Vybavovanie papierov pre dieťa narodené v Rakúsku. Poradíte?

damaroka
16. dec 2015

Zdravim,vedel by mi niekto poradit,ako postupovat pri vybavovani papierov pre babetko v Rakusku?Manzel je Juhoslovan a na Slovenskej ambasade vo Wiedni mi povedali,ze moze mat obe obcianstva.Ale cakanie na papiere trva 4 mesiace,tak ma tiez zaujima,ci za cely ten cas nebudem dostavat ani prispevky na dieta a matersku.Vie mi niekto poradit,ako postupovat?

vivera75
17. dec 2015

Pre vybavenie nárokov na štátne sociálne dávky - prídavok na dieťa, rodičovský príspevok a príspevok pri narodení dieťaťa je rozhodujúcich niekoľko skutočností. Vo Vašom prípade bude rozhodujúce, okrem iného, kde ste s manželom obaja zamestnaní (mám na mysli štát) ako aj tzv. obvyklý pobyt pred narodením dieťaťa. Pri vybavovaní dávok sa bude postupovať podľa nariadení EÚ pričom všeobecným pravidlom pri koordinácii rodinných dávok v rámci EÚ je, že sa uplatňuje legislatíva štátu, kde zamestnaná alebo samostatne zárobkovo činná osoba pracuje, bez ohľadu na miesto jej trvalého pobytu. Ak Vám nevznikne nárok na dávku v štáte, kde ste zamestnaní a bude o tom vydané rozhodnutie, alebo ak sa obdobná dávka v inom štáte nevypláca, tak môžete požiadať o dávku aj na Slovensku. Chýbajú mi vo Vašej otázke viaceré skutočnosti, takže najlepšie bude, ak sa obrátite na akýkoľvek úrad práce, sociálnych vecí a rodiny na Slovensku, alebo môžete osloviť aj Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny a tam by Vám mali poskytnúť kompletné informácie o postupe.