Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Žijem v Anglicku, ale rodiť chcem na Slovensku

nikyta31
7. feb 2017

Ahojte baby.
Chcem sa opytat ,zijem uz v anglicku 12 rokov a som tehotna a chcem ist rodit domov ,ale tak ze by som sa uz nevratila do anglicka ,ale zamestnana by som ostala este tu v uk aby som poberala matersku a po 9 mesiasoch materskej by som ukoncila kontrakt v praci.
Mate niekto s tym skusenosti ?
Potrebujem k tomu len formular s2 alebo s1 lebo som citala ze velmi nechcu davat ten s1 formular ,co som pisala do poistovni tak pisali o tom s1 formular
Viem ,ze ten s2 formular zahrna porod a 15 tyzdnov poporodnu starostlivost a potom by som bola ako samoplatca az do konca toho 9 mesiaca kedy by som ukoncila kontrakt a potom by som sa zaregistrovala do pistovne na slovensku .
A co sa tyka dietata ked sa narodi mozem ho riadne poistit na slovensku ,ked ja mam poistenie v uk ?
Prosim vas ma niekto s tym skusenosti?
Lebo co som citala o tomto nieco tak su to uz stare prispevky .
dakujem Veronika

n0mi
12. feb 2017

@nikyta31 ja som to potrebovala. Popr skus zavolat na upsvar tvojho mesta a popytat. Mozno by to slo aj na priatela ak bude ziadat on. Nie som si ista.

puffu
12. feb 2017

ahojko, ja som sa takto teraz odhlasila z uk a pred tyzdnom nahlasila na sr, v podstate to bolo celkom jednduche, v uk sme boli 8r, v 32tt som letela domov, mala som certifikat s2 na porod v zahranici, to bolo jednoduche dostat, staci vyplnit formular, poslat dovody preco chces rodit na sr a za 2t mas s2 doma, potom som od 37tt chodila na poradne do porodnici na sr, s tym certifikatom som mala klasicku starostlivost, muz mal na sr pracu tak som syna mohla poistit na zdravotku na sr, 8.1.2017 mi skoncila platena materska ale vypoved v praci som nemohla dat skor ako po 39tt, na urad prace sa nepotrebujes hladit kedze budes na rodicovskej, akurat sa musis ist nahlasit na socialku a na urade prace si vybavis rodicovsky prispevok, na to som potrebovala papier ze som mala ukoncenu matesku v uk, ten vymer ti dava zamestnavatel odkedy, dokedy ti bude platit matersku, potom som potrebovala iba p45 a z uk uz nic viac, na zdravotku ti staci p45 alebo resignation letter..

uknovacik
13. feb 2017

@puffu dakujem za podrobnosti.Uz sa to to blizi,TDK nech vsetko dobre prebehne;)

nikyta31
autor
13. feb 2017

Ahoj puffu chcem sa spytat takze ti stacila ta s2 a nic si nemusela platit?
Tu s1 netreba?

n0mi
13. feb 2017

@nikyta31 pozri rozdiel je v tkm ze s2 je na porod. S1 je na ostatnych lekarov. Neplatis ani pri jednom

nikyta31
autor
21. feb 2017

Caute baby prosim pomozte vypisujem si to online tu S1 ale nechapem potrebuju tam niekoho ze ( dependent's details ) to koho tam mam dat akoze?

n0mi
21. feb 2017

@nikyta31 to vypisujes iba ak to chces este na niekoho ineho

nikyta31
autor
21. feb 2017

Ale tu nemam inu moznost ze to preskocit inak ma to nepusti na next oage robim to online

n0mi
21. feb 2017

@nikyta31 das tam No a pusti ta...

nikyta31
autor
21. feb 2017

Dala som vsade no ,ale na date of birth tam neviem dat no tak som dala nuly ale nechce ma pustit tak co tam mam dat

nikyta31
autor
21. feb 2017

Dala som tam len tak nejaky datum a pustilo ma mozem to dat tak ?

nikyta31
autor
21. feb 2017

Tak snad to bude ok a dakujem za pomoc n0mi 😊

kulumulu123
21. feb 2017

@nikyta31 potrebujes iba s2 a eu insurance card tu si vybavis v uk cez nhs... Kedze sa dieta narodi na sk ak ty mas sk obcianstvo autonaticky ho ziska aj tvoje dieta... Poistovna nema co riesit kde si ty poistena ale ked nahlasis dieta novorodenca ze chces poistit tak na zaklade tvojho trvaleho pobytu na sk (staci obciansky) a rodneho listu dietata ti ho poistia ak nie tak skus obvolat aj ine zdravim.poistovne... Pred odchodom do porodnice si hlavne prefot celu tehotensku knizku a ten s2 form nakolko mne oboje v pirodnici vzali a viac som to nevidela... Ty na sk jasne ze mozes figurovat ako samoplatca u lekara v pripade navstevy na pohotovosti ta osetria bezplatne na zaklade eu stravit.karticky... Ked ti skonci v uk materska tak si od zamestnavatela vypytaj doklad o tom odkedy dokefy ti ju posielali (vypis z banky nestaci) a s gym potom poured na urad prace a zacnu ti na sk platit rodicovsky do 3roku dietata..... Drzim palce ☺

uknovacik
22. feb 2017

prosim o pomoc- vtyplnam na HMRC online S1 form - a nechce ma pustit cez tento datum: When is your parental or maternity leave due to start?
For example 20/03/2015

dala som 01/08/2017. Neviete nahodou preco?

nikyta31
autor
28. feb 2017

Ahoj uknovacik
Ako vidim vsade maju ine otazky ,ja som si to najprv vytlacila ,ale bolo tam ,ze nejakeho rucitela chceli jeden musel byt anglan ,tak som isla ze by post tak som to vyplnila na internete ,vytlacila a poslala aj s poslednym payslipom ,ale tiez tam bolo cez co ma nechcelo pustit ,tak som tam dala vsade no a tak poslala ,neviem preco tam nemali inu moznost ked nemas nikoho takeho .tak hadam to prejde

uknovacik
28. feb 2017

@nikyta31 nechapem akeho rucitela? A any si dala starting date,ze ti to preslo?

nikyta31
autor
19. apr 2017

Ahojte baby chcem sa opytat do prace, ked mi da midwife ten MATB1 form ide original alebo copy ?
A na ten S2 tiez ide original alebo copy ?
Ten S1 mi bol zamietnuty.

uknovacik
19. apr 2017

@nikyta31 kolko trvalo kym sa vyjadrili? Mne stale nic.Pidlsla dom pred mesiacom.Inak mame rovnsky termin - August a aj tyzden nam sedia🙂Este nemam MATB1 ale uz dom sedela sHR ohladom planov
.

nikyta31
autor
19. apr 2017

Ahoj nie dlho asi 3 tyzdne kym poslali odpoved.
Ja cakam 27.4 mi ma dat midwife ten MATB1 ja som jej volala ,ze ho potrebujem skor ,tak povedala,ze si ho mam vyzdvihnut na recepcii toho 27,lebo az 10 maja mi ho chcela dat .lebo ja uz v polovici maja idem na sk.
Ja som sa tiez dneska rozpravala s hr ,tak ze musim jej doniest ten matb1 ,ale neni problem ked odidem aj toho 13 maja uz sa neviem dockat iba 3 tyzdne do prace 😊

nikyta31
autor
2. máj 2017

Ahoj dnes idem posielat tu S2 a chcem sa opytat je to len ta jedna strana + Matb1 co treba poslat nic ine ?
A ten dvovod,ze preco chcem ist rodit na sk to ste napisali na dalsi papier alebo kde ?

uknovacik
2. máj 2017

@nikyta31 ahoj- ja som to akurat posielala pred 30 min - dala som MATB1 kopiu, ten list preco chcem rodit na SR a datumy ,tu jednu starnu-formular a prilozila som aj poslednu payslip....som zvedava ci a kedy to pride. Vies uz potom co stym na SR?

nikyta31
autor
2. máj 2017

Ahoj zatial este neviem bud s tym pojdem do poistovne a spytam sa alebo sa spytam svojej gynekologicky .
Aj tak to je len na porod a poporodnu starostlivost tak to asi das v nemocnici a potom aj gynde alebo ako sa mi zda ,ze jedna baba to tak pisala.
Urobim si viacej kopii pre istotu .
Cize si napisala na extra papier dvovod?
A payslip netreba .

nikyta31
autor
2. máj 2017

A co si dala ako dvovod ?

uknovacik
2. máj 2017

@nikyta31 netreba payslip- ale dala som na zdokladovania NI number...pre istotu. A dovod som dala,ze potrebujem pomoc s opaterou v prvych msiacoch a rodinu- mamu- mam na SR. Tiez ze som sa dohodla so zamestnavatelom, ze budem robit do porodu zo SR- co je fakt.

nikyta31
autor
9. máj 2017

Ahoj n0mi chcem sa ta spytat ten maternity sure grant to moze aj otec dieta poziadat som citala ,ze len v pripade ked zomrie matka alebo urci sud.
Lebo ja sice mam trvaly pobyt doma ,ale som citala ze po novom musim mat aj bydlisko alebo centrum zaujmov a ja budem este zamestnana tu v uk? Tak ci nahodou nevies .dakujem

nikyta31
autor
14. máj 2017

Ahojte baby ako dlho vam trvalo kym ste dostali schvalenu S2 ?
A tu uz s tym v anglicku nemusim nic robit ?
A na slovensku ste to kam zaniesli?
Dakujem

uknovacik
14. máj 2017

@nikyta31 mne este neprisla.Nic vraj s tym netreba.Zobrat na SR a ukazovat PRI kazdom vysetreni aj s EHIC.Plato to 15 tyzdnov po porode pre teba aj babo.

nikyta31
autor
16. máj 2017

Ahojte baby.
Chcem sa nieco opytat ,som tehotna a buduci utorok letim domov z anglicka na sk uz na trvalo spolocnosotu wizzair.
Oni maju ,ze do 28 tyzdna mozu tehotne letiet bez lekarskeho potvrdenia,cize az budem mat v ten den ked budem letiet 27+3dni tak mozem letiet bez toho nie?
A este ci musim povedat na letisku na checkine ,ze som tehotna ked nepotrebujem papier od lekara.
Mate niekto s tym skusenost ,prosim ?
dakujem

nikyta31
autor
16. máj 2017

aha dakujem uknovacik .Mne este tiez neprisla a ja uz letim buduci tyzden domov tak dufam,ze mi pride dovtedy ,ale priatel tu este ostane meisac .

uknovacik
25. máj 2017

@nikyta31 ahoj- vcera mi prisla S2. Ty uz mas?