Aké to je tesne po pôrode?

alexia1
25. feb 2011

ahojte maminy, možno mám smiešnu otázku, ale keďže mna pôrod ešte len čaká, zaujíma ma to. Po pôrode, po všetkom, keď vás už zašijú..tak ste si dali hneď menštruačnú vložku? a po akom čase ste išli na malú potrebu, neštípala tá zašitá rana?? vďaka za odpovede.

mhas
25. feb 2011

@alexia1 Sestrička ti dá hneď vložku a podľa potreby ti ich vymieňa, počas tých dvoch hodín po pôrode, kým budeš ešte sledovaná tam pri nich. Potom na izbe si už dávaš sama vlastné. Ja osobne som "bola" na malej nejakú hodinu po pôrode, ale nič neštípalo, bolo to v pohode. A na veľkú pár hodín potom. Ale viem, že s tým ženy mavajú aj problémy, že proste nemôžu. Preto sa doktori pri vizitách pýtajú, či si už bola.

bambusko
25. feb 2011

@alexia1 vlozku po porode ti da zenska sestra, ktora ta aj umyje oplachom. vymocit by si sa mala hned na sale, donesu ti misu, ak to nejde, skusis po chvili alebo cievkuju. osprchovat sa a ist sama na wc je standard po 2h, ktore stravis na sale kvoli pozorovaniu - kontroluju krvacanie, zavinovanie maternice. stipanie pri moceni zavisi od rozsahu poraneni a sitia, nie je to nic hrozne, je to par dni, po kazdej toalete je treba sa umyt 🙂

jarunka111
25. feb 2011

@alexia1 no tú vložku ti tam dajú hneď oni, priebežne skontrolujú krvácanie a ty si už budeš meniť podľa potreby. Po pár hodinách som išla do sprchy v doprovode sestry a pravdupovediac, že najlepšie "to" bolo urobiť pod sprchou, neštípalo to a hneď som sa aj umyla. My sme s babami chodili zo začiatku takto. A potom šup vložku a do postele "vetrať" 😉 Možno to znie smiešne, ale robí sa to, aby rana nebola stále prikrytá, treba dodržiavať hygienu a vetrať. Prospieva to hojeniu, aj ten pocit je potom lepší. Tak neviem, či si sa dozvedela, čo si potrebovala, ale "na mieste činu" ťa podľa zvyklostí oddelenia určite usmernia. Veľa šťastia 🙂

katuskad
25. feb 2011

@alexia1 ako už kočky písali, vložku ti dajú ešte na sále a na izbe si už meníš sama. ja som bola cikať až ked som bola už na izbe, ale za asistencie sestričky, lebo som nevládala chodiť, ale neštípalo ma to, horšie to bolo s veľkou potrebou, nakoľko som bola veľmi potrhaná tak mi lekárka odporučila ísť na veľkú potrebu ak sa bude dať tak až na druhý deň, takže som veľa nejedla, aby ma neprehnalo a tiež som jedla hlavne jedlá, ktoré nezapekajú, skôr nejaký jogurt a tak. a po každej potrebe, či už malej alebo veľkej je dôležitá hygiena 😉

alexia1
autor
25. feb 2011

@mhas ďakujem 🙂

katuskad
25. feb 2011

@jarunka111 no s tým cikaním v sprche to dokonca radili aj sestričky na oddelení, ked sa boli s nami prvý krát sprchovať /prvé sprchovanie absolvujú s mamičkami, ak by im došlo nevolno alebo tak, ale možno nie všade je to tak/

alexia1
autor
25. feb 2011

@bambusko fúú, že cievkujú, no to znie hrozne 😖

iwka123456
25. feb 2011

Ahoj, mne hned po zasiti sestricka dala vlozku, ale nikto mi ju nemenil lebo tie dve hodiny co som po porode lezala nebola pri mne nikto, iba priatel...potom ako ma zaviezli na izbu som lezala este asi hodinu a potom som isla na malu...nic ma nestipalo, nebolelo, akurat sa mi fajne ulavilo (po porode som bola velmi smadna a vypila som behom chvilky celu Lucku)...ale to je podla mna individualne, napriklad moja spolubyvajuca kt. doviezli vecer okolo 7 isla na wc az na druhy den rano a dovtedy sa z postele ani nehla.

alexia1
autor
25. feb 2011

@jarunka111 vďaka za skúsenosť. a to "vetranie" znamená, že si budem odokrývať vložku?

jarunka111
25. feb 2011

@katuskad v nitre tiež zvyknú chodiť najprv sestry a potom už mamičky ak sa cítia fajn, tak sme chodili stále, lebo bolo ešte aj leto, takže tam bolo parádne 😉 😉 a veľmi to pomohlo, žiaden stres z potreby, horšie bolo síce na veľkú, ale všetko sa zvládlo, ide viac o strach, aj keď bolesti sú

alexia1
autor
25. feb 2011

@katuskad ďakujem 🙂

jarunka111
25. feb 2011

@alexia1 áno, my sme zaľahli a pod perinou odokryli a vetrali, kedy sa len dalo 🙂

zajo79
25. feb 2011

@katuskad je dobre mat zo sebou glycerinovy cipok...lepsie velka potreba z teba potom ide., 😎

iwka123456
25. feb 2011

ja som na vekej bola az na 3 den 😅 ....inak odporucam ti zobrat si do porodnice vyplachy Rosalgin uz zarobene (da sa to kupit v lekarni- 5 ampuliek vyjde na cca 10eur, a kedze som jednu flasku pouzila na viac krat zostalo mi aj na doma) je to uzasna vec, teda aspon mne super pomohol, vzdy ked som sa sprchovala rano a vecer spravila som si vyplach, a plus som si robila take rychlo obklady ze na 2 minutky prilozila nasiaknutu servitku, stehy sa mi zahojili velmi rychlo, malinko boleli a celkovo po tom vyplachu som sa citila ovela lepsie 😉

mhas
25. feb 2011

@alexia1 ja som to robila tak, že som si ľahla, nohy pokrčiť v kolenách, vložku preč a vetralo sa. Samozrejme zakryť sa perinou. A to sprchovanie tiež, ako už tu bolo spomenuté. Po každej malej a veľkej potrebe ísť pod sprchu, čistou vodou opláchnuť a hotovo.

katuskad
25. feb 2011

@zajo79 nie je zlý nápad 😉 ja som našťastie s potrebou potom problém nemala aj ked som sa veľmi bála, ale tak jedla som také jedlá aby bola stolica mäkká, takže to potom išlo 😀

zajo79
25. feb 2011

a sprchovanie s vlaznou vodou..skor studensou.

alexia1
autor
25. feb 2011

@mhas a to krvácanie je silné, či skor taký normal menzes?

alexia1
autor
25. feb 2011

a inak holky, aj ste potrebovali pod seba niečo (na posteli), ak by ste "pretiekli"?

zajo79
25. feb 2011

@alexia1 podlozky pod chorych

bershka
25. feb 2011

@alexia1 mna zasitie bolelo od prs po lopatky 😖 na malu som isla po par hodinach, ale kebyze mam ist na velku, tak to by som nevedela odhadnut, lebo v takych bolestiach nevies ktorym koncom co ide.
otrasne ma to bolelo a stehy mi praskli...bolela ma jazva este rok po porode a sem tam ma aj zastipe. a to som ju mala zevraj krasne zasitu. no v kazdom pripade porod bol oproti tomu malina. nechcem ta strasit, ale ja to vidim takto

alexia1
autor
25. feb 2011

@bershka fúúha, no to si ma veru nepotešila 😖 😀

katuskad
25. feb 2011

@alexia1 u nás v nemocke som nemusela nosiť žiadne podložky, pod plachtou sme mali také fólie a ak sme pretiekli tak nám to vymenili, takže tie podložky poskytovali v nemocke

kvojtanikova
25. feb 2011

@alexia1 na postel ti daju tie nepremokave podlozky a ked ju zaspinis, daju ti novu, alebo si zopar zober so sebou, aspon 60X60 cm (mozes aj detske prebalovacie)... Ako uz spominali baby, na sale ti bud daju misu alebo vycievkuju, hned vlozku a bude. Mocenie by nemalo velmi stipat, fakt horsie to bude ist na velku, lebo ak budes po klystire, samo to nepojde tak zo dva-tri dni a aj ten prvy krat budes musiet potlacit co pri siti nie je velmi prijemne. Sprcha po kazdej toalete je super vec, velmi to pomoze. Krvacanie je prve dva dni obvykle silnejsie, potom uz ako bezny menzes, pri kojeni a po nom zvykne boliet brucho a zosilni sa krvacanie, ale da sa to zvladnut. Drzim palce.

mhas
25. feb 2011

@alexia1 ja by som povedala, že také normálne, ako v prvých dňoch menštruácie. ale bolestivejšie, zvlášť pri kojení.

mhas
25. feb 2011

@kvojtanikova aj ja som mala klystír a úplne v pohode som išla pár hodín po pôrode na veľkú, najneskôr na druhý deň ráno.

kvojtanikova
25. feb 2011

@mhas no to ti asi ozaj zavidim, ja som sa pri oboch porodoch nacakala kym sa mi dalo... 4 dni pri prvom a 3 pri druhom, a to mi este aj sestricky davali akusi laktozu ci co...

mhas
25. feb 2011

@kvojtanikova neviem, čím to bolo. ja som sa hneď po pôrode najedla, tak možno to bude tým. po prvom pôrode som išla pár hodín po, pri druhom na druhý deň ráno, aj to preto, lebo som sa bála ísť skôr, kvôli zlatej žile, ktorú som mala po prvom pôrode.

lliillii
25. feb 2011

@alexia1
mne davali vlozky pocas celeho porodu, po porode ti ich daju urcite hned. Pocas tych dvoch hodin na sale mi priatel podaval dalsie. Na izbe som uz mala vlastne. Mne trebalo cikat hned po porode, tak mi dali bazanta a mala som to za sebou hned este na porodnom boxe, potom v priebehu najblizsich dni som musela ist po kazdej malej do sprchy lebo to dost stipalo na stehoch. Ked ma isli prevazat na izbu, tak mi povedali ze si mam dat uz na tu prevozovu postel podlozku proti preteceniu. Tie som mala uz nachystane a minula som pocas piatich dni asi sest kusov lebo som stale velmmi silno krvacala.

nenullienka
25. feb 2011

Ahojte, mňa tiež pôrod len čaká, chcem sa spýtať tie vložky čo dávajú hneď po pôrode sú tie čo si prinesiem, či nemocničné. Neviem koľko balení si mám hneď zobrať so sebou. Priateľ by ďalšie potom priniesol??? Budú mi na začiatok stačiť 2 bal? 🙂 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre