icon

Zabudla som sa hlásiť na úrade

25. okt 2023

Ahojte ,zabudla som sa hlásiť na úrade ,bola som tam az dnes po 5 dňoch odkedy som mala prísť! Čo teraz? Pani bola veľmi nepríjemná ,len že dostanem poštou list? To akože uz vyradenie? Neviem ako to je som tam nova po rodičovskom!viem,moja chyba ale mala som choré deti a úplne mi to vypadlo resp som myslela že dnes mám ísť...ako sa to teraz rieši? Skúsenosti? Ale nové nie. Pred 2-3 rokov dik

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 31. máj 2026 · 66 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Uchádzač, ktorý sa nedostaví na dohodnutý termín na úrade práce bez platného dôvodu, môže byť z evidencie vyradený pre nespoluprácu, najčastejšie na obdobie šiestich mesiacov.
  • Jediným zákonným ospravedlnením neúčasti na termíne je predloženie dočasnej pracovnej neschopnosti (PN); elektronická PN môže byť podľa diskusie spätne vydaná len na niekoľko dní (max. 3 dni) a papierová PN je akceptovaná len v obmedzených prípadoch (pohotovosť).
  • Ak je osoba vyradená z evidencie, môže sa zaregistrovať v zdravotnej poisťovni ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov, potom za ňu platí zdravotné poistenie štát, ale dieťa môže byť v škôlke prihlásené maximálne na pol dňa (cca 4 hodiny).


Najčastejšie otázky

Q: Čo sa stane, ak sa nedostavím na úrad práce do 5 dní od termínu?
A: Úrad práce môže rozhodnúť o vyradení evidovanej osoby pre nespoluprácu, v diskusii sa uvádza bežná dĺžka vyradenia šesť mesiacov.

Q: Dá sa spätne vybaviť PN päť dní dozadu?
A: Podľa diskusie všeobecne nie; elektronická PN vraj môže byť spätne vystavená maximálne na 3 dni a papierová PN sa akceptuje len pri návšteve pohotovosti.

Q: Ak ma vyradia z evidencie, kto bude platiť moje zdravotné poistenie?
A: Osoba sa môže prihlásiť v zdravotnej poisťovni ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov; v takom prípade platí zdravotné poistenie za ňu štát.

Q: Koľko približne stojí mesačné zdravotné poistenie pre samoplatiteľa?
A: V diskusii bol uvedený minimálny preddavok 84,77 € mesačne; šesťmesačná povinnosť tak presiahne 500 €.

Q: Ako mám postupovať, keď mi príde rozhodnutie o vyradení?
A: Do rozhodnutia sa môže vyjadriť písomne a podľa diskusie je možné podať odvolanie proti rozhodnutiu úradu práce do 15 dní.

Q: Ovlplyvní vyradenie dochádzku dieťaťa do škôlky?
A: Ak je rodič vedený ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov, dieťa môže podľa diskusie navštevovať škôlku len na pol dňa (max. 4 hodiny) a je potrebné mať písomnú žiadosť v škôlke.

Q: Je ošetrovanie chorého dieťaťa (OČR) zákonným ospravedlnením pre nepríchod na úrad práce?
A: V diskusii bolo citované znenie zákona č. 5/2004 Z. z., podľa ktorého ošetrovanie člena rodiny nie je považované za dôvod, ktorý ospravedlňuje nedostavenie sa na úrad práce; jediné ospravedlnenie je dočasná pracovná neschopnosť (PN).

Závery z diskusie

Zhoda

  • Úrad práce má právomoc vyradiť uchádzača z evidencie za nespoluprácu (neúčasť na termíne, nehlásenie sa), najčastejšie na obdobie šiestich mesiacov.
  • Jediným formálne akceptovaným ospravedlnením neprítomnosti je dočasná pracovná neschopnosť (PN) predložená v zákonnom termíne.
  • Po vyradení sa odporúča prihlásiť sa v zdravotnej poisťovni ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov, aby zdravotné poistenie platil štát.


Sporné názory

  • Nárok na uznanie dôvodu neprítomnosti: právne znenie (citované v diskusii) tvrdí, že ošetrovanie člena rodiny nie je dôvod, zatiaľ čo niektorí diskutujúci považujú za praktické, že empatický úradník môže situáciu „prizmúriť“ (toto je nezáväzná možnosť, nie právny nárok).
  • Spätné vystavenie PN: väčšina názorov v diskusii tvrdí, že PN sa spätne nevystavuje viac ako pár dní (elektronicky max. 3 dni), no niektorí diskutujúci spomínali výnimky pri pohotovosti alebo individuálne prípady.


Otvorené otázky

  • Do akej miery úrad akceptuje písomné vysvetlenie po doručení rozhodnutia o vyradení a ako často úrady následne rozhodnutie zmenia — v diskusii zostalo nejasné.
  • Presné pravidlá pre spätne vydané elektronické PN (konkrétne počet dní a prípady akceptácie) boli v diskusii rozporuplné a nezhodli sa na jednotnom praktickom postupe.


Spomenuté značky a firmy

ÚP, ÚPSVaR, zdravotná poisťovňa, škôlka, exekútor

Spomenuté produkty a metódy

dočasná pracovná neschopnosť (PN), elektronická PN, papierová PN (pohotovosť), OČR (ošetrovanie člena rodiny), osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov (status v zdravotnej poisťovni), samoplatiteľ zdravotného poistenia, minimálny preddavok 84,77 €, poldeňná starostlivosť v škôlke (max. 4 hodiny), odvolanie proti rozhodnutiu úradu práce do 15 dní, zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti

Miesta a osoby

žiadne

Strana
z3
avatar
ariannazara
25. okt 2023

Vyradenie na pol roka

avatar
caroline_
25. okt 2023

Neprišla si, vyradia ta. Možno keby si vieš vybaviť PN na ten den

autor
25. okt 2023

Viem si vybaviť ale kde ho mal dať?

autor
25. okt 2023

@ariannazara máte skúsenosti?. Vraj príde výzva či či najprv. Neviem nikdy som nebola nezamestnana

avatar
domka222
25. okt 2023

Aké nové? Stále to funguje tak,že keď nespolupracuješ (nejdeš na pohovor,neprídeš na termín...) majú právo ťa vyradiť.

avatar
simca06022011
25. okt 2023

cim skor si vybav papier od dr, a chod s tym na urad, ze nedalo sa ti skor. NEcakaj doma na zazrak. A poznac si to vzdy poriadne, urady vsetky baziruju na datumoch, prepisknes a mas problem, dovod nikoho nezaujima.

avatar
lienka.7
25. okt 2023

@autorka pokial si mala chore dieťa, mala si sa ozvať dopredu a nie až "po". Vyradia ta myslím na pol roka.

avatar
mogaa
25. okt 2023

Uznáva sa len PN, nič iné....PN ti teraz žiadny lekár spätne nevystaví......takže smola, vyradia ťa...

avatar
basullinka
25. okt 2023

Síce ma nevyradili z evidencie, ale tento rok som bola evidovaná a teda, niekoľkokrat ma pani upozornila, že ak neprídem, tak ma automaticky vyradia. Ak v ten deň zavolám, že sa niečo deje, tak vie s tým ešte niečo urobiť, ale potom už nie. No pochybujem, že PN sa dá vybaviť 5 dni spätne, čo viem tak max 1 deň. Takže aj to je otázne, či Ti to uznajú. P. S zober si ponaučenie a radšej si davaj pripomienky do mobilu

avatar
ariannazara
25. okt 2023

Vyradia ta pre nespolupracu, mala si priniesť PN co najskôr už asi s tým nič nespravis

autor
25. okt 2023

@mogaa a keď získam Pn tak nevyradia určite?

autor
25. okt 2023

@ariannazara a napr keď m covid tak ako mal doniest

autor
25. okt 2023

@basullinka mne je jedno či má vyradia ide o to že zdravotnú budem musieť platiť a z čoho keď nemám príjem

avatar
ariannazara
25. okt 2023

Tak ich to bohužiaľ nezaujíma ze ty to nemáš z čoho platiť. Mala si sa tam dostaviť alebo dat dopredu vedieť a poslať PN.

avatar
sendy1977
25. okt 2023

Ak máš dieťa do 6 rokov bude za teba platiť štát zdravotné poistenie

avatar
basullinka
25. okt 2023

Mne je úplne jasné o čo ti ide. Budem možno prísna, ale ak niekto chce mať benefity (v tomto prípade mať zaplatenú zdravotku), tak si musí plniť aj svoje povinnosti. A teda, ak viem, že mam toho veľa a zabudam, tak si dam pripomienku, buď tam idem alebo sa minimálne telefonicky ozvem, čo sa deje a ako postupovať.

avatar
lienka.7
25. okt 2023

@autorka 5 dní spätne sa PNka vystaviť urcite nedá. A ked nemas prijem, možno je na čase si nájsť prácu, hm? Ci žiješ zo vzduchu nebodaj?

autor
25. okt 2023

@lienka.7 mám malé dieťa stále choré a teraz som volala s debze mi vystaví,len čo to úrad uzna

avatar
lucia147852
25. okt 2023

A načo si na úrade? Čerpáš podporu? Ak nie, eviduj sa ako osoba statajuca sa o dieťa do 6 rokov a zdravotku platí stat. Dieťa moze byt v škôlke len pól dna

avatar
zmrzlinka2021
25. okt 2023

Autorka, zdravotku nech ti zaplati manzel a ty si hladaj cim skor pracu.

avatar
domka222
25. okt 2023

@sendy1977 ale to by sa musela ísť nahlásiť do poisťovne

avatar
elanor
25. okt 2023

Pnku 5 dni naspat ti uz nikto nevystavi.
Papierova PN uz neexistuje, uz je len elektronicka a ta pusti spatne max. 3 dni, aj to iba vikend, ak prinesies papier, ze si bola na pohotovosti.
To, ze si mala chore dieta (ano, je to neprijemne, pozname vsetky), ale to nieje ospravedlnenie ani dovod neucasti. Mala si si to proste lepsie poznacit a zabezpecit tak, aby si v dany den vedela a mohla na urad ist.
Takze ked ti pani na UP povedala, ze mas cakat zasielku, tak to bude vyradenie.
Ak sa tak stane, chod na svoju zdravotnu poistovnu a nahlas sa ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov, budes poistenec statu a zdravotne bude za teba platit stat. Ak dieta chodi do skolky, moze ju ale v tomto pripade navstevovat na max. 4 hodiny. Musis to mat ale aj papierovo v poriadku. Nestaci ho nechat iba do 12tej, ak ho prijali na celodennu starostlivost. Cize ak chodi do skolky na cely den, treba ist za riaditelkou, vypytat tlacivo a spisat ziadost o poldennu starostlivost od datumu xy, podpises, riaditelka prevezme, hotovo- je to v podstate formalita.

autor
25. okt 2023

@lucia147852 necerpam

avatar
bozenas
25. okt 2023

Mne povedali na ÚP, že ak som s dieťaťom na OČR treba nahlásiť začiatok do 3 dní a následne ukončenie nasledujúci deň po ukončení PN.
A myslím, že aj PN je takto. Hneď ma aj upozornila, že ma inak vyradia, ak neoznámim. a prípadne teda neprídem sa hlásiť, alebo sa nezúčastním pohovoru, na ktorý ma posielajú.

autor
25. okt 2023

@bozenas a uznali vám to?

avatar
elanor
25. okt 2023

ocr niesu povinny uznat. Moze empaticka uradnicka prizmurit oko, ale nieje povinna. Jedine co uznat musia, je tvoja PN. Ale tu mas, a ani tolko dni spat to nieje mozne.

avatar
bozenas
25. okt 2023

@autor zatiaľ som nemala túto situáciu, len nedávno som sa evidovala, ale na toto ma extra upozorňovala, aby som si dala pozor na tie termíny.

avatar
basullinka
25. okt 2023

Inak mne sa zdá, ale týmto som si neni istá, že mi pani hovorila, že ked budem na PN som aj to povinná nahlásiť hneď od začiatku PN, rovnako ako keby som to hlásila zamestnávateľovi.

avatar
iwesska
25. okt 2023

Pozri sa,keby si chodila do prace,tiez 5 dni neprides a potom povies,vsak som mala chore dieta,zabudla som? No bohuzial,terminy si musis sledovat sama,treba si dat pripomienku. Ak sa ti neda prist,informovat mailom/zavolat,nie po 5 dnoch si spomenut,ze jaj,vsak ja som vlastne bola PN. Ak neberies podporu,tak ti moze byt jedno,ci ta vyradia. Nahlas sa v poistovni ako osoba starajuca sa o dieta do 6r.a nemusis sa nikde hlasit,budu za teba platit poistne.

avatar
iwesska
25. okt 2023

Pozri sa,keby si chodila do prace,tiez 5 dni neprides a potom povies,vsak som mala chore dieta,zabudla som? No bohuzial,terminy si musis sledovat sama,treba si dat pripomienku. Ak sa ti neda prist,informovat mailom/zavolat,nie po 5 dnoch si spomenut,ze jaj,vsak ja som vlastne bola PN. Ak neberies podporu,tak ti moze byt jedno,ci ta vyradia. Nahlas sa v poistovni ako osoba starajuca sa o dieta do 6r.a nemusis sa nikde hlasit,budu za teba platit poistne.

Strana
z3