Rektálna rúrka - zápcha

mirka1611
3. jan 2013

Ahojte. Prosím vás o rady - mám 6 týždňového syna. Je už prikrmovaný mliekom Milumil od Milupy. Kedže už mám málo materského mlieka, a mliečko ho zrejme trochu zapeká, nevie sa vykakať sám, bez rektálnej rúrky. Zmenila som aj mliečko na Babylove - nepomohlo. Dávam mu aj kvapky BabyCalm, aj BioLac Baby, - nepomáha. Prdká pekne bez problémov, ale kakať sám nevie. Aj ked ho nechám potrápiť sa, skončí to strašným krikom aj na pol dňa - bez výsledku. Každý mi nadáva , že som ho zvykla na rúrku a je to moja chyba - ale inak to naozaj nejde :((( Skúsili sme už aj teplý kúpel, masáž bruška, čajíky, .... Odvykne si sám časom od rúrky, keď bude papať ovocie ? alebo je to nebezpečné a môžem mu častým používaním rúrky spôsobiť trvalé následky ? čo radíte ? :(((

missymici
3. jan 2013

Zdravím,..Nezkoušela jste mu v době kdy to na nej jde,kdy je videt ze se snaži kakat, zacvičit z nožičkama , přitlacit na brisko ?! Nebo mu davat casteji napit na rizen,...jestli se mu nenaredi stolice... MA ji tvrdou?
JA u kluka používala jen parkrat rurku,... Skuste se zeptat u destke mudry,co na to rekne .

leam
3. jan 2013

Ahoj, aj moja malá kakala s použitím rúrky a po 2´-3 mesiacoch sa nám to pekne upravilo a už sme ju nepoužívali. A žiadne trvalé následky nemá🙂

ludkazh
3. jan 2013

ahoj, kludne použivaj rurku....ked vidis, že je maly nepokojny a place ....ja som ju pouzivala pri obidvoch dcerkach.....ked mali tri mesiace koliky prešli a aj zapchy.....a s kakanim potom nebol žiadny problem....

sacvi
3. jan 2013

Janičce sem rektální rourku taky musela dávat pořád a po dlouhou dobu. A žádné následky také nemá 😉

andulka86
3. jan 2013

ahoj my jí používali také a uplně v pohodě jsme to období přečkali, následky také nepozoruju

sashabb
3. jan 2013

@mirka1611 s Dr si sa neradila? osobne by som rurku použivala až vo veľmi krajnom prípade. Ono sa tie následky používania môžu objaviť neskôr (kludne v 5-6rokoch) ako mi moja Dr rozprávala 😒

rheia27
3. jan 2013

uprimne rektalna rurka je zbytocnost, normalne som si musela vygooglit ze ako to vypada 😅 hrozne take nieco.....ako sorry ale to davat miminam do zadku....

ked moja mala mala zapchu tak sme jej strcili do ritky teplomer (samozrejme ze bol dezinfikovany + olejcek), nie vela max 5mm, ale aj ten teplomer by som brala ako krajne riesenie, ked nezaberie nic ine (cvicenie, masaze bruska, kazdy den davat cajik to vsetko moze pomoct)
a ano, sashabb ma pravdu, nasledky sa mozu prejavit neskor, bohuzial....znama ma syna ktory je postihnuty, telesne aj mentalne a este v 18tich mu dava rurku lebo inak to nejde

uprimne ti odporucam spytat sa svojho pediatra

moon1979
3. jan 2013

@rheia27 na rektálnej rúrke nie je nič hrozné, neviem aký obrázok si ty videla, ale je to tenulinká akoby slamka, ale fakt tenučká, teplomer je proti tomu mega hruby ... takže nič hrozné 🙂

kmkke
3. jan 2013

@mirka1611 To isté máme my, môj už má 4 mesiace a 1 týždeň a rektálna rúrka je veľký kamarát 🙂 Nám nezabrali žiadne kvapky (Sab Simplex, Espumisan L, Baby Calm) ani probitiká (Antilac Mimi a ešte jedny zabudla som ako sa volajú), nakoniec som to riešila aj u doktorky, lebo keď sa aj vykakal sám za strašného revu a hodinového cvičenia nožiek, tak na začiatku stolice mal krv. Strašne som sa zľakla, ale doktorka vravela že možno bolo na začiatku niečo tvrdé čo mu trošku poškodilo stenu črievka alebo konečníka, tak nám predpísala preháňadlo Duphalac (nevstrebáva sa a nie je škodlivé pre dieťa), ktoré mu stolicu totálne zmäkčí (je doslova ako voda) a už to ide lepšie, aj keď raz za 3-4 dni musím rektálnu rúrku použiť 🙂

jana21278
3. jan 2013

@mirka1611 taky malá měla zácpu. od 5. týdne. bylo to děsný. bez rourky by nám asi zkameněla. doktorka nám poradila nutrilon comfort - na zácpu a nadýmání. bylo to ještě horší. nakonec jsem si našla recenze na mléka a zkusila Hipp Bio 1 Combiotic. u nás ho prodávají třeba v kauflandu nebo v dm. a hned začala kakat každý den a v super kvalitě. zácpa u nás vznikla přikrmováním. a to obyč nutrilonem jenom 2x denně.

mirka1611
autor
4. jan 2013

@rheia27 teplomer je ovela hrubší a tvrdší, pri rektálnej rúrke sa bábo práve hned ukludní, ulaví sa mu. A s postihnutým dieťaťom by som to neporovnávala, ono môže mať trošku iné dôvody, prečo sa nevie vykakať.... Každopádne, keď už skúsiš na dieťa uplne všetko, a aj tak ti ričí ako tur až nestačí dýchať, tak je pre teba rúrka spasenie ..... neprajem ti to zažiť...

mirka1611
autor
4. jan 2013

@jana21278 presne ! predvčerom som vymenila mliečko z Milumilu na Babylove. Je velmi podobné HiPPu BIO Combiotik.... HiPP máme tiež doma už kúpený, keby babylove nepomohlo. Ale zdá sa že pomohlo - malý sa tak pokakal, že celý chrbát, dneska zase, takže super ! aj som sa chcela spýtať na skúsenosť s tým HiPPom, lebo nikde som tu nevidela, čo na to mamičky hovoria...

mirka1611
autor
4. jan 2013

@kmkke nám tiež žiadne kvapky nepomáhali... vôbec... okrem tych čo si vymenovala , sme mali ešte probiotiká BioLac Baby. Ak nekojíš, skús vymeniť umelé mliečko ktoré používaš. Nám to teraz pomohlo. Babylove BIO alebo Hipp BIO pomôžu...

mia18112
4. jan 2013

@mirka1611 Ahoj Mirka, rektálnej rúrky sa vobec neboj!!!!! Je to len povera, že sa na to dá zvyknúť !!!! My sme mali rektálnu rúrku doporučenú priamo v nemocnici. Mali sme však iný problém - silne koliky do 4,5 mesiaca. Nič nepomáhalo, a to fakt nič!!! Dokonca nás 2 x chceli hospitalizovat na gastro a detskej chirurgii. Nas malý si ani neprdol, ani sa nevykakal sam do toho 4,5 mesiaca - vždy len cez rúrku!!!!!! A to sme ju museli robit v jednom kuse - aj 10 - 15 krat denne - z toho 3 razy počas noci!!!! Som sa cosi naplakala. V nemocnici nam ukazali ako to mame robit a vysvetlil nam to aj detsky chirurg. Kakanie je reflex - tak ako vracanie. Napríklad - to, že 5 rokov si nevracala neznamena, že Ti to už nepojde, alebo si si odvykla, alebo si to zabudla.....Je to tak aj s rektálnou rúrkou.....A dokazom toho je aj nas malý. Reflexy sa proste zabudnút nedaju !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

mia18112
4. jan 2013

A ešte k maminám, ktoré tvrdia, že rúrka je čosi strašné a že by to v živote svojmu dieťatu nedali.......asi ste nezažili, ked Vam dieťa plače v jednom kuse - doslovne 24 hodín denne - sustavne od bolesti. Nepomáha Vam nič volne dostupne, ani rady, skusenosti, proste nic!!!! A vy mu neviete nijako pomoct! Ani doktori nevedia. Tak rúrka je fakt spasenie, ked sa inak nedá !!!!!!! Kto nezažije nepochopí!!!!!!!

kveta
4. jan 2013

@mirka1611 Oficialne sa ma rurka pouzivat maximalne raz do tyzdna. U nas to bez nej neslo prve tri mesiace. Koliky, plac a potom vdaka rurke za par sekund ulava. Po tretom mesiaci drobec zacal sam kakat a nema s tym problem dodnes.

kmkke
4. jan 2013

@mirka1611 Ja práveže len kojím, tiež som rozmýšľala nad tým, že mu sem-tam dám UM aby sa vykakal sám, kúpila som mlieko Babylove, ale nechce ho ani cítiť, od kámošky som si doniesla trochu Nutrilonu bez laktózy - ani toto. Jednoducho ja do neho nedostanem dokonca ani čaj. Akonáhle zistí že sa napil niečoho iného ako môjho mlieka tak reve na raty 😀 Takže musíme len vydržať 🙂

mirka1611
autor
4. jan 2013

aha, skus este ten hipp bio combiotic. a cajik harmancekovy, ten detom chuti viac ako feniklovy
@kmkke

kmkke
4. jan 2013

@mirka1611 čajíky som mala - feniklový. harmančekový, na dobrý spánok a teraz nejakú zmes bylín pre šťastné bábätko a nič. Akonáhle to ucíti v ústach - končí. Takže každý deň zalejem šálku čaju pre neho (či si to náhodou nerozmyslí) a vypijem ho večer už studený ja 😀

mirka1611
autor
4. jan 2013

@kmkke 🙂 len čakať kedy to blbé obdobie prejde 🙂 a potom začne ďalšie s inými problémami :D

babulka1978
4. jan 2013

My sme davali cajiky.....feniklovy, harmancekovy......pomahalo len na prdiky.....ked nas tie koliky trapili dlhsie, nam uz lekarka predpisovala mliecko Nutrilon Comfort, a poradila nam aj tu rektalnu rurku....tiez som mala z nej zo zaciatku obavy, ale ked som videla tu ulavu nasej babule, tak som sa ukludnila.....rektalna rurka je uplne tenucka.....mozno tensia ako slamka (a urcite tensia ako teplomer.......som zvedava, co by robili baby......ked by sa im babo myklo....co sa stava....a ostal by im v ritulke ten horny koniec teplomera ????? .... s tym by som to urcite neskusala) rurka je uplne makka, poddajna....aj keby babo kopkalo nozkami alebo sa myklo, nie je problem.....okrem toho....nikdy ju nedavas hlboko! Nasej malej ta rektalna rurka velmi pomohla a pouzivali sme ju az do 6 mesiacov, ked zapchy po prvej mrkvicke a jablcku zmizli.......apropos......rurku pouzivat raz za tyzden? to ma aky vyznam?? ked dieta sa bez nej nedokaze vykakat? nechat mu tyzden plne crievka? Pre nas bola ta rurka velka pomoc, lebo sme videli, ako sa malinka trapi.......

rheia27
4. jan 2013

@mirka1611 nesuhlasim s tebou, ale je to tvoja vec

andelok
4. jan 2013

@mirka1611 My sme si rurkou pomahali tiez pomerne casto, aj ked som malu vylucne kojila, ale casto sa nevedela vykakat. Tiez som sa bala, aby jej nezleniveli creva, ale potom sa to same nejako upravilo a od isteho momentu kakala aj 3 krat denne sama a to este predtym, nez som ju zacala prikrmovat. Zrejme musi trosku dozriet traviaca sustava...samozrejme, rurka neriesi vsetko, urcite pokracuj s masazami, teplymi obkladmi na brusko, prip. my sme davali probioticke kvapky Bio Gaia.

mery7
4. jan 2013

Ahojte mi rurku pouzivame tiez ked je tak ze mala tlaci a neda sa jej vykakat ani poprdkat a len reve ze sa az zadusa.aj dnes sme mali taku noc ze nic ine nezabralo. Tak sme dali rurku a vykakala ale napr rano som s nou pocvicila, napapala sa a vykakala sa sama az tak ze hned do sprchy s nou 🙂 co sa tyka toho teplomera tak je to nebezpecne.petoze je hruby a nie duty cize prdiky odchadzaju tachsie.a ze teploerom sa moze poranit tkanivo vzhladom k tomu ze nie je ohybny.preto ak treba pomoc dietatku tak iba rurkou.a pri kazdom veku je velkost a hrubka rurky ina. A malej to davali aj v porodnici lebo sa jej nedalo vykakat. UM by som nedavala ani ziadne cajiky priamo dietatku.daj si cajik ty a cez mliecko sa to do nej dostane.a hlavne upravit stravu.vsimla som si ze mojej vadi mlieko.a odporucali mi dat malu na cici ked vidim ze trapi brusko, vtedy sa daju crievka do pohybu.niekedy to zaberie a niekedy nie.a co sa tyka kvapiek na brusko tiez sme ich vyskusali dost a nic popripade zaberali iba par dni.

babydoll1234
4. jan 2013

Ja som maleho plne kojila len 3 tyzdne,potom som ho musela prikrmovat,pil anglicke mliecko Aptamil co je u nas nutrilon.od 8 tyzdna bol len na aptamile a zacali mu zapchy,tiez sa nevedel sa vykakat,mal strasne tvrdu stolicu skoro ako dospely clovek,robil sa mu ako keby taky tvrdy stuplik na zaciatku a ked ho vytlacil uz mal redsie.musela som mu pomahat rurkou asi 3 tyzdne,lebo samemu mu to neslo,aj tlacil,snazil sa,ale nevyslo nic.2x sa stalo ze mal v stolici uz aj ako taky krvavy soplik.mama mi zo slovenska poslala probiotika Infants Dophilus a od vtedy kaka krasne sam 2x denne,bez bolesti.jednoznacne odporucam.uz ma teraz skoro 6 mesiacov,papka aj tuhu stravu a kaka stale bez problemov 😉

veverica
4. jan 2013

pri synovi som pouzivala rurku casto a dost dlho (bolo to jedine co zaberalo aj na zaplynenie a aj na vyprazdnenie), mal silny reflux a aj koliky. Ked zacal papat prikrm a sediet tak sa to uz upravilo. dnes ma 5 rokov a ziadne nasledky a problemy s vyprazdnovanim nikdy nemal. Pre dcere som pouzivala tak isto rekt. rurku ked som videla, ze ju trapi brusko alebo sa nevedela vyprazdnit. Po zavedeni prikrmov zvykla mat zaciatok stolice tvrdy a casom sa to upravilo. RR pouzivame uz len sporadicky. Niekedy nam trvalo aj 10 minut kym sa vyprazdnila, ale vzdy to islo. Aj Dr. mi to len odporucala, nakoniec som vysadila vsetky kvapky na zaplynenie a reflux a podla potreby pouzila len RR.

natalinkaco
12. jan 2013

@mirka1611 ahoj, ja by som ti chcela poradiť homeopatiká, konkrétne minerálne soli, môžu to už detičky od narodenia, nám sa po tom kakanie veľmi pekne upravilo 🙂

althejka
12. jan 2013

aj ja pouzivam rurku, ked treba, ked sa zavadza jemne a setrne, nema ako ublizit. odkedy sme nasadili probiotika, netreba ju , vsetko fici krasne a koliky odznievaju 🙂

cannella
3. feb 2013

Tvoli blizki, ktori hovoria, ze si ho na to naucila asi nevedia, o com hovoria. Moja mala mala pupocny pruh, takze sa bez rek. rurky nevedela vykakat asi do 4 mesiacov, kedze mala slabu brusnu stenu, nevladala zatlacit. Chirurg mi povedal, ze mam pouzivat rek. rurku, ked som sa ho spytala, ci si na to nemoze zvyknut, tak sa usmial a povedal, ze na to si urcite telo nezvykne, ze proste ked to nevladze vytlacit, tak to nevladze vytlacit, vraj su na zvieracie svaly, ktore pracuju automaticky ked ma dieta stolicu ci rurku pouzivat budem, alebo nie, ale ked su slabe, tak nepomoze nic ine. Lepsie, ako ho nechat trapit.

bancanka
2. máj 2014

ahojte, nas maly ma dva a pol mesiaca, pouzivame rurku len ked uz vidim, ze je nepokojny a nekakal asi tak necely den a noc, vtedy cvicim s nim a potom neskor ked vidiim , ze nic tak zavediem rurku a je to vsetk vonku, maleho len kojim tak 3 krat denne pijem caj pre kojace matky ten si zalejem do pol litroveho pohara aby som do seba dostala co najviac tekutin a tvorilo sa mi vela mlieka, no a z toho caju ma dobre vetry. pri dcere som nemusela pouzivat rurku, mylsim, ze u dievcat je to trosku ine ako u chlapcov.