Priezvisko dieťaťa po narodení

helena220
22. mar 2013

ahojte🙂 prosim vas mam otazku, rodim az o 4 mesiace ale riesim jednu velku dilemu. S partnerom, nie sme zosobaseni a ja som sa rozhodla, spolocne sme sa na tom zhodli, ze dietatku po narodeni chceme dat priezvisko po partnerovi, otcovi. Svadba sa nestiha do toho terminu, zijeme v zahranici a ja o mesiac odchadzam natrvalo na sk on tu ostane do porodu pracovat. A to sa chcem spytat, ci je mozne dat babatenku priezvisko po otcovi, ked nie sme zosobaseni???? ak ano, co k tomu treba? co vybavit, kam ist? dakujem vam krasne zienky

majka99999
7. okt 2016

@cicimbruk pre koho je priezvisko motivujucejsie? Pre otca, aby si tu matku nevzal, ved naco, dieta ma moje priezvisko... Co na tom, ze zena, ktora ho nosila 9 mesiacov, znasala ranne nevolnosti a nepohodlie velkeho brucha, jo nema... Asi tak.
Ked sa rozidete, tak bude jednoduchsie pre nu, ak sa bude volat po nej. Ak by ste sa rozviedli, moze si nechat tvoje priezvisko, to je ine. Plus priezvisko dietata sa da sobasom zmenit ako sa zmeni aj priezvisko matky. Neviem, preco by malo dieta mat priezvisko po otcovi... Dokonca poznam par, vzali sa a muz prijal zenine priezvisko. Ja som vydata tradicne, aj so zmenou priezviska. Keby som nebola, deti by sa volali po mne a hotovo. Nech sa sudi.
@majusqa77 cauko zakomplexovana 😉

ella2015
7. okt 2016

@majka99999 Súhlasím s Tebou,moja znama povedala partnerovi,ze meno da po nom,ale priezvisko dostane maly po nej.Kedze ju uz pozna vedel,ze bez svadby nie je sanca,do mesiaca sa vzali a bolo vsetko na poriadku ☺
@majusqua77 Tebe možno nevadí nosiť muzovi dieťa a potom byt len matka dieťaťa,lebo iba to si.Ja by som chcela byt matka a manželka a nie je to o komplexoch, dieťa je podľa mna vacsi zavazok ako manzelstvo...

ella2015
7. okt 2016

@cicimbruk Pre mňa sú skor zakomplexovaný muzi ktorym ide len o to mam potomka a woow zblaznime sa. Neuraz sa ale Tvoj pristup mi pride taky,moje dieta moje priezvisko a Ty si len zena- telo co donosí potomka. Ja by som Ťa ani do rodneho listu nedala, ak potomok nie je dovod na to aby si si zenu vzal tak čo potom...??

katka253111
7. okt 2016

Taaak som rada, ze nie som sama s takym nazorom, baby 🙂 my sme boli zasnubeni...ale nejako sa to dalej neriesilo...pred porodom sme sli na matriku a maly ma priezvisko po mne 🙂 pekne sme to podpisali...aj priatelovi som povedala, ze ked sa raz vezmeme,teda skor ak, tak sa nam zmeni obom....predsa ja budem ta, ktora beha s dietatom po dr, bude chodit do skolky, skoly a aspon nebudu chaosy, ze ako sa matka vola a ako dieta a kto koho ma ako oslovovat 🙂 teraz myslim ze aj lutuje, ze maly neni po nom, ale vsak zmenit to moze svadbou, keby chcel...ked nechce, hold, smola... 🙂

A nemyslim si , ze ide o zakomplexovanost zien...ani nic take...

marcelatje
8. okt 2016

@cicimbruk motivujucejsie? A k comu? Ide tu o dieta nie nejaku motivaciu.
Taktiez nikde nie je napisane ze zena meno otca dietata mat bude. Ak by sa vzali nie je problem dietatu meno zmenit. Ak sa vsak rozidu priezvisko dietata sa da zmenit len so suhlasom bio otca, ti vsak suhlasia zriedkakedy.... potazmo sudom, ani to vsak nie je zaruka.
A situacie ked matka ide s dietatom lekarovi, do zahranicia kdekolvek a nevolaju sa rovnako moze byt niekedy usmevna no vacsinou to veci komplikuje. Nie kazdy veri ze ide o jej dieta len preto ze to povie. Takze nech ma dieta priezvisko po rodicovi ktory sa skutocne stara, nie po tom pre ktoreho ma byt len vikendovou motivaciou.

gabika53
8. okt 2016

@marcelatje presne ako pises...rozisli sme sa a ja som cely zivot lutovala, ze ma priezvisko po nom..nedovolil mi, aby som zmenila priezvisko na moje..z trucu, zloby..bolo to blbe, u lekarov, v skole, na dovolenke..stale kdesi vysvetlovat, ze je to naozaj moj syn..teraz sa uz nestretavaju, synator je dospely..radim URCITE PO MAME...ak sa niekedy vezmete, da sa dodatocne zmenit, aby ste sa volali vsetci rovnako🌞🌌 😉

nivea777
8. okt 2016

ja ked som povedala chlapovi,ze male bude mat priezvisko po mne a ked sa zoberieme ho lahko zmenime.tak len kukal na mna ci som jedla vtipnu kasu... mali sme mat svadbu ale asi ju zrusime kedze bude treba peniaze inde a nebudu to male peniaze plus este keby svadba do toho no konec..tak mu hovorim zoberieme sa na urade, my a dvaja svedkovia a hotovo..ale to nie lebo on chce svadbu v kostole (a jeho rodicia a stara mama sa vyjadrili,ze mu nedovolia mat svadbu na urade)... este mam dost casu rozmysliet si priezvisko

zorilka
8. okt 2016

Casto som tu citala na diskusnych forach ako si chlap zenu ani po rokoch nezobral, zena dala dietatu meno po otcovi a ked sa nedajboze rozisli zmenit meno je na veeeelmi dlhe lakte a sudy (otec s tym musi suhlasit). A citala som tu aj take pripady, ze zena si potom nasla dalsieho partnera a s nim mala dalsie dieta. A teda mama ine priezvisko a jej dve deti detto. Ja by som v tomto chlapom neustupila. OK, nevezmi si ma, ale priezvisko bude po mne a mozes aj salta robit...

vhlave
8. okt 2016

Slobodna zena priezvisko po nej, vydata zena priezvisko spolocne....to je u mna bez kompromisu. Pred 15stimi rokmi sa mi narodilo dieta, terajsi manzel ani nepipol ked som mu vtedy len medzi recou povedala ze dieta bude mat moje priezvisko, poznali sme sa kratko, clovek nevie ako sa vztah vyvinie. Isli sme na matriku, on podpisal priznanie otcovstva, uviedla som ho aj v rodnom liste. Po 3rokoch sme sa vzali, a zmenilo sa nam obom priezvisko...teraz je nas este o par kuskov viac 😀 ale na svojom manzelovi si velmi vazim ze si nepotreboval masirovat svoje ego a bez zbytocnych reci akceptoval situaciu aka vtedy bola

rogana
8. okt 2016

obe moje deti majú moje priezvisko a nemienim to meniť, kým nebude svadba...pokiaľ žena dieťa vynosí a porodí bez toho, aby si ju muž zobral, nemá právo na to, aby deti nosili jeho priezvisko...môj názor

vroni
8. okt 2016

hm, obe moje deti maju priezvisko po otcovi, tak som to chcela. Aj doktor aj skolka ci skola v zdravi prezili, ze sa volam inak, dokonca ma aj spravne oslovuju (okrem doktora, no...) Vo vztahu, kde to skripe, chyba perpektiva alebo zena mava muzovi nad hlavou svadbou ako damoklovym mecom, tam by som otcovo priezvisko nedavala.

majusqa77
8. okt 2016

@ella2015 urcite je dieta vacsi zavazok.. ..a absolutne si ma nepochopila..

rogana
8. okt 2016

a ešte jedna dôležitá vec...príde mi nefér, keď sa v rámci rodiny žena jediná volá ináč...akoby do tej rodiny ani nepatrila

katka253111
8. okt 2016

@rogana presne

Ved keby muz chce, vezme si zenu este pred barodenim dietata a maju vsetci rovnake priezvisko...ked nechce, ale chce len to, aby sa dieta volalo po nom a zena nie, tak to mi pride dost nefer a podraz...

marcelatje
8. okt 2016

@vroni ak sa vo vztahu stretnu dvaja rozumni ludia ktori sa vedia dohodnut, svoje deti chcu milovat a starat sa o ne bez ohladu na priezvisko, farbu oci ci nejaku motivaciu. Ak ste sa na tom dohodnu, obaja ste spokojni super.
Castokrat tu vidim ze zena uz pred porodom vie ze muz je chuj a napriek tomu jeho meno da. Ta nutena svadba tiez nie je zarukou absolutne nicoho a uz vobec nie meritkom zaujmu muza o deti.
My tiez nie sme manzelia ale ked moj partner ide s detmi na ihrisko - co je denne- so ziadnymi manzelmi sa tam nestretava.

vroni
8. okt 2016

Mi to tu pripada, ako keby kazda mala zivotny ciel vydat sa. Co ked si zena toho muza vziat NECHCE? Dovodom nemusi byt nutne, ze zistila, ze je to pako, proste nie kazda zena sa ruti do svadby a povazuje ju za splnenu zivotnu ulohu. V tom pripade ma muz jedinu sancu prihlasit sa (na prvy pohlad jasne) k svojmu dietatu - svojim priezviskom.
Volam sa inak ako zvysok rodiny - a je mi to uplne fuk (sme manzelia, takze by som si mohla zmenit svoje priezvisko na jeho kedykolvek, ale fakt nevidim dovod)

vroni
8. okt 2016

@marcelatje, iste, s tym suhlasim. Ale argumentovat tym, ze JA som porodila, JA chodim k lekarovi a JA som chudera, ktoru si ploditel dietata nezaviazal na krk a tak ho musim “potrestat“ aspon takymto sposobom, mi pripada scestne.

rogana
8. okt 2016

rozhodnutie je na každej z nás žienky...každá z nás má svoj názor, ktorý ovplyvňujú životné situácie...je pekné, že dôverujete a milujete svojich partnerov natoľko, že s tým nemáte problém...úprimne vám držím palčeky, aby vám vzťahy vydržali a z vášho rozhodnutia o priezvisku nezostala len trpká príchuť a sklamanie...bohužiaľ, stáva sa aj to. helena220, stačí keď zájdeš na matriku, tam ti všetko vysvetlia.

marcelatje
8. okt 2016

@rogana 40% manzelstiev tiez zanechava trpku prichut. Vsetko je o ludoch. Ci su zosobaseni alebo nie. Ak niekto nema charakter niekde sa to prejavi aj keby mal neviem ake spolocnostou akceptovatelne idealne podmienky. Nezastani ho nic. Chuj bude chujom ci uz nadivoko alebo v manzelstve.

evittam
8. okt 2016

@marcelatje Pekne si to zhrnula a vystihla. My žijeme už 15 rokov spolu bez manželstva a sme šťastní. 😉

rogana
8. okt 2016

aj ja žijem v šťastnom partnerstve, plus mám k tomu bonus, že sa deti volajú po mne a ja nemusím nikomu nič vysvetľovať ani u doktora, ani v škole a škôlke, ani nikde inde. a ak by sa môj chlap raz rozhodol, že ma vymení za inú, so svojimi synmi budem vždy rodinou nielen po krvi, ale aj po mene 🙂

katka253111
8. okt 2016

@vroni preco myslis, ze je to trestanie chlapa,ak dieta nema jeho priezvisko? A nie je to potom trestanie matky, ak ho ma? (A ona napr nie)

vroni
8. okt 2016

@katka253111, to trestanie bolo v uvodzovkach 😉 Ale na druhej strane - matka dietata je jasna, otec musi otcovstvo deklarovat. Niekomu staci tak, ze na matrike podpise otcovstvo a "verejne" vyhlasovanie nepotrebuje. Ale chlap je z obrovskej casti tvor jesitny (jeden viac, iny menej) a ked uz cosi vyhlasi za svoje, chce aby jeho "vlastnictvo" bolo ocividne. Tu kdesi ma korene aj zvyk "nalepkovat" manzelku priezviskom manzela. Odopriet mu uspokojenie jeho "vlastnickeho pudu" je prenho trestom. Takze preto. 😉 U zien tento pud tak silno vyvinuty spravidla nie je, nehovoriac o tom, ze sme historicky zvyknuti (zeny aj muzi) mat priezvisko po muzovi (ci uz manzelovi ci otcovi), "musiet" mat priezvisko matky znamenalo casto spolocnensky bilag.

cicimbruk
8. okt 2016

Vroni ma pravdu, ak sa zena rozhodne mat dieta s partnerom tak by mala akceptovat jeho priezvisko.Uz tu kombinujete,ked toto ked tamto.Mam dieta ,ktore sme chceli,tak mu dam priezvisko po otcovi uplne normalna vec.Ked citam tie vase prispevky tak mi to pripada zcestne.Zena ktora ma s tym problem by nemala mat nikdy dieta s panom dotycnym.