Je možný na Slovensku pôrod doma?

daja025
16. okt 2017

Dobrý deň, chcela by som vedieť či má niekto informácie o tom či je možné aj na Slovensku rodiť doma..? Za všetky odpovede vopred ďakujem 🙂

evittam
16. okt 2017

@anjelic No len ak ta vzdelaná osoba pristupi na domáci porod a ten sa po.erie nie je ta vzdelana osoba za zodpovedná nech ma kurzov a skol kolko len chce. Takže ano,na SVK je to stále len a len hypotéza.😉

sasamima
16. okt 2017

@anjelic
Ok, ok.
Len pokoj.
Ked uz ma niekto zaujem o dulu, ok, ale ja by som cely proces aj s dulou smerovala do porodnice, nech je tam vsetko pre kazdy pripad. Dula vas nauci dychat a take bezne veci. Ale asi len tazko zvladne tazke situacie. Ale keby nieco nevyslo, ked ma charakter, vrati nejakych 100-300 eur, co za ucast zobrala. Ale nasledky mozu byt fatalne... a tie vycitky...fakt do konca zivota.
Som za inovacie. Ale v tomto smere razne nie.

anjelic
16. okt 2017

@evittam práve to som písala, že tá ochota zo strany pôrodných asistentiek /nie duly/ nebude príliš vysoká. Taktiež by som volila možnosť rodiť v nemocnici len s pomocou pôrodnej asistentky, kde by sa pôrodník zapojil len v prípade patologického pôrodu. Ale na Slovensku sa legislatíva a ochota zdravotných zariadení nemení.

anjelic
16. okt 2017

@sasamima Tiež som to nemyslela v zlom. Podľa mňa by dula mohla a mala byť podpora pri pôrode ako kamarátka, blízka osoba, namiesta budúceho otecka napríklad... ktorá bude rodičke pomáhať prejsť tým pôrodom. Pôrod by mal byť zverený skôr tej pôrodnej asistentke, než dule.

myjusiatko
16. okt 2017

Ano, mozny urcite je. Zakazany nie je. Ale je dobre najst si porodnu asistentku ochotnu prist k domacemu porodu a byt nizkorizikova rodicka. Neodporucam doma rodit neasistovane. 🙂
U nizkorizikovej rodicky s porodnou asistentkou je statisticky domaci porod bezpecnejsi, nez porod v porodnici.

Drzim moc palce. 🙂

Pripadne mozes zvazit tzv ambulantny porod. Tzn odist po porode domov, nezostavat na sestinedeli/pripadne odist proste skor, za den, za dva. Ako uznas za vhodne.

aduska121
16. okt 2017

@daja025 ahoj pokial viem nie je to ani povolene ani zakazane...samozrejme ak sa tak rozhodnes rataj s tym ze preberas na seba vsetku zodpovednost ako za seba tak aj za bábo....takisto rataj s tym ze tak ci tak sa mozes do nemocnice dostat na potrebne vysetrenia teda babo musi absolvovat urcite pokial viem...rataj aj s tym ze ak by sa nieco skomplikovalo moze vam to viac uskodit ako pomoct...predsa maju v nemocnici viac vybaveni a pristrojov ..preco uvazujes nad porodom doma

nelinka2009
16. okt 2017

@myjusiatko ona odist moze skor, ale dieta nie. Dieta je v opatere statu.

daja025
autor
16. okt 2017

@myjusiatko ďakujem za príspevok 🙂 ak by sa náhodou niekto za to co ste napísali obul aj do vás tak prepáčte 🙂 nebolo to mojím zámerom aby sa tu niekto "hádal" 🙂

daja025
autor
16. okt 2017

@nelinka2009 "Dieťa je v opatere štátu" je jedna z najhorších viet ktorú musím akceptovať :D

myjusiatko
16. okt 2017

@daja025 v pohode. 🙂
@nelinka2009 dieta je v opatere matky od narodenia. Nemas pravdu. Za dieta su zodpovedni od narodenia iba rodicia. Stat jedine na zaklade sudneho prikazu.

myjusiatko
16. okt 2017

@daja025 to, co pise @nelinka2009 nie je pravda. Za dieta si zodpovedna ty a ambulatny porod/odchod domov som myslela samozrejme s dietatom. V zivote by mi nenapadlo odist domov a dieta tam nechat. Ked tak som tu nedavno zalozila aj skupinku ambulantny porod, kde som nasla par informacii o ambulantnom porode tu na slovensku.

nelinka2009
16. okt 2017

@myjusiatko spwci som chcela ist z porodnice na treti den. Lekarka bez slova odisla chystat MOJU prepustaciu spravu. Pediatricka co chodila na porodnicu mi povedala, ze ZO ZAKONA mozu maleho pustit najskor stvrty den. Ak chcem ist, mozrm, ale len ja. Dieta tam musi ostat. Maly nemal ziadne kimplikscie a ani zdrav problemy.

myjusiatko
16. okt 2017

@nelinka2009 klamali ti.

babulkomale
16. okt 2017

Nechapem preco spominate duly a porovnavate ich s porodnymi asistentkami ci lekarmi. Ziadna skolena dula ktora to ma v hlave v poriadku a je preverena a certifikovana, nikdy nebude suhlasit so sprevadzanim rodicky doma.
Dula je sprievodkynou zeny pri porode, dovernickou a pomocnickou. Neodvadza porody ani nerobi ziadne medicinske zasahy a ukony.
Pozor na zeny, ktore sa prehlasuju za duly, ale NIMI NIE SU a nie su ani v zozname certifikovanych dul.

Takze nemiesajte jablka a hrusky.
A duly urcite nemaju len vikendovy seminar. To je ubohost co tu vypisujete 😕

nelinka2009
16. okt 2017

@myjusiatko prosim ta preco by to rpbili, ved mali malo mista... Boli by sa ma radi zbavili...

misinka0611
16. okt 2017

@evittam Nevysvetľujem, len som prejavila súhlas s tvojim príspevkom.

janinah
16. okt 2017

chcela by som vidieť tú por. asistentku,ktorá by šla odviesť pôrod u niekoho doma....

myjusiatko
16. okt 2017

@janinah neviem ako na slovensku, ale v cr chodia. Predpokladam teda, ze aj na slovensku sa najdu. 🙂 aj na slovensku sa rodi doma.

domculik
16. okt 2017

@daja025 ano je to mozne. oficialne-neoficialne ale da sa to. ps inak aj vam sa stava ze vam nejde pridat prispevok kym nepridate nejakeho smajlika, ako ja napriklad tohto oslika ci konika ci co to je ? 🙂

ammellia
16. okt 2017

@nelinka2009 no lebo... V podobných prípadoch treba volať na právne oddelenie nemocnice. Oni to už lekárom vysvetlia.

janinah
16. okt 2017

@myjusiatko som operačná sestra,mňa by na také dobrodružstvo nenahovoril nik ani za milion,jedno či je to legálne či nie,viem čo všetko sa môže pobabrať....preto by som tú kolegynu chcela vidieť,dala by som jej pár otázok,čo by doma robila pri akutnej situácii a bola by som veeeľmi zvedavá na odpoved

myjusiatko
16. okt 2017

@janinah mozno raz taku stretnes a budes sa moct opytat. 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre