Je oxitocin povinný?

adriana15
15. jan 2012

Ahojte baby, viete mi poradit ci mozem odmietnut oxitocin? Dnes som sa bola pozriet v porodnici v Dun. Strede a doktor mi povedal ze ho davaju kazdej rodicke. Ja som prve dieta rodila v zahranici a nic take mi nedavali. Som zhrozena z toho co tu citam, ja som klistir alebo vyvolavacky nezazila a je mi to proti voli. KAzda zena je ina ale zda sa mi ze na Slovensku beru porod ako na beziacom pase a kazdej zene spravia vsetky procedury rovnako, ci su potrebne alebo nie... Mozem oxitocin odmietnut?? Dakujem

dulkagabulka
17. jan 2012

@adriana15

hmm...na Slovensku je to bohužial tak...oxytocin dostane každa rodička...ale ak s tym nesuhlasiš, maš pravo odmietnut..
pozri tuto diskusiu

https://www.modrykonik.sk/forum/porod/co-mozem-odmietnut-ako-rodicka-2/

oliverka
17. jan 2012

Tiež som oxytocín odmietla. Vždy som sa opýtala, čo mi chcú pichnúť a povedala som áno alebo nie.

nibiru
17. jan 2012

@dulkagabulka co sa moze stat keby ze odmietnem a porod nepostupuje tak ako ma?ja som ho dostala stopli ho mala protestovala nechali ma tak asi o 2h. mi ho dali dotiect vlasne na tlacenie porod bol super dokial mi nedali oxitocin ja beriem ze mala uz musela von kedze od odtecenia ubehlo 22h. len sa mi zdalo ze bez oxitocinu som to krasne zvladala ako mi ho pichli nemohla som dychat nevedela som co am robit skor ci tlacit alebo lapat po vzduchu. 😢 druhyporod ak bude by som chcela bez oxitocinu.

dulkagabulka
17. jan 2012

@nibiru
treba rozlišovat, kedy je porod fyziologicky a treba dat iba matke a dietatku čas od porodu, ktory fyziologicky nie je a kde ten oxytocin može byt užitočny..
ak sa da pri fyziologickom porode, dietatko sa može dostat do stresu a cisarskym može skoncit aj porod,ktory by inak mohol skončit normalne

nemyslim si,ze striktne odmietanie všetkeho je prospešne...

nibiru
17. jan 2012

@dulkagabulka jasne ze by som neohrozila dieta zase ked sa neda tak sa neda dufam ze druhy porod bude rychlejsi a ze sa oxitocinu prirodzene vyhneme ostal mi totiz z neho velmi neprijemny zazitok teraz si poviem ze v pohode ale keby som mala rodit asi riadny stres ja som sa na prvy porod velmi tesila 😀 no pomali som sa otvarala ale tak dufam ze v buducnosti to bude ok.

dulkagabulka
17. jan 2012

@nibiru želam ti to 🙂

katkanova
17. jan 2012

boze to sa mi zda ako z ineho sveta toto! keby som necitala neverim, ze take nieco je vobec mozne - ze to davaju niekde kazdej rodicke aj ked jej to netreba ... dakujem bohu za to ze som rodila kde som rodila, aj ked vela veci ani tu nie je dokonalych, nad tymto sa mi fakt zastavuje rozum ... ked ti ho netreba a je to ako pisu ze mozes odmietnut, drzim palce aby ti ho nebolo treba a mala si dost sil presadit si svoje ... a este pekny porod ;)

dianka22
19. jan 2012

Caute. ja som rodila v stiavnici, hlavne preto, ze som mala zasadu, ze ziadny oxit, ziadna epidur....oni su v pohode ho nedat. No ked som po desiatich hodinach rodenia na sale stale neporodila, tak mi nenasilne pripomenuli, ze moje babo je na tom uz velmi vazne. A kedze prirodzene mi to nepokracuje tak rychlo, ako by bolo treba, budem musiet ist cisarskym. vedy som poorosila o oxitocin a do hodinky bol maly vonku. takze po druhy krat nebudem robit fory a v ramci rozbehnutia pravych kontrakcii uz pocas rodenia si ho urcite dam

janusha33
20. jan 2012

@luba142 No tu epiduralku by som si nedala ani ja.....kamoska po nej musela nosit korzet lebo ked jej ju pichali tak tam nieco pobabrali

murinka
20. jan 2012

ja som pri druhom porode oxytocin nemala-sam doktor povedal ze netreba

miskap
26. jan 2012

Veľmi záleží na tom, ako sa pôrod rozbehne, či sa spustil spontánne, alebo sa ho snažia vyvolat v nemocnici. pokiaľ nie je problém s dieťatkom, nie som za umelé vyvolávanie pôrodu, len preto, že mamička to chce mať za sebou alebo doktor má službu alebo mamička "prenáša". Umelo vyvolané pôrody sú ťažšie, nedajú mamičke čas na oddych, často končia kliešťami, niekedy cisárskym. Ale niekdy sa inak nedá...
Ak sa spustí pôrod spontánne, netreba panikáriť a najlepšie je čakať doma v pohode, kým sa pôrod riadne rozbehne. Lebo často sa stáva, že mamička príde do pôrodnice skoro, zľakne sa a v nemocničnom prostredí sa pôrod zastaví alebo spomalí. A potom prídu na rad medikamenty a rôzne zásahy. Teda čakajte, kým kontrakcie nebudú naozaj silné a časté- odporúča sa 5 minút (v niektorej literatúre aj menej ).

vodnicka
27. jan 2012

@adriana15 Ahoj klistir mozes odmietnut a oxitocin neviem ale Ja si myslim ze nieje potrebny jedno dieta som rodila v nemocke bez klistiru ale dali oxitocin a druhe doma min.rok bez klistiru,oxitocinu,bez lekar.pomoci bolo to spontanne ako ma byt nikto na mna nekrical a robila som si pocas porodu take polohy ktore mne vyhovovali aby sa mi lepsie dychalo a precitovalo lahsie bolesti ktore som mala ako pri beznej menstruacii nic hrozne🙂))Kazdej zene prajem taky rychly,lahky a skoro bezbolestny porod...ta zena ktora ma bolesti pri menzesi vie co je to bolest a pri porode ju to neprekvapi a znasa to lahsie ta ktora bolesti neprezivala nikdy pri menz.tak je to pre nu nove a bolestive.Ja si myslim ,ze pokial matka aj dieta su po zdravotnej stranke v poriadku netreba zasahovat a vyvolavat nieco na silu ak je problem a jedneho z nich to je uz potrebne zasahovat injekciami.Porad sa s viac lekarmi a pozistuj v nemockach nie v kazdej to tak musi byt.:

Vela stastia

luciauk
27. jan 2012

@adriana15 môžeš, budeš mať možno problém, teda oni s tým budú mať problém, ale môžeš odmietnuť všetko, aj klistír, aj holenie, lieky, injekcie, vyšetrenia. ja som na slovensku odmietla klistír aj vyšetrenie v pokročilom štádiu pôrodu, pri silných kontrakciách. tiež som rodila v zahraničí a čo sa týka prístupu, nedá sa to porovnať. môžeš odmietnuť, si svojprávna. držím ti palce !

mirka00
27. jan 2012

niekedy je nevyhnutné aby ti ho dali.ja som si tiež myslela,že porodím bez neho ale bohužial to tak nebolo.už už pred samotným tlačením mi ho pichli lebo som mala velmi slabé kontrakcie a poviem ti,že v tých bolestiach(nemala som EPI) som zan bola vdačná a malý bol za pár minút na svete.

zuzka_skolkarka
28. jan 2012

@katkanova oxytocin pichaju preto s oblubou lebo to preplaca poistovna 😉

zuzka_skolkarka
28. jan 2012

@vodnicka paci sa mi to.ze si rodila doma.klobuk dole,podla mna by to tak malo byt,ak tehotenstvo nie je patologicke tak by naozaj bolo najlepsie pre kazdu z nas aby rodila v prostredi ktore pozname atd atd atd 🙂 ja som prichystana ze sice pojdem do porodnice ako prvorodicka,ale beriem dulu a chcem to mat co najprirodzenejsie 🙂

vodnicka
28. jan 2012

@zuzka_skolkarka jA SOM RODILA SYNA PRED 17 ROKMI V NEMOCKE A BOLO TO NO V NORME MALA SOM STASTIE ZE ,MA RODIL MEDIK DAVAL POZOR DRUHE SOM NEPLAN.DOMA MALA SOM VYBYV.LEKARA V SACI ALE TAK TO PRIRODA ZARIADILA INAC AK BY SOM BOLA MLADSIA A CHCELA ESTE DIETA ZA KAZDU CENU LEN DOMA ZA POMOCI DULY SAMOZREJME AK BY SOM AJ JA AJ BABO BOLI V PORIADKU🙂))

zuzka_skolkarka
28. jan 2012

@vodnicka a ja ze uvedomela zena rodila doma s porodnou asistentkou 😀 ale super ze z toho mas dobru spomienku a ze to dobre dopadlo.podla mna by nebolo na skodu vratit sa k porodom doma 🙂

vodnicka
28. jan 2012

@zuzka_skolkarka jasne porod doma je bezny v zahranici a za pomoci duli ale ak zena aj babo su ok,inac radsej ta nemocka aj ked nie vzdy je tam dobry personal 😒 😉 ale co uz zivot je uz taky... 🙂 😉

monikamajova
28. jan 2012

Nie,nie je povinný,nájdi si pôrodnicu "baby Friendly" teraz najnovšie vyhrala v RK,bolo to vo všetkých správach,aj v LM je dobrá a môžeš rodiť aj s dulou a pýtaj aj kontakty na laktačné poradkyne dokonca si môžeš vypracovať aj pôrodný plán 🙂 to si nájdeš v starších číslach Mama a ja 🙂

lagunasa
9. jan 2016

Neviem ci to tu este zije, ale zaujimalo by ma ako je to ked sa mi spomaly porod ale oxytocin nechcem (z prveho porodu mam kvoli tomu jazvu po cisarskom ) ? Porod sa este znova rozbehne alebo ako je to ked sa spomaluje?

evittam
9. jan 2016

@lagunasa No v prvom rade pochybujem, že ak teraz čakáš bábo, že budeš rodiť prirodzene - nakoľko po CR odporúčajú najskôr rodiť po 2 rokoch prirodzene-teda aspoň čo viem. No a čo sa týka toho spomaľovania-tak tam je toľko všelijakých možných faktorov, ktoré to môžu ovplyvniť, že to ti nikto nedá kvalifikovanú odpoveď - jedine pôrodník pri tvojom pôrode.... 🙂

lagunasa
9. jan 2016

@evittam ked budem rodit tak syn bude mat 2 roky..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre