Čo mám robiť pred cisárskym a ako dlho sa budem zotavovať?

lucia_marek
21. feb 2015

čo robiť pred cisárskym ako dlho sa žena zotavuje a ako dlho pred termínom pôrodu dávajú cisársky,chcem vedieť čo najviac o tom,aby som sa mohla pripraviť na to a či je lepšie si zaplatiť nadštandart alebo stačí bežná izba

lucia_marek
autor
21. feb 2015

@marlene dakujem a cením si rady,budem sa nimi riadiť,ale asi si to aj niekde zapíšem čo je dôležitejšie,bo potom bude tolko informácii,že nebudem vedieť čo skorej

liebling98
21. feb 2015

@lucia_marek ja som rodila všetkých troch synov cisárskym. Hlavne kľud. Bude to bolieť, keď bude ustupovať spinalka a hlavne, keď Ťa po 12h postavia na nohy. Gravitácia je sviňa a tlak ešte nezavinutej maternice na ranu bolí. Ale zatni zuby a s každým postavením sa to pôjde lepšie. Mne pomohlo mať posteľ nastavenú v polosede, nemusela som si tak namáhať brucho, keď som chcela vstať.
Neboj sa, zvládli to iné, zvládneš aj Ty. Tie drobné stvorenia stoja za tých pár dní bolesti.
Držím palce!

kristinakapustova1
21. feb 2015

Neboj vsetko bude ok ja man za sebou 2 cisarske a nestazujem sa najhorsie je ked ta prvy krat stavaju na nohy ale potom uz ked budes vstavat sa uz to bude dobre a hlavne sa dlho nezalezat potom to bude nanovo najlepsie bude ked sa budes pravidelne dvihat drzim palce a prajem vela zdravicka

liebling98
21. feb 2015

@lucia_marek a tých prvých 12h ležíš len na rovnom, žiadny vankúš, hlavu nedvíhať. Veľa piť - hovoria o neperlivej minerálke, ja som mala jemne perlivú. To aby Ťa nezačala bolieť hlava.

dominika86
21. feb 2015

Ja som mala sekciu presne na termin 😉 Kazda to zvladame inak, boliet to bude, ale na bolest nebude cas, takze urcite to zvladnes, drzim palce!

marlene
21. feb 2015

@liebling98 ,to s tym nedvihanim hlavy a ze sa nesmie vstavat niekolko hodin po spinalke je uz zastarane. treba vela pit ,bolest hlavy moze ale nemusi byt .
pri prvom postaveni je zakladom predtym vela pit, nikdy nevstavat sam, predtym sa najskor posadit na posteli-nechat nohy dole,vyrovnat sa par krat poriadne predychat,nepozerat dole na zem ,ale vodorovne pred seba a chvilku pockat ci je stabilny krvny obeh-az po chvilke ked sa na netoci hlava sa postavit s pomocou sestry! nikdy nie manzela,alebo niekoh ineho. najskor obist iba postel .

sandri
21. feb 2015

Ako tu uz bolo spomenute - bude to boliet. S tym nic neurobis, mozes s tym len pocitat. Zalezi aj ako znasas bolest - ja mam vysoky prah bolesti, a skutocne aj po cisarskom som bola prekvapena, myslela som si, ze ma to bude boliet viac... kazda to znasame inak. Co vsak netreba, je hrat sa na hrdinku - ak ta to boli, pytaj si lieky od bolesti - nebud hrdinka a netvar sa, ze to zvladnes aj bez liekov - uplne zbytocne sa budes trapit. Kazdy vecer si preventivne vypytaj cipok od bolesti - radsej ho napokon nepouzit, ako by ti mal chybat.
Tesne po operacii ti bude strasna zima - neviem ci to je stratou krvi, alebo niecim inym, ale prezili sme si to kazda. Prikryju ta az po nos a bude dobre...
Pred nastupom do nemocnice sa poriadne ohol - alebo nech ta oholi tvoj muz. Lebo ked k nam prisiel vecer pred cisarskym na izbu asi 40 rocny pupkaty a plesaty sanitar a spytal sa ma, ci som oholena, od hrozy, ze on by sa mi mal hrabat medzi nohami som sa zmohla len na prikyvnutie... 😀
Kojaci vankus je super, ale na izbe je minimum miesta, cize napr ja som si ho do nemocnice nebrala. Namiesto vankusa som si poskladala do stvorca perinu, na to polozila vankus - a mala som nahradu namiesto kojaceho vankusa.
Pytaj si maleho co najskor k sebe - toto bola moja obrovska chyba, nechala som sa odbit sestrickou, ze maly spi a ze mi ho donesu neskor (hlupa prvorodicka, co uz...) a potom som mala obrovske problemy s kojenim. Celkovo pocitaj s tym, ze po cisarskom sa kojenie rozbieha tazsie.
Nebud prekvapena, ak na zaciatku nebudes pocitovat k babatku nekonecnu lasku - zial, aj toto je odvratena tvar cisarskeho - telo si neprezilo porod, a preto sa nevytvorili hormony, ktore maju za ulohu vytvorit "lasku na prvy pohlad". Neznamena to, ze si zla matka. Ta laska postupne pride 😉
A na zaver - nech budu bolesti akekolvek, vzdy maj na pamati, ze kazdym dnom to bude lepsie. Skutocne, to zlepsenie napredovalo obrovskymi krokmi, ja som 14 dni po cisarskom sla s mm na vylet do prirody na 3 hodiny 🙂

midori123
21. feb 2015

Ja som rodila aj prirodzene aj sekciou. Vsetko ma svoje pre a proti. Ale po sekcii vstat, tak to bola ina kava. Som myslela ze umrem 😀 A snazila som sa presvedcit sestricku, ze ja tam s nimi zostanem uz naveky. Ale nakoniec som to dala celkom rychlo... 😉
Neboj, bude dobre. Len sa moc nestresuj a necitaj ziadne hluposti o sekcii a podobne. Pocuvaj co ti hovori lekar a sestricky. Snaz sa co najviac s nimi spolupracovat a vsetko bude v poriadku😉

liebling98
21. feb 2015

@marlene až tak zastaralé to nie je, anestetikum a jeho metabolity je ľahšie ako mozgovo-miešny mok, preto pri vertikalizácii skôr, ako anestéza odoznie, môže vystúpiť k mozgu a u nachylnych osôb vyvolať bolesti hlavy (napr u migrenikov ako som ja).
Ostatné si zrejme písala pre autorku témy, ja mám za sebou 3 sekcie za posledných ani nie 6 rokov, takže čo sa toho týka, považujem sa za dostatočne zbehlú.

marlene
21. feb 2015

@liebling98 ,aj ja. robim na anesthese uz dost dlho a mam dokonca specializaciu . 😉

stastenka42
21. feb 2015

@lucia_marek ja som rodila cisárskym pred 10 mesiacmi a vobec mi to nepripadalo strašné ako to niektore maminy opisujú a to som bola prvorodička..malú mi priniesli hned po dvoch hodinách po CS na kojenie,či som chcela alebo nie,kvoli kojeniu a potom ju zobrali aby som si oddychla,nosili mi ju pravidelne každe dve hodiny....Sestra ma upozornila aby som nedvíhala hlavu iba otáčala a všetko bolo v poho..Samozrejme že to bolelo ved to bol chirurgický zákrok ,ale dalo sa to vydržať..nas začali stavat až po 24 hodinach,nie po 12...v ten den to bolo najhoršie,ale ja som bola stale v pohybe,aby som to rozchodila..Štvrtý den sme išli domov a hned som aj robila obed,dalšie dni som už fungovala normálne,bolesť som si ani neuvedomovala 😀 malá mi nedala čas,a to mi nikto nepomahal..Každa sme iná,každa všetko ináč prežíva,spoliehaj sa na seba a teš sa z babatka..a tiež nieje pravda že nebudeš mať hned rada svoje dieťa..preboha,ja som ju milovala od prvej chvíle ako mi ju na operačke ukázali 😀 😀 vela šťastia

siska53
21. feb 2015

@lucia_marek to s tym dojcenim, co tu jedna mamina pisala,vobec nemusi byt pravda. Ja som maleho mala prilozeneho 1.x az po viac ako 24 h aj to len na chvilocku,riadne dojcit sme sa zacali az na 3.den, ked sme konecne boli spolu. A dojcenie sa mi krasne rozbehlo. Prikladala som si ho velmi casto,takmer stale bol na prsniku. Asi to bolo tym. Alebo aj nie,lebo uz pri presune som mala opuchnute clenky a sestricka mi povedala,ze to od mlieka. A bolo to tak. V kazdom pripade hned,ako to bude mozne,prikladaj ci najcastejsie a vsetko bude dobre. Mala napr.zo zaciatku papavala kazde 3hodinky,tak som si sama stimulovala laktaciu odsavanim. Aspon som pomohla babatkam,ktorych maminy mali menej mliecka v tom case. A neviem,ale asi tym,ze malu som mala casto nosenu a o den skor sme boli spolu,som sa lahsie spamatala. Navyse doma ma uz cakal aj 2r.stuplik,tak sa inak ani nedalo. 🙂
Hlavne,nech ste zdravi!

liebling98
21. feb 2015

@siska53 presne tak, ja som prostredneho syna držala prvýkrát na rukách a prikladala na 4. deň po sekcii. Dovtedy bol na prístrojoch na JISke v DFN. Kojila som ho 14 mesiacov, až kým som ho nemusela odstaviť kvôli ďalšiemu tehotenstvu. Základ je prikladať, ak sa nedá, tak odsávať, odstriekavať.

liebling98
21. feb 2015

@marlene moja špecializácia je patologická fyziológia 😉

prinzesz
21. feb 2015

ja som rodila v 2012 ale v Prahe, rodila som den pred terminom, v porodke malovali a jeden dr mi navrhol nech rodim prirodzene a SC mi nenaplanoval, o 2 dni tam skoro zosaleli ako mi urgent hladali termin.. tak az na den pred terminom, ale maly sa na svet neponahlal.. vsetko bolo v pohode.. dala som si spinal, na salu ma zobrali az o 12tej a do tej doby som kecala s muzom na chodbe a tak.. priprava ziadna, cakala som obrovske bolesti ale nic neprislo.. maleho mi ukazali, aj mi ho dali na rameno uz zabaleneho.. potom mi asi nieco pichli lebo som zaspala.. inac som cely porod bola normalne pri vedomi a pocuvala co sa deje okolo, cakala som nejaky splechot vody ale nic.. uplne tichucko pracovali 😀 neskor som sa prebrala na JISke a bola som ok.. vecer som uz sedela, trosku to bolelo ale nic hrozne, dalsi den som z postele vstala bez problemov ani sa mi hlava natocila nic.. ale 20m by som sama nepresla.. na to som nemala silu.. takze len setriaci rezim.. prvu noc na normalnej izbe som maleho dala na sesternu a ja som sa snazila vyspat a dalsiu noc uz bol pri mne.. neviem ake izby su v TT ale my sme boli na izbe 3 a teda mna hlavne v noci rusilo nocne kojenie inych, prebalovanie atd. robili hluk, svietili a zobudili aj moje spiace dieta.. ja kebyze mam druhe chcem nadstandard a sama s malym na izbe.. ziaden tento stres uz nikdy viac.. a teda mna rez nebolel tak ako kojenie.. a naliatie prs.. to som myslela ze sa zblaznim... to sa neda opisat.. plakala som... neskor sa mi prsa zacala zapalovat lebo to bolo nejake rychle a zrazu.. na to sa asi pripravuj viac.. 😉

radlinka
21. feb 2015

@lucia_marek ahooj, ja som isla rodit spontanne ale bohuzial to nevyslo podla ocakavani, nic na mna nefungovalo, ziadny oxytocin ani podobne srandy, takze som skoncila sekciou, zaco som bola vdacna a maly zachraneny, kedze bol cely zmotany pupocnou snurou. Som rada ze konali rychlo, uvazene, bez zbytocnych natahovani a komentarov . Mala som predtym spinal, ale akosi mi to poriadne nesadlo, kedze som cakala ze to bude prirodzene, tak som isla do uplnej anestezy cubi-dub a som velmi rada, lebo som si oddychla aj pospala. Lezala som normalne vysoko co mi vyhovovalo a este som si nasla svoj vankusik, co som si zobrala so sebou, tak boli vsetci mili, ze ma dali do polosedu, priniesli vsetko co som potrebovala, dokonca aj vodu som mohla po trosku pit, lebo som isla chcipnut od smadu. Bolesti to boli riadne, ked odznela anesteza, ale zase mi pichli opat nieco od bolesti, tak sa dalo. Trosku sa mi tocila hlava a mala som nizky tlak ked som vstavala, ale to je u mna typicke, vobec sa mi z tej postele nechcelo a sestry ma poobede vytiahli ze hop ideme chodit, sups a nech som na nohach a vecer som uz behala. Na dalsi den som sa uplne sama nastartovala a normalne fungovala, presla som na nadstandard a to bola parada uplne vsetko podla predstav. Som rada za uplnu anestezu, aspon ma nebolela hlava i ked som absolovala obe... som si v klude oddychla. Kojit som sa zacala normalne do 3 dni v pohode, zo zaciatku potrosku ale potom to slo a pekne sa to rozbehlo. Pokial prirodzeny pekne prebieha a nie su komplikacie a vsetko ide po masle tak je to super ale pokial nie som za rychlu sekciu bez natahovanie okolnosti 😉

radlinka
21. feb 2015

@lucia_marek a este jedna vec ze fuuuj jazva - ... pardon...moju ani vidiet nie je uplne sa mi stratila, tak krasne mi to spravili, jedine co mi zostalo je jazva po slepaku spred 25 rokov, takze tolko k tomu. na porovnanie byt potrhana, sikmo alebo zle nastrihnuta, zasita a dofusovana to je uzasne porovnanie, tak nech si to kazdy zhodnoti, dakujem pekne teda... 😒

lucia_marek
autor
22. feb 2015

@radlinka
@prinzesz
@siska53
@stastenka42
@marlene dakujem všetkým ste mi poradili a velmi mi to pomohlo,už som omnoho pokojnejšia

gaja78
22. feb 2015

@lucia_marek mne tiez robili sekciu-v Trnave, 5 dni pred terminom a ja som bola so vsetkym spokojna. Netvrdim, ze to bolo bezbolestne, najhorsie bolo 1x sa postavit na nohy, ale potom som sa to dalo. Len to vstavanie-sestricky nechcu pri tom pomahat, a mala som pocit, ze sa mi brucho potrha, vsetko to strasne bolelo a palilo, treba to prekonat a na druhy den uz je to v pohode, aby sa mi spustilo mlieko, som mala senovku grecku a benedikt lekarsky, to som uzivala a do dvoch dni som mala mlieko. Teraz v juni ma caka druhy porod a dufam, ze bude tiez sekciou. Vraj prirodzeny je pre dieta aj matku ovela lepsi, ale ja sa na to vobec necitim, je to cisto moj postoj, jazva mi neprekaza, teraz davaju take sitie, ze stehy ani netreba vyberat a daju sa nosit aj dvojdielne plavky, nic nevidno.

butterfly333
22. feb 2015

@lenok presne moja reč. Prirodzeny pôrod je niečo krásne nádherny zážitok aj ked bolestivy. No viem že každa to neznesie preto volia cisársky . Ja som rodila aj prirodzene bez epidurálky a raz cisárskym no nie dobrovolne malá sa mi neotočila. No ak je nutne cisarsky tak to je to najlepšie pre oboch. Lekari asi vedia kedy je to nevyhnutne. No rodit cisárskym len tak lebo sa niekto bojí či niečo podobne sa mi nevidí správne. No je to rozhodnutie každej ženy.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre