Priezvisko dieťaťa

19. feb 2024

Ahojte prosím Vás chcem sa spýtať keď dám dcérke priezvisko po sebe, keďže ešte nie sme zobratí, tak po svadbe sa len malej zmení priezvisko? Zostane jej aj to prvé po mne? Ako keby za "slobodna" alebo sa úplne vymaže?? Ďakujem za odpoveď.

nikha2809
19. feb 2024

Po svadbe sa jej automaticky nezmení priezvisko, zmeníte jej ho vy, rodičia, tak ako budete chcieť.Aj keď neviem, ako to je pri deťoch, či môže mať dve priezviska, alebo len jedno.

autor
19. feb 2024

@nikha2809 rozumiem a keď jej ho zmeníme zostane moje za slobodna jej ako predchádzajúce priezvisko alebo sa anuluje?

zuzinka888
19. feb 2024

Dieta moze mat len jedno priezvisko. Ak je manzel aj otec dietata zmeni sa priezvisko aj jemu. Ak nie potrebujes suhlas bio otca.

autor
19. feb 2024

@zuzinka888 áno je jen otec. Len problém je ze vydávať sa ja nechcem 😀😀 a viem ze iné priezvisko robí sarapatu tak preto sa pýtam ze ak by som sa predsa len dala na svadbu nahovoriť ci bude problém malej priezvisko zmeniť teda za jeho po svadbe.

zuzinka888
19. feb 2024

Nie nebude to problem.

nikha2809
19. feb 2024

Vôbec v tom nebude problém, zmeniť jej ho po svadbe, pokiaľ bude manžel otec, pretože on s tým musí suhlasit

vroni
19. feb 2024

Pokiaľ si vezmeš otca dieťaťa a s ním aj jeho priezvisko, zmení sa automaticky aj priezvisko dieťaťa. Odovzdáva sa to zároveň s papiermi na svadbu.

andrejka1974
19. feb 2024

Ale vy pred narodením budete musieť ísť na úrad a dohodnúť sa aké meno jej dáte bežne sa dáva po otcovi a nevadí že matka ma iné ako dieťa

minenkak
19. feb 2024

@andrejka1974 automaticky sa dáva priezvisko po matke a aj bežne,nič netreba dohadovať

hipuska
19. feb 2024

@andrejka1974 zavadzas. Nemusia ísť nikde ohľadom priezviska. Dieta dostane priezvisko po matke. Jedine, ak chce byť otec zapísaný v rodnom liste, z tohto dôvodu treba ísť.na matriku ale nie kvôli priezvisku.

minenkak
19. feb 2024

Priezvisko dieťaťa sa rieši len pri svadbe,aké budúce deti budú mať priezvisko,pri slobodnej matke, má dieťa priezvisko automaticky po matke

sheila121
19. feb 2024

@minenkak nemá automaticky po matke. Ja nie som vydatá a dieťa má meno po ex, lebo som to tak chcela.

minenkak
19. feb 2024

@sheila121 automaticky zo zákona má dieťa priezvisko po matke,už ak sa rodičia dohodnú inak ma dieťa priezvisko po otcovi

tradaaa
19. feb 2024

Alebo si môžeš ty aj po svadbe nechať svoje priezvisko, malej nezmeniť a budete mať stále rovnaké.

minenkak
19. feb 2024

@tradaaa a toto je tá najlepšia a najrozumnejšie možnosť 👍

stannkal
20. feb 2024

Po svadbe sa priezvisko nezmení automaticky ale tak ako sa dohodnete.

marcella1979
20. feb 2024

ahoj, ak chces dietatu dat svoje priezvisko, nepotrebujes vybavovat nic. v porodnici ho napisu automaticky podla tvojho priezviska. ak chcete po otcovi a nie ste zobratí, treba ist na matriku a tam otec musi podpisat papier, ze dieta bude mat po narodeni jeho priezvisko, s cim suhlasis aj ty. tento doklad musite pri porode odovzdat v nemocnici, inak to nebudu moct zapisat.