Výživné a určenie otcovstva

suzana121
20. feb 2008

partner mna opustil pocas tehotenstva a nechce si priznat otcovstvo a ani alimenty platit da sa este pred narodenim poziadat sudnou cesto o predcasne vyplacanie vyzivneho ??????????

jaduska
24. feb 2008

sorrelia a nárok na bezplatnú právnu pomoc nemáš?

sorrelia
24. feb 2008

alexandra : nepisala som to preto aby ma niekto lutoval, ja som zo svojou situaciou viac menej zmierena len som chcela ukazat ze aj take sa deje... ze keby sa predsa len niekto nasiel kto by mi pomohol, nemala by som z coho zaplatit a ani sa nejak revanzovat... snad len slovko dakujem

jaduska : pytala som sa na UP ale tam ani prava ruka nevie co roni lava 😒 , viem, ze mam pravo na bezplatne pravne poradenstvo, ale nie som si ista ci sa to vztahuje aj na bezplatnu pravnu pomoc ☹ neviem musim to niekde zistit ale neviem kde

jaduska
24. feb 2008

Sorrelia: skús si to zistiť na krajskom súde. Ani ma nenapadlo, že je medzi týmito dvoma pojmami až taký rozdiel,ale asi áno. 😒

sorrelia
24. feb 2008

hmm vies len za kym ist ??? to je ten problem ze ja neviem do ktorych dveri a kam ☹

jaduska
24. feb 2008

no to asi bežný človek nevie, ale možno na nete, alebo nejakej infolinke? 😒

sorrelia
24. feb 2008

nuz uvidime snad sa to bude dat dakde na nete zistit... este par dni to bude musiet pockat, lebo mi nejak tvrdne brusko a ja musim mat klud

jaduska
24. feb 2008

no tak to je jasné, bábo má prednosť, oddychuj. Ja keď budem mať čas, tak zajtra posurfujem a skúsim to pozisťovať ako to je s tou právnou pomocou, celkom ma to zaujíma

sorrelia
24. feb 2008

dakujem juduska moc si toho vazim !

alexandra
24. feb 2008

sorrelia mas IP 🙂 Ved ked sa my baby spojime, tak uz sa nam snad podari nieco vymysliet. Aspon kolko bude v nasich silach, vsak jaduska?

jaduska
24. feb 2008

no jasné alexandra, mám presne takú istú filozofiu ako ty, raz ja pomôžem niekomu, inokedy pomôže niekto iný mne ... 😉

suzana121
autor
24. feb 2008

ja dakujem za vasu pomoc a sorrelia pocitaj aj somnou ved ale pokial viem tolko ty mas pravo na to aby ti urad doplatil zivotne minimum ci si studovala alebo pracovala 😉

sorrelia
24. feb 2008

suzana
pytala som som sa x krat na UP a ta pani mi povedala, ze je jej luto, ale skutocne nemam narok na nic ine ako na jednorazovy prispevok (ktory som uz medzicasom vycerpala) ☹ ... povedala mi, ze nemam narok ani na zivotne minimum a vlastne na ziadne peniaze od statu lebo nemam odpracovane 2 roky ... nuz nie som pravnik tak neviem co a ako
inak velmo pekne dakujem za pomoc naozaj aj za "obycajne" mile slovo 😉

suzana121
autor
24. feb 2008

A to je co za blbost aspon ten rodicovsky prispevok po narodeni?

sorrelia
24. feb 2008

to viem na to mam narok aj na rodicovsky pridavok takze po narodeni babatka budem dostavat resp. mala by som dostavat spolu 5000 mesacne

suzana121
autor
24. feb 2008

ale aj ked si chodila do skoli mnela by si narok na to aby ti doplatili zivotne min pokad tvuj priatel ty nebude platyt vizivne kurna to su mi uradi na co potom su ked ty chlapi aj tak vidu steho jak vitezi

sorrelia
24. feb 2008

hmm tak na UP chodila mamina ked som bola v nemocnici a tam jej skalopevne tvrdili, ze mi nemozu dat ziadne peniaze lebo na nic nemam narok ☹

suzana121
autor
24. feb 2008

no hledam aj na nete mne sa to nezda alebo sa jim nechcelo patrat v tych hlavach

suzana121
autor
24. feb 2008

A o porodne si dufam zazadas 🙂

sorrelia
24. feb 2008

o porodne ??? mas na mysli tych 25 000 tis ??? to urcite ano...

elise
24. feb 2008

nezabudnite si požiadať aj o rodinné prídavky na up to je 550 sk mesačne. a ešte by ste mali mať nárok na sociálnu dávku ako je príspevok na bývanie len o to treba požiadať. ale našla som www.obcan.sk skúste mrknúť aj tam

suzana121
autor
24. feb 2008

dakujeme

andrea1158
24. feb 2008

povedala som, že nebudem prispievať, ale nedá mi....pre sorreliu:

Podmienky na poskytnutie právnej pomoci
Fyzická osoba má právo na poskytnutie právnej pomoci, ak

sa nachádza v stave materiálnej núdze,
nejde o zrejmú bezúspešnosť sporu a
hodnota sporu prevyšuje hodnotu minimálnej mzdy okrem sporov, v ktorých nie je možné hodnotu sporu vyčísliť v peniazoch.
Podmienku na poskytnutie právnej pomoci musí fyzická osoba spĺňať počas celého trvania poskytovania právnej pomoci.

Materiálna núdza
Materiálnou núdzou je stav, keď príjem fyzickej osoby nedosahuje 1,4-násobok sumy životného minima a táto fyzická osoba si využívanie právnych služieb nemôže zabezpečiť svojím majetkom.

Praktická rada: Životné minimu je v súčasnosti 5 130 Sk, teda o materiálnu núdzu pôjde, keď príjem osoby nedosahuje sumu 7 182 Sk.

Za príjem sa považujú príjmy fyzických osôb podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v platnom znení, po odpočítaní

poistného na verejné zdravotné poistenie,
poistného na nemocenské poistenie, poistného na starobné poistenie, poistného na invalidné poistenie a poistného na poistenie v nezamestnanosti,
preddavku na daň alebo dane z príjmov fyzických osôb a
ďalších výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a na udržanie príjmov fyzických osôb.
Za príjem podľa tohto zákona sa považujú aj

príjmy oslobodené od dane z príjmov fyzických osôb podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v platnom znení, okrem prijatých náhrad škôd, náhrad nemajetkovej ujmy, plnenia z poistenia majetku a plnenia z poistenia zodpovednosti za škodu okrem platieb prijatých ako náhrada za stratu zdaniteľného príjmu,
sumy vreckového pri zahraničných pracovných cestách do výšky 40 % nároku na stravné ustanovené zákonom č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v platnom znení,
náhrady niektorých výdavkov zamestnancov do výšky ustanovenej zákonom č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v platnom znení,
ďalšie príjmy fyzických osôb podľa osobitných predpisov po odpočítaní dane z prevodu a prechodu nehnuteľností.
Z príjmov fyzických osôb, ktoré sú oslobodené od dane z príjmov fyzických osôb, sa za príjem podľa tohto zákona nepovažujú príjmy poskytované ako

dávka a príspevky k dávke v hmotnej núdzi a jednorazová dávka v hmotnej núdzi podľa zákona č. 599/2003 Z. z. o hmotnej núdzi v platnom znení,
peňažné príspevky občanom s ťažkým zdravotným postihnutím na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ich ťažkého zdravotného postihnutia podľa zákona č. 195/1998 Z. z. o sociálnej pomoci v platnom znení,
materské,
dávky štátnej sociálnej podpory (napr. rodičovský príspevok, prídavok na dieťa)
zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť,
štipendiá.
Príjem na účely tohto zákona sa zisťuje za kalendárny mesiac, v ktorom bola podaná žiadosť o poskytnutie právnej pomoci, pritom sa prihliada na príjem za posledných šesť kalendárnych mesiacov pred podaním žiadosti, a prehodnocuje sa každých šesť mesiacov.

Zrejmá bezúspešnosť sporu
Pri posudzovaní zrejmej bezúspešnosti sporu centrum prihliadne najmä na to, či právo nezaniklo uplynutím času (preklúzia), či sa právo nepremlčalo a či je žiadateľ schopný označiť dôkazy na preukázanie svojich tvrdení, ktoré sú dôležité na zistenie skutkového stavu.

Predbežná konzultácia
Fyzická osoba, ktorá má záujem o poskytnutie právnej pomoci, sa môže obrátiť na centrum alebo na advokáta zapísaného v zozname advokátov, ktorí jej poskytnú predbežnú konzultáciu v rozsahu nevyhnutnom na účely (pozri nižšie), najviac však jednej hodiny.

Účelom predbežnej konzultácie je najmä

vysvetlenie podmienok na uplatnenie nároku na poskytnutie právnej pomoci,
oboznámenie sa s prípadom a poskytnutie základnej právnej rady,
pomoc pri vypĺňaní žiadosti o poskytnutie právnej pomoci.
Centrum alebo advokát pri predbežnej konzultácii upozorní fyzickú osobu, ktorá má záujem o poskytnutie právnej pomoci, na možnosť požiadať o predbežné poskytnutie právnej pomoci, ak na základe oboznámenia sa s prípadom zistí, že hrozí nebezpečenstvo zmeškania lehoty. Žaidateľ v tomto prípade môže zároveň so žiadosťou požiadať centrum o predbežné poskytnutie právnej pomoci. O tejto centrum rozhodne bez zbytočného odkladu, ešte pred rozhodnutím o nároku na poskytnutie právnej pomoci.

Podmienkou poskytnutia predbežnej konzultácie je zaplatenie poplatku vo výške 150 Sk. Poplatok vyberaný centrom je príjmom štátneho rozpočtu. Poplatok vyberaný advokátom je jeho príjmom.

Konanie o nároku na poskytnutie právnej pomoci
Konanie o nároku na poskytnutie právnej pomoci sa začína podaním písomnej žiadosti doloženej dokladmi preukazujúcimi skutočnosti uvedené v žiadosti, ktorú podáva žiadateľ na tlačive.

Praktická rada: Vzor tlačiva (platí od 4. októbra 2006) - Žiadosť o poskytnutie právnej pomoci .

Dokladom preukazujúcim skutočnosti uvedené v žiadosti o poskytnutie právnej pomoci je v prípade

príjmu zo závislej činnosti potvrdenie od zamestnávateľa,
dávky nemocenského poistenia a dávky v nezamestnanosti potvrdenie Sociálnej poisťovne,
dávky dôchodkového poistenia potvrdenie pošty alebo Sociálnej poisťovne,
dávky z povinného zahraničného poistenia obdobného druhu ako sociálneho poistenia potvrdenie banky alebo Sociálnej poisťovne,
príjmu z doplnkového dôchodkového sporenia, životného poistenia, účelového sporenia potvrdenie životnej poisťovne, doplnkovej dôchodkovej spoločnosti alebo inej inštitúcie, kde žiadateľ sporil,
dávky úrazového poistenia potvrdenie pošty alebo Sociálnej poisťovne,
dávky garančného poistenia potvrdenie pošty alebo Sociálnej poisťovne,
náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti potvrdenie od zamestnávateľa,
peňažného príspevku za opatrovanie potvrdenie príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny,
výživného právoplatný rozsudok súdu, ak táto vyhláška neustanovuje inak, prípadne rozhodnutie príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, ak sa poskytuje náhradné výživné,
neplatenia výživného povinnou osobou čestné vyhlásenie žiadateľa s osvedčeným podpisom podľa Notárskeho poriadku alebo podpísané pred zamestnancom Centra právnej pomoci,
príjmov zo samostatnej zárobkovej činnosti, nájmu a podnájmu čestné vyhlásenie žiadateľa s osvedčeným podpisom podľa Notárskeho poriadku alebo podpísané pred zamestnancom Centra právnej pomoci a kópia posledného podaného daňového priznania, prípadne potvrdenie príslušného daňového úradu,
iných príjmov čestné vyhlásenie žiadateľa s osvedčeným podpisom podľa Notárskeho poriadku alebo podpísané pred zamestnancom Centra právnej pomoci,
vlastníctva nehnuteľností, umeleckých diel a predmetov, hnuteľných vecí vyššej hodnoty napríklad výpis z listu vlastníctva, kúpna zmluva, znalecký posudok alebo čestné vyhlásenie žiadateľa s osvedčeným podpisom podľa Notárskeho poriadku alebo podpísané pred zamestnancom Centra právnej pomoci,
pohľadávok z cenných papierov, vkladov a úspor napríklad zmluva alebo čestné vyhlásenie žiadateľa s osvedčeným podpisom podľa Notárskeho poriadku alebo podpísané pred zamestnancom Centra
právnej pomoci.
Doklady preukazujúce, že sa žiadateľ nachádza v stave materiálnej núdze, nesmú byť staršie ako tri mesiace. Žiadosť musí obsahovať

meno a priezvisko žiadateľa,
jeho trvalý alebo prechodný pobyt a
rodné číslo.
Na výzvu centra žiadateľ doplní v primeranej lehote určenej centrom ďalšie údaje a doklady týkajúce sa skutočností rozhodujúcich na posúdenie nároku na poskytnutie právnej pomoci, ktorá nesmie byť kratšia ako desať dní.

Žiadosť sa podáva v kancelárii centra príslušnej podľa miesta trvalého alebo prechodného pobytu žiadateľa. Žiadateľ je povinný uviesť v žiadosti a pri predbežnej konzultácii úplné a pravdivé údaje.

Praktická rada: O nároku na poskytnutie právnej pomoci má teda rozhodovať Centrum právnej pomoci, ktoré má mať pobočku v každom krajskom meste.

Centrum rozhodne o žiadosti v lehote do 30 dní od doručenia žiadosti, ktorá spĺňa náležitosti; túto lehotu nemožno predĺžiť. Proti rozhodnutiu nie je prípustný opravný prostriedok.

V rozhodnutí, ktorým sa priznáva nárok na poskytnutie právnej pomoci, centrum určí advokáta na zastupovanie oprávnenej osoby pred súdom, ak je to potrebné na ochranu jej záujmov. Rozhodnutie, ktorým sa nepriznáva nárok na poskytnutie právnej pomoci, musí obsahovať aj poučenie, že ak sa nezmenia príjmové a majetkové pomery žiadateľa, žiadateľ môže opätovne podať v tej istej veci žiadosť až po uplynutí šiestich mesiacov od vydania rozhodnutia.

Ak bol žiadateľovi rozhodnutím centra priznaný nárok na poskytnutie právnej pomoci, centrum ho vyzve na uzavretie dohody o poskytovaní právnej pomoci priamo s centrom alebo s určeným advokátom, udelenie plnomocenstva na úkony súvisiace s poskytovaním právnej pomoci centru alebo určenému advokátovi. Ak oprávnená osoba neudelí plnomocenstvo na úkony súvisiace s poskytovaním právnej pomoci určenému advokátovi alebo ak udelené plnomocenstvo odvolá, nemá nárok na určenie iného advokáta.

Povinnosti oprávnenej osoby
Oprávnená osoba je povinná oznámiť centru písomne do ôsmich dní zmeny všetkých skutočností rozhodujúcich pre trvanie nároku na poskytovanie právnej pomoci.
Oprávnená osoba je povinná poskytovať centru alebo určenému advokátovi potrebnú súčinnosť.
Oprávnená osoba je povinná na výzvu centra preukázať skutočnosti preukazujúce trvanie nároku na poskytovanie právnej pomoci do ôsmich dní odo dňa doručenia výzvy, ak centrum neurčilo dlhšiu lehotu. Vo výzve musí byť upozornená na následky odňatia poskytovania právnej pomoci v prípade nepreukázania skutočností na trvanie nároku.
Odňatie poskytovania právnej pomoci
Centrum rozhodne o odňatí poskytovania právnej pomoci, ak

oprávnená osoba neposkytuje centru alebo určenému advokátovi potrebnú súčinnosť,
sa v priebehu poskytovania právnej pomoci zmenia príjmové a majetkové pomery oprávnenej osoby a tá už ďalej nespĺňa podmienku stavu materiálnej núdze, na trvanie nároku na poskytovanie právnej pomoci,
oprávnená osoba do troch mesiacov od vydania právoplatného rozhodnutia o priznaní nároku na poskytovanie právnej pomoci neuzavrie s určeným advokátom dohodu alebo neudelí plnomocenstvo centru alebo určenému advokátovi,
vyjde najavo, že nárok na poskytovanie právnej pomoci sa žiadateľovi priznal na základe nepravdivých alebo neúplných údajov alebo
oprávnená osoba nevyhovie výzve centra na preukázanie skutočností preukazujúcich trvanie nároku na poskytovanie právnej pomoci do 8 dní odo dňa doručrnia výzvy.
Proti rozhodnutiu o odňatí poskytovania právnej pomoci nie je prípustný opravný prostriedok.

Trovy konania
Ak oprávnená osoba spĺňa podmienky ustanovené zákonom č. 99/1963 Zb. Občiansky súdny poriadok v platnom znení, na priznanie náhrady trov konania (keď mala oprávnená osoba vo veci plný úspech), prizná sa náhrada trov konania namiesto oprávnenej osobe advokátovi. Ak náhrada trov konania priznaná advokátovi bola vyššia než náklady na právnu pomoc poskytnutú oprávnenej osobe, vráti advokát centru vyplatené náklady na právnu pomoc.

Ak súd zaviazal oprávnenú osobu na náhradu trov konania, tieto trovy znáša oprávnená osoba.

andrea1158
24. feb 2008

Centrum právnej pomoci
Zriaďuje sa Centrum právnej pomoci ako štátna rozpočtová organizácia, ktorá poskytuje právnu pomoc podľa tohto zákona prostredníctvom svojich zamestnancov a určených advokátov. Sídlom centra je Bratislava. Centrum určuje oprávnenej osobe a zahraničnej oprávnenej osobe na zastupovanie v konaní pred súdom advokáta zapísaného do zoznamu podľa zákona o advokácii.

V súčasnosti fungujú na Slovensku tieto Centrá právnej pomoci:

v Bratislave - ul. Fraňa Kráľa 35, P. O. BOX 125, 810 00 Bratislava, tel.: 02/444 630 40, 02/444 530 80,
v Košiciach - Alžbetina ul. 2, P. O. BOX A 11, 040 41 Košice, tel.: 055/72 909 45, 055/72 909 46,
v Banskej Bystrici - Kukučínová ul. 24, P. O. BOX 113, 974 01 Banská Bystrica, tel.: 048/414 29 21, 048/414 29 22
v Žiline - Daxnerova 9, P. O. BOX B 10, 011 00 Žilina, tel.: 041/700 25 75, 041/700 25 76.

sorrelia
24. feb 2008

andrejka
dakujem velmi pekne ale ja sa tomu pravnickemu zargonu rozumiem (poviem to ludovo) asi tak ako koza bobkom ☹ 😒 ... tj. som z toho minimalne jelen...
jedine co sa vzdy dozviem na UP - nemate narok na prispevok v nezamestnanosti lebo nemate odpracovane 2 roky je nam luto,
inak ten jednorazovy som dostala - vo vyske 3 500 Sk

a dakujem moooc za to centrum, hned ako mi bude lepsie tam zajdem

andrea1158
25. feb 2008

sorrelia: niet za čo, v podstate tom u nemusíš rozumieť, stačí, ked tam pôjdeš osobne a popíšeš im svoj problém, oni už budú vedieť čo robiť ďalej.

andreafa
25. feb 2008

sorrelia, tak ti drzim prsty a pevne nervy moja 🙂

sorrelia
25. feb 2008

dievcata vazne velmi pekne dakujem 🙂 ... dufam, ze sa z toho nejako vymotkam a bude mne aj babatku dobre

alexandra
25. feb 2008

sorrelia urcite, bud silna a mozno sa aj tatino umudri.. Obcas sa im to stava (chlapom)

sorrelia
26. feb 2008

alexandra
no tatino sa zrejme umudruje, ale na to sa nemozem spoliehat. Vies mu zase daco preleti po pod nos. Uz mu neverim.

alexandra
26. feb 2008

sorrelia kazdopadne, aj ked sa umudri, je lepsie to mat na papieri 🙂