Zmena priezviska

16. aug 2023

Ahojte . Chcem poradiť .. nedá sa na obecnom úrade zmeniť priezvisko , zeby som mala rovnaké ako chlap a dcérka že ? Nejak na matrike alebo kde ?

maranco
16. aug 2023

Na obecnom úrade nie, priezvisko si zmeníš na stránke https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/...

opica_skorica
16. aug 2023

Sobasom na matrike za 15 minút.

autor
16. aug 2023

@maranco takze by som si ho normálne mohla zmeniť , v meste kde som sa narodila , a mohla by som mat mužovi priezvisko aj na občianskom ?

autor
16. aug 2023

@opica_skorica myslela som nejak inak , okrem sobášu

viky173
16. aug 2023

tak toto je riadne zufale, dobre si rozmysli, co sa chystas urobit

autor
16. aug 2023

@viky173 prečo ?

opica_skorica
16. aug 2023

Ak nemá gule/guraz/zodpovednost si teba vziat za zenu, tak tu je ziadost.
Za toto sa plati poplatok 100 eur:
https://www.minv.sk/?zmena-mena-alebo-priezvisk...

luliu
16. aug 2023

No lebo keď som chlapovi nie dobrá na to, aby si ma vzal, tak je choré a úbohé meniť si priezvisko na jeho

aaaa1111
16. aug 2023

ako uz bolo vyssie spomenute, ziadost sa podava na okresnom urade a plati sa poplatok 100e. podla zakona o mene a priezvisku (zakon c. 300/1993), je zmena priezviska mozna takto:

Zmenu mena alebo zmenu priezviska možno povoliť, najmä ak ide o meno a priezvisko hanlivé alebo ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa.

z toho vyplyva, ze v ziadosti je potrebne uviest dovod hodny osobitneho zretela, inak bude ziadost zamietnuta. do odovodnenia sa moze okrem ineho spomenut aj to, ze casto cestujes do zahranicia s dcerkou bez jej otca a zazivas kvoli tomu neprijemne a stresujuce situacie pri hranicnej kontrole kvoli tomu, ze tvoje priezvisko je ine ako priezvisko dcerky. ze ti to uz vyslovene vadi, ze raz musis prelozit rodny list, inokedy nestaci ani rodny list a pytaju ta aj suhlas otca, inokedy dokonca aj doklad z matriky v cudzom jazyku danej krajiny. toto je urcite dovod hodny osobitneho zretela

ja_mama
16. aug 2023

Kazda tu pisete o chlapovi, ze si ju nechce vziat za zenu....ako keby neexistovala moznost, ze svadbu nechce zena? Mozno svadbu proste nechcu obaja, napriek tomu je z vyssie uvedenych dovodov spolocne priezvisko prakticke 🤷‍♀️

olimuc
17. aug 2023

Priezvisko si zmeni za 100€ + vymena dokladov … delenie majetku v pripade rozvodu, dedenie atd stoji ovela viac … pricin preco nie je svadba moze byt strasne vela, nielen to, ze chlap o nu nestoji …

ljzozv
17. aug 2023

@ja_mama lenže ak je spoločné meno praktické, tak si dám meno dieťaťu po sebe a nemusím riešiť vyššie spomenuté peripetie na letisku napríklad

h2
17. aug 2023

@ljzozv Ale aj potom bude mať stále jeden z nich iné priezvisko, v tomto prípade ten chlap.
@ja_mama Presne to mi napadlo. Žena, ktorá nie je vydatá, ale žije s mužom a má s ním dieťa, je hneď považovaná za chuderu, ktorá by sa strašne rada vydávala, ale on si ju nechce vziať. 🤦🏻‍♀️

bessie12
17. aug 2023

@h2 tak potom chlap si môže zmeniť priezvisko a bude mať také isté ako ma jeho družka a dieta, ak neplánujú svadbu 😀 ľuďom sa vyhovieť nedá 🙈

h2
17. aug 2023

@bessie12 Ale prečo by to robil? Veď ona si chce zmeniť priezvisko. Len sa pýta, ako sa to dá.

bessie12
17. aug 2023

@h2 reagujem na tvoj komentár, ze ak ma dieťa priezvisko po matke, tak potom otec ma iné. V tomto pripade si muz moze zmenit priezvisko ake ma jeho druzka. Teda ak to chcu obaja 🙂

h2
17. aug 2023

@bessie12 Ja som to zase napísala kvôli tomu, že @ljzozv písala, že problém s rôznymi priezviskami sa vyrieši tým, že dá dieťaťu meno po sebe. Tak som len napísala, že nevyrieši, lebo stále majú oni (rodičia) rôzne priezviská. To je všetko.

slavomira236
17. aug 2023

@ljzozv ja s adbu nechcem a dcerke som dala priezvisko nie po sebe ale po priatelivi a dovod je ten ze som si nechala priezvisko po byvalom a nechcela som aby sa tak volala dcera kedze jej otec to nebol

slavomira236
17. aug 2023

@h2 tiez som to tu postrehla ze je to tak s tou chuderou.kazda je chudera lebo si ju nechce priatel vziat..

ljzozv
17. aug 2023

@h2 väčšinu vybavovačiek s dieťaťom absolvuje žena , to musíš uznať, takže problém s priezviskom by bol vyriešený.
Ja som reagovala na konkrétny príspevok o praktickosti.
Preto je podľa mňa praktické dať dieťaťu meno po matke, ak sa rodičia neplánujú zobrať.

@slavomira236 ty si to tiež vyriešila praktickým spôsobom pre seba v tvojej konkrétnej situácii.
Ja som si priezvisko zmenila po rozvode. 🤷 nechcela som sa už volať ako bývalý.

h2
17. aug 2023

@ljzozv Ja mám iné priezvisko, ako môj syn a za celých jeho 12 rokov sme nemali jediný problém. Dnes už nie je vôbec nič neobvyklé, keď má niektorý z rodičov iné priezvisko, ako dieťa.