Je možný na Slovensku pôrod doma?

daja025
16. okt 2017

Dobrý deň, chcela by som vedieť či má niekto informácie o tom či je možné aj na Slovensku rodiť doma..? Za všetky odpovede vopred ďakujem 🙂

pribinak
16. okt 2017

No je, nikto ta nedonuti ist do nemocnice. Ale rizika si uz budes znášať sama

sadika
16. okt 2017

Oficialne to nie je povolene. Kedze sa nepytas na nazor ci ano alebo nie ohladom porodu doma,tak som radsej ticho. 😜

nelinka2009
16. okt 2017

Nie, nieje to povolene. Ak sa nieco stane, tak si ty ako matka ohrozila dieta na zivote a mizes byt za tovtrestne zodpovedna.

sasamima
16. okt 2017

Nic v zlom, ale je to cista nezodpovednost voci malemu babatku a v konecnom dosledku aj voci sebe. Co budete robit, ak sa nieco skomplikuje? Moze byt, ze to bude uplne bez problemov, tak super. Ale ak nastane situacia, ze dietatko alebo Vy budete v ohrozeni zivota a budete potrebovat nieco, co je v nemocnici uplne banalna zalezitost, napr. kyslik, alebo ze sa maminke urobi zle a bude potrebovat napojit kanilku alebo ine uplne bezne lekarske naradie.....tak smola. Tu ide o sekundy. Teraz v lete jedna VŠ vzdelana mlada dama, druhorodicka, rozhodla sa rodit doma, dotiahnut to museli aj tak v porodnici a mam za to, ze dotycna si bude tento napad vycitat do konca zivota... len prosila lekarov, nech jej zarucia, ze male bude v poriadku... Naco riskovat vlastne dieta? Dufam, ze uz su na tom lepsie. Ja sama som 2-krat rodila v porodnici a mozem len pochvalit personal aj odborny pristup. Neviem, preco sa tomu mile zenicky brania. Ale pri vsetkej ucte, kazdy ma na vyber. V kazdom pripade drzim palce, nech vsetko super dopadne 😊💗🍼

evittam
16. okt 2017

@daja025 Isteže je to možné. Mozes si rodit kde len chces, ako len chces a s kym len chces. Si svojpravna osoba a mozes sa rozhodnúť vo všetkom len a len podla seba. Taktiež dôsledky znasas sama.

misinka0611
16. okt 2017

Neviem ci je to povolené, ale viem o jednej osôbke, ktorá doma rodila a netají sa tým ani verejne na soc. sieťach 😉

daja025
autor
16. okt 2017

Mala som na mysli rodiť doma S PRÍTOMNOSŤOU DULY ALEBO NIEKOHO NA TO ŠPECIALIZOVANÉHO... či niekto taký kto chodí domov k mamine a vie čo má robiť ak by sa nedajbože niečo skomplikovalo...Samozrejme by som len tak sama doma nerodila a nikdy by som svoje dieťa tým pádom neohrozila... 🙂

moni73
16. okt 2017

@daja025 Ja by som len rada vedela, co vas k tomu vedie, zeny. Ty uz jedno babatko mas, tak predpokladam, ze zle skusenosti z prveho porodu. Pri prvom si nad domacim porodom nerozmyslala? Preco?
Ja tiez nemam pekne spomienky na porod, ale aj druhe by bolo v nemocnici. Aj druhe bez epi. Oproti prvemu by som si teraz zaplatila doktora, plus by som chcela bez nastrihu.

misinka0611
16. okt 2017

@sasamima Súhlas. Keby ja rodím doma moje dieťa sa živé nenarodí.

evittam
16. okt 2017

@daja025 ...a myslis,ze s dulou ho neohrozis?! Ja keby som nebola v pôrodnici tak tu nie som a ani moja dcera...A to sme isli do pôrodnice cca o 23.00 a dcerka akutnym CR 01.07 ...Myslis,ze ti to stojí za ten risk? Ak ano, vela šťastia.😉

anjelic
16. okt 2017

http://www.prirodzene-materstvo.sk/porod/planov... pozri si hlavne tú hrubo vyznačenú časť, je to viac o legislatíve a Tvojích možnostiach ako sa to dá absolvovať.

mandala77
16. okt 2017

@daja025 svojou otázkou rozvíriš iba hladinu zvýšených emócií. Spýtaj sa rovno nejakej duly alebo lekára. Na nete nájdi Luciu Suchú Groverovú. Ona sa tomuto venuje v Čechách.

misinka0611
16. okt 2017

@evittamtak tak, dula môže len viest porod, radiť mamičke co a ako. Pokial sa noeco skomplikuje tak na to je krátka. A pochybujem, že dula so sebou berie kyslík, kliešte, monitor a pod.

misinka0611
16. okt 2017

@evittam vyššie príspevok 🙂

mata128
16. okt 2017

Vies co,ked som isla rodit druhe,tieza tato otazla napadla....nechcela som doma rodit,len cim viac sa blizil porod,tym viac som sa bala a myslienky boli rozne....po tom druhom porode Ti poviem,ze som Bohu vdacna,ze som doma nerodila....moj porod bol bleskovy,od prichodu na Antolsku do 20min,lenze maly sa narodil s vrodenou srdcovou vadou,ktora sa prejavila po 24hod,bol okamzite prevazany do kardiocentra a operovany....keby sme boli doma,neexistuje,aby sme na to prisli,Alexko by tu uz nebol....ono aj ten pobyt 4dni v porodnicia svoj vyznam,pochopila som to prave na tomto nasom pripade. Teraz v auguste som rodila tretie,ale ani by ma nenapadlo rodit doma....

daja025
autor
16. okt 2017

Pre bližšie informácie k tým ktoré môj príspevok odsudzujú.... Pýtala som sa ci je na SK taká možnosť.... Ešte raz podotýkam že rodiť s osobou ktorá je na to špecializovaná ale doma a nie v nemocnici... V iných krajinách to funguje normálne len som nevedela ako to je u nás.... Druhé bábo zatiaľ nieje na ceste takže som sa chcela len informovať a v žiadnom prípade nie dobrovoľne rodiť úplne sama doma! Ale ak by bola možnosť rodiť doma a v prítomnosti niekoho kto vie čo má robiť tak by som si takú možnosť jednoznačne zvolila 🙂 prirodzenú, v podmienkach ktoré by mi počas pôrodu vyhovovali 🙂

zlaticko118
16. okt 2017

@daja025 : su porodne asistentky ktoré viete kontaktovať a dohodnúť sa že bude pri vas pri pôrode doma za nejakú sumu. Samozrejme vacsina je zamestnana v porodniciach a robia to tak povediac bokom a velmi opatrne. Treba samozrejme hladat (známa tak rodila s porodnou asistentkou) a skúsila by som pohľadať uzavrete skupiny (aj tu su nejake) na fb kde sa nedočkáte takého odsudzovania a nepochopenia ako tu ;)

evittam
16. okt 2017

@misinka0611 Prečo to vysvetľujes mne?

anjelic
16. okt 2017

@daja025 vyššie som Ti napísala link, v ktorom je popísané, že taká možnosť síce existuje, ale ochota pôrodných asistentiek vziať na seba také riziko je malá. Ale bola by tu ešte zlatá stredná cesta - rodiť v nemocnici s pôrodnou asistentkou https://tehotenstvo.rodinka.sk/index.php?id=73572. Bolo by fajn, keby takúto možnosť mohli ženy využívať vo väčšej miere.

daja025
autor
16. okt 2017

@anjelic
Ďakujem presne toto som mala na mysli 🙂

sasamima
16. okt 2017

Tak v prvom rade kto je dula? dula nie je lekarka. To moze ist na kurz duly hocikto a ked zaplati, dostane osvedcenie a uz je z nej nejaka ta dula varena pecena na rozne sitiacie pri porode... niektore maju tu guraz a doslova drzost, ze diktuju a webe nacitany postup lekarovi-porodnikovi, ktory ma za sebou 20- rocnu prax. Nenechajte sa ovplyvnit, netvrdim, ze medzi nimi nie su perfektne duly. Ale vo vseobecnosti su to rychlokvasene pseudoodbornicky. Pre nich je to v prvom rade druh podnikania, zarobkova cinnost. Vacsina z nich nie su ani zdravotničky a vonkoncom nemaju medicke vzdelanie. V hre je zivot dietata. Najviac ma svete. Nechapem, ze chce naozaj niekto takto riskovat... ale kazdy sa nakoniec zariadi podla seba 🤔

evittam
16. okt 2017

@daja025 Ale tu ta nikto neodsudzuje, len si treba uvedomit rizika. Ani najspecializovanejsia dula ci ina osoba,ktora vie co má robiť ti dieta nezachráni a ani teba v akútnej situacii a môže sa stat, že nepomôže ani sanitka....

evittam
16. okt 2017

@daja025 Cize ty si len chcela citat to,ze je to možné a nic viac....Ano je -ako som uz napisala...A presne ako pise
@sasamima . Cest výnimkám-vacsina dul-vikendovy kurz v Tatrach...

renatka100
16. okt 2017

@daja025 nejde len o dieta, ide aj o teba. Pri mojom porode ma doktor este dve hodky zasival (nastali nepredvidane komplikacie) vsade bolo obrovske mnozstvo krvi…toto by ako dula zvladla?

daja025
autor
16. okt 2017

@evittam každopádne som nechcela aby ma niekto odsudzoval len zto že som sa opýtala 🙂 chcela som vedieť či je to protiprávne alebo či sa to v poriadku dá 🙂

janinamojka
16. okt 2017

@daja025 pod do skupiny ,,tesime sa na porod....,,tam ti mozno povedia viac...

anjelic
16. okt 2017

@sasamima Je rozdiel dula - narýchlo vzdelaná osoba s víkendovým kurzom bez potreby praxe a pôrodná asistentka, ktorá musí mať absolvované štúdium http://www.unipo.sk/7457/ a získava aj prax.
A autorka sa pýtala na pôrod doma a jeho legálnosť, nepotrebuje ukameňovať za hypotetickú otázku.

laskalieci
16. okt 2017

@daja025 hmmm.len dula ti nepomoze ked bude dieta potrebovat kyslik alebo ozivovanie nedaj Boze alebo inu odbornu pomoc.Kedysi mamky z polan rodili doma lebo nebolo ani tolko sanitiek apod.ale bola aj vascia umrtnost a pod...taketo "spekulacie" nazyvam zbytocne pokusanie pretoze porodnice su na to urcene a specializovane keby sa cosi dialo co nie je novinka tak dostane deitatko odbornu pomoc.Su toto bio matky prveho stupna bez urazky prosim.

evittam
16. okt 2017

@daja025 Nie, na SVK sa to právne ošetriť neda. Pokial budes rodiť doma napr.s dulou ty si zodpovedna za všetko, cize ak tvoje dieťa zomrie, bude mať nejaké nasledky je to tvoj problem,dula ani nikto iny co sa zúčastní tvojho domáceho porodu (okrem zdravotnej záchrannej sluzby) s tym nic nema.

daja025
autor
16. okt 2017

@anjelic ďakujem že aspoň niekto tu pochopil význam mojej otázky...... 🙂

A myslím si že je aj viac žien ktoré to zaujíma len sa boja opýtať... Takže určite malo význam napísať moju otázku a ak si tu v komentoch najde aj niekto iný odpoveď ktorú hľadal tak som rada 🙂 to je asi všetko čo ktomuto celému môžem povedať...

Ďakujem vám všetkým sa reagovanie či už pozitívne alebo negatívne 🙂 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre