Žijem v Anglicku, ale rodiť chcem na Slovensku

nikyta31
7. feb 2017

Ahojte baby.
Chcem sa opytat ,zijem uz v anglicku 12 rokov a som tehotna a chcem ist rodit domov ,ale tak ze by som sa uz nevratila do anglicka ,ale zamestnana by som ostala este tu v uk aby som poberala matersku a po 9 mesiasoch materskej by som ukoncila kontrakt v praci.
Mate niekto s tym skusenosti ?
Potrebujem k tomu len formular s2 alebo s1 lebo som citala ze velmi nechcu davat ten s1 formular ,co som pisala do poistovni tak pisali o tom s1 formular
Viem ,ze ten s2 formular zahrna porod a 15 tyzdnov poporodnu starostlivost a potom by som bola ako samoplatca az do konca toho 9 mesiaca kedy by som ukoncila kontrakt a potom by som sa zaregistrovala do pistovne na slovensku .
A co sa tyka dietata ked sa narodi mozem ho riadne poistit na slovensku ,ked ja mam poistenie v uk ?
Prosim vas ma niekto s tym skusenosti?
Lebo co som citala o tomto nieco tak su to uz stare prispevky .
dakujem Veronika

nikyta31
autor
27. máj 2017

Ahoj mne volali v stredu lebo som tam pisala email, ze uz mi to posielaju lebo ja uz som na sk ,ale priatel mi to donesie
A potom s tym uz len pojdes ked budes rodit do nemocnice alebo treba ist aj do poistovne ?

uknovacik
31. máj 2017

@nikyta31 dnes bol manzel sa pytat v Dovere- opeciatkovali mu tu S2( kopiu) a povedali, ze treba nechat kopiu u kazdeho osetrujuceho lekara . Lekar to len posle s fakturou na Doveru a oni si to vyziadaju z UK.

nikyta31
autor
1. jún 2017

@uknovacik dakujem za info
Mne dnes priatel leti do anglicka naspat tak mi ju donesie .
A to aj tak len plati na porod a po porode nie ci aj pred porodom mozem davat lekarom svojim to asi nie?

uknovacik
1. jún 2017

@nikyta31 Urcite ano- ja mam vystavenu od 1.7.do 3.12.2017. Budem to pouzivat aj na kontrolne vysetrenia pred porodom- 4 tyzdne v porodnici.

Staci ti aj kopia- takze ked ti posle nascanovane, mozes ist opeciatkovat do poistovne.

nikyta31
autor
2. jún 2017

@uknovacik ja mam od 8.6 do asi 1.12 ci ako nie som si ista tak poviem potom priatelovi nech mi to prescanuje a pojdem s tym aj ja do poistovne a to mozem ist aj do inej napr. Vseobecnej? Ci do dvovery ?
Dakujem

uknovacik
2. jún 2017

@nikyta31 To je jedno- moje Manzel sa isiel poistit a tiez si potvrdit,ze aj diets tam vezmu.Takze za jednou cestou.

uknovacik
19. júl 2017

@nikyta31 uz som n Slovensku- dnes m vyhodili z Kramarov, ze ma nevysetria kym nebudem mat slovensku tehu knizku- tak som isla za 2 gynekologmi a ani jeden ze ma nevysetri, lebo patrim uz na porodne- do nemecnice. Tak zajtra dem zase na Kramare. TY ako?

nikyta31
autor
20. júl 2017

Ahoj @uknovacik
Ja uz som doma od maja a chodim od vtedy ku gynde takze mam tehu knizku tak ma bez problemov zobrali aj do nemocnice na ktg ,zatial vyzera byt vsetko ok ,chodim s kopiami.
V pondelok idem zas do nemocnice uz teraz budem chodit kazdy tyzden a mam kus aj vyssi tlak tak berem aj tabletky .
Tiez na to cumia ako bagre ked im davam tie kopie,ale co uz mam na to pravo tak nech si poradia 😊 tak drzim palce a daj vediet ako si dopadla.
Ahoj

zuzu191
11. jan 2018

Ahojte zijem v anglicku uz 9 rokov.V auguste sa mi ma narodit babetko,chcem rodit na Slovensku,citam prispevky ...No nieje mi velmi jasne,ze kde presne mam ziadat S2 a S1..??

uknovacik
11. jan 2018

@zuzu191 S1 ti nedaju- to je pre zamestanancov vyslanych z UK za pracou do EU ( firmou). S2 je lahke dostat -v 25 tyzdni dostanes MAT B1 form a tu posles na Overseas Healthcare Team. Pride do 2 -4 tyzdnov. INak vela najdes aj v historii tejto diskusie tak pocitaj ;)

Tu najdes detaily@
https://www.nhs.uk/NHSEngland/Healthcareabroad/...

simm0na
24. jan 2018

Ahojte,akurát som dočítala túto veľmi dobrú diskusiu .Hľadám už dlho odpovede či vôbec môžem poberať materskú na Svk z Anglicka alebo nie a ked konečne som zistila toto tak riešim práve túto dilemu ohľadom poisťovni. Keďže poprosila som maminu aby sa mi zašla opýtať do Všeobecnej zdravotnej poisťovne aké formuláre okrem EHIC kartičky budem potrebovať. Tam ju pani odbila že všetko si to mam zistiť v Anglicku .Túto som sa dočítala teda o S2 formulary čomu rozumiem. Ale chcem sa uistit či naoza vam toto stačilo. A či teda ste tento prefoteny dokument brali ku doktorom alebo aj do poisťovne ?A moja ďalšia otázka je poistili vam teda bábo po pôrode normálne?? Pretože ta pani za ktorou bola moja mamina ju zas len odbila vetou" Dieťa patrí ku matke a keď je poistená ona v Anglicku tak si tam musí poistiť aj dieta" čo mi príde ako dobrá hlúposť !
Prosím Vás @uknovacik a @nikyta31 napisali by ste mi ako ste teda nakoniec dopadli. Teda či ste si vystačili s S2 formularom a či vám poistili vaše bábo normálne alebo ste mali problémi.
Ďakujem

unctadorg
24. jan 2018

@simm0na zalezí aj od partnera.. ak tu bude na sr partner a prihlasi sa po prichode atd.. tak samozrejme že dieta sa poistí do slovenskej poistovne.. ak by si bola bez partnera potom by si ho musela pripoistit na s1 formular.. kedze s2 a jeho platnosť sa skončí dňom porodu... on kryje len predporodnú starostlivost a porod... a potom po narodení ešte 60 dní je dieťa poistené kvázi pod tebou. preto radim vybaviť si oba dokumenty.. s2 ti daju hned bez problemu.. s s1 byva problem ale ked uvedieť dôvod že počas materskej budeš na sr a aj dieťa a potrebujete lekarov tak ti to daju - osobná skusenosť.. a klasika to sa zanesie iba do poistovne slovenskej a daju vam kartičku europskeho poistenca. a vybaviš si kopie.. tot vsjo.. matersku možeš kludne poberať z UK... max si to budeš posielať na slovenský účet.. a dnom ked ti skončí zanesenieš papier od kedy dokedy si ju poberala aj s p 45 na UPSVAR aby ti priznali rodičák...

simm0na
24. jan 2018

@unctadorg ďakujem veľmi pekne za odpovede, áno partner sa prihlási hneď ako sa vrátime na Slovensko takže toto som rada že potom budem môcť bábo poistiť na neho.Lebo naozaj som bola dnes z toho celého mimo potom čo mi mamina napísala ake jej dali odpovede a začala som zvažovať že radšej sa vykaslem na matersku tu odtiaľ aj ked cítim že mám na nu právo. Teda ak si vybavim aj tu S1 tak po pôrode môžem navštíviť v prípade potreby akéhokoľvek doktora? Takže celkovo si počas poberania materskej z uk nemala na svk žiadne problémi??A môžem sa ešte opýtať vybavila si si aj ten jednorazový príspevok co je tych cca 800€ ak si brala z Anglicka materskú?Alebo na to nemám nárok? Ďakujem veľmi pekne

unctadorg
25. jan 2018

@simm0na problemy neboli. Ano do posledneho dna materskej budes na formular a ked skonci materska hned sa prihlasis do poistovne. Mozes ist akemukolvek lekarovi. Mas na ten prispevok narok kedze dieta sa narodi tu ale, ja som mala to stastie ze som dosla v 28tt ako som nastupila na matersku a bola asi 2-3x u gynekologa, po sestonedeli mi to v pohode potvrdil "lebo tam mas taku formulku ze od 4m si pravidelne navstevovala poradne" dalej sa tam dava peciatka pediatra xi dohoda s nim, a ja som davala este zamietnutie tych anglickeho porodneho tych 500£ sure maternity grant. Midwife mi to potvrdila okolo 25tt poslala som to a oni to samozrejme zamietli lebo som to poslala skoro. Takze toto chceli odo mna na SR.

nikyta31
autor
25. jan 2018

Ahoj @simm0na takto neviem kde zacat ,ale S1 mne zamietli takze som mala len S2 a to my uplne stacilo ja som ju mala od 8.6 do 12.1 tu S2 a to som mala cisarsky 11.8 a termin asi 16.8 ale skor my urobili lebo som mala problemy s tlakom ,takze som aj lezala s tlakom do kopy 4 tyzdne v nemocnici ,ale to je jedno .
Ak si normalne zamestnana v uk ,tak budes dostavat matersku a ty matersku mozes stravit kde len chces a potom das vypoved .
Ja mam tak presne z prace som odisla v maji od 23 maj som doma na sk a terwz v marci my ma koncit a uz som pisala do prace a vsetko ok a peniaze chodia na uk ucet ,to potom zrusim .
Co sa tyka baba tak na teba nepoistia babo kedze budes este v uk poistena aj matersku dostavat stade ,ale na partnera mozes pokial ma trvaly pobyt na sk a je zamestnany asi aj to musi byt my sme vo vseobecnej poistovni ,v dvovere uz nepoistia ani na partnera som sa pytala ,ze menili zakon od januara 2017.
Nam poistili kedze priatel hned nastupil do prace tak nebol problem aj malu na neho.
A co sa tyka toho prispevku 800 daco eur tak mne ho zamietli ,ale sme sa odvolali tak cakame na odpoved ,znama povedala,ze mame na to narok tak uvidime cakame na odpoved .a to tiez vraj menili zakon ze do 2017 davali kazdej a teraz ako matka ked to chce dostat co my prislo domov ,ze musis byt zdravotne poistena ,babo trvaly pobyt a detsku lekarku musi mat a aj ty trvaly pobyt a vsetko mam ,ale napisali dvovod ,ze nemam zdravotne kedze poberam v uk matersku a som este tam zamestanana bla bla proste tolko papierov odo mna chceli a zatial nic a to som mala aj z anglicka papier ze my zamietli tam ,takze tak ale uvidime co bude poslali to teraz do bratislavy tak uvidme .a ja ked som to podavala tak som tu bola poistena na sk ale teraz uz je januar a a vdecembri my skoncila tak neviem ,mozem sa im na tie peniaze vies co .... vsetkym nasim s spoluobcanom daju vsetko a nam nechcu dat jeden blby prispevok .a tochceli odo mna aj cestne prehlasenie ,ze sa uz nevratim do uk ale az daju daju a ak nie tak za nezbalznim nech si ich nechaju asi tak ....

uknovacik
25. jan 2018

@simm0na no odomna chceli karticku EHIC prefotenu hlavne.Pridavala som I'm aj S2,ale tvarili sa,ze to prvy krat vidie.Dieta som dala na SR poistovnu.Mala som to lahsie,kedze Manzel tu Robin na S R a je tu aj poisteny.ale aj chces uz ostat na slovensku,tak mozes DAT aj vypoved,matersku ti musia vyplatit( an budes 15 tyzdnov pred porodom este robit..Tak sa nahlasis pred porodom ako dobrovolny poistenec a MA's pokoj.

simm0na
25. jan 2018

Ďakujem Vám všetkým veľmi pekne za rady! Pokúsim sa teraz vybaviť tie formuláre.A dúfam že to už bude všetko!

nikyta31
autor
26. jan 2018

@simm0na ahoj tak akurat vcera my prislo z Bratislavy ,ze my daju ten prispevok 824 eur ci kolko to je ,tak super vidite netreba sa vzdavat ,tak si vybav aj ty z uk aby si mala ,ze ti zamietli z uk ten prispevok a ak ti ho zamietnu tak sa odvolaj mame nato narok mamicky ,drzim palce keby nieco tak sa pytaj ,este,ze som vytvorila tuto skupinu ,lebo ja som tiez hladala vsetky temy boli stare uz.

uknovacik
26. jan 2018

@simm0na
ahoj, aj` mne dali ten prispevok. Mne ale potvrdil gynekolog ,ze som chodila a aj lekar..takze bez problemov.

Ked budes chodit pred porodom na kontroly, skus sa dohodnut s gynekologom.

simm0na
26. jan 2018

@nikyta31 tak to je super! Som rada lebo ozaj ked si napísala že prvý ti zamietli tak mi to prišlo úplne chrapunstvo.Proste všetko nastaviť len tak že človek ak ide na chvíľu do zahraničia a potom sa chce vrátiť tak mu to vôbec neuľahčujú a len rozmýšľajú čo nové vymyslieť aké nezmyselné podmienky aby ti nič nemuseli vyplatiť. Tak som veľmi rada že ti to dajú a určite súhlasím že máš na to nárok a taktiež aj tvoje babo veď bude vyrastať tu. Ďakujem ti za infošky ,ozaj tato skupina bola mojím šťastím ked som ju objavila lebo ozaj dakedy na jedného človeka keď ma všetko zisťovať a nevie ani kde sa obrátiť a začať je ťažké. Teraz ma ešte napadlo keď si mala vybavený ten S2 formulár bola si s nim aj na daktorej poisťovni alebo len čisto si ho predkladala lekárom??? Lebo obávam sa či lekári budú akceptovať ten dokumemt ak im ho predložím? Či ma náhodou nemôžu odmietnuť že o tom nič nevedia?
Ďakujem

unctadorg
26. jan 2018

@simm0na musis ho zobrat do poistovne a oni ho orazitkuju a kopiu davas lekarom orazenu. To musi poistovna zaregistrovaz

uknovacik
27. jan 2018

@simm0na mne to tiez orazila dovera.. Malo by to ale vraj Byt po spravnosti orazene vo vseobecnej a aj na nich uctovane,lebo inak s tym maju lekari problems v systems s nahadzovanim

nikyta31
autor
27. jan 2018

Ahoj aj ja som rada,ze som vytvorila tuto skupinu lebo tiez ked som hladala nieco ohladom tohto vsetko boli velmi stare prispevky,tak som rada,ze mozem aspon takto pomoct samozrejme aj ostatne baby co sem pridavaju nejake info mozu tebe alebo niekomu pomoct.
Co sa tyka gyndy tak mne to tiez opeciatkovala skorej aj ked sice som ku nej zacala chodit kus neskorsie taka bola zkata automaticky my to podpisala ,tak sa aj ty potom dohodni s gynekologom a kedy mas termin ;kedy prides na sk?
No aj ja som bola stastna az som neverila lebo uz som to vzdala;ze aj tam my zamitnu ,vidis netreba sa nechst treba bojovat za svoje prava a naco mas narok,je to pekny peniaz zidu sa tie peniazky 🙂
Co sa tyka toho S2 ano musis ist do poistovne a oni ti to tam opeciatkuju a podpisu obe strany aj to na mna kukali ako puk ,ze co to je tak museli volat do banskej bystrice a tam uz vedeli chvalabohu 🙂 takze sa tiez nedaj ak by ta chceli odbit a potom to davas lekarom tak si sprav par kopii original si nechaj jo.
Ja som bola vo vseobecbej poistena aj preto ze aj priatel tam je a dcera je na neho napisana lebo na mna sa nedalo a inde som uz nebehala ani ,iba v dvore som bola tam my robi znama,ale kedze my povedala ,ze ani na otca sa neda poistit dieta u nich tak som sla do vseobecnej a tak ako na tych slovenskych uradoh a kade tade malokedy nieco vedia 😏
Keby nieco kludne pis ahoj

simm0na
12. feb 2018

@nikyta31 Ahoj prepáč že zase otravujem ale akurát sa púšťam do vyplnenia S2 formularu a chcela som sa s tebou poradiť čo si dala ako dôvod na cestovanie mam tu v zatvorke (holiday/work/live/study/maternity)? Tak si im teda len dala maternity alebo si tam ešte niečo podrobnejšie rozvíjala? A ešte otazocka Will you return to the UK following birth? Si dala ano alebo nie ?? Chcela som sa uistit aby mi ho nezamietli a aby som to stihla všetko vybaviť .Pretože odchádzam 14.Marca a dátum pôrodu mam 01.Juna.Tak už len tento posledný mesiac tak začínam trošku stresovat lebo ten čas letí . Ďakujem velmi pekne za všetky informácie 😊

nikyta31
autor
12. feb 2018

Ahoj @simm0na
Hej dala som maternity a tam ci sa vratim som dala yes .drzim palce

simm0na
26. feb 2018

@nikyta31ahoj môžem sa ešte opýtať materskú ti zamestnávatel z uk posielal na Svk účet???

unctadorg
26. feb 2018

@simm0na ja som si preposirlala z uk uctuna sk cez transferwise

nikyta31
autor
26. feb 2018

Ahoj @simm0na
Ja mam este ucet v uk a posielam si z uk na sk ucet peniaze ,ja som v robote povedala,ze sa este vratim ,kedze som nevedela ako zareaguju ,ze uz sa nevratim tak som to radsej takto poriesila

spisko4
7. mar 2018

Dobrý deň prajem, chcel by som sa spýtať ako vyplniť formu s2 alebo ako sa k nej dopracovať. S priateľkou to hľadáme už vyše týždňa a nevieme na nič prísť :( asi sme trosku bambavučky. Za každú radu veľmi pekne vopred ďakujem