Žijem v Anglicku, ale rodiť chcem na Slovensku

nikyta31
7. feb 2017

Ahojte baby.
Chcem sa opytat ,zijem uz v anglicku 12 rokov a som tehotna a chcem ist rodit domov ,ale tak ze by som sa uz nevratila do anglicka ,ale zamestnana by som ostala este tu v uk aby som poberala matersku a po 9 mesiasoch materskej by som ukoncila kontrakt v praci.
Mate niekto s tym skusenosti ?
Potrebujem k tomu len formular s2 alebo s1 lebo som citala ze velmi nechcu davat ten s1 formular ,co som pisala do poistovni tak pisali o tom s1 formular
Viem ,ze ten s2 formular zahrna porod a 15 tyzdnov poporodnu starostlivost a potom by som bola ako samoplatca az do konca toho 9 mesiaca kedy by som ukoncila kontrakt a potom by som sa zaregistrovala do pistovne na slovensku .
A co sa tyka dietata ked sa narodi mozem ho riadne poistit na slovensku ,ked ja mam poistenie v uk ?
Prosim vas ma niekto s tym skusenosti?
Lebo co som citala o tomto nieco tak su to uz stare prispevky .
dakujem Veronika

katka013
20. jún 2018

@draik ...len to potom nie je spravodlivé,keď ju niekomu dajú a niekomu nie.A veľa mamičiek tak urobilo,tak prečo aj my nie?

draik
20. jún 2018

@katka013
Jedna vec je získanie formulára (vec britskej strany), iná vec poistenie osoby na Slovensku, ktorá tu nemá nemá stredisko záujmov a ktorej poistenie by tak zaplatil štát. Iná možnosť je oficiálne sa presťahovať na SK.

katka013
20. jún 2018

@draik ..ked sa ale narodi dieta na Slovensku,je statny obcan a pravo na poisneie ma.
Ja nechcem poistenie pre seba,(pevne verim,ze budem zdarva na tych 9 mesiacov)...tym ze chcem zyskat s1,je to skor pre dieta.
Ked ide zena domov s manzelom,moze ho poistit nanho,ale ked manzel ostane v Uk,je to problem.Preto nam nejde o nas,ale o dieta.
Apropo...za vyvoz smeti a kade co este ine,ked sa babo narodi sa platit musi,lebo ako kazdy obcan musi platit,ale ze by nam dali poistenie, aj ked je matka poistena mimo Svk,tak to je uz nemozne....tak kde je potom ta spravedlnost?
A myslis,ze by sme si aj dobrovolne poistenie za male nezaplatili z vlastneho vreca?..ale to sa tiez neda.
Mne ked nedaju s1,zrieknem sa anglickej materskej,za tie peniaze mi jeho zdravie nestoji.
Ale ked je moznost a hlavne za tie odpracovane roky tu v Uk to kazda mamina skusi,aby dostala to co jej zakonne patri.

draik
20. jún 2018

@katka013
Dieťa sleduje poistenie matky. Poistenie nemá nič spoločné s občianstvom.

katka013
20. jún 2018

@draik
Viem ,ze nema....len potom by nemali davat,ked uz ideme podla zakonov to poistenie ani na otcov,ci partnerov,ked ma nasledovat poistenie matky.
Ale nejdem sa uz vyjadrovat,mas nato svoj nazor....snad nikdy nebudes v nasej situacii.
Pekny den.

luciagv
21. jún 2018

@draik a ty si myslis ze v Uk som si neplatila odvody ci co? Si nemysli ze len na Sk sa plati.prave preto si to poistovna zo Sk berie spat z Uk tie tvoje "hrozienka".

luciagv
21. jún 2018

@katka013 velmi pekne a mudro napisane

luciagv
21. jún 2018

@katka013 dakujem pekne. Volali sme tam znovu s manzelom a zamietli znovu. Zevraj nepracovali sme na ziadnych uradoch v Uk (kde sa davaju vynimky) a manzel pracuje v Uk a ja ma narok na starostlivost tiez v Uk. Ze S2 mi musi stacit 😥 tak silno dufame, ze malicka bude zdrava a manzel sa mi vrati na Sk cim skor kedze tam musi zostat minimalne do novembra

draik
21. jún 2018

@luciagv
To je pekné, že platíte v UK, ale SK systém z tých peňazí nevidí nič, ak niet príslušného formulára resp. nejde o úraz a pod. Čiže pokojne môžte využívať služby UK systému resp. sa oficiálne presťahovať na Slovensko. Je mi však jasné, že každý rozmýšľa, ako by zo systému vyťažil čo najviac.

unctadorg
21. jún 2018

@luciagv wtf a papierovo vam to zamietli? Po telefone to co ma znamenat

katka013
21. jún 2018

@draik
Ty tu píšeš, ako keby si nám to mala platiť zo svojho...🙁..jasne ze chceme z toho vyťažiť,snáď Ty mi chceš povedať, ze ked tebe niečo platí štát mu to vracias naspäť?
Aby si nebola taká istá, ako my všetci?...

katka013
21. jún 2018

@luciagv
Tiež ma potom napadá, ako uz písala vyššie @unctadorg...ze ci vám to zamietli najskôr písomne, či ste nečakali na odpoveď a začali ste to vybavovať telefonicky?....a ešte mali ste k tomu dolozeny aj nejaký list, preco to vlastne potrebujete,či iba čisto tie papiere?Lebo aj to dosť zaváži, pri schvaľovaní...

mogaa
21. jún 2018

Nečítala som to celé, ale je logické že matka ked niekde žije a tam si platí odvody, tak dieťa nemôže byť poistené inde. Občianstvo je jedna vec a poistenie druhá. Nechápem ako môže niekto čakať že keď žije v inom štáte kde si aj platí odvody, tak jeho dieťa bude mať poistenie v druhom štáte - logika nepustí. Mamička dieťaťa by sa mala zobudiť a nečakať zázraky. Ak chce poistenie dieťaťa, nech sa oficiálne vráti na Slovensko,ale to by prišla o materskú v Anglicku. Dúfam že bude mať toľko rozumu a nebude riskovať zdravie dieťaťa. Koniec koncov aj v Anglicku sú súkromné kliniky kde je trochu lepšia zdrav.starostlivosť ako u GP, tak nech si zaplatí ak ´dieťa bude choré a chce lepšiu zdravotnú starostlivosť. A ak zostane po pôrode na Slovensku a "oficiálne "bude stále v Anglicku, tak tu dieťaťu zaplatí vyšetrenie ako samoplatca.Hold tak to dopadne ak je niekto lakomý.

unctadorg
21. jún 2018

@katka013 ja ked som volala mi povedali ze sa to riesi. A dosiel mi list o zamietnuti na ktory som sa odvolala a potom som dostala s1

mogaa
21. jún 2018

pôvodne som chcela napísať nenažraný, ale daná mamička by mala určite pripomienky, že nie je nenažraná "len využíva systém"

unctadorg
21. jún 2018

@mogaa vobec nemusi prist o matersku,,, nastupi na nu da vypoved a vyplatia jej ju v plnej vysle.

draik
21. jún 2018

@katka013
Píšem právny stav, keďže sa tejto oblasti venujem. Ak raz niečo zákony či európske smernice nepovoľujú, tak je zbytočné sa pokúšať s tým vyhúpať. Ak by zase chcel niekto nadávať na štát alebo na EÚ, tak by si mal naštudovať pravidlá, ktoré platia s tretími krajinami (mimo EÚ) a ktoré zďaleka neprinášajú toľko výhod ako v rámci EU.
P.S Som muž

katka013
21. jún 2018

@mogaa
Kľudne si ma mohla označiť, že som nenazrana....ale keď si sa chcela vyjadriť, mala si si to prečítať nie ani celé,ale aspoň z týždňa dozadu.
Kašlem ja na celú materskú, len mi išlo o to,že niekomu s1 dajú,niekomu nie....niekomu pomôže v poistení to,že ide manžel domov a niekomu zas nie,lebo ostáva tu....tak potom prečo robia rozdiely?...

katka013
21. jún 2018

@draik
Prepáč, že si muž, to som ani netusila.
Ja sa tu uz nechcem hádať, ani si niečo dokazovat.
Nechcem ani obchádzať zákony, či s nimi nejako "vydrbavat "...len som chcela zabojovať,aby sme si na tych par mesiacov trošku prilepšili.To je všetko. Nech už to dopadne,ako chce.

mogaa
21. jún 2018

To je možné že o materskú nemusí prísť, ale automaticky sa na to príde, keďže novorodenca chodia z nemocnice kontrolovať a prevažovať. Ak aj porodí na Slovensku a požiada o materskú v Anglicku, tak by bolo divné že dieťa na ktoré poberá materskú nie je evidované u žiadneho GP, mali by naň vyplácať materskú a dieťa by nebolo poistené.Určite tam funguje nejaký kontrolný mechanizmus aby sa to nezneužívalo.

mogaa
21. jún 2018

@katka013 sory ak ti teda nejde o materskú, tak čo riešiš? Príď oficiálne na Slovensko, tu sa zaregistruj a dieťa dostane slovenské poistenie. Je prirodzené a normálne porovnávať systémy a benefity dvoćh štátov, ale zbytočne sa rozčuluješ a riešiš, že nemôžeš mať časť benefitu z jedného a časť z druhého štátu. A že niekomu to vyšlo? Hold aj ľudský faktor zlyhá.

janka451110
16. júl 2018

Ahojte, čitala som vašu diskusiu od začiatku až do konca, lebo aj ja som s tých ktoré moc tomuto UK zdravotnému systému neveria a rozhodla som sa isť rodiť na SR. Na základe vašich rád som postupovala a poslala si žiadosť o S1. Nakoľko ešte namám MAT B1 tak zvyšok S2 a grant si pošlem neskôr. Tak ako ste písali som čakala, že mi to zamiestnú a budem musieť znova dokladovať prečo chcem ísť prave na SR rodiť. Na moje prekvapenie som žiadosť o S1 poslala 2 týždne dozadu a dnes mi prišlo kladne vyrozumenie s platnou S1 formou 🙂. A to dokonca mam contract v Uk firme len na dobu určitú čoho som sa obavala že bude problem. formu som žiadala 4 mesiace dopredu a platnosť mam od 1/10 možno aj to je dôvod že ma tak skoro a kladne vybavili. Malu si dam už len potom dopoistiť ked sa narodí. Ďakujem za všetky rady ktoré ste tu uverejnili veľmi mi pomohli 🙂

unctadorg
16. júl 2018

@janka451110 super! Prajem pohodove tehotenstvo a porod! ;)