Vlastník domu môj manžel - zápis v katastri

kamoska_z_konika
28. okt 2021

Ahojte, mam na vás otázku a potrebovala by som podiskutovat na tému majiteľ spoločného domu a zápis v katastri.
V roku 2017 sme teraz už s manželom vtedy partnerom vzali spoločne hypotéku, svokrovci nám dali pozemok išli sme do toho spolu.
Mame dom v tváre L, fungujeme ako dve samostatné domácnosti každá vo svojom režime. Jeho rodicia prepisali v darovacej zmluve pozemok na svojho syna a tým pádom sa stavebníkom stal on.
Manželovi verím, roky fungujeme bez problémom neriešime vlastníctvo ale začala som sa zamýšľať nad tým, že platím hypotéku za ten dom ale nie som ani jeho polovičným majiteľom. Druhá vec je ta, ze tu druhu časť majú rodicia a oni sa boja že by o ňu prišli. Nemám v najmenšom úmysle im sahat na ich časť ale bojím sa že ak by som o tomto začala debatu tak si nadobro rozhodime vzťahy. Dom má 1 popisné číslo a aj na liste vlastníctva je iba môj manzel. Ďakujem za vaše postrehy

ivkazba
28. okt 2021

Aké postrehy? Čo konkrétne čakáš od tejto diskusie? Prvá chyba, ktorú si urobila, že si išla do hypotéky bez toho, aby si bola spolumajiteľom nehnuteľnosti. To bolo rozhodnutie extra hlúpe (sorry). Druhá chyba, že ste stavali dom pre vás aj pre rodičov. Každá rodina má mať svoje bývanie. Ak by ste sa rozviedli, máš nárok žiadať všetko, čo si investovala do domu pred uzatvorením manželstva (ak to vieš preukázať) a polovicu splátok a platieb, ktoré sa investovali do domu počas manželstva z peňazí spadajúcich do BSM.
Ja by som ale trvala na tom, aby som bola rovnakým vlastníkom ako manžel. Ak máš problém toto žiadať, tak potom niet pomoci.

kamoska_z_konika
autor
28. okt 2021

@ivkazba nemohla som byť spolumajiteľom keď sa dom staval a neexistoval. Ale ďakujem za úprimnosť, neočakávam nič len som chcela počuť, či mám na tom trvať alebo fungovať naďalej...lebo by sme museli po právnej stránke rozdeľovať ich polovicu a našu spoločnú polovicu. Tak technicky bývaju jeho rodičia u neho.. Občas mám pocit, že je škoda tu niečo napísať....

kvetinka75
28. okt 2021

No , prešvihla si na začiatku to, že si mala žiadať, aby bola polovica tvoja, a nie všetko na manžela. Aj keď mu veríš, nikdy nevieš, čo prinesie budúcnosť. Jasné, že keď teraz s tým začneš, budú asi nesúhlasiť, veď za kratší koniec ťaháš ty, oni alebo ich syn nie, tak prečo by na tom niečo menili. A ako písala ivkazba , po preukázaní toho čo si do toho vrazila, máš právo na nejakú čiastku v prípade rozvodu.

ivkazba
28. okt 2021

@kamoska_z_konika mohla si byť spoluvlastníkom hneď od začiatku. Neviem, kto ti dal informáciu, že nemohla, ale informáciu ti dal zlú. Vtedy si sa mala radiť s niekým nestranným, kto sa tomu rozumie. Teraz je jediné riešenie trvať na tom, aby si bola rovnaký vlastník. Ja by som trvala na tom. A ak by manžel nesúhlasil, je vysoko pravdepodobné, že by to pre mňa bol dôvod na rozvod. Lebo ak má problém s tým, aby som bola spoluvlastník, ale nemá problém s tým, že do toho dávaš aj svoje peniaze, tak je niekde brutál veľká chyba vo vzťahu.

kvetinka75
28. okt 2021

@kamoska_z_konika akože si nemohla byť spoluvlastníkom? Čo je to za kravinu. Tvoj muž je vlastníkom? Je. PRečo by si nemohla byť spoluvlastníkom. Veď ako je všetko na neho napísané, bola by si tamaj ty. To čo je za somarinu. Bežne ľudia takto stavajú, kupujú pozemky, stavajú domy a idú 50/50

janinah
28. okt 2021

Vzťahy nevzťahy,trvala by som na spravodlivom rozdelení podielov.Aspon rodičia sú tam ako vecné bremeno s právom dožitia?Ak ani toto nie,tak "šikovný" synáčik aj manžel.Nikdy nevieš ako manželstvo dopadne a ostaneš s holou....

ivkazba
28. okt 2021

@janinah majú na dom hypo, takže bremeno dožitia tam tým pádom nemôže byť. Ale inak súhlasím, chlapec to má dobre premyslené. Rodičia mu dali pozemok, žena platí hypotéku a všetko je len jeho. Keď sa raz naserie, pošle do kelu ju aj rodičov a nikto ani pípnuť nebude môcť.

kamoska_z_konika
autor
28. okt 2021

Hypotéku platí on, z mojich financií sa stravujeme..

janinah
28. okt 2021

@ivkazba aha,tak to som nevedela..mne rodičia darovali dom a napriek super vzťahom sme obe strany trvali na práve dožitia rodičov v papieroch

ivkazba
28. okt 2021

@kamoska_z_konika to je jedno, že hypo platí on, ty zase stravu. Počas manželstva sú peniaze spoločné, takže obaja platíte ako hypo tak aj stravu. Nie sú jeho a tvoje peniaze, oba príjmy sú spoločné. Takže áno, aj ty teraz platíš hypotéku. A keď sa rozvediete, ostaneš na ulici, lebo si to neriešila na začiatku a teraz sa bojíš riešiť to.

kvetinka75
28. okt 2021

@kamoska_z_konika včera tu bol podobný ,,osud,,. Priateľ chcel kúpiť dom/byt, hypotéka na neho, že on si ho bude platiť a priateľka, na ktorú nebude nič napísané, bude platiť nájom. Nehnevajte sa ženy, ale už ste riadne osprosteli?

ivkazba
28. okt 2021

@janinah veď ono to má logiku, to je aj o charaktere. Lenže ten nemá každý. Na druhej strane, ak museli brať hypotéku, tak inú možnosť ani nemali.

janinah
28. okt 2021

@ivkazba teraz niekedy som pozerala súdnu sieň,babka darovala dom dcére bez vecného bremena s ústnou dohodou,že v dome dožije,lenže dcéra zomrela a vychcaný vnuk ,ktorý zdedil dom po mame, chcel babku z domu vystrnadiť...súd priznal babke právo dožitia,len nepamatám presne ako to bolo formulované

lenik223
28. okt 2021

@ivkazba a prečo by sa mali rozviesť.. ? To už v dnešnej dobe každý vzťah sa musí rozviesť? Len preto že nieje na liste vlastníctva?? Čudné zmýšľanie 😀

ivkazba
28. okt 2021

@kvetinka75 ale toto je tu každý týždeň. Každý týždeň sú tu príbehy, pri ktorých sa ti rozum zastaví.

janinah
28. okt 2021

@kvetinka75 tiež sa nestačím diviť,aj v okolí mám zaujímavé prípady ako sa ženy dali obalamutiť od partnera,svokrovcov či detí

ivkazba
28. okt 2021

@lenik223 ja nepíšem, že sa rozvedú. Ale ak by k tomu došlo, tak skončí na ulici bez bývania. Z môjho pohľadu je rozumné, že keď ľudia robia takéto rozhodnutia (stavba domu či kúpa nehnuteľnosti a hypotéka) tak premýšľajú aj nad tým, čo v prípade "ak". Hovorí sa tomu rozum. A na rozume nie je nič čudné. Čudné je ho nemať. Čudné zmýšľanie má autorka otázky, ak platí hypotéku na dom, ktorý nie je jej.

kvetinka75
28. okt 2021

@ivkazba a ešte keď niekomu chceš dobre poradiť, aby neostali s holým zadkom, tak sa urazia a napíšu, že škoda tu žiadať rady. Ale nech teda prikývnu ako im druhí povedia a po rokoch nech si samé búchajú hlavu o stenu, čo za hovadinu spravili. Komu niet rady....

liljana
28. okt 2021

Ved mozes byt majitelkou stvrtiny domu. Manzel a rodicia, ktori vlozili pozemok, kazdy bude mat po stvrtine. Alebo na tretiny, manzel, ty a rodicia.

elizabet173
28. okt 2021

@lenik223 nemusí sa to manželstvo rozpadnúť, aj keď sa žiaľ rozpadne každé druhé. Ale ty by si bola v pohode, kebyže splácaš zo spoločných peňazí hypo na dom, kde ti nepatrí ani kľučka? Môžu spolu dožiť do smrti a keď nie? Tak si zbalí dve igelitky a hrdo odkráča? Dostane nejaké financie, pretože sa hypo platila zo spoločných a za ne si nekúpi ani garáž

kvetinka75
28. okt 2021

@lenik223 čudné? Ty kde žiješ? Stačí sa porozhliadať okolo čo sa deje. Ty by si išla do domu ktorý nie je tvoj? Platila by si nájomne len s čistej lásky k partnerovi? Jasné že nikto nejde do vzťahu s tým, že veď to nevíde, ale nikdy nevieš čo sa stane. Už zase nebuďme také najivné.

0silvia0
28. okt 2021

@kamoska_z_konika s manželom si túto debatu už začala? Aký má na to názor on?

ivkazba
28. okt 2021

Inak píšeš, že svokrovci sa boja, že by prišli o svoju časť ak by si aj ty bola spolumajiteľ. Ale žiadna "ich časť" neexistuje. Celá nehnuteľnosť (pozemok aj dom) je manželov, takže ich nie je nič a teda nemajú o čo prísť.

livka283
28. okt 2021

@kamoska_z_konika aj môj bývalý manžel dostal darovacou zmluvou pozemok, ale dom už bol písaný na polovicu, keďže aj ja som čerpala s ním hypotéku, po čase som chcela, aby aj pozemok bol prepísaný na mňa, keďže aj ja som investovala do úprav a makala na ňom, ako manželka som v tom nevidela problém...odmietol, že je to jeho "dedovizeň" , jeho rodiny ...a bol to začiatok konca,zrazu bol problém so všetkým... iné páry v okolí nemali problém či on alebo ona prepísať na partnera polovicu darovaného pozemku 🤷 čiže uvidíš ako zareaguje manžel, nemal by mať problém....

petamich
28. okt 2021

@lenik223 tak si to vezmime statisticky 🙂 rozvodovost je aktualne na urovni cca. 45-50% mierny pokles medzirocne hlavne z dovodu korony atd. takze ak zo 100 manzelstiev sa 50 rozvedie, tak ja by som si dobre premyslela, ci na tom liste vlastnictva budem - mozno som skepticka alebo len neverim na lasku az za hrob ale mat strechu nad hlavou a z coho zit v pripade ak ja budem to jedno z dvoch asi dava zmysel

hindakus
28. okt 2021

@kamoska_z_konika ak máte dobrý vztah, urcite manzel pochopí, že nie je prijemne, vydávat mesacne kopu penazí a pritom nic nemat, a je jedno, na co sa tvoje peniaze pouziju, podstatné je, ze keby si bola sama, tak si ich usetris alebo vrazíš do vlastnej nehmutelnosti. Zajst za pravnikom, mediatorom, urobit spravodlivu zmluvu, alebo kupit mensiu nehnutelnost na teba a prenajimala by sa, prepisat cast domu na teba, moznosti su rozne.

anig
28. okt 2021

@livka283 presne ako píšeš 👍
Ja som dopadla podobne...mužovi darovali dom počas nášho manželstva...celý sme ho prerobili, spolu, svojpomocne sama som prerobila záhradu,zmyslel si muž (na radu svojho otca),že postavíme ďalší dom(muž pracoval toho času v zahraničí),takže ešte aj to som pomáhala...hoci som už na tento dom mala nárok,čuduj sa svete,obišli ma a na liste vlastníctva je len muž...a že ja nemám nárok...presne,je to o charaktere...kým on si užíval s milenkami po svete (to viem ale až teraz),ja som makala jak blbá,starala som sa o všetko... výsledok?Ten charakter ma vyhodil z domu aj s deťmi,neskôr mi dokonca zakázal vstup do miesta trvalého bydliska...takže ja by som s terajšími skúsenosťami,kedy ja nemám vôbec nič a ledva vyžijem s deťmi mesiac čo mesiac v podnájme (a to pri Tom stále robím),by som po prvom odmietnutí priznania mi časti nehnuteľnosti, odchádzala...bo to svedčí veľmi veľa o Tom človeku.

jaskolka
28. okt 2021

Tak nemusia sa zajtra rozvádzať, ale sama autorka píše, že sa začala zamýšľať z nejakého dôvodu, že platí niečo, čo vôbec nie je jej. Takže zrejme ju to skrie.
Logicky by mala muža osloviť, aby napísal dom aj na ňu, to nie je nič čudne ani zle.

21oktober
28. okt 2021

@kamoska_z_konika kedy bol dom kolaudovaný a aká časť ? Už počas manželstva ? V akom štádiu bola výstavba pred manželstvom ?

lenik223
28. okt 2021

@petamich jasné veď ja netvrdím že si to nemá dať do poriadku len ma mrzí ako to človek berie v dnešnej dobe manželstvo...nejaká nezhoda a hneď už sa má zamyslieť nad rozvodom... Však nevieme ako to je, či s s manželom už o Tom rozprávala, či on a tým súhlasí alebo nie... predsa keď si bral on hypotéku ešte kým neboli zobrati tak asi to s ňou myslí vážne keď sa zosobášili