Výživné a určenie otcovstva

suzana121
20. feb 2008

partner mna opustil pocas tehotenstva a nechce si priznat otcovstvo a ani alimenty platit da sa este pred narodenim poziadat sudnou cesto o predcasne vyplacanie vyzivneho ??????????

miska2201
10. júl 2009

Dobry den, som tehotna zena ktoru opustil priatel. Este pred tym na jeho naliehanie ze chce babetko som suhlasila a hned prvy mesiac mi meskala menstruacia. A ostala som tehotna a potom sa pre mna zacal horor. Oznamil mi ze ma uz nemiluje ze so mnou nechce ostat a ze sa neprizna ku dietatu a bude ziadat o testy DNA. To nestacilo poziadal nejaku zensku aby hrala jeho udajnu priatelku s ktorou chodil ze vraj uz aj pocas nazho vztahu. Ona sa mi zacala vyhrazat smrtou atd. a ze sa idu brat. Po mojich informaciach u lekara som sa dozvedela ze testy DNA sa daju urobit uz v 15 tyzdni teh. s odberom plodovej vody. Chcela by som dostat aj nejake peniaze skor ako porodim kedze treba kupit vela veci aj pred tym. Je to mozne? Prosim o podporu a radu som velmi spichycky na dne pomozte mi prosim ak viete ako by som mala postupovat. Dakujem

alexandra
10. júl 2009

V prvom rade sa upokoj. Spis zalobu o urcenie otcovstva podla druhej zakonnej domienky a ziadaj o prispevok na vyzivu seba, prispevok na uhradu niektorych nakladov spojenych s tehotenstvom a zalahnutim. Testy je mozne spravit, no nech ich navrhne on, su totiz dost financne narocne.

miska2201
10. júl 2009

vies ja neviem ako to zladnem mam strach ze ak dam urobit test DNA podplati lekara atd. Mam strach aj o seba ze mi ta zena ublizi. Je byvali policajt a ma vsade vela znamosti momentalne je podnika a ma velmi velmi velmi vysoky prijem. Ja som uplne hlupa ze som mu naletela. Nechcel ani aby som pracovala tak som dala vypoved a pomahala som mu vo firme a uz som u neho aj byvala. Teraz som doma u mamky som bez prace a tehotna caka ma kolobeh ktori neviem ci zvladnem. Chcem aby tie vyhrazky prestali ja a moje dueta dostalo to co patri a mat pokojne tehotenstvo. Najhorsie je ze ho este stale milujem.

andzi
11. júl 2009

neviem čo je "zalahnutie"...zákon hovorí o nákladoch spojených s tehotenstvom a pôrodom (starý zákon používal pojem "zľahnutie", nie zalahnutie) 😀 😀 😀 Ďalšia vec, určiť otcovstvo podľa II. domnienky sa nedá súdnou cestou!!!!!!!! pretože ak si nepochopila, tak otec dietata otcovstvo dobrovoľne neuznáva.

alexandra
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andzi
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
alexandra
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andzi
12. júl 2009

alexandra: sú tu baby, ktoré potrebujú poradiť

alexandra
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mimkaa10
13. júl 2009

Čo sa naťahujete ako malé deti? Pojem "zaľahnutie" je aj pre mňa čudný.
otcovstvo sa nedá určiť počas tehotenstva ak ho otec odmieta, manžel bol s jeho ex v tejto situácii a keďže odmietal uznať, že dieťa je jeho, dokazovanie mohli robiť až po narodení dieťaťa - to bol jeden proces a druhý bol na určenie výšky výživného, kde okrem mesačných platieb a dlhu, ktorý mu dovolili platiť po mesačných splátkach spolu s výživným k rukám matky aj pomernú časť nákladov na výbavičku. Čo bola presne polovica podľa bločkov matky.
Takto to bolo čo si ja pamätám.
Poraďte mi - ako otec dieťaťa zistí, že dieťa sa už nepripravuje na budúce povolanie, že už je schopné sa samostatne živiť, pokiaľ s jeho matkou absolútne nekomunikujú ?? Pýtam sa kvôli nároku na ukončenie vyživovacej povinnosti. Ď.

alexandra
13. júl 2009

Mimka ak komunikuje aspon s dietatom, potom staci vediet, ci ma dieta 18 (ak nie, povinnost trva), ak ano, potom ci je stale studentom denneho studia (povinnost trva, no vyzivne uz by mal posielat k rukam svojho dietata - info je od pravnikov z Kancelarie verejneho ochrancu prav), ak nie, teda ak studuje externe, alebo pracuje, povinnost zanika.

miska2201
13. júl 2009

No mile slecny potrebola som pomoc ale vy ste ma viac zamotali ako pomohli. Ani jedna zvas nevie co tu hovori myslela som si ze ste naozaj skusene ale nie. Momentalne som po dohovore z pravnikom. Otcovstvo sa da urcit aj pocas tehotenstva bud dobrovolne alebo urcenim sudu ak ho otec odmieta aj tak sa musi spovedat a je predbezne uznany ako potencionalny otec a musi dosledku zalahnutia platit matke vydavky spojene z tehotenstvom. Ak ste nepochopili co som pisala moj ex neuznava ze je jeho ale neodmieta testy. Testy DNA sa daju robi od 12-15 tyzdna na 100% staci sa len opytat gynekologa a boli by ste mudrejsie a nie tvrdit ze to nieje mozne!!! Mile mamicky ste urcite v tazkej situacii... Radsej ako rady tu vyhladajte bezplatnu pravnu pomoc v ktorej vam povedia overene veci a nie taraniny. Prajem vela stastia a verte vsetko dopadne dobre... A alexandra dakujem si jedina aspon z casti ktora vie co tu pise ale aj tak radte dievcatam odbornu pomoc ako dohady medzi vami... S pozdravom Miska

alexandra
13. júl 2009

DNA testy sa robia odberom plodovej vody - amniocyntezou, presne ako pises.. A suhlasim, ze radsej ako tu, sa treba ist poradit do centier kde ponukaju bezplatnu pomoc, tam pomozu aj spisat navrhy.

andzi
13. júl 2009

Vyživovacia povinnosť vôbec nie je viazaná na vek 18 rokov ako si napísala, ak dieťa skončí školu skôr a začne sa živiť napr. v 17 rokoch, tak vyživovacia povinnosť zanikne. Rovnako zanikne ak sa napr. 17- ročné dieťa vydá/ožení, vtedy má prednosť vyživovacia povinnosť manžela.

miska: k tvojmu príspevku sa skutočne nedá čo dodať. Ak máš takého "múdreho" právnika, tak sa s ním raď. Otcovstvo sa počas tehotenstva ženy dá určiť výlučne na základe II. domnienky, t.j. súhlasným vyhlásením oboch rodičov, nie však súdnou cestou. Výnimku predstavuje jedine § 74 ods. 2 Zákona o rodine, že súd môže uložiť na návrh tehotnej ženy mužovi, ktorého otcovstvo je pravedpodobné, aby poskytol vopred sumu na zabezpečenie jej výživy a nákladov spojených s tehotenstvom a pôrdom. Uvedené však nie je určenie otcovstvo, lebo ak by súd túto povinnosť uložil mužovi, ktorý nakoniec otcom nebude, má právo na vrátenie tejto sumy. Či sa dá určiť otec dieťaťa počas tehotenstva z plodovej vody nepopieram (z lekárskeho hľadiska), ale právnou cestou NIE. Vieš?

Myslím si, že toto fórum neslúži na dezinformovanie užívateliek!!!!

andzi
13. júl 2009

mimka: ešte k tvojej otázke. Ja som mala podobný prípad, že otec si nemal ako zistiť, či plnoleté dieťa študuje na vysokej škole. Ja by som to riešila buď dopytom na príslušnej vysokej škole alebo potom priamo s tým dieťaťom. Oprávnenou osobou po dovŕšení plnoletosti je priamo plnoleté dieťa. Cez matku by som to vôbec neriešila, tá už s výživným nemá nič.

alexandra
13. júl 2009

Kazdopadne, osobne viem o pripade, ze zena podala navrh na sud v 15tt, v 22tt isla na odber plodovej vody kvoli testom, ktore otcovstvo potvrdili, a na zaklade toho sud schvalil jej navrh na urcenie otcovstva.

andzi
13. júl 2009

alexandra: xixi: ja nie som koncipientka, ale advokátka!!! 🙂

Ak dieťa mladšie ako 18 rokov je schopné sa samo živiť, tak otec podá na súd návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti a bude mi vyhovené. V čom máš ty problém? Len závidíš.

Ak tvrdíš, že sa dá určiť otcovstvo k dieťaťu súdnou cestou, t.j. podľa tretej domnienky, rada by som videla výrok toho rozsudku. 😀 😀 😀

😀 😀 😀 😀

andzi
13. júl 2009

ešte doplním - rada by som videla výrok rozsudku o určení otcovstva k nenarodenému dieťaťu na základe III. domnienky otcovstva, teda nie súhlasným vyhlásením rodičov.

andzi
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
denka111
13. júl 2009

miska: test dna z plodovej vody: hrozi tam riziko potratu, za co ti ziadne peniaze nestoja, takze si pockaj kym sa babo narodi a potom zaziadaj o testy, ak sa potvrdi otcovstvo.......ziadaj urcenie vyzivneho, plus polovicu nakladov na vybavicku. O nic neprides a kvalifikovane aj bez pravnika by ti mali poradit na kazdom URADE prace socialnych veci a rodiny v mieste tvojho bydliska.

alexandra
14. júl 2009

Andrejka, Tebe rozhodne nemam co zavidiet. 🙂 Zrejme nie si prilis skusena, ked si sa s takym niecim este nestretla. Ale to nic. Nebudem sa tu s Tebou dotahovat, mam lepsie veci na praci.

Miska, inak suhlasim s denkou, i podla mna je riziko prilis velke.

andzi
14. júl 2009

napíš výrok toho rozsudku a všetci ti uveríme. Čo by sme robili bez tvojich neoceniteľných rád, že? 😵

alexandra
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vroni
14. júl 2009

Andzi, počkaj, to akože keď sa pomocou DNA určia rodičia dieťaťa (technicky to možné je) už počas tehotenstva, tak je to stále len domnienka a nie určenie otcovstva? To sa pýtam ako neprávnik, tak ma nebi, ak sa pýtam blbo 😝 Po narodení sa predsta tiež zisťuje otcovstvo cez DNA, nie? Nemám na mysli prípady, keď sa otec k dieťaťu normálne hlási...

andzi
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
suem
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
alexandra
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andzi
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andzi
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lienocka235
Odpoveď bola odstránená
Zobraz