Trestné konanie po dopravnej nehode

julie19
8. mar 2017

Zdravím, chcem sa spýtať či niektorá z vás má skúsenosť s tým že by ňu niekto podal trestné oznámenie. V decembri 2015 som mala nehodu, nabúrala som autom do ďalšieho auta... auto predomnou zastavilo na červenú, čo som si všimla až moc neskoro a už som nestihla dobrzdiť. Prišli policajti, dostala som pokutu za škodovú udalosť, s dotyčným som to išla nahlásiť na poisťovňu, spísali sme papiere, rozlúčili sme sa a dúfala som že tým sa ten zlý deň skončil.
Teraz po takmer roku a pol mi prišiel z polície list, že mi vracajú sumu pokuty, pretože chlapec na mňa prišiel 10.10.2016 (čo je takmer po roku) podať trestné oznámenie za ublíženie na zdraví. Vraj mal bolesti hlavy a ešte ten deň išiel do nemocnice a následne bol PN 3 týždne... má na to aj papiere že bol ten deň na pohotovosti...takže teraz ma čaká trestné konanie, vyšetrovanie a všetko okolo... Som z toho šokovaná a psychicky ma to veľmi vzalo pretože som rok a pol nič netušila a sama som mala po tej nehode problém začať zas normálne bez strachu šoférovať. Chcem sa preto spýtať či s tým nemá niekto skúsenosti.. čo ma čaká? ako dlho to bude trvať? a ako ma môžu stíhať? predpokladám že ma to bude stáť peniaze, ktoré nemám... čoho sa ale viac bojím je, že mi vezmú vodičský preukaz. Som študentka a potrebujem veľa cestovať autom.
Budem veľmi vďačná za akúkoľvek radu, povzbudenie alebo aspoň pochopenie.

novana
8. mar 2017

@julie19, nebuď smutná, nepredpokladám, že by to stálo peniaze Teba, podľa môjho názoru bude jeho PN hradená z Tvojej poistky a keď Ti vodičský nevzal hneď po nehode, snáď Ti ho nebudú brať po roku? Chlapec je akýsi "vychcánek". Divné celé... Snáď sa tu k tomu vyjadrí niekto kompetentný, sama som zvedavá, čo má znamenať to vrátenie pokuty...

draik
8. mar 2017

Angažujte právnika. Máte šancu z toho vyviaznuť, ale je potrebné poznať podrobnosti, dokumenty, písomnosti.

julie19
autor
8. mar 2017

ďakujem, právnika som už kontaktovala.. bohužiaľ jediné dokumenty ktoré ja k tomu mám je jeden list z policie o vrátení pokuty a začatí trestného konania a rok a pol staré tlačivo vypísané na mieste nehody... snažím sa dobiť na políciu aby mi ukázali spis.. ale vyšetrovateľ ktorý to má na starosti je do 25.3. na dovolenke... čo je úplne ako na potvoru, lebo mám 15 dní na odvolanie sa na ten list... chcela by som to vyriešiť čo možno najrýchlejšie ale vyzerá to na dlho :(

lubicasim
8. mar 2017

Tak ako povedala novana, škoda na zdraví bude uhradená z tvojho pzp- limit je tam 5mil.€,takze nemaj strach.zrejme mu dal niekto dobrý tip,ako sa da vyťažiť z nehody,keď povie,že má,chúďatko, následky- zvycajne take,ktoré sa ťažko dokazujú.plus poškodený má právo hlásiť škodu na zdraví-pripadne trvale následky po nehode 2 roky,tak sa nečudujme že prečo po roku sa pripomenul. Pokial si nebola pod vplyvom alkoholu,nebudeš mu platiť ani cent. Maximálne sa ti môže navýšiť poistka,keďže si mala škodu. Ale hlavu hore,žiadne nervy,len si jednoducho natrafila na špekulanta

julie19
autor
8. mar 2017

@lubicasim , ďakujem, presne toto som potrebovala počuť, aj moji známi a rodina si myslia že chalanovi ide po roku najmä o peniaze. No hnevá ma princíp, keby sa ozval najskôr mne, a môj kontakt po nehode mal... mohli sme sa na riešení dohodnúť a ja by som bola ochotná ísť s ním vybavovať poisťovňu aj políciu.. ale takto ma len šokoval papier že ma niekto udal za ublíženie na zdraví, som ešte len pár mesiacov zo školy mám 24 a aj keď prácu mám, rada by som si našla takú ktorá spadá do môjho študijného odboru, no bojím sa že toto poznačí môj register trestov a ten si pýtali už aj v tejto práci keď som nastupovala.. a to som len predavačka v obchodnom centre

lubicasim
8. mar 2017

Úplne ti rozumiem. Denne sa vo svojej práci stretávam s presne takým typom špekulantov,na akého si narazila aj ty.ale ubezpečujem tá,že tu nejde o nič iné,ako o vyžmýkanie peňazí z tvojej poisťovne. Ak by si bola v čase nehody pod vplyvom alkoholu,tak by bol dôvod sa báť. Ale keďže si nebola,predpokladám, tak nemáš mat prečo zápis v registri. Ak sa jednalo o obyčajnú nehodu a ty si ju nespôsobila zámerne,či opitá,tak sa nemáš čoho báť. Viem,že je to nepríjemne a nebude to nakrátko,ale neboj sa.poistku,keď máš a platíš ju,máš presne pre prípad,že niekomu spôsobia škodu či už na majetku alebo na zdraví. A to je aj tento prípad. Všetko dobre dopadne ;)

julie19
autor
8. mar 2017

PZP na auto mám a pod vplyvom alkoholu som nebola, policajti mi dali fúkať hneď na mieste, všetko bolo v poriadku aj pokutu som nedostala nejakú vysokú, len 20 eur... moje auto bolo pojazdné malo len prasknuté svetlá, to jeho bohužiaľ skončilo horšie, mal staršie ojazdené auto a ja mám pomerne veľkú a ťažkú toyotu verso takže som ten náraz zrejme pocítila aj menej ako on a uznávam že si mohol ublížiť, len ma mrzí spôsob akým to riešil.. a ten čas ked ma nechal rok v sladkom pocite že je to za mnou

janinah
8. mar 2017

Mám známeho,pri prudkom zabrzdení buchol hlavou o opierku,nevenoval tomu pozornosť,časom došlo v oku k odlúpeniu sietnice,nasledovala liečba,operácia a poškodenie zraku trvalé a veľmi pravdepodobne to začalo tým udretím hlavy..takže možno ozaj sa mu niečo stalo,aj ked tá druhá verzia o špekulantovi je asi viac možná.

julie19
autor
9. mar 2017

@janinah ja nevravím, že sa mu nemohlo nič stať... len ma prekvapuje a mrzí že to rieši takto radikálne a po takom dlhom čase... mohol sa ozvať že má zdravotné problém po tej nehode a mohli sme to vyriešiť už vtedy cez poistovne aj skrz policiu a nemusel ma ísť po roku udať za ubliženie na zdraví... ak som mu to spôsobila ja tak ma to veľmi mrzí a nahradím ušlú mzdu aj iné nutné výdavky.. ide len o ten jeho postoj a o to že ma to teraz stiahlo do trestného konania :(

draik
9. mar 2017

@julie19
Spôsobenú škodu za Vás uhradí poisťovňa, vy nesmiete platiť nič, lebo poisťovňa odmietne plnenie. Pre Vás nie je podstatná prípadne spôsobená škoda, ale trestné stíhanie pre ublíženie na zdraví.

lenkahorny
9. mar 2017

Julie, sice ti viem poradit ale velmi Ti drzim palce nech to dobre dopadne 🙂 Kazdy sa moze dostat do podobnej situacie

evitka83
10. mar 2017

@julie19 posli na policiu pravnika so ziadostou o nahliadnutie do spisu, ver, ze jemu to ukazu aj ked ma vysetrivatel dovcj 😉