan 2013

@bagira89 tak to mne tiez bolo jasne ze to tak je, ale mne sa nechcelo cakat vedela som ze pas budem robit na pockanie az tu na sk kedze vo svajci by som ho do vianoc nemala tak som zariskovala a hotovo.

libad
4. jan 2013

@bagira89 ahoj.ja som rodila u nas na slovensku a byvame v madarsku pas nam trval myslim 2-3 tyzdne ale este pred tym sme museli vybavovat vseliake papiere aby nam vydali ten pas.Museli sme ist najprv do Nitry az 2krat potom do NZ od nas rodny list aj od mojich rodicov to bolo nieco strasne ale to aj preto lebo partner je madar a neni sme ani zosobaseny.

bagira89
autor
4. jan 2013

@slniecko77 dakujem moc🙂 bola to nahoda dala som do googlu ze europsky preukaz pôrod...a vyskocila mi ta ich stranka europa.eu kde pisu taky pribeh ako nazorna ukazka o babe co rodi v zahranici, pod tym bolo: potrebujete pomoc? Tak som na to tukla poslala otazku do tej EU komisie, odtial mi sice odpisali ale teraz pozeram ze nakoniec moc neporadili, pisala som potom to iste skopirovala na ministerstvo zdravotnictva bol tam kontakt na poradnu a dnes mi odpisala pani z ministerstva...takze oprava, pomohli mi tam.

bagira89
autor
4. jan 2013

@libad je to katastrofa viem len manzel pracuje v cr takze to by sme boli od seba...tak som to tolko riesila az sa dnes podarilo a schvalili mi porod v cr.

slniecko77
4. jan 2013

@bagira89 tak sa tesim 🙂
..ja by som to hnala cez hlavnu pobocku zdr. poistovne a odvolavala sa na pravo mat manzela pri porode a odlucenost rodiny..aaale to je jedno, hlavne, ze si to vybavila a vyslo to 😵
..tak a teraz sa uz len sustredit na porod 😉 vela stastia 😵

libad
4. jan 2013

@bagira89 Tak to je super.ja som mohla tiez rodit tu v madarsku ale ja som nechcela.

yennn
5. jan 2013

@bagira89 blahozelam, normalne mi chlpy na ruke stoja 😀
Tak uz sa mozes skludnit a cakat prichod babenka na svet. Drzim palce nech porod prebehne co najrychlejsie a bezbolestne, a hlavne nech ste obe (obaja?) zdravi 🙂

bagira89
autor
5. jan 2013

@yennn dakujem pekne 🙂 ale kedze mam 10dni do porodu este musi maly vydrzat dnesne stahovanie a 3hodinovu cestu a pockat kym posleme v pondelok potvrdenie o pobyte do poistovne bez toho to neplati tak sa iba modlim nech vydrzi aby sme mohli byt spolu vsetci. Dakujem este raz ;)

adri2626
7. jan 2013

@bagira89 Držím palčeky aby malý vydržal a aby všetko dopadlo v poriadku ... potom nám daj vedieť 🙂 Len sa veľmi nenamáhaj - šetri sa - aby si to malý nerozmyslel a prišiel na svet skôr ako plánuješ 🙂 Prajem všetko dobré.

bagira89
autor
10. jan 2013

@adri2626 dakujem 🙂 nakoniec vsetko dobre dopadlo, prestahovali sme sa do cr a aj tu mozem rodit takze nadej umiera posledna ;) ale ze takto na poslednu chvilu to vyjde necakal nikto...a do porodu este 5dni. Dakujeeem🙂

jasmincek
1. feb 2013

Dámy a taká lahôdka ako moja otázka - Chceme ísť ako čerství manželia na rok na Nový Zéland. Hypoteticky, keby sa nám počas toho roka tam narodilo bábo, čo by to znamenalo byrokraticky? Museli by sme asi teda žiadať o predĺženie víz aby malo malé aspoň 3 mesiace (dokedy je nebezpečné lietanie), kto by preplatil pôrod, ak by sme tam boli normálne nejakú dobu zamestnaní? Ako by to bolo s dokladmi? Tiež by sme museli žiadať o nejaký špeci slovenský pas, alebo by nám pas vydali aj tam? Proste ísť tam dvaja a vrátiť sa traja - "neplánovane", pustili by nás vôbec domov???
Vďaka za pomoc a odpovede