Stály plač v škôlke

milka1978
22. apr 2016

Ahojte maminy. Mam syna, ktory ma 3 roky a 5 mesiacov. Od septembra 2015 chodi do skolky so svojim 6 rocnym bracekom. Mame jednotriedku kedze byvame na dedine. Od septembra si mladsi syn nevie akosi zvyknut na skolku. Stale place aj ked je tam so svojim starsim bracekom, ten ide od septembra do skoly a drobec bude v skolke sam. Mate s tym nejake skusenosti co by sa dalo urobit? Ucitelky si myslia, ze ho huckame aby plakal, vraj take dieta tam este nemali. Prosim o radu dakujem

janinah
22. apr 2016

psycholog...od septembra by si už zvykol,tam môže byť iný problém....a učiteľky s tým ich názorom ani radšej nekomentujem...

xevulax
22. apr 2016

Hm tazko radit. Maly ti nepovie preco place? Mozno je problem aj ta jednotriedka 3 a y rocne deti spolu to je dost velky vekovy rozdiel.... nerozmyslala si dat maleho do skolky do mesta resp. Kde su deti v triedach podla veku?predsa aj ucitelky majuniny pristup.k 3 rocny. A iny k 6 rocnym.

zutera
22. apr 2016

@milka1978 ahoj,úplně chápu tvoje obavy.Já mám 10letou dcerku která při jaké koliv změně činnosti ve školce plakala-šli kreslit plakala,šli na procházku plakala,šli na oběd plakala.Poslali nás nakonec i k dětskému psychologovi který potvrdil že dcerka ještě není na školku zralá. Ve školce na posudek řekli že je spíš rozmazlená. Byla jsem zoufalá. Bohužel se nedalo jinak-byla jsem s dcerkou sama a musela jsem pracovat,takže dcerka do školky musela chodit dál. Postupem času byl ten pláč méně a méně intenzivní a nakonec(asi posledního půl roku 🙂 ) se do školky těšila 😉 Dneska je treťačka a na školku velmi pěkně vzpomíná 🙂 I když má diagnostikovanou těžší poruchu pozornosti.Je velmi hodná, dobře se učí, nevyrusuje,jen je o dost pomalejší než ostatní děti,potřebuje na všechno svůj čas. A to prý velmi souvisí z tím dramatickým nástupem do školky.Držím pěsti 😉

pribinak
22. apr 2016

A on co hovori? Preco plače? Plače cely den, nezahra sa s detmi?
Nepýtala si staršieho ako vidi veci on?

milka1978
autor
22. apr 2016

@zutera Syn je tiez svojsky typ cloveka. Starsi sa hned adaptoval no ten mladsi nie a nie, vsetko mu teva dlhsie a hlavne vsetko robime s fnukanim. Asi zrejme potrebuje viac casu. A dali sme ho do skolky velmi skoro. No presne tak nastupil aj starsi syn a problem nebol. Ale mladsi je ako sa zda v tomto uplne iny. Dakujem za radu

milka1978
autor
22. apr 2016

@pribinak place rano, potom aj pocas dna si poplace a po spanku ide domov, takze vtedy uz nie, vie sa aj zahrat s detmi aj na prechadzku ide no skoro pri kazdej zmene fnuka

milka1978
autor
22. apr 2016

@pribinak ked sa ho opytame alebo starsieho preco nechce ist tak mladsi nepovie nic len ze nechce ist a starsi, ze skolke mu nikto nic nerobi

pribinak
22. apr 2016

@milka1978 ak sa zapája do aktivít, nadviazal kontakt s niekym ako kamosom, tak to nie je take hrozne
Mizno je len citlivejšie dieta, viac upnuty na teba
Ale nie je nic zle, ak sa poradis s psychologickou
O inej skolke neuvažujete?

bubinovci
22. apr 2016

Moj syn chodi uz druhy rok do skolky. prvy rok plakal v podstate kazde rano. pritom je mu tam dobre, ucitelky super, s detmi sa hra. az tento druhy rok si zvykol aj to az po dvoch troch mesiacoch. ani som neverila ze niekedy pojde do skolky bez placu. je taka povaha, nema rad zmeny, potrebuje na vsetko cas a tiez potrebuje pri vsetkom fnukať 😉 ucitelka mi hovorila ze mali uz aj take dieta ktore plakalo kazde rano cele tri roky. ak mas pocit ze potrebujes radu psychologa tak ho kludne vyhladaj. sama vidis na svojom dietati ci je to jeho povahou alebo je to nieco co ti k nemu nesedi. nam napr. pomohlo ze ho rano zacal vozit tato. s nim sa rozluci a pekne vojde do triedy. ked ho beriem ja tak este 4krat vybehne za mnou kedy pridem, ci pridem prva, mama musim ti nieco povedat... a podobne 😀 viem ze je to narocne, ja uz som bola na konci s nervami ale preslo to. uz teraz sa desim nastupu do skoly, urcite to nepojde hladko, je povahovo po mne a ja tiez dodnes neznasam zmeny. mam rada svoj zauzivany stereotyp a znamych ludi 😀

milka1978
autor
22. apr 2016

@pribinak uvazovali no bojim sa ze to bude horsie a ze mu tym sposobim vacsi "strach" nez ma teraz

milka1978
autor
22. apr 2016

@bubinovci ro ze ked ide so mnou do skolky tak sa to da aj bez placu. Ma aj dni ked neplace vobec no to len malo. Ale ked ja som v praci a ide a tatkom tak uz place a pyta sa na mna. Vtedy je to horsie lebo je cely den uplakany ... A zda sa mi ze je viac citlivejsi ako starsi syn

pribinak
22. apr 2016

@milka1978 tak chodte spolu k detskej psychologicke, v CPPP centrách su zdarma a pokecaj s nou, ako ho vidi ona, ci je tam nejaka emočná nezrelosť, ci je precitlivelý, alebo sa mu jednoducho v MS nepáči

gir
22. apr 2016

Ja učím v škôlke v zmiešanej skupine. Je to dlhý čas aby si nezvykol. Možno je fixovaný na staršieho brata, doma sa určite hrajú spolu. V škôlke starší ide za rovesníkmi a on sa cíti odstrčený. Ak mu deti nerobia zle a učiteľka je v pohode. Dieťa sa v škôlke nemôže nudiť, potom je problém ...

milka1978
autor
22. apr 2016

@gir tak jedna sa mu venuje urcite a druha zrejme nie lebo vidno to hlavne vtedy ked pridem po neho ... Raz je veselsi a raz smutnejsi .... Takze to moze byt aj ucitelkou a jej pristupom?

kristinka86
22. apr 2016

@milka1978 Nášho syna nevzali do škôlky na 3 roky, lebo mali nadstavy. Vzali ho až o rok, keď mal 4 roky. Dva mesiace sme mali veľmi ťažké. Ráno plakal, takmer nejedol, nespal (pritom doma stále spinká na obed). Učiteľky začali vravieť, že sa neadaptoval a dokonca naznačovali poldennú dochádzku, čo som ja považovala za neprijateľné. Po 2 mesiacoch akoby uťal. Ráno žiaden plač, začal jesť, spávať a má mnoho kamarátov. Nie je problém, ak pre neho neprídem hneď poobede, keď sa najedia. Zvykol si, nabehol na nový systém, nové pravidlá, nových ľudí...Vo Vašom prípade sa mi to zdá už akosi dlho na zvykanie. ☹

bubinovci
22. apr 2016

@milka1978 ja to vidim na mladsej ze to bude ine. Povahovo su velmi rozdielni. Mala je odvazna nerobi si s nicim starosti a starsi je zase citlivy a kazdu zmenu nesie tazsie. Este aj ked sme v byte vchodove dvere vymenili za bezpecnostne tak plakal ze on chce tie stare 😂 skuste tu psychologicku za to nic nedate

ivett1
22. apr 2016

@milka1978 ešte je emočne nezrelý ...a možno je aj citlivejší a viac naviazaný na teba ... ak by bol problém v správaní medzi deťmi, tak by ti to starší syn už určite oznámil...
máme dve deti s rozdielom 2 roky a j dva mesiace a síce nechodili do jednej triedy, ale do jednej mš a starší súrodenec dokázal dať pozor aj na toho mladšieho - v rámci možností ....aj na dvore sa hral so svojími spolužiakmi, ale po očku sledoval, kde je jeho mladší súrodenec a či mu náhodou niekto nekrivdí ... a doma mi to hlásil ...aj to, keď učiteľka kričala apod.
aj náš sem-tam plakal, keď som ho dávala už do triedy ...bolo mu smutno za nami...ale cez deň to bolo ok...
a aj teraz všetko nové "oplače" ...nemá rád zmenu a neúspech (keď sa mu niečo nepodarí...) ...dúfam, že z toho vyrastie 🙂 otázka je len ...že kedy ...😉
takže, podľa mojej mienky vôbec nepotrebujete návštevu psychológa - to by som riešila až vo veku 5-6 rokov a nie keď nemá ani 3 a polroka-veď to je ešte stále malé dieťa ... a ešte by som sa zamerala na učiteľky - dobrá učiteľka dokáže zaujať dieťa natoľko, aby počas dňa nemalo čas na nič iné len na hru ... lenže v týchto spojených triedach sa učiteľky venujú hlavne predškolákom v rámci prípravy do školy ...možno v tom bude problém ...a o tomto ti starší syn nepovie, lebo to nevníma - on - ako budúci predškolák- má určite dosť úloh...

milka1978
autor
22. apr 2016

@ivett1 tiez by som riesila psychologa neskor ... nezda sa mi spravne chodit s takym drobcom uz teraz po lekaroch ked mu nic nie je iba si nevie zvyknut na to, ze sa uz musi pomaly osamostatnovat samozrejme pod dohladom cudzej osoby ... len som uz zufala a preto potrebujem viacej nazorov ... uz sme rozmyslali ci ho nenechame doma a skusime to od septembra zas no bojim sa, aby potom netrucoval viac

lauricka
22. apr 2016

@milka1978 detsky psycholog, nie je to, podla mna, bezne a dietatku treba asi pomoct.

ivett1
22. apr 2016

@milka1978 našla som článok, kde odpovedá psychologička na otázky týkajúce sa nástupu detí do mš (adaptačný proces) ... vôbec nie ste výnimka😉 ...vo veku tvojho syna je to normálne a adaptačný proces môže trvať oveľa dlhšie ...niektoré deti si dokonca nezvyknú na škôlku vôbec a čo ... je to prirodzené a netreba hneď utekať k psychológovi ...

btw som si všimla, že tu je to obľúbená rada- máš pocit, že tvoje dieťa je v období vzdoru príliš dlho-choď s ním ku psychológovi...máš pocit, že tvoje dieťa nerozpráva podľa tabuliek-choď s ním ku psychológovi...máš pocit, že tvoje dieťa je príliš smutné-choď s ním ku psychológovi ...

a ešte ti sem dám link na ten článok😉
http://babetko.rodinka.sk/vychovavame/opatrovan...

janickadr
22. apr 2016

@milka1978 Psycholog nie je lekar. 🙂 Mozno sa ozaj staci porozpravat s odbornikom o tom, kde je asi problem. Urcite ma viac skusenosti s podobnymi situaciami a snad vas spravne nasmeruje. 🙂

danielaaa
22. apr 2016

Dobry den. Som ucitelka v MS, ucila som aj deticky v zmiesanej triede a mam dceru cca ako Vas syn...takze Vas chapem ;) Urcite by som nedavala syna do inej skolky. Vyzera to, ze je citlivejsia povaha. Jednotriedky maju aj vela pozitiv, starsie deti prirodzene "potiahnu" mladsie a pod. Vo vacsich mestach je to trend otvarat MS rodinneho typu ci zmiesane triedy. Castokrat sa stava, ze deti dlhodobo placu rano, no pocas dna uz vobec, resp. minimalne. Je detsky plac typu je mi luto, som smutny, no moze byt aj plac, kedy by syn mohol plakat zo vzdoru, ked nie je tak, ako on chce. Samozrejme, je to individualne.

gir
22. apr 2016

@milka1978 Samozrejme. Mne napríklad deti tykajú a je to super. Poznajú hranice a vedia, že pokiaľ má rešpektujú, hráme sa, bláznime ale keď sa ideme "učiť" nikto nekomentuje. Tešia sa, ako sa doma pochvália čo sme robili. Už sami aj stalo, že pár deti plakalo, keď bolo treba ísť domov. Dieťa potrebuje objatie aj zo strany učiteľky, musí vedieť, že nie je žiadne strašidlo ale ho presvedčiť, že je nám v škôlke super, mamka a ocko chodia do práce, deti do škôlky a popoludní sa spolu stretneme doma. Veľa šťastia ...

milka1978
autor
22. apr 2016

@ivett1 dakujem velmi pekne ... Vela reakcii a odpovedi cloveka zmetie a uz si pripadam ze som blazon ja .... S manzelom sme sa zhodli ze syna nechame doma a po prazdninach to skusime znova ... Bude potrebovat viac casu

ivett1
22. apr 2016

PS: inak, ten kto to nezažil, že by mu dieťatko plakalo tak dlho, tak to ťažko chápe a je to pre neho niečo "nenormálne" ... možno preto sú tu tie návrhy, aby si išla k psychológovi, že ti poradí resp. odporučí ti, aby ste ho nechali ešte doma ... 😉 ...ale toto napadlo aj vám🙂 tak, či tak- psychológ ti to môže len odporučiť a rozhodnúť sa aj tak musíte zase len a len vy-ako rodičia ...

milka1978
autor
22. apr 2016

@gir dakujem za podporu. Ako som pisala vyssie syna nechame doma a po prazdninach to skusime znova ... Dovtedy dufam viac vyspeje a pochopi, ze my tu budeme pre neho vzdy

ivett1
22. apr 2016

@milka1978 tak sa držte🙂

milka1978
autor
22. apr 2016

@ivett1 to urcite ... A ak nie je iny dovod preco chodit hned k psychologovi tak naco dieta stresovat viac? Ved ten lekar je predsa len cudzi clovek a ked maly place v skolke tak jemu asi tazko bude doverovat a vobec sa s nim bavit

timea7
23. apr 2016

@milka1978 reakcia učiteliek mi príde prinajmenšom veľmi zvláštna.....to, že tvoje 3,5 ročné dieťa stále v škôlke plače, nie je až takou raritou. Neviem, či plače len po príchode a potom je už celý deň v pohode, alebo či plače počas celého dňa. No sú deti, ktoré kolektív nemusia (ja 😉 som bola taká), sú šťastné bez vrstovníkov, vystačia si samé, v kolektíve vidia len mínusy. Neprikladaj jeho plaču viac pozornosti, ako je treba, nespomínaj to, ani to nikomu pred ním nerozprávaj. O pol roka bude starší, možno si nájde nejakého kamaráta v škôlke. Mohla by si tomu pomôcť, ak je v triede jeho rovesník, že by ste sa s nimi stretali aj mimo škôlku, aby tam mal kamaráta, s ktorým sa lepšie pozná. Nie vždy je súrodenec v triede výhodou....no tu sa to inak riešiť nedá. Držím palce, aby to prešlo čím skôr.