Voľno pre manžela po narodení dieťaťa

zoja1234
11. sep 2021

Ahojte, prosím vás viete ako je to s voľnom pre manzela? To čo schválila únia už dávnejšie, tých garantovaných 10 platenych dni volna po narodení, toto u nás v SR zákone ešte neplatí, a čítala som že to muži riešia bud dovolenkou alebo neplateným voľnom. Asi je to o dohode so zamestnávateľom .. ale ako ste to riešili vy? Alebo by to šlo riešiť aj cestou vypísania na PN?

elementissa
12. sep 2021

@zoja1234 ahoj, môj manžel si bral dovolenku, teraz už neviem či týždeň či dva, aby sme boli s malým spolu. To bolo super. A potom keď mal malý 3 mesiace sme sa vystriedali a on šiel na materskú a potom na RD, ostal mu polovičný úväzok, ja mam full time job, ale HO a ultra flexibilný prac.cas, takže my sme to spravili tak, aby sme sa vedeli pri dieťati striedať a byť s ním obaja rovnako veľa času. Ja som nechcela byť "single matka" v zmysle, že muž sedí v robote a dáva peniaze a ja ho nevidím čo je rok dlhý. Pre mňa je dôležité pracovať a prinášať do rodiny príjem, rovnako je pre mňa dôležité, aby dieťa videlo, že obaja rodičia pracujú, obaja sa starajú o naše živobytie, nikto sa nenecháva živiť tým druhým, obaja máme zodpovednosť, no obaja sme aj rodičmi a staráme sa o dieťa 50:50, neexistuje v našej domácnosti, že mama by bola primárny opatrovateľ. Ani omylom. Rodičia sa spolu starajú o dieťa a takisto obidvaja pracujú. Sme vo všetkom rovnocenní. Ja som ani nekojila, takže tá starostlivosť bola naozaj od prvých dní 50:50. Keby tak fungovali všetci, bolo by menej rozvedených párov, menej nervóznych a frustrovaných žien, menej podvádzajúcich mužov, menej nešťastných detí. Deti potrebujú oboch rodičov a vzor v rodine, že obaja rodičia sú prínosom do spoločnej domácnosti rovnako a obaja majú zodpovednosť voči dieťaťu, voči práci aj voči domácnosti úplne rovnako. A vtedy nikto nie je ani vyčerpaný ani vyhorený ani nahnevaný na toho druhého. Keby som predsa chcela byť single matka, tak sa nevydavam. Ale mnohé ženy to doslova vyhľadávajú, nechať sa opelit a potom chlap čau, choď mi z očí a iba posielaj peniaze. Tvoja predstava, že chceš, aby manžel bol s vami je úplne normálna a zdravá a nenechaj sa znechutiť 🙂 nech si vezme dovolenku ak má ušetrenú alebo náhradné voľno 🙂 a dá a vybaviť aj OCR... A prečo nie. Pôrod je náročná, traumatická záležitosť, žena má kopu roboty sama so sebou, niektoré ženy nemajú žiadne poranenia, ale veľa z nich má, majú šitie, jazvy po cisárskom, kojenie bolí ako šľak, pri pôrode sa rozťahuje panva a následne sa 6 týždňov bolestivo sťahuje naspäť. Neviem prečo by sa malo od žien očakávať, že takéto bolesti zvládnu s úsmevom, zasa len nastavenie spoločnosti na to, že žena má len rodiť a to, ako je jej telo zničené, to je nič. Nech mu doktor vypíše OCR keď nemá dovolenku. Máš na to právo a nebudeš sa cítiť na oblaciku, tie prvé týždne. Šestonedelie je celkom brutál. To ťa nastrasim, len pragmaticky konštatujem. A držím palce, aby to bolo tak, ako si želáš 🙂

zoja1234
autor
12. sep 2021

@elementissa plne s tebou suhlasim. nevydavala som sa preto aby som po porode robila doma: opatrovatelku+vychovavatelku+sluzku+chyznu+kucharku+upratovacku naraz. a nerozumiem predstavam niektorych zien, ze chlap nech len sedi v robote, nech donesie prachy a nech vecer pride do hotoveho.. preco? aj on si musi vytvorit vztah s dietatom, zvyknut si nanho a na jeho potreby, ano od kojenia som tu len ja, ale starat sa o dieta evidentne nieje len o cicku a mlieku.. uz len ked mi navari mi pomoze, alebo povysava, bohvie ako budem rodit a ako sa to bude hojit, ozaj nehodlam zo seba struhat hrdinku a bit sa do prs, ze ja som to dala..naco je to dobre? no na nic. muz si zvykne na full servis od dietata az po byt a kuchynu, a kedze bude mat len tu pracu tak zacne vymyslat somariny a nedajboze podvadzacky.. a ja sa tu zatial zoderiem.. uz nezijeme v 19. storoci

biem22
12. sep 2021

@zoja1234 súhlasím s tebou, tiež to chceme nejak vyriešiť, pretože manžel veľmi so mnou chce byť, aspoň týždeň. Nie je to len preto, že ja chcem... Žiaľ zmluvu v práci mu predĺžili na neurčito v auguste a musel si vyčerpať celú dovolenku, takže tu nemá a ja už o chvíľku rodím 😶..

lusyc
12. sep 2021

@zoja1234 ale niektorí muži žijú v 19. storočí. Takže sa treba obrniť a zobudiť z ružového sna. Môj si šetrí dovolenku, aby mi akože pomohol po pôrode. Reálne budem mať tretíkrát rozpárané brucho, 5 ročnú skolkarku, skoro trojročnú, novorodenca a dospelé decko na krku 24/7.

zafir01
12. sep 2021

@zoja1234 mam dvoch chlapcov. Doma nebol ani raz. Chodí na kamióne. Čakám ďalšie bábätko. V zime. Školák a škôlkar. Škola a škôlka 5 km od domu. Obchod mam tu zrušili. Takže teraz kým budem v pôrodnici bude brat OCR na 4 ročného syna. Teda keď prídem by mal byť doma ešte tých cca 5 dní. Keďže chodí na kamióne chodí na týždňovky. Hodí sa mi ho mat doma.

Bez ohľadu na to, aké je storočie a ci je žena samostatná a vie fungovať, alebo je pohodlnejší, alebo ci rodila prirodzene bez natrhnutia a je fit. Ci prekonala ťažký pôrod so stratou krvy a následky fyzicky dlhšie cíti......
Bez tohto všetkého by som bola za, ak by mali možnosť muži dostať paragraf na platené voľno na 5 dní vrátane príchodu z pôrodnice. Možno žena nepotrebuje fyzicky pomôcť. No ta intimita, to spoznávanie sa s bábätkom. Pripadne pomoc do staršími súrodencami. Je to niečo, vo mi príde prirodzene. A ak otec túži byť súčasťou tých prvých dní svojho dieťatka a nebyť niekde 1 tis km od rodiny. Nech ma tu možnosť. Je to len v prospech upevnenia vzťahu, ako aj k dieťaťu, tak aj k samotnej partnerke. Pretože dnešná doba je tak rýchla, že čas s našimi milovaným je najvzácnejšia komodita

angel993
12. sep 2021

@zoja1234 najlepšie bude kontaktovať gynekológa, môj v pohode dá očr na mňa, nemám žiadnu inú diagnózu

ciernabrigita
13. sep 2021

zo zákona má nárok len na odvoz a dovoz matky dieťaťa do/z nemocnice. nič viac. môže mať dovolenku, ak mu ju v práci schvália, môžu mať v práci voľno po narodení dieťaťa ako benefit... zo zákona tu ešte nič také nie je.
btw, ja mám dve deti, pri prvom išiel rovno ráno (pôrod v noci) do práce a pri druhom ho ledva pustili zo služobky domov, keďže o to prvé dieťa sa musel starať, kým som bola v pôrodnici. Prišla som domov a odišiel na týždeň zas. O týždeň som už prvorodeného vozila do a zo škôlky aj s bábom.

1katus1
13. sep 2021

@zoja1234 my sme to riešili ocr pri druhom dieťati. Pri prvom išiel normálne do práce nezostával doma

ciernabrigita
13. sep 2021

ešte doplním, že aj my sme to pri druhom riešili na čas v pôrodnici OČR-kou na staršie dieťa, keďže ja, osoba, kt. sa o neho stará, sa aktuálne nemôže.

bavlnka92
13. sep 2021

@zuzanka.zuzu hej, to som sa zle vyjadrila. voľno iba na cestu do pôrodnice. 😒