Spánok 6 ročného dieťaťa s mamou

Zodpovedané
12. feb 2019

Dobrý deň,

s mojím 6 ročným synčekom máme láskyplný vzťah. Syn spí so mnou v manželskej posteli a manžel spí v detskej izbe. Syn nechce spať sám, vraj sa bude báť.
Večer zaspí tak, že ho držím za ruku. V noci viackrát vstane a povie, že má ľúbi.

Spáva aj u starkých. Tam tiež nechce spať sám, len s babkou. V podstate mne vôbec nevadí, že spí pri mne. Som kľudnejšia.

Všetci sa má pýtajú, kedy ho dám do izby zvlášť. Ja dúfam, že ma o to požiada synček a ja nebudem mať výčitky svedomia.
Syn je veľmi priateľský a spoločenský. Len doma je taký mamičkarsky.

Aký máte názor vy na spanie 6 ročného dieťaťa s matkou?

Ďakujem za názor

Dobrý deň,

záleží to od vás a od toho akú cestu si vyberiete.

Odborníci obhajujú spoločné spanie kvôli vzájomnej blízkosti, náklonnosti, pocitu bezpečia u dieťaťa, upevňovaniu puta. Podľa tejto teórie dieťa môže zo spoločného spania len vyťažiť.

Druhý tábor propaguje samostatnosť detí od cca 2 rokov.

Faktom je, že dieťa, ak si môže vybrať. Vo väčšine prípadov uprednostní spanie s rodičmi, nakoľko predstavivosť mu pracuje čoraz viac a je prirodzené, že dieťa vyhľadáva ochrannú náruč rodičov.

Otázkou je, či mu spôsobovať stres tým, že od neho vyžadujeme, aby bolo samé, popr. kedy sa osamostatní ak to nevyžadujeme.

Niektoré teórie presadzujú spoločný spánok do 5 - 6 rokov.

Podstatné je, že ste celá rodina vyrovnaná s tým ako to je, že si to užívate. Keď budete vy aj syn pripravení, verím, že separácia prebehne tak ako má.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com