Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Úmrtie partnera a otca. Na čo má matka a dieťa právo?

annie13
26. dec 2011

V stredu (21.12) mi tragicky zahynull brat, nebol zenaty ale zil s priatelkou a mali spolu dcerku, ktora ma jeho meno, je zapisana aj v rodnom liste ako jeho dcera. Jeho priatelka ma este dalsie dve dcery ktore chodia na strednu a vysoku skolu. Jej prijem je len rodicovsky prispevok a rodinne pridavky, byvaly partner jej na dcery neplati. Na co ma pravo? Sirotsky? V akej vyske? Aj na nejaku inu podporu? Kam sa najprv obratit? Dakujem za kazdu radu

@gapa Tvoje rady si velmi cenim ak by si mi vedela k tomu nieco povedat

titkovamiriam
26. dec 2011

@annie13 dcerka dostane sirotske,priatelka kedze neboli zobratý nebude mat narok na nič-normalne by rok poberala vdovsky dochodok/ak sa nieco nezmenilo v zakonoch ja som mala tak pre 7 rokmi ovdovelu priatelku/-urcite jej poradia na socialnom oddelní-bože strašne smutné takto cez sviatky ☹

annie13
autor
26. dec 2011

@titkovamiriam a dostane sirotske aj ked ona bola oficialne uvedena ako slobodna matka?? a nebyvali spolu?

titkovamiriam
26. dec 2011

na dieta urcite nieco dostane,inak až ma mraz obchadza,lebo ani ja niesom s priatelom vzata a co keby sa nieco stalo...snad poradí aj niekto zdatnejši v terajších zákonoch a nech na starsie deti vybaví nahradne vyživne a spatne alimenty-je to sice beh na dlhe trate ale nic ine jej neostane...

gapa
26. dec 2011

@annie13
tiež tento rok manželovi zomrel brat a s partnerkou neboli zobratí. Deti mali nárok na sirotský, myslím nič viac, lebo ona pracovala. Výhodou u nich bolo, že všetok majetok bol vedený na nu, nič na neho, takže nemali problém s dedičským konaním. Je to ozaj velmi smutné a ťažké, hlavne v tomto období.

annie13
autor
26. dec 2011

@gapa a sirotske sa z coho vyratuva
?
brat nemal nic, len to auto ktore je po nehode totalne rozbite
trvaly pobyt mal u rodicov

gapa
26. dec 2011

@annie13
bohužial v tomto sa nevyznám. No raz som pozerala nejakú reláciu a zjdenodušene sa mi zdá, že je to cca 40% z toho, čo by dostával dôchodok. Ozaj viac si nepamätám. Sa tam niečo tuším dorátavalo, ak nemal roky, ale toto najlepšie cez soc.poistovnu si zistiť. Skús cez ich poradnu, aj ked stránka soc.poistovne sa dosť zmenila a neviem ako sa zadávajú otázky. Vtedy to išlo cez Poistenie a klienti, a Poradna, úplne dole bola možnosť napísať otázku. Prípadne možno tam je nejaký taký prípad, pozriem.

annie13
autor
26. dec 2011

@gapa dakujem ti pojdeme na socialku osobne

raffaella
26. dec 2011

@annie13 v prvom rade, uprimnu sustrast...

sirotske sa po novom, t.j. po zavedeni 2. piliera vyratuva zlozitejsie, tu posielam link, treba si precitat: http://openiazoch.zoznam.sk/produkty/ds/sirotsk...
kedysi to bolo jednoduchsie, mne totizto zomrel otec v mojich 2 rokoch, tak si pamatam ze mama na nas dostavala nejaku fixnu ciastku a ona dostavala vdovske, kedze boli manzelia.
Cize kedze neboli zobrati,z ial ona narok na vdovsky dochodok nema...(zial, preto je manzelstvo minimalne z pravneho hladiska velmi dolezita institucia). Podla mojho laickeho nazoru avsak v prvom rade treba ist na Urad prace, soc. veci a rodiny podla bydliska a tam sa informovat o vsetkom. Dalej, kedze sirotske vyplaca Socialna poistovna, treba ist aj tam. Tiez sa treba na tom UPSVaR informovat o davkach v hmotnej nudzi.

annie13
autor
27. dec 2011

@raffaella
@gapa dakujeme

Tu začni písať odpoveď...

Odošli