Epidurál. Áno alebo nie? Ako sa rozhodnúť?

lunana
11. aug 2010

Odporúčate rodiť s epidurálkou alebo radšej bez? Stále sa neviem rozhodnúť, či si ju dať pichnúť, alebo nie.

romaroma
12. aug 2010

rodila som s epi, no necítila som vôbec nič. ale panika nenastala, počúvala som lekára a v poriadku sa to zvládlo. ak raz budem rodiť znova, prosila by som si ju zas. 🙂

andika10
12. aug 2010

ja som rodila tiiež bez epi., ale každý pôrod je iný, ja som mala lahký, krátky ale keby som mala ťaáký pôrod asi by bol môj názor iný, ale keby som šla znova rodiť, určiťe bez epi., a keby som mohla určite rodím do vody, mne na bolesti velmi pomohlo sprchovanie sa

heni79
12. aug 2010

Ja som rodila s EPI a bola to tá najlepšia vec na celom mojom pôrode. Že spomalí pôrod je blbosť, mne ho akoby pomohla urýchliť. (Pôrod mi vyvolávali o 8,30, EPI mi dali až o 16,30! a malá sa narodila o 19,42). Po tých hodinách kontrakcií mi EPI pomohla oddýchnuť si a nabrať síl. Je blbosť, že nič necítiš. Cítiš, ale ak by som to mala obodovať od 1-10, tak bez EPI cítiš kontrakcie na 10, s EPI na 2-3. Čiže vieš, čo sa deje. A nechápem, že matka nedokáže tlačiť, lebo nič necíti. Na samotnú fázu tlačenia mi EPI zastavili, takže som cítila všetko. Na druhej strane mi vtedy do infúzky plesli Algifen (neviem prečo, dozvedela som sa to až neskôr), z čoho som napokon bola dosť mimo. ☹
No a šili ma hodinu a vtedy je EPI na nezaplatenie. Viem to, lebo na 5.deň po pôrode ma šili opäť, samozrejme už bez EPI a skoro som lekárovi od bolesti kopla do tváre. 😀
A následky EPI som nemala absolútne žiadne. Nijaká bolesť hlavy, ani nič. Cítila som iba miesto vpichu, ale iba cítila. Niežeby bolelo, iba som vedela presne, kde to bolo. To bolo všetko. Takže vrelo odporúčam. A najmä prajem rýchly a nekomplikovaný pôrod. 🙂

jankohrasko
12. aug 2010

Ja tiez pridam moju skusenost. Pred porodom som absolvovala prednasku aj som si EPI zaplatila dopredu. Ja som tiez bola hrdinka, ale istota je istota. No po prvych bolestiach som uz prosila, nech mi pridu pichnut EPI. Jaj, to bola ulava.. Pichli mi dve davky, ale bohuzial porod nepostupoval a tak mi museli urobit sekciu. Na dalsi den som dostala neskutocne velke bolesti hlavvy, nemohla som vstat, ani malu chytit do ruky. Nikto mi neveril, kazdy mi trvrdil, ze to je normalne, sestricky mi odporucali, ze kola, paracetamol a pod.. no bola som zufala. Takto som si to vytrpela 4 dni. Az na 4. den ku mne prisiel anesteziolog a musel mi urobit krvnu zatku do miechy. Bola to neskutocna ulava. Mala mala 4 kg, sekciu mi mali urobit hned, ale to uz je ina tema.. EPI by som si uz nikdy nedala, tie 4 dni boli strasne, neviem co by som robila, keby nie na moje a manzelovo naliehanie neprisiel anesteziolog. Moja skusenost je individualna. Kopu mamiciek z mojho okolia rodili "s EPI s usmevom". Babulky drzim palceky, nech to mate kazda rychlo a bezbolestne za sebou.

stanka02
12. aug 2010

Mna caka 1. porod, EPI si chcem urcite zaplatit a rozhodnem sa podla situacie. Som toho nazoru, ze preco trpiet, ked nemusim. EPI sa zavadza do takej casti chrbtice, kde je uz miecha rozvetvena, takze sa nebojim rizik.

jahodka11
12. aug 2010

ja mam s EPI len tu najlepsiu skusenost, odporucam....a v podstate najlepsie je to, ze staci zaplatit a az potom pocas porodu sa rozhodnut a ked nic, peniazky vam vratia... 🙂 ja budem chciet epi urcite aj pri druhom porode, mam len krasne spomienky na porod 🙂

zoeno.1
12. aug 2010

moja skusenost v skratke: dlho som prenasala,porod mi vyvolavali,super sa rozbehol,8 hod. kontrakcie v dost kratkych intervaloch,no uf a potom mi dali epi a porod sa zastavil...takze akutna sekcia 😒 ale mala je v poriadku,ja tiez,takze super,len pri druhom porode uz ju nebudem chciet 😉 ...ehm dufam. 😅 😀

vefi89
12. aug 2010

jednoznačne nie, dá sa to zvládnuť aj bez...bolesti sú, ale len do doby, pokiaľ mi neukážu dieťa. ako náhle som ho videla, už som si nepamätala, že ma niečo bolelo.a bolesti sa dajú v pohode vydržať. tie bolesti sa dajú prirovnať kopancu do vajec a chlap si tiež epi nedáva 😝 😀

lucim
12. aug 2010

epi ano, dovody su pekne popisane vyssie.

eaka
12. aug 2010

JEDNOZNAČNE ÁNO 🙂 Mama aj muž ma od epi odhovárali... mama skúsená zdravotná sestra, muž asi ktovie čo kde počul... ale ja som to nedávala a epi si "vydupala", lepšiu vec som nemohla urobiť! A ani jeden z nich by mi to už druhýkrát nevyhováral. Keď som sa konečne mohla uvoľniť (v polovici pôrodu), asi hodinu som sa ešte triasla od vyčerpania, ako by som v takom stave dieťa vytlačila, keby som ešte raz toľko mala mať tie bolesti, čo ma len do polovice pôrodu takto vyčerpali? Proste to záleží od situácie! Na SK musíš mať epi predplatenú. Takže určo si ju predplatím, ak tu budem rodiť a behom pôrodu uvidíš, či to zvládaš bez, alebo si takto pomôžeš. Neviem, ako môže vefi89 prirovnávať pôrod kopancu do vajec, už ho niekedy zažila (ten kopanec)? a kopať chlapa do gulí 12 hodín, tak by si tú epi určite dal! 😀 A najlepšie je potom to šitie, telefonovala som domov, že dcérka je na svete a doktor ma šil, necítila som ani pich! Verím, že mnohé, čo zažili šitie horšie ako samotný pôrod, by to vymenili za hocičo... je tu aj min.jedna taká odpoveď, že by radšej 5x znova porodila, ako sa opäť nechala tak šiť... Takže predplatiť a uvidíš! 🙂 😉

sonkab
12. aug 2010

lunana - ja som tiez nebola pre EPI rozhodnuta, ale potom, co som absolvovala poucenie na Antolskej, bolo rozhodnute, ze si ju dam.
Nakoniec mi pri porode vobec nezabrala (nevedeli mi ju ani poriadne pichnut - mozno na 5. krat sa to podarilo), takze bolesti som si odtrpela "nazivo" (a to som mala dost narocny porod) a este som za to zaplatila 106€.
Ale viem si predstavit, ze ak by mi zabrala, urcite by to bolo omnoho jednoduchsie. Minimalne by som si za ten cas jej posobenia oddychla.
Ale ako pise vefi89 - akonahle je babatko vonku, o ziadnej bolesti nevies 🙂

hanah2
12. aug 2010

ked som ako tehotna citala, ze niektore baby porod neboli, nechcela som tomu verit. ale mna fakt nebolel!! bolelo ma iba zasivanie a to uz lokalne umrtvovali... treba verit telu a prirode, ze si to zariadili dobre, a NEBAT sa, to je najlepsi epidural! chodila som na profylakticku pripravu do pronatalu k Janke Wagnerovej a robila som vsetko tak, ako nas to naucila a ziadny epidural som nepotrebovala. ked si to spatne cele premietnem a rozmyslam, ze by som si ho zaplatila, tak sa pytam, naco? ved som ho nepotrebovala. bol pri mne muz, masiroval ma pocas kontrakcii, ako sme sa to naucili, a bolo to super. treba iba pocuvat svoje telo, co ti hovori, a nebranit sa tomu, co chce, aby si robila. ja som si napriklad predstavovala, ako budem rozdychavat v nejakej alternativnej polohe, ale ked to na mna prislo, bolo mi na kolenach aj na lopte soufl, ale zistila som, ze postojacky, opreta o stenu, je to super... tak som druhu porodnu dobu prestala 🙂 aj babetko vie, co ma robit, preco mu to teda stazovat tym, ze si spomalis kontrakcie? mozno to znie zvratene, ale ja som sa na kazdu kontrakciu vyslovene tesila, lebo som si pocas nej hovorila: tak, o tuto kontrakciu som blizsie k tomu, aby som drzala svoje babetko. a zabralo to

zrzulka
12. aug 2010

...ja som bola v oboch pripadoch bez epiduralu ....keby som sla do toho opat tak urcite si nedam... ale ako tak citam som v mensine 😀 😀 😀 epidural je urcite super ulava pri dlhotrvajucich porodoch, tie moje boli kratke... hadam by ani nestihla zaucinkovat..

nina88
12. aug 2010

Ja som pri prvom porode epidural mala, pri druhom som isla bez a lutujem to velmi... Ono mi totoiz nikto nepovedal, ze epidural pomaha rychlejsie otvarat krcok, s ktorym som ja mala problem... Jednoznacne by som si uz zaplatil a ak by mi ho nebolo treba by mi vratili peniaze, ako to utrpenie, co som musela prezit a nemohli mi ho dat.... 😒

jankavr
12. aug 2010

Ahojte. Tu je moja skusenost, resp. dve🙂 Rodila som bez EPI, oba porody trvali cca 5hodin, s tym rozdielom, ze pri prvom som mala kontrakcie (a dost silne ) uz 20hodin pred, zvladla som to a po narodeni synceka vsetka bolest odisla z minuty na minutu. Ani zasivanie mi nevadilo. Pri dcerke mi porod vyvolali. Zasivanie ma bolelo viac, lebo bola velka(4350g). Hned na druhu noc som mala deticky pri sebe na izbe, nemala som ziadne dozvuky po EPI a tak som mohla fungovat a starat sa o ne. Ak by bolo aj tretie , tiez by som si EPI nedala. Zato manzel by bol zase pri mne 😀

katecameron
12. aug 2010

ja som odrodila 3deticky bez epidury a prezila som to zalezi od zeny aky ma prah citlivosti az ma problem vydrzat aj odber krvi urcite by som odporucila epid.ale az dobre znasas bolest naco ved vsetko ma aj negativa takze myslim ze aj epiduralka ma .kedysi tiez zeny rodili bez a mali aj 10deti ....co boli to preboli... 😅

zuziq
12. aug 2010

mne ked isli pichnut epidural, premyslala som ci si ho vobec dat. nejak som tie porodne bolesti nemala takmer ziadne, len tlaky pri kontrakciach, ktore sa dali v pohode vydrzat - skor to bolo neprijemne ako bolestive. Zial epidural mi sposobil to, ze maly vo vnutri "zapadol" a nevedel rotovat, takze nevedel ist von. Vraj je to sposobene tym, ze to tkanivo vo vnutri po epiduralke zmakne.... A tiez som velmi necitila kontrakcie, takze epidural mi to cele dost skomplikoval a samotny porod bol dost tazky.. na druhej strane keby som ho nemala, mozno by som na samotny porod spominala ako na bolest, takto ma v podstate nic nebolelo 😕 takze pri druhom si ju preistotu zaplatim, ale pokial to nebude na nevydrzanie az na umretie, nedam si ju pichnut 😉

sisamato
12. aug 2010

Ahojt,
ja som za epidural, mala bola baculka a tak mi to dr. poradila a nelutujem. Mam z porodu krasny zazitok. Ziadne komplikacie, citila som iba tlaky na konecnik a jasne ze vypudzovacku, takze nemas o com rozmyslat, aj ked je pravda, ze kazdy mame iny prah bolesti...ale mat ju v rezerve sa oplati...necitis nic ani pocas sitia...drz sa. 🙂

veronikapp
12. aug 2010

prvý pôrod s epi a už nikdy viac 😝 bolesti som cítila, síce slabšie, ale aj tak...dcére začali klesať ozvy, po pôrode ju museli predýchavať, mne bolo otrasne, ešte niekoľko dní som nevládala stáť na nohách, bolela ma hlava a mala som teplotu...ešte niekoľko mesiacov som cítila slabú bolesť, tlak, v mieste vpichu.
druhý pôrod bez epi, 100 krát lepší, bolesti neskutočné, prosila som, aby už bol koniec, ale tá radosť po tom 🙂 2 hodiny po pôrode som už behala po oddelení, plná energie...

zase na druhej strane, pôrody netrvali dlho, prvý 7 hodín, bolesti od začiatku- mala som aj vyvolávačku, epi mi dali hodinu pred koncom, druhý 4 hodiny od začiatku bolestivých kontrakcíí, pred tým už 6 hodín kontrakcie boli, ale neboleli veľmi, len ako pri menštruácii. Ani pri jednom nerobili nástrih, ani som sa neroztrhla, takže to bolo bez šitia.

pri treťom nechcem epi určite...aj keď sa bojím šitia, všade píšu, že to je horšie ako pôrodná bolesť 😝 ale pre tie prípadné komplikácie mi to nestojí. Epi môže vyjsť super, ale aj nemusí...(náš prípad)

marcelka123
12. aug 2010

Moj prvy porod bol pre mna strasiak. Bala som sa a snazila pripravit na najhorsiu bolest na svete...
Chcela som si pre istotu zabezpecit aj epi, ale nestihla som vysetrenie krvi.. Tak som vedela ze bude bez epi...

A porod? Nebolel. Skutocne. Bolo to neprijemne ale neda sa to nazvat bolestou. Bol to neskutocny tlak, stahy, taky ohromne neprijemny pocit a akysi druh bolesti... Mne vsak bolest pri kontrakcii sla hned do krizov, takze ziadne MS bolesti som nemala... Na zaciatku to bolo ako ked zatazite chrbat vo vzduchu a zacne vas boliet a ked chcete si lahnut a polavit tak nemozete a boli to dalej..
Takze ja odporucam bez EPI, rozhodne, ale s tym ze si ju pre pripad zabezpecite... Peniaze vam vratia ak ju nevyuzijete ale ked sa da bez nej tak rozhodne zacnite bez nej... Da sa to vydrzat ak vsetko prebieha normalne. Nie je to prechadzka ruzovou zahradou ale da sa to. Ja som si to nevedela predstavit, ale cely cas som cakala kedy pride ta hrozna bolest, a ten tlak prestane a tlak neprestal a ked som myslela ze uz dost ze nechcem rodit, mohla som tlacit a to bola ulava, sice som tlacila aspon 10x ale dalo sa, lebo ten tlak vas nutil 🙂 A nastrih nebolel, vobec, ked mala vysla tak to zastipalo, ale uuuplne v pohode a sitie? Dali nieco od bolesti a sili. Zatala som zuby a bolo. Aj to ide vydrzat.. Len nech tam nieco pichnu od bolesti...
Tolko moja skusenost a kazda nech pocuva seba a co che ona , co jej nasepkava intuicia.. Pretoze rodit budeme same a to aky mala porod ta ci ta, nam nezabezpeci rovnaky porod..
Bez epi, s moznostou mat ju..

bircka
15. aug 2010

Môj prvý pôrod bol s epi a bol to krásny zážitok ako pre mňa, tak aj pre manžela. Žiadne bolesti, všetci sme sa zabávali a tlaky bolo cítiť úplne v pohode. Aj druhý pôrod sa chystám rodiť s epi. Je to na nezaplatenie, ked si celý pôrod môžeš v pohodičke užiť. Vrelo odporúčam. 😉

magua
15. aug 2010

Ahojte, tak tuto dilemu som riesila nedavno aj ja... nakoniec som si epidural nedala a som rada. Porod nebol az taky extremne bolestivy ako som ocakavala, nevravim, ze nebolel, posledne dve hodky som si myslela,ze sa budem skriabat po stene pri kontrakcii, ale ked sa zena nestresuje zbytocne dopredu, ze ako to bude boliet a pod., ale radsej to vezme z tej pozitivnejsej stranky, ze ako sa tesim na to babatko a chcem ho uz vidiet a tesi sa na porod, lebo konecne uvidi toho maleho cloviecika, kt. 9 mes. nosila a predstavovala si vo svojej mysli, ako asi vyzera, tak to kazda zena zvladne aj bez nejakeho epiduralu... a ked je pri porode aj otecko, tak o to je tento okamih vzacnejsi 🙂

martinex
15. aug 2010

ja som prvy krat rodila s epi, porod bol rychly, kontrakcie som citila no netrpela som pri nich, manzel bol pri mne,cele sme si to uzivali,fotili sme sa a smiali...bol to uzasny zazitok a kazdej mozem len vrelo odporucit..zena neni potom tak vysilena a moze viac vnimat prichod dietatka na svet..a druhy krat budem rodit takisto s epi 🙂

zmurkaz
15. aug 2010

ja som porodila obe detúrence bez epi - a oba pôrody boli neopakovateľne krásne - myslím, že ide hlavne o dôveru samej v seba a o dôveru v lekárke .... Potom nepotrebuješ ani epi... Ak ideš rodiť s tým, že bez epi nezvládneš - daj si epi ... ak ideš s tým, že to zvládneš aj keby čo bolo bez - nepotrebuješ ju 😉 . A zlatá stredná cesta - vybav všetko na epi - ľahko si ju nedáš 🙂

babulina
15. aug 2010

pri prvom mi ani nenapadlo si ju nechat pichnut a pri druhom som vedela po troch hodinach kontrakcii ze som zo silami na konci a nechala som si ju pichnut, ak by sme raz mali tretie tak sa urcite pripravim na moznost si ju nechat pichnut, nikdy nebudes vediet ako sa pocas toho daneho porodu budes citis

brisilda
15. aug 2010

@lunana ja som mala jeden porod s epi a druhy bez nj a poviem ti ze som ju zvazovala aj pri druhom porode no sestricka mi ju nodporucala asi vedela prco a som jej zato vdacna lbo ziadnu epiduralku mi ani netrebalo na tvojom mieste by som si ju zajednala no pichnut by som si ju dala az ked budes mat vazne neznesitelne bolesti no podla mna sa to da prezit najsilnjsie kontrakcie su posledne 2 na 3 silnu kontrakciu uz obvykle babo j na svete 🙂 prezili to iny prezijme to aj my 😀 ta bolest pri predstave na krasne babatko sa da prezit 🙂

kamilecka
15. aug 2010

Ja som rodila 2x a ani raz som si nedala pichnut epi..... prvy porod bol super,nebola to az taka bolest, druhe tehotenstvo som mala problemy a lezala som mesiac v nemocnici, robili mi monitor 2-3x denne na porodnej sale,kde som mala moznost neraz pocut a vidiet ako zeny predychavali a stonali ....a dokonca aj zacut rozhovory sestier a lekarov, ktory asi pri 3-4 pripadoch skonstatovali ze zbytocne si pacientka dala pichnut epidural,ze im to spomalilo kontrakcie a predlzilo cely ten proces. Vtedy som sa rozhodla ze radsej budem trochu viac trpiet ako predlzit cely porod...ze ked som to zvladla prvy krat tak to zvladnem aj druhy krat.
Druhy porod som mala bolestivejsi, rucne mi roztvarali krcok, napichana som bola ako sito,sama infuzka a odbery krvy .... kedze som lezala ten mesiac v nemocnici tak som mala ruky take dopichane,ze pri porode mi uz nevedeli napichnut zilu a praskali alebo usli ........ a vobec nic nelutujem ze som nemala epi, prvy aj druhy porod za 3 hodiny.

brinzulka
15. aug 2010

prvy porod vyvolavany r. 2006 s epiduralom...pomohol mi, hodinku som necitila bolesti, odpocinula som si...potom bolesti nabehli, odrodila som na jedno zatlacenie...a nasledne dostala neskoro davku pri zasivani...A necitila som si nohu asi 4hodiny-ako ked mi opichnu zub u zubara-podobny pocit...Bola som spokojna

druhy porod po 2dnovych teplotach, vyvolavany-dlho som zvazovala epidural, ci ano, ci nie....napokon s epiduralom, bola som vystavena z tych dvoch dni..."nesadla" mi davka, neulavilo sa mi, bolesti som citila...maly mal 4220g na jedno zatlacenie, potom mi dali davku na zasivanie...ale nebolo treba...Bola som prekvapena...ale dalo sa to zvladnut

Mavam migreny, ale hlava ma nebolela ani raz...mierne ma cca.2tyzdne pobolieval chrbat v mieste vpichu

Ja som ARO sestra, chodili sme epidural pichat, prislo mi to normalne, ze ak sa da pomoct, preco nie...A ak je porod vyvolany....bolesti su udajne vystupnovane-ale neviem porovnat, kedze spontanny nemam odskusany.

Kazde telo je ine, inak reaguje, kazda mame iny prah bolesti a pripadne inak prezivame kontrakcie...Treba zvazit +, -...poradit sa s partnerom, lekarom a tesit sa na babatko...

babullka1
16. aug 2010

Ja som mala porod z epi a uz by som si ju pri dalsom pichnut nedala 😒 pocas tehotenstva som bola proti epi no pri 14hodinovych kontrakciach som si povedala ze uz fakt nevladzem a tak som o nu poprosila,pichli mi ju bez problemov,az na to ze vobec nezabrala....bolesti boli uplne rovnake....ziadna zmena,cize to boli vyhodene peniaze. 😖 Maly bol fakt velky 52cm a 4050g a zvladla som to...sice z nastrihom a sitim ale dalo sa....
Inak po porode som mala dost velke bolesti chrbta po tom vpichu a trvalo to este dost dlho....hadam aj ´2 mesiace kym ma to prestalo uplne boliet.

ajkalc
12. okt 2010

Ahojte. Ja som prve babo rodila bez. Jasne ze sa to da. Ale nechapem preco. Ja som bola niekolkokrat operovana podobnou metodou a navyse mi robili punkciu niekolkokrat kvoli meningitide. Pri operacii sa podava ovela vyssia davka ako pri epidurale. Pri punkcii sa pouziva hrubsia ihla. Takze ja som mala do chrbta pichnute viac,ako mozno niekto do zadku. A zijem. Som migrenicka,ale po danych aplikaciach,som bolesti hlavy nemala. Ale je pravda,ze to miesto na chrbte mam citlive a viem si ho presne nahmatat a ukazat anesteziologovi na 100%,kde ma pichnut 🙂 . Ale rozhodnutie je na kazdej z vas. Urcite sa nedajte ovplyvnit stupidnymi recami typu,ze vsetky to prezili doteraz bez,ze si to treba vychutnat,ze manzel je proti. Somariny. Ja bolesti znasam velmi dobre. Nie som ziadna citlivka,ved som zvladla mnozstvo operacii a podobne. Je to na kazdej z vas. Urcite si chcem dat pichnut,ale nebudem cirkusovat,ani ked mi ju nestihnu dat. Je tu moznost ulahcenia,tak ju vyuzijem,ak mi stihnu pichnut,lebo ked som rodila Jakubka,tak som prisla otvorena na 6 a slo to krasne rychlo. Az prirychlo. Takze uvidme,ako to cele dopadne. Podla mna je dolezitejsie,aby ste mali pri porode niekoho blyzkeho a aby bol dobry pesonal. Ked je personal arogantny a citite sa tam opustena a bezmocna,tak vam aj tak ostanu negativne zazitky.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre