Priezvisko dieťaťa - dá sa spätne zmeniť na matrike?

ni_kolka_ta
27. júl 2018

Baby ahojte mám otázku či náhodou nemáte niektorá skúsenosti ohľadom priezviska pre nenarodené dieťa. Boli sme (ešte vždy s partnerom) bývalým na matričnom úrade a zhodli sme sa že bude mat mala priezvisko po ňom, len nakoľko bývalý nemá záujem o dieťa a pár už dlhšiu dobu netvorime tak by som chcela aby sme boli s malou rovnako pomenované. Neviete mi náhodou niektorá povedať či to na matrike spätne zrušia? Alebo aký je postup aby mala mala s5 priezvisko po mne. ??? Ďakujem za každú radu a odpoved

bluka2
27. júl 2018

@ni_kolka_ta ak na Slovensku, jedine so súhlasom otca

bluka2
27. júl 2018

Alebo cez súd

iwusik74
27. júl 2018

Musite podat spolocnu ziadost na zmenu priezviska na Okresny urad.. to znamena, ze otec dietata suhlasi so zmenou priezviska. Ak nesuhlasi, tak cestou sudu..to je komplikovanejsie, musia tam byt uvedene dovody.

ni_kolka_ta
autor
27. júl 2018

@bluka2 aj v prípade ak vôbec nie sme zosobášený ? Áno na Slovensku.

ni_kolka_ta
autor
27. júl 2018

@iwusik74 a ak do pôrodnice nezoberiem papier z matriky a nenahlásim otca lebo ten tam vlastne prítomný ani nebude automaticky by mala mat mala priezvisko po mne či mýlim sa?

deti95060810
27. júl 2018

ak nie ste zosob. tak to by nemal byť problém... dieťa má autom. priezvisko po matke... napíš na nick draik- mal by poradiť...

ankare
27. júl 2018

Ak nie ste manzelia, daj dietatku priezvisko po sebe. Ty si jeho najdôležitejšia osoba. Ty babo vynosis, porodís a cely zivot sa oň staráš. V nemecku bezna prax, ze mamicky davaju priezvisko po sebe. Drzte sa!

bluka2
27. júl 2018

Teraz ma tu asi opravia, ale skúsila by som ísť na tu matriku, či ti ten papier nevrátia. Čo sa asi nebude dať, ale oni ti už aspoň vysvetlia tvoje možnosti

pribinak
27. júl 2018

Dieta este nie je na svete? Jaaaj, v pôrodnici nadiktuje svoje priezvisko. To bude smerodajne, co zdáš ty ako matka po narodení dietata.

bluka2
27. júl 2018

Alebo ktovie, či by ti možno nejak pomohlo ísť porodiť za hranice, pozistuj

rachel36a
27. júl 2018

Nepreslozis papier tak meno bude automaticky po tebe

bluka2
27. júl 2018

@pribinak aj keď už dali ten papier na matrike? Oni to nedávajú do systému nejakeho?

deti95060810
27. júl 2018

@bluka2 asi nie, lebo papier treba doniesť na pôrod....

ni_kolka_ta
autor
27. júl 2018

@rachel36a a s rodným listom nebude potom žiadny problém? Lebo ten sa ide predsa vyzdvihnúť na matrike kde bolo spísané aj to aké bude mat priezvisko

bluka2
27. júl 2018

@deti95060810 tak načo sa tam ten papier odovzdáva? Čudne

ni_kolka_ta
autor
27. júl 2018

@bluka2 v pondelok by som tak skočila. A informovala sa len je mi to tam aj take trápne ísť 🤦🏽‍♀️
A ísť rodiť za hranice už asi nemám cela času keďže mám 3,5 týždňa do pôrodu

bluka2
27. júl 2018

@ni_kolka_ta vôbec to nie je trápne. Tie ženy sú väčšinou celkom chapave a poradia, samozrejme ako vždy s ľuďmi môžeš mať smolu

pribinak
27. júl 2018

@bluka2 nie, smerodajne bude co povie matka, dieta este nie je narodené, rodný list sa este len bude pisat.

ni_kolka_ta
autor
27. júl 2018

@bluka2 no len u nás na matrike sama stará pani. A čo stará pani to veľká riesitelka

ni_kolka_ta
autor
27. júl 2018

@pribinak a ten papier nebudú pýtať na matrike keď budú mat záznam?

pribinak
27. júl 2018

@ni_kolka_ta na matrike by mali utvoriť rodný list podla podkladov z pôrodnice.

ni_kolka_ta
autor
27. júl 2018

@pribinak takze mi netreba teraz nič riešiť dopredu s celé sa to vyrieši narodeným malej a tým že nepredlozim papier čo mame z matriky tým pádom mala bude priezviskom po mne s nie tak ako sme na matrike sa zhodli po bývalom

pribinak
27. júl 2018

@ni_kolka_ta vies, podla všetkého by to malo byt sko píšem, ale ľudsky faktor dokaze všeličo. Skus si tam zavolať

11mirka22
27. júl 2018

@ni_kolka_ta to vyhlásenie čo ste spolu urobili na matrike jednoducho nepredloz v pôrodnici. Na matrike nič nebudú riešiť, rodný list vystavia na základe údajov z pôrodnice, ale tým pádom nemôžeš uviesť otca ani do rodného listu, lebo práve to priznanie otcovstva je v tom vyhlásení....

11mirka22
27. júl 2018

@ni_kolka_ta a ak neuvedies otca do rl, tým pádom on nemá žiadne práva k dieťaťu, ani povinnosti, takže zabudni na výživné. Čo takého strasneho sa stalo,že pred pár týždňami ešte vyhlásil na matrike otcovstvo a už zrazu nemá záujem?

pribinak
27. júl 2018

@ni_kolka_ta pre matriku je smerodajným údaj z pôrodnice. Nakoľko od vyhlásenia na matrike ubehol nejaky cas a mohli nastať rozne zmeny, napr úmrtie a este to nemusia mat v systéme

olivnik
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sissy27
27. júl 2018

@ni_kolka_ta no ja by som si tým až tak istá nebola, nájde iniciatívna ženička z matriky podpísaný papier niekde v zložke a aby nebolo platné to, čo bolo podpísané skôr...
Radšej by som si to overila ak nie priamo na matrike (kľudne na nejakej inej) tak u právnika.
Len tak pre zaujímavosť - mňa normálne predvolali na súd, že nech uvediem otca do rodného listu, lebo presne nejaká iniciatívna pracovníčka matriky nahlásila, že matka neuviedla otca a pripravila dieťa o otca a výživné.

erikavesela
27. júl 2018

Mam kamosku, ktorej syn .aj dcera maju.meno po nej, ona nebola s ich otcom zosobasena, v rodnom.liste, ale meno otca uvedene maju...az po narodeni druheho dietata sa vzali, moze byt, ze boli na matrike a dohodli sa, ze deti sa budu volat po nej...nie si s byvalym v ziadnom kontakte?...ja by.som mu asi zavolala a vyscetlula, ze bude lepsie, kedze nie ste spolu, aby sa volala po tebe, ze bude menej problemov, na.matrike tp s nim isla prehlasit a potom kozes udat aj.meno otca...kvoli vyzivnemu...

ni_kolka_ta
autor
27. júl 2018

@11mirka22 otca dieťa ho nazvať ani nemôžem a sám sa ani tak považovať nemôže jedine tá čo Ján toho chlapa považujem je sploditel.