Problém s PN

sasa227
1. aug 2023

Ahojte dievčatá viete niekto poradiť. Od 10.7.som na pn tehotná môj doktor mi normálne vypísal elektronickú pn keď som sa ho pýtala či treba ešte chodiť po papier a podobne povedal že myslí že nie ale nevie lebo že ešte nevie s tým moc robiť nakoľko prvý mesiac s tým robí a teraz k problému on do pn napísal že kontrola 17.7. no ja mam ísť na kontrolu až 10.8. Dnes mi volali z roboty že pn mám len do 17.7. ani predĺženie ani nič volala som doktorovi neúspešne tak som tam teda išla samozrejme ma dovolenku do 5.8. a v robote to potrebujem už zajtra má napísané že lekár ktorý zastupuje ale tam som sa tiež nedovolala takže tam idem zajtra ráno. Volala som si aj do poisťovní a tam mi poradili nájsť lekára ktorý zastupuje. Stretli ste sa niekto s tým? Ďakujem

veronikaszabova
1. aug 2023

@sasa227 pri el.PN sa prechodka nenosi.

zalka
1. aug 2023

@sasa227 lekár zrejme tým, že tie ePN neovláda tak sa pomýlil a postláčal čo nemá, on to bude vedieť napraviť.
A ty si vieš do budúcna spraviť indiviuálny účet poistenca v SP .. alebo elektronický no to je jedno ako sa to volá, a tam nájdeš všetko aj ohladne PN aj ohladne svojich poistení, a tam si to vieš aj sama dokontrolovať. Ak by si tento účet mala /na počkanie ti ho v SP aktivujú/ tak by si si tú nezrovnalosť ohľadom PN vedela odkonktrolovať a skôr zistiť že čosi je tam chybné.

maranco
1. aug 2023

@zalka Elektronický účet poistenca sa dá aktivovať aj z domu.
Treba vyplniť https://www.slovensko.sk/sk/detail-sluzby?exter... a potom pošlú do schránky slovensko.sk Prihlasovacie meno (SSN) a EID Aktivačný kód ktorý sa použije pri prvom prihlásení na https://www.socpoist.sk/prihlasenie-do-elektron...

zalka
1. aug 2023

@maranco áno dá, na to potrebuje mať aktívny elektronický podpis, teraz ho veľa ludí má zrušených .. ak nemajú nové občianky . :D

mamina7070
1. aug 2023

@zalka elektronicky podpis si vydaju online na slovensko sk kedykolvek na svoj eID

slavkadi
1. aug 2023

@sasa227 dátum kontroly nemá nič s tým do kedy bude trvať PN, je tam dátum OD a potom PRACESCHOPNY OD.... Až v ďalšej kolónke je dátum kontroly, však aj po kontrole môžeš ďalej pokračovať v PN keď lekár uzná za vhodné. Pokiaľ nebude vyplnená kolónka Praceschopny od...., si stále PN.

zalka
1. aug 2023

@mamina7070 myslíš? asi nie ... kedže mám neplatné certifikáty ... lebo občiansky preukaz s čipom mám vydaný pred júnom 2021

maranco
1. aug 2023

@zalka urob si rezerváciu https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/... a bezplatne ti vymeria OP za nový.
Nikdy nevieš kedy sa ti môže zísť niečo vybaviť na úrade cez internet.

gabriellka
1. aug 2023

Môj manžel mal podobný problém. Zastupujúci lekár vystavil papierovú pn-ku

zalka
1. aug 2023

@maranco ja o tomto viem, zatiaľ to nepovažujem za nutné. Ja nebudem meniť občianske a behať po úradoch a bankách a inštituciach a nahlasovať nové číslo vždy ked si oni zmyslia zneplatniť certifikáty.

mamina7070
1. aug 2023

@zalka prostrednictvom aplikacie eID ale sak jasne je to na tebe nechces nemusis

maranco
1. aug 2023

@zalka ja som nikomu nenahlasoval nové číslo OP, ten kto to potrebuje si to automaticky zisťuje z registra fyzických osôb Ministerstva vnútra SR a ostatný sa dozvedia ak ich osobne navštívim.

https://www.finsider.sk/spravy/tatra-banka-uz-n...
https://zive.aktuality.sk/clanok/49kMRK2/teleko...

lilope
1. aug 2023

@slavkadi presne tak
Zamestnavatela nemusi zaujimat ci si pocas PN bola na jednej, dvoch kontrolach alebo na ziadnej. PN konci az ked ju lekar datumovo ukonci, o com ta, samozrejme, upovedomi. Kontroly s tym nemaju nic spolocne. Zamestnavatelovi povedz, ze PN stale trva a ked ju lekar ukonci, das mu vediet.

sasa227
autor
1. aug 2023

@slavkadi tak uvidím co zajtra vybavím lebo ze ani prechodka tam nieje alebo niečo také. Ja som doteraz bola raz na pn aj to pred 6timi rokmi tak vôbec neviem ako teraz tento systém funguje

zalka
1. aug 2023

@sasa227 vieš ked ti lekár začal a aj ukončil nedopatrením PN tak tá prechodka tam nebude. Nemá skúsenosť s ePN tak spravil kiks, tak hádam to napraví.

slavkadi
2. aug 2023

@sasa227 prechodka pri ePN nie je, jednoducho kým tam nie je dátum v kolónke Praceschopny, si stále PN. Nech sa zamestnávateľ informuje v sociálke, keď mu nestačí pozrieť v systéme. Dátum kontroly ho vôbec nemusí zaujímať.

mogaa
2. aug 2023

pri elektronickej PN sa prechodka nenosí, ale vždy sa píše nasledujúca kontrola, aby SP vedela či stále trvá a za daný mesiac ju treba vyplatiť alebo nie(lebo sa môže ukončiť kedykoľvek počas mesiaca a SP potrebuje podľa dátumu koľko dní má vyplatiť)).....takže zastupujúci lekár ak sa do nej dostane opraví dátum(ale zrejme nevie dať spätný dátum) , ak sa nedostane vypíše ti pre zamestnávateľa klasickú prechodku.....problém bude v SP s vyplatením - treba to riešiť aj tam....

slavkadi
2. aug 2023

@sasa227 tieto kolonky vidí zamestnávateľ, ty tam máš asi dátum kontroly starší, ale kým nemáš vyplnené Práceschopný od... a stav: trvá, tak PN trvá.

zalka
2. aug 2023

@slavkadi zamestnávateľ vidí ukončenie PN 17.7. čítaj zadanie od autorky .. " Dnes mi volali z roboty že pn mám len do 17.7. ani predĺženie ani nič" ... to značí, že zamestnávateľ vie kde čo má hľadať, ale doktor to dokašlal, a spravil chybu kedže neovláda ePN ...

sasa227
autor
2. aug 2023

@zalka presne tak a zastupujúci lekár sa nevie do toho dostať tak ze mam počkať do pondelka kým sa vráti môj lekár z dovolenky a dúfam ze teda on to bude vedieť napraviť

zalka
2. aug 2023

@sasa227 hádam sa to bude dať, a ináč vlastne tým kiksom čo spravil lekár ti žiadna PN od SP nepríde, takže budeš s omedzeným príjmom v auguste.

slavkadi
2. aug 2023

@zalka aha ja som to pochopila tak že vyplnil dátum kontroly 17.7. a nie Praceschopny od. Tak ak je dátum v kolónke Praceschopny, bude musieť zadať lekár pokračovanie.
@sasa227 mali sme podobný prípad, potom lekár zadal pokračovanie v novom riadku a bola to tá istá pn, dátumy na seba nadvezovali.

sasa227
autor
2. aug 2023

@slavkadi @zalka no len volali mi z prace a oni dnes potrebujú papier ze pn pokračuje tak idem skúsiť ešte obvodnu

zalka
2. aug 2023

@sasa227 no držím palec

sasa227
autor
2. aug 2023

@zalka ďakujem tak pobehala som lekárov no nič úspešne takže musím čakať až na pondelok kým sa môj lekár vráti z dovolenky.

evelyn246246
2. aug 2023

@sasa227 riesila som podobne nedavno .. pomohol mi posudkovy lekar v socialnej poistovni ..poslala som mu papier od zastupujucej lekarky s dnom ukoncenia pn a on to potom s mojim doriesi ked sa vrati spatne ...uplne kocurkovo toto cele... pretoze aj moj zastupujuci sa nevedel dostat a ukoncit to skor ..

sasa227
autor
2. aug 2023

@evelyn246246 ja to už nechávam na pondelok dnes som nalietala cez 100km a aj tak absolútne nič nevyriešila jedine co mi poradili v sociálnej poisťovni nech pošlem do roboty fotku že kontrolu mam až 10teho. Ja rozumiem aj mzdarku ze jej to ponáhľa keďže uzatvára mesiac a vyplatny termín mame začiatkom mesiace ale vyriešiť som to nevedela

sasa227
autor
2. aug 2023

@zalka myslíš ze keď to lekár 5.augusta opraví aj tak je to už neskoro pre socialku aby ten mesiac vyplatili pn?

zalka
2. aug 2023

@sasa227 no neviem či stihnú spracovať možno v druhom termíne vyplatia

sasa227
autor
2. aug 2023

@zalka ďakujem tak uvidím