Chcem rodiť cisárskym

teruska501
6. feb 2013

Dobry vecer chcela by som vediet vas nazor mam uz 5 rocneho syna a teraz som tehotna som v 5 mesiaci a chcela by som ist na cisarak no neviem ci je to dobre rozhodnutie mozte sa k tomu vyjadrit......dakujem 🙂

katka0905
2. máj 2013

@sonice nie, neodporujem si. Urcite je pre dieta lepsi porod sekciou ako porod po vyvolavacke - napisala som len to. Pretoze ked uz ide von proti svojej voli, tak nech to ma aspon jednoduchsie. Polohu si jasne, ze mozes vybrat - v prvej dobe porodnej. Ked uz rodis, tak pokial viem, ides takmer vo vsetkych porodniciach na kreslo - ak sa mylim, oprav ma.

sonice
2. máj 2013

@katka0905 ja si naozaj nemyslím, že je pre dieťa jednoduchšie ak tie ZNIČOHO nič vtiahnuté na tento svet, keď malo v pláne zostať v bruchu napr. Ďalší týždeň.
Musí to byť strašný šok! Neviem, prečo by to malo byť jednoduchšie! Jednoduchšie je to možno pre mamu, no pre dieťa istotne nie :(.
Veď to je práve to isté ako vyvolanie - čo horšie - pri vyvolávaní má dieťa čas niekoľko hodín sa na príchod na svet pripraviť aspoň ako tak. Pri plánovanej sekcii je to 5 minút!!!

Myslím, že si môže vybrať nemocnicu, v ktorej chceš rodiť - ak nie, oprav ma 🙂 a teda na akom kresle budeš rodiť, prípadne do vody alebo hoc ako inak 🙂.

zuzana76
2. máj 2013

@olejka olejka krasne si to zhodnotila, ja mam pocit, ze na Mk je to uz len o ockovani neockovani, dojceni nedojceni, vaginalne versus sekcia
@sonice ale pocit zlyhania mas len ty plus niektore zeny, ktore si na prirodzenom porode zakladali, resp mali take ocakavania, ja som nemala ziadne ocakavania z porodu a tak som sekciu predtym neriesila ako ziadny pocit zlyhania, len ma teda irituju nazory niektorych zien, ja som bola spokojna, bolo mi UPLNE jedno ci maleho vytiahnu von cez brucho, ci budem musiet tlacit / to si priznam,ze som si vobec nevedela predstavit vytlacit babo / , sama som pocas kontrakcii muzovi povedala - uvidis toto bude nakoniec sekcia, ja sa na porod necitim - a aj bola a som za nu rada.

mala som deti celkom kludne, su inteligentne, nebadala som ziadny problem v porovnani napr so synovcom narodenym vaginalne.

zuzana76
2. máj 2013

@olejka ta tabulka mi pride dost zvlastna a priznam sa taka ezotericka, ja na taketo veci neverim a v minulosti, teda pred 200-300 rokmi rodili predsta prirodzene vsetky zeny, vtedy neboli ziadny sluchove problemy, astma, strach , perverzne spravanie? urcite bolo

sonice
2. máj 2013

@zuzana76 áno, máš pravdu, ten pocit mám ja a niekoľkokrát som to prízvukovala :D. Nechcela som ťa iritovať, ale hádam môžem mať aj vlastné pocity?! :D
Každá máme vlastnú pravdu, absolutne neznamená, že ju mám len ja lebo Ty, každá hovoríme z VLASTNEJ skúsenosti, takže sa mnou nenechávaj iritovať - lebo to je zasa len Tvoj problém 🙂.
Vidíš, každá máme dáky.
Myslím, že si tu vymieňame názory z vlastných skúseností, ktoré sú samozrejme rôznorodé - nechápem prečo by ťa mali názory iných žien len preto, že majú úplne iné skúsenosti a názory iritovať a ešte im do kvazi "vykričať".

zuzana76
2. máj 2013

@sonice a preco si hrda, ze tvoje dieta sa rozrozpravalo v roku aj stvrt, ze sa naucilo rychlo cikat a kakat a pod? nie je to len pycha? Ved rozpravat sa naucia vsetky deti ci skor ci neskor / samozrejme ak neratame deti s urcitymi problemami ako autizmus a ine zdravot. problemy, takisto cikat a kakat sa naucia vsetky deti , zabudame byt vdacni, este aj v rolach matiek sa len pretekame. Inak moje deti su tiez sikovne starsi ako 2r a 2m poznal celu abecedu, plus krasne rozpraval tiez od roka a 4 mesiacov uplne suvisle a mladsi bude mat 3 roky a tiez sa uz zaujima o pismena a cisla /, aby si to nebrala ako ze ti oponujem, lebo nemam take deti, len cim som starsia tym menej riesim pychu a snazim sa viac riesit vdacnost a preto ma tato tema o porode teda dost zaujala v negativnom zmysle. Pretoze to vedie zeny k tomu, aby museli mat pocit zlyhania, je to nieco podobne, ako vychudlinky v reklamach, ktore vedu potom zeny k roznym drastickym dietam , takisto aj tato posadnutost prirodzenymi porodmi vedie zeny k tomu, ze si mozu mysliet, ze su nieco menej, ze zlyhali. To aka je zena matkou sa ukaze az ovela ovela neskor. Mozno az ked nase deti budu dospele.

zuzana76
2. máj 2013

@sonice ja ta chapem, ale nemyslis, ze mas napr ten pocit preto, ze sa v tom len stale vrtas? neiritovala si ma konkretne ty, ale niekto tu pisal,ze matka co ma sekciu, vlastne ani nie je matkou, lebo nezazila ten pcoit vytlacenia dietata von.

sonice
2. máj 2013

@zuzana76, ale to je naozaj mimo tému. Samozrejme, že som na to hrdá, veď to je predsa každá mamička! Môj zasa začal neskoro chodiť, nechcel spávať a plno iných vecí, ktoré iné deti zvládli oveľa skôr a teraz čo akože - konštatujem fakty?! Ja naozaj nemôžem zato - resp. nie som na vine tomu, že kopa detí má zdravotné problémy?! Čo mi to tu predkladáš? :( Toto od Teba naozaj nie je pekné. Nikdy som sa žiadnej mamičke nevystatovala so svojim dieťaťom - ANI NEBUDEM.
Zasa si vytrhla len určitú vec z kontextu môjho textu. Nepredháňam sa pred inými mamičkami, ktorým deti začali všetko toto robiť neskôr - je to vlastne poprvé čo som dačo také do diskusie napísala! Len očím, čo mi to tu predhadzuješ. Fúha.

Nestaviam sa do role žiadnej chudinky, jednoducho zakladateľke témy vysvetľujem VLASTNÝ (a dúfam, že to nebudem musieť opakovať) pocit z pôrodu sekciou!

AJ mňa táto téma zaujala v negatívnom slova zmysle, a práve preto tu aj reagujem. AK si čítala moje príspevky od začiatku - asi nie, vedela by si, že som pri sekcii skoro zomrela. Preto si dovoľujem "poradiť" mamičke, aby sa jej vyhla. Ako sa ona zariadi, je jej problém. A keď si aj vyberie sekciu len tak pretože ona chce, rozhodne mňa iritovať nebude. Je to jej život. 🙂

sonice
2. máj 2013

@zuzana76 no jasné, že sa v tom zasa vŕtam, lebo mňa to o 6 týždňov zasa čaká.

Veľmi rada by som bola, keby som bola na takej "psychickej" úrovni, aby som to neriešila. No bohužiaľ, tak ďaleko som nedošla :(.
A nemá cenu mi to vykrikovať, snažila som sa,no neprekonala som to.

to, že matka, ktorá nerodila normálne nie je plnohodnotná matka je totálna ---- ani neviem ako to povedať!!!

ALe reagovala si na mňa, takže som logicky predpokladala, že hovoríš o mne. 🙂

zuzana76
2. máj 2013

@sonice ja som to spojila na margo toho, ze aj tato tema mi pride ako vystatovanie sa, kto porodi prirodzenejsie, vobec som to nemyslela v zlom voci tebe / sa ospravedlnujem - len ked si pisala o tom BKM, rozpravani a pod. pretoze aj toto robia casto zeny co porodili vaginalne- vystatuju sa, ze ich deti su urcite tie sikovnejsie, mudrejsie, zdravsie a pod./ , ja mam podobne dieta, tiez chodil neskor ako ine, a pod. Len mi pride cele toto naliehanie na prirodzeny porod az ako chorobne. Nemyslim teraz od teba. Ty mas svoje pocity, ja mam svoje, ja som bola tiez na svoje deti pysna, ake su sikovne mudre atd a a potom som si uvedomila,ze je to dar a musim byt vdacna, nech su akekolvek, samozrejme ich vychovou ovplyvnovat, aby z nich boli dobri ludia. To je vsetko. Ja si nemyslim,ze zeny by mali prezivat pocit zlyhania po sekcii, mali by byt vdacne,ze maju dieta.

Ja sa uz vzdalujem z temy. Ja som so svojim porodom vyrovnana, zelam aj inym nech su spokojne ci uz so sekciou ci prirodzene.

zuzana76
2. máj 2013

@sonice Zelam bezproblemovy porod , nech boli co najmenej a hlavne zdrave dieta.

sonice
2. máj 2013

@zuzana76 ďakujem! bojím sa ale čo len dačo očakávať tentoraz (aj dobré aj zlé) - ako si písala Ty. Lebo viem, že to neovplvním.

zuzana76
2. máj 2013

@sonice ja som veriaca a vtedy mi pomaha Boh, ale aj to sme off topic, pekny den zelam

ataz
3. máj 2013

mám za sebou obe možnosti. Prvý skončil sekciou, na poslednú chvíľu, kvoli veľmi zlej polohe bábätka. Druhý som mala po 2,5r, spontánny a teraz tretí by som chcela taktiež prirodzenou cestou. Skôr sa bojím cisárskeho :D
Ako už niekto písal, tak aj pre mňa je sekcia niečo ako LEN " operácia slepáka", kedže to môžem porovnať. A ženy, ktoré nezažili ani kontrakcie, tak hlavne u nich má pôrod ďaleko od pôrodu. Je to len zákrok....ale neodsudzujem ...
Pocit pri spontánnom pôrode nezažijete nikde a pri ničom inom. Nie je sa čoho báť. Veď takto odrodili miliardy žien...tak čo som ja horšia? :D

reuska1
3. máj 2013

@teruska501. ...ked mas traumu zo spontanneho porodu, vybav si sekciu a nedaj na mudre reci niektorych zien. Naozaj nesuhlasim s tymi "hrdinkami", ktore silou mocou vyhlasuju, ze pomaly nie je ani clovekom zena, ktora nezazila prirodzeny porod a vnucuju im akysi pocit viny za to, ze odrodili sekciou, alebo ze nemali dieta od prvej sekundy pri sebe.
Ja som prve deticky dvojicky rodila v 28.tt akutnou sekciou, synceka mi dovolili vidiet az na 3.den, nakolko bol na tom dost zle na JIS (druhe dvojciatko som nevidela nikdy:(( ....) Cele tyzdne som ho mohla len hladkat cez otvor v inkubatore a prvy krat som ho vzala do narucia, ked mal 6 tyzdnov.....myslite si, ze ten neskutocne krasny pocit bol snad slabsi ako keby mi ho prilozili hned po porode? Nie! Mali sme a mame krasny vztah, dokonca som ho do roka aj dojcila a bola som. ...a som stale neskutocne vdacna za to, ze ho mam. Takze tieto feministicke hrdinske reci o prirodzenom porode a predbiehanie sa, kto je "lepsi", alebo "horsi", naozaj neberiem.
Druhe dietatko som mala tiez sekciou, kvoli vysokej porodnej hmotnosti, nrdovolili mi prirodzene rodit a teraz cakame tretie, takze to bude detto.

aadulik2110
3. máj 2013

pridám kúsok z toho svojho pôrodu.... v deň termínu na 1cm otvorená, po sone a ostatnom vyšetrení sa doktor zhrozil, že malý má predpokladanú váhu 3950g (zdalo sa mu, že som málo pribrala na také veľké dieťa). O 3dni kontrola.... posunuli sme sa len o 1cm.... čiže otvorená na 2cm. Týždeň po termíne stále pri 2 cm - žiadny pokrok. Bolo mi jedno ako budem rodiť, hlavne že malý bude v pohode a zdravý. Nakoniec som dostala na 10 deň vyvolávačku - pravidelné kontrakcie boli cca. 4hodiny - ale žiadna zmena - stále na 2cm. Doktor praskol vodu o 8.00 ráno a tá už bola zelená..... tak rýchlo sa zbehli všetky tie predprípravné úkony, že o 9.00 už som bola s infúzkou na sále. Kontrakcie sa rozbehli do pol hodinky, že si pôrodná asistentka myslela, že o chvíľu to budem mať za sebou.... neskutočne sa mýlila. Po ďalších 5 hodinách žiadny posun.... teda aspoň trošku... otvorená na 3cm... O sekcii rozhodoval primár, ktorý ma v ten deň dovtedy vôbec nevidel. Neviem, či stačí len "informovať", alebo treba aj vidieť. V každom prípade už sa službukonajúca doktorka pýtala aj na SC vzhľadom k tomu, že pôrod nijako nenapredoval. Primárova odpoveď znela: "Zatiaľ nie, počkajme o hodinu". Túto odpoveď som si ešte 3x vypočula a podotýkam, že ten človek nebol vôbec na sále. O 17.00 manžel už vypisoval papiere na SC. Pre mňa to bolo ako vyslobodenie (hlavne keď má človek 17 hodín kontrakcie). Ale papiere boli len "keby náhodou". Po pol hodine manžel už pritlačil na personál, aby zavolali primára.... ten sa dogúľal po pol hodine....čiže o 18.00 štýlom, čo ho otravujú, že až na sál musel prísť. Nakoniec som rodila "prirodzene", vypočula som si komentár: "prestaňte sa už hrať a poďte rodiť" a iné perličky, ktoré v tú chvíľu boli "maximálne profesionálne". Nenatrhla som sa, ale nástrih bol dostatočný.... sadnúť som si nemohla ešte celý mesiac po pôrode, ďalšie mesiace pri zmene počasia som mala preukrutné bolesti, o mukách pri "veľkej" ani nehovorím.... a vraj po takomto pôrode sa dá telo do poriadku.... Malého som videla na sále asi minútku a hneď ho odniesli.... videla som ho až na ďalší deň o 15.00.... čiže po 21 hodinách. Tak aká výhra proti sekcii? A čo si vytrpel malý ani nehovorím...

vejula
3. máj 2013

@jana4477 riziko ruptury maternice je pol percenta, aj to, ti nepraskne maternica , len tak z ničoho nič. V pripade, že tvoj lekar nechce o prirodzenom pôrode ani počuť, len kvôli prvej sekcii, by som od neho utekala milovymi krokmi. Ja som rodila po sekcii 2 a pol roka 4,26kg dieťa a nič neprasklo.... Nenechaj sa vystrašiť, ak chceš rodiť prirodzene, tak to skus a dnes je už kopu lekarov, ktorý budu ochotní viesť pôrod prirodzene.

vejula
3. máj 2013

@sonice kvôlôi čomu musiš druhy krat na sekciu?

vejula
3. máj 2013

@sonice kde si rodila?

sonice
3. máj 2013

@vejula zle umiestnena placenta, velke dieta, ale najma prva sekcia. Neviem, ake je presne riziko ruptury materinice, no na druhej sekcii sa shodli nezavisle na sebe vsetci gynekologovia v Brezne.
To, že Ti nic neprasklo je super! Čo by si povedala, keby prasklo?! 🙂

vejula
3. máj 2013

@sonice pred tym ako ma nastať ruptura maternice, žena CITI rezanie až palenie v okolí jazvy. Pôrodník sa ma pravidelne pýtal, či nepociťujem v mieste rany takuto bolesť, kedže som nič necitila bol kludny on a aj ja. Niesom tak hlupa aby som tu bolesť zatajovala 😉 Preto mi aj na začiatku povedal, že po prvej sekci nedavaju epidural, aby žena citila ak by hrozila ruptura. MAternica nepraskne len tak, že šup z čista jasna, su pred tym velikanske bolesti a v momente kedy by sa tieto bolesti objavili by ma samozrejme rezali

paris3
3. máj 2013

@isabel11163 som vdacna za to, ze babatko je v pohode. ale nepoznate okolnosti, takze asi preto ste tak reagovali. dcerka bola v pohode, bola som na monitore neustale. takze to bolo pod kontrolou. samozrejme, ze ked kontrakcie trvaju uz dlhsiu dobu, tak to je vycerpavajuce aj pre zenu aj pre dieta. a urcite sa to moze skomplikovat, ale to sa moze hocikedy.
mozno som viac namrzena na to, ze som si nevydupala moznost volneho pohybu. niektore zeny sa asi tazsie otvoria, ked lezia stale na posteli. myslim, ze aspon nejaka forma pohybu by mi skor pomohla sa otvorit.
dalsi faktor bol ten, ze uz bolo neskoro vecer a lekar mal toho uz plne zuby a ponahlal sa domov... ked vam niekto povie, ze pocka do jedenastej vecer a potom to ukoncime, tak to asi nie indikacia k CR, ci ano?

bashka
3. máj 2013

suhlas s @vejula , tiez som mala prvy cisar a druhy vaginal...a ani som nerozmyslala o cisarskom, nastastie ani moj porodnik...okrem toho ruptura maternice nemusi nastat len pri samotnom porode, to sa moze stat aj v 8, 9 mesiaci

bashka
3. máj 2013

@paris3 presne kvoli tomu koncia porody castokrat cisarom, lebo sa rodi v noci a uz c hce ist kazdy spat, alebo konci sluzba a predsa si nenecham ujst peniazky...no des

paris3
3. máj 2013

@bashka no ved to 😒 uz by som bola mudrejsia... ale asi preto vela zien riesi ako porodit vaginalne po cisarskom.
skoda, ze si nemozu vyskusat rodit cisarskym lekari-porodnici, urcite by zmenili pristup 😠

siska53
3. máj 2013

@teruska501 moj nazor - kebyze mozem, radsej rodim prirodzene.. A hoci som sa po 2. sekcii spamatala lepsie a rychlejsie, radsej by som mala prirodzene porody. Ved doktori hadam vedia, kedy je to nutne ukoncit cisarskym. Pre dietatko je lepsi prirodzeny porod, to ti povie kazdy dr.

isabel11163
3. máj 2013

@paris3 Nerozumiem tomu že ak ste bola neustále na monitore tak pravdepodobne nebolo všetko v poriadku, len vám to nikto nepovedal aby ste sa zbytočne nerozrušila ešte viac.inak nie je dôvod neustále monitorovať dieťatko.ďalšia vec lekári sú v službe 24 h takže určite o 23:00 žiadny domov nejde.. neviem ako to je u vás v pôrodnici ale u nás sa cisársky nerobí preto že lekár si chce ísť ľahnúť práve naopak, cisársky rez sa môže často krát kadejako skomplikovať a neviem si predstaviť že ho niekto robí pre že si chce ísť ľahnúť..to mi príde hlúposť je s tým viac roboty ako s normálnym pôrodom.a myslím že to vyjadrenie že počkáme do 23 alebo napr počkáme 20 min a potom sa to ukončí je normálne pretože všetko niečo trvá aj predoperačné vyšetrenie,treba nachystať operačný sál,zohnať anesteziológa a kopec iných vecí... ja vám nechcem krivdiť hovorím o mojich skúsenostiach o praxi.. neviem či by ste boli viac spokojná keby ste sa trápili aj viac ako 24 hod a keby ste už konečne boli otvorená tak ako máte nevytlačili by ste to dieťatko ani za svet a nakoniec by to skončilo vákuom.. niekedy sa to stane že žena sa neotvára a bolesti má obrovské.. ozvy plodu idú dole a to nie je dobré.. držím palce aby vaše ďalšie dieťatko malo bezproblémový príchod na svet 🙂

olejka
4. máj 2013

@zuzana76 prave ze toto ezoterika nie je je to o charizmatickom uzdraveni ale to je do inej temy

je to zo stranky
http://www.svmichael.sk/
skola modlitby2008

...ked som citala tvoj prispevok...uplne som sa v tom nasla mama aj svokra aj vsetky svagrine rodili normalne...aky som ja exot...nastastie mam dve dobre kamosky jedna styri cisarske druha tri a s tymito pocitmi som sa uprimne mala s kym podelit...takze verim ze je to uplne normalne...mat trochu pocit prazdna a sklamania ,ale da sa prekonat....nebudem tu strasit svojimi zazitkami z urgentnej sekcie a verim ze je vela zien ktore riskuju aj zivot aby si dokazali svoje,,pravo na materstvo a hrde vytrpenie porodu"

Ale ja pre bezpecie deti budem radsej normalne trpiaca menejcennostou, nedokonala rodicka ktorej zachranili doktori deti sekciami...
dakujem za slovenske zdravotnictvo a beriem spat vsetko zle co som tu kedy o nom napisala...
prajem pekny den vsetkym a dobre rozhodnutie pre tie ktore vahaju ci cisarsky alebo nie.... 😉 😉

paris3
4. máj 2013

@isabel11163 nechcem zahlcovat temu podrobnostami mojho porodu. ale verte, ze mam na to opodstatneny nazor. potvrdila mi to ina doktorka, ktora bola pri porode. nemuseli sa az tak ponahlat, ale no.... asi na to mali svoje (nie medicinske dovody). strucne: na monitore som bola odkedy mi dali epiduralku. to znamena, ze anesteziolog bol pritomny, predoperacne vysetrenia som absolvovala, operacka je pripravena kvoli akutnym sekciam. doktor nebol v sluzbe, takze mozno v tom bola chyba... tak ake su indikacie k CR, ked babo, aj rodicka su v pohode? a viem, ze dietatko bolo v poriadku, doktor mi to vyslovene hovoril.

agimami
22. feb 2020

Ja mak syna narodeneho cisarskym, sekciiu som mala dobrovolne... Syn ma 5 je zdravy nebyva chory nema alergie, je zdravsi ako deti co mame v rodine a okoli. Co sa narodili normalne a boli kojene do 2 r.... Cize to aky porod je lepsi pre diefa sa urcit neda.. Je to jedno

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre