Cisársky v celkovej narkóze alebo v spinálke

zuzanak89
7. nov 2013

Ahojte, chcem sa popýtať na vaše názory, čo je lepšie cisársky v celkovej narkóze alebo spinálkou? Mám za sebou v celkovej narkóze a bola som na nohách už po 5 hodinách, aj keď v bolesti, ale neviem si predstaviť, že budem potom ležať 24 hodín pri spinálke pri druhom, aké máte skúsenosti? Doktora som sa ešte nepýtala. Vďaka za názory.

nicolle21
7. nov 2013

@zuzanak89 ahoj, mňa operovali v júli, musela som ísť celkovou, aj keď som sa hrozne bála.. ani sama neviem čoho, asi že sa nezobudím.. v ten deň nás operovali dve - mňa v celkovej (spinál som mať nemohla) a spolutrpiacu v spináli.. obe sme ležali 24hod po pôrode, ale ja som dostala pod hlavu aspoň malý vankúšik, nohami som mohla hýbať, mohla som si ich pokrčiť, mohla som sa aj pootáčať na obe strany, podkladala som si ruky pod hlavu, sestričky ma tam chodili napomínať, aj keď neviem prečo, mne okrem rany nebolo nič.. tá moja spolutrpiaca, v rovnakom veku ako ja, si nohy necítila takmer do večera (operovali ju o 10.00 ráno), pokrčiť sa jej ich podarilo až v noci, hlavou mala zakázané pohnúť, už vôbec nie podkladať.. na druhé ráno som sa ja postavila relatívne bez problémov (pretáčanie na bok som nacvičila v noci, kým sestričky spali 😝 ) a postavila som sa na prvý šup a hneď som išla na izbu aj s malým 🙂 spolutrpiaca sa postavila a prišlo jej zle, podarilo sa jej postaviť tak definitívne až asi na 3-4 pokus, nejak poobede..
aaa skoro som zabudla.. rozprávala mi, že bolieť ju to nebolelo, cítila ale manipulácie v dolnej časti tela, z malého nemala nič, lebo na sále bola zima, tak jej ho ukázali na 3 sekundy asi 20cm od tváre, čiže videla len fialové bábo ako reve a brali ho preč obliecť a vyhriať.. no a potom ju asi 45min, či koľko čistili, šili, jej sa driemalo, drkotali jej zuby a anesteziológ na ňu v kuse kričal, aby nespala 😒 takže tak, dosť zdĺhavé a nudné.. mne sa celkovo zdá, že u mňa to bolo lepšie, z operácie si pamätám len toľko, že mi anesteziológ pichol šejk a strelil na ústa rajský plyn a potom si pamätám už len ako ma prekladali na izbe.. no a potom som len spala a spala vďaka novalginu..
takže ak by som musela SC aj druhý krát, tak určite v celkovej 🙂

nefertiti7
7. nov 2013

@zuzanak89ja som mala spinal, lebo nikto netušil že to bude urgentná sekcia a predtým som mala pichnutú epiduralku, keďže pôrod nepokračoval ( nebudem písať tie ďalšie hrôzy ) dali mi spinal. Necítila som nič, len nejaký tlak na bruchu ale to bolo fajn, malého mi ani neukázali, všetko sa zbehlo rýchlo. Horšie bolo, že som sa nemohla pohnúť, bola som ako ochrnutá asi 20 hodín, večer mi konečne od 13.hod doniesli malého na priloženie, do rána som sa nejako postavila, čo sestričky kukali, že chcem preč vývod na močenie a ísť do sprchy....za 5 dní som sa aj vyrovnala, inak som chodila v predklone, hlava ma nebolela....teraz by som šla rovnako na spinal a SC

sharlotta
7. nov 2013

@zuzanak89 mam za sebou aj aj, nejaky rozdiel v tom nevidim.Ide len o to, ze pocit, ked si pri vedomi a vies, ze ta rezu nie je z tych najprijemnejsich, ja osobne som mala z toho paniku, ale jevto lepsiebpreto, ze hned vidis svoje dietatko a "si pri tom", ako sa narodi. Ja som pri prvom, ked som bola v narkoze dost tazko niesla,ze som ani nebola pri narodeni vlastnej dcery.

gab
7. nov 2013

mne oprerovali slepak v celkovej narkoze a pôrod som mala spinal, ked to mozem porovnat,ak sa to vôbec da, po celkovej narkoze som bola otapena, nesmela som pit, bolela ma hlava, mala som sucho v ustach, bolela ma sanka, zrejme z masky atd... pri porode som pocula ako maly place, hned mi ho ukazali, vycistili, zasili, za ten cas sa so mnou rozpravali vsetci dookola ako sa citim, po 2 hod (ked som zacala ako tak citit nohy) ma odviezli na izbu, priniesli maleho, polozili na mna... pytala som si napit, dostala som slamkou vodu, nohy som zacala citit asi po nejakych 5-6 hod, rano som uplne v pohode vstala z postele, teda okrem bolesti jazvy (auuuuuauuu), nemozem povedat,zeby ma bolela hlava alebo vpich, hlavne som bola pocas op pri vedomi - myslim, ze to je lepsie ako celkova narkoza, ako urcite je naj prirodzeny porod, ale inak to neslo ☹,

ewisam
7. nov 2013

@zuzanak89 No, ja to tiez zvazujem, prvy porod v celkovej a bola som vacna sama sebe za vyber lebo so mnou nakladali ako s "telecim", ale kedze uz viem do coho idem, rada by som skusila spinal, snad sa pri mojej chrbtici trafia kde maju na prvy sup 🙂 a aspon ich budem moct zvozit za nevhodne spravanie sa na sale 🙂

simonkazga
7. nov 2013

rodila som spinálom o 19:45. Vybrala som si túto možnosť preto, lebo som si (naivne) myslela, že sa rýchlejšie pozbieram a nevedela som, ako moje telo zareaguje na celkovú anestéziu. Aj keď mi bolo povedané, že dávka, ktorú som dostala bude účinkovať max. 4 hodiny, nohy som začala cítiť až nadránom okolo štvrtej - pol piatej. Už ráno som sestričky naháňala, že sa chcem postaviť ísť za malou, až vtedy mi bolo povedané, že 24hodín sa nemôžem hýbať. (mala som akútnu sekciu, tak som pred tým tieto možnosti vôbec neriešila). Nakoniec mi dovolili vstať po 20hodinách. Podarilo sa na prvý šup a okrem rany mi nič nebolo. Malú mi po sekcii vôbec neukázali mala pupočnú šnúru 2x okolo krku a narodila sa s apgarom 7, tak mi s ňou utekali preč. Mala som fantastickú anestéziologičku, celý čas sa so mnou rozprávala a chválila aká som statočná a komentovala čo robia "za zásterou". Ak by som musela druhý krát zas SC, určite v celkovej, aby som sa hneď po prebudení mohla postaviť, lebo to čakanie ma ubíjalo.

zuzkaanicka
7. nov 2013

@zuzanak89 mam za sebou aj klasicku narkozu, aj spinal ... po klasickej som uz vecer pomaly chodila, ale dceru som videla az o dva dni (zdravotny dovod nebol ziadny, ale tak to v tej porodnici chodi 😒 ) ... preto som pri druhej chcela spinal a malu som videla hned ... a to bolo pre mna dolezitejsie ako to, ze som potom musela 12 hodin lezat 😉

zivika
7. nov 2013

@zuzanak89 ja som prveho odrodila v celkovej, druheho v spinalke...keby som si mala vybrat, tak volim spinalku...je pravda, ze som sa postavila az na druhy den, ale uprimne, vobec mi to nevadilo...sekcia bola akutna, takze som si presla kontrakciami aj tlacenim a bola som z toho tak unavena, ze som bola rada, ze mozem lezat...a myslim, ze mi davali do zily aj nejake "dobrotky" lebo vacsinu casu som prespala 😀 vedlajsie ucinky som nemala ani po jednej narkoze...ako najvacsiu vyhodu spinalu beriem to, ze si pri tom, ked sa ti babatko narodi...ked sa narodil prvy, bola som nejaky cas dost smutna z toho, ze som ho po porode hned nevidela...

skvele
7. nov 2013

Ja mam za sebou 2x spinal a som si povedala,ze ak niekedy sa pritrafi dalsie babo, tak spinal uz nikdy v zivote. Pri prvom som zaspala,ale na ten druhy tak lahlo nezabudnem. Asi ma zle napichli, lebo lebo fuj, no koment. Doteraz som na seba nahnevana, ze som si nedala celkovu. @_@

kikuleenka
7. nov 2013

@zuzanak89 ahoj, ja som mala spinalku pri sekcii, bola som happy, lebo som bola stale v obraze, co sa deje, hned mi aj dcerku doniesli ukazat. Nelezala som 24 h, vecer o 18-tej ma operovali, o 10-tej rano uz ma prisli dvihnut z postele, osprchovat, pochodit...bolelo, ale kazdu chvilu to bolo len lepsie a ten cas, co bolo treba lezat, som sa akurat vyspala 🙂 takze ja som, ked uz to prirodzene nejde, za ten spinal 🙂

darina1952
7. nov 2013

@zuzanak89 ahoj, ak sa nevieš rozhodnúť, skús sa opýtať na neonatológii (novorodeneckom) lekárov čo je lepšie pre dieťa 🙂 ...ty vydržíš každý porod, ale možno by bolo dobré zamyslieť sa či podávané medikamenty nepôsobia na bábo 😉

marlene
7. nov 2013

preco by si mala 24 hodin lezat??? to je uz zastarale,ja som mala sectio v spinalke rano o 8:30 mi ju pichli a poobede som chodila.dolezite je vela pit (voda,nesladeny caj) a prvy krat sa postavit s podporou sestry,najskor si sadnut na postel,spustit dole nohy,nepozerat do zeme ,ale rovno pred seba,par krat predychat,rukami si zatlacit na jazvu a postavit sa.

zuzanak89
autor
8. nov 2013

veď uvidím, do februára ešte času dosť, určite sa popýtam kde sa dá, ďakujem za vaše názory 🙂

stanislavao
8. nov 2013

@zuzanak89 vobec nebudete 24 hodin lezat. ja som mala sekciu v celkovej. doktor, znamy, mi povedal, aby som si dala celkovu, lebo po spinalke casto su silne migreny. tak som si dala celkovu. tak som nemala migreny ziadne, ale bolesti zo zasiteho brucha boli priserne. cize to mate asi jedno. len niekedy spinalku pichnu zle, alebo slabu, lebo sesternicu potom rezali zaziva, nezabrala jej spinal. nastastie ju potom uspali. cize priserny zazitok.

simanjelicek
8. nov 2013

ja som mala spinal, a žiadny problem, je to vyhoda,lebo ti ukažu babenko,ten prvy pohlad je na nezaplatenie :D žiadna migrena,a bolest z rezu bude rovnaka ako pri celkovej tak aj pri spinaly,tomu nezabraniš, ak je kvalitne porodnicke oddelenie si myslim že by si sa nemala čoho bat.

kajkovajanka
8. nov 2013

@marlene mna operovali so spinalom okolo desiatej doobeda. a ze 24 hod na jiske.... na izbu som sa dostala o tretej poobede dalsi den! a cely cas som len lezala. nohy som si citila po dvoch hodinach, ale dalsie rano som ich nevedela pokrcit poriadne. ziadne nasledky som nemala. a tiez som sa bala toho, ze ma budu rezat pri vedomi, ale aspon som bola v obraze 🙂. neprijemne bolo, ze mi nikto nic nevysvetlil, letela som na salu akutne, nebolo kedy. a tak, ked mi malu vyberali, neslo to velmi (mala snuru okolo krku) a trosku zatlacali hrudnik. to mi mohli povedat, ze co robia. nevedela som dychat a nechapala som,z e co sa deje. a ani som si neuvedomila, ze mala po narodeni neplakala. tiez s nou bezali odsavat a do ventilatora (ci co to bolo). doniesli mi ju raz, v ten den poobede ze akoze na prisatie. ja som sa nemohla pohnut, ani do tvare som jej nevidela, len tam pri mne lezaa s ciapockou na hlavke zababusena v perinke. a teraz neviem, ze ako to urobit. uz by som tak dlho nechcela cakat na babatko. (a nevraviac o tom, ze co bolo s kojenim...)

dominika86
8. nov 2013

ja som mala pred dvomi mesiacmi planovanu sekciu, rodila som v spinali a myslim, ze uplne v pohode 🙂 jedine, co mi ozaj vadilo bolo to, ze podla anesteziologicky som musela lezat 24 h, aj ked ja by som sa v pohode postavila aj po tych 12 tich 🙂 este bolo aj take neprijemne pocuvat lekarov ako si davaju pokyny a hovoria co kto zasije a podobne, ale ze by som z toho mala nejaku traumu alebo co sa neda povedat, do hodinky som bola na izbe. maleho mi nosili sestricky prikladat, co bolo teda dost zaujimave, kedze som sa riadne nemohla pohnut, otocit . . .
co som pocuvala kolegynu na izbe, kt. najprv akoze rodila normalne a az na konci mala akutnu sekciu, tak teda to by som zazit nechcela, toto bolo fajn 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre