Voľno pre manžela po narodení dieťaťa

zoja1234
11. sep 2021

Ahojte, prosím vás viete ako je to s voľnom pre manzela? To čo schválila únia už dávnejšie, tých garantovaných 10 platenych dni volna po narodení, toto u nás v SR zákone ešte neplatí, a čítala som že to muži riešia bud dovolenkou alebo neplateným voľnom. Asi je to o dohode so zamestnávateľom .. ale ako ste to riešili vy? Alebo by to šlo riešiť aj cestou vypísania na PN?

surama
11. sep 2021

@zoja1234 Ahoj, moj si cely rok setri dovolenku a po narodeni potom berie 2 tyzdne, potom nieco na jesen + Vianoce.

damiana1992
11. sep 2021

@zoja1234
Keď som rodila priateľ bol pri mne, do práce potreboval len potvrdenie z pôrodnice že tam bol a to v práci odovzdal, to bolo všetko 😀

zoja1234
autor
11. sep 2021

@damiana1992 no a po narodení čo?

bavlnka92
12. sep 2021

voľno je iba v deň pôrodu. a ani to môj nedostal, musel ísť na nočnú aj tak.

sasanka605
12. sep 2021

No po narodení nic, moj si bral dovolenku.

ibrunova
12. sep 2021

@zoja1234 dovolenku si bral prvé dni

pininka1
12. sep 2021

@zoja1234 to zavisi aj kde ten dotycny robi. Moj si tiez tak sluzby napisal, aby bol doma minimalne dva tyzdne, nemusel teda brat dovolenku.

zuzanockamt
12. sep 2021

@zoja1234 PN iba vtedy, keď je neschopný chodiť do práce...ale určite sú ľudia, ktorí zneužijú systém a Dr. ich vypíše aj bez Dg. Inak sa dá normálne všetko zvládnuť aj s pracujúcim manželom, žiadny problém.

mogaa
12. sep 2021

@zoja1234 no na PN potrebuje diagnozu😉čiže byť reálne chorý alebo lekár musí byť veľmi empatický😉okrem toho by musel byť celú PN doma, max.povolené vychádzky ak by mu ich lekár vôbec dal😉myslím že zo zákona má nárok na 1 deń sj to nie som si istá, treba si pozrieť kolektívnu zmluvu kde pracuješ, niekde majú volno po narodení dieťaťa na viac dní zakotvené v kolektívnnej zmluve...ono záleží kde muž pracuje...inak nechápem na čo ho chceš mať doma, aj tak bude celá starostlivosť na tebe.....nakojíš, ked dieťa spí -spi aj ty....

zuvelyn
12. sep 2021

Moj mal dovolenku týždeň, a nebola celá starostlivosť na mne ako tu niektoré mudruju, ved je to aj jeho dieťa ako aj moje prečo by sa muž nemal starať? 🤦🏼‍♀️🤷🏼‍♀️ Všetko okrem kojenia dokáže....potom tu ženy píšu že dieťa ma 3 roky a muž ho nevie nakŕmiť, uspať, hrať sa s ním nič...

Teraz pri druhom berie ocr na staršieho kým budem v pôrodnici a potom nastupuje na materskú aj on.

evkao
12. sep 2021

@zoja1234 riesili sme to tak, ze manzel siel do prace 😀 pri prvom dietati si vzal na tyzden dovolenku a bol mi doma tak na dve veci.... pri druhom si uz volno nebral, prve dieta zaviezol do skolky aj vyzdvihol, a viac mi nebolo treba

zuzanockamt
12. sep 2021

@zuvelyn Muž sa predsa vie starať aj vtedy, keď chodí do práce. Manžel nikdy nemal voľno pri narodení a materskú zvládol bez problémov pri mladšom synovi, pri staršom nebola taká možnosť.

zuvelyn
12. sep 2021

@zuzanockamt veď dobre, môj muž dovolenku mal a chcel ju. Autorkin muz chce mať zrejme tiez voľno, neviem co je na tom. Ja by som to tiež zvládla aj bez neho, tak ako zvládam od vtedy každý deň dieťa, domácnosť aj prácu, ale prečo keď nemusím? 🙂

petamich
12. sep 2021

manzel si bral dva tyzdne dovolenky a tiez si ju bral, lebo chcel byt prve dni s nami a "ucit" sa spolu so mnou ako na toho drobca 🙂 kedze to je nase prve dieta

lenka2710
12. sep 2021

@zoja1234 môjmu dala moja gyn očr na mňa, myslím ze 10 dní! Ale záleží aj od dr, moja je super a každému chlapovi pokiaľ chce, vypíše! Tiež je toho názoru, že aj chlapa treba od začiatku do všetkého zapriahnut a predsa aj zotavit sa žena po pôrode musí a nie hneď skočiť do domácnosti a starania sa o babo a ďalšie deti! Každý organizmus je iný a aj pôrod je každý iný, netreba mudrovat, ze ja ja ja som to dala! Áno aj ja by som to dala, ale muž chcel byť doma

zuzanka.zuzu
12. sep 2021

@bavlnka92 voľno nie je v deň pôrodu, to si mnohé mýlia, voľno je len na to aby muž odviezol ženu do pôrodnice 😀 asi preto musel tvoj do práce, škoda, lebo podľa mňa to pôvodne bolo ozaj myslené ako "v deň pôrodu" a potom sa k tomu pritrafilo veľa pozmeňovacích návrhov až je z toho takéto nič 🙄

zoja1234
autor
12. sep 2021

@mogaa no praveze na to chcem, aby bol na zaciatku s nami doma, co pise aj @lenka2710 a @zuvelyn - tak hadam je to aj jeho dieta, a aj on sa potrebuje naucit ako nato, nielen ja. viem ze ja som hlavna opatrovatelka a hlavne mliekaren ale preco by s nami nemohol byt doma... obaja sa musime s dietatom zoznamit a okrem toho, kym ja sa postaram, dobre mi padne ze zatial on navari alebo hoc zbehne na nakup... nie? ci myslis ze zena je natolko majsterka sveta aby to dala uplne sama a muz spoko na zadku v praci? podla mna nie..

zoja1234
autor
12. sep 2021

@lenka2710 ten napad s OCR od mojej doktorky sa mi paci, skusim sa jej opytat ci by to slo

loginexistuje
12. sep 2021

@zoja1234 ocr nedostane na teba len tak to by si musela mat aj ninu diagnozu ako len porod jedine dovolenku

mabenn
12. sep 2021

@zoja1234 2 tyzdne si bral muz dovolenku a staral sa najviac o mna, resp co bolo treba, ale hlavne mne riesil jedlo, nakupy, maleho postrazil ked som potrebovala sprchu, cokolvek

zuzanockamt
12. sep 2021

@zoja1234 očr len ak budeš neschopná sa starať o seba a dieťa, pôrod nie je dg na OČR. Nikto mu nebráni byť doma s vami, dovolenka, neplatené voľno alebo nech dá rovno výpoveď a starajte sa obaja o jedno dieťa

zoja1234
autor
12. sep 2021

@zuzanockamt @lenka2710 - tvojmu ked dali na teba OCR, mala si aj inu diagnozu?

mabenn
12. sep 2021

@zoja1234 dokonca kedze som prve dni este prikrmovala maleho, zakazdym ja som kojila, on chystal UM...rezim mal s nami, spal ked my, bdel ked my...je to velka pomoc pre zenu kym sa spamata z porodu a najde si system a rezim

zuzanockamt
12. sep 2021

@zoja1234 akú očr? 🤷🤦 Vždy som bola schopná sa o novorodenca starať sama, muž, keď prišiel z práce, pomohol

zoja1234
autor
12. sep 2021

@zuzanockamt trosku to uz hrotis zuzana..

lenka2710
12. sep 2021

@zoja1234 ja som sa par týždňov pred pôrodom pýtala sestričky, že či je to teda možné a ona mi hneď povedala, že dr dáva na 10 dní, ved ona musí vedieť co tam napísať, aby to prešlo! Ale záleží aj od dr, moja je riadne číslo 😂😂 sama povedala, že by to nemala davat, ale ze nenechá svoje pacientky v stichu a ze nech sa aj muž stará, keď vedel zasunúť, musí sa vediet aj postarat 😂

ailiba
12. sep 2021

@zoja1234 nás syn sa narodil v nedeľu... Takže voľno nemal... A šetril si dovolenku. Ale bol do mnou doma len pár dní... Potom som už všetko musela zvládnuť sama. Netajím sa tým, bolo to fakt náročné obdobie. Prajem veľa síl.

petik22
12. sep 2021

@zoja1234 dr ti koze vypisat ocr,ale socialka ju nemusi uznat. ja som mala druhy porod sekciu a praskla mi maternica. ked telefonoval na socialku,nebyt tej prasknutej maternice a komplikaciam potom,ocr by neuznali 🤷‍♀️

lenka2710
12. sep 2021

@zoja1234 normálne sa spýtaj dr, či je to možné, ved ta nezje a povie co a ako 😉

zoja1234
autor
12. sep 2021

@lenka2710 ano opytam sa urcite 🙂