Je strach z pôrodu dôvodom pre cisársky rez?

simusska
9. júl 2015

Ahojte babenky...prosim neodsudzujte ma hned...ale da sa u dr. vybavit cisarsky rez ak je babo otocene spravne? Prvy porod som mala katastrofa....mam strasne silny strach z bolesti tak som si dala EPI a predlzila si porod na 13hodin....neskutocne bolesti...porod mi nakoniec vyvolavali lebo EPI mi ho zastavila. A ked prislo na tlacenie tak ja som dostala akysi blok a "bala" som sa potllacit...na jednej strane som uz aj bola uplne vycerpana a na druhej som sa strasne bala....mala isla nakoniec von kliestami...stratila som neskutocne vela krvi a potrhana som bola do pol zadku....mala bola nastastie ok...ja som si nemohla vyse mesiaca sadnut na zadok...na WC som chodila len do sprchy pod prud vody tak ma to bolelo a na 2krat som tam dole dostala neskutocnu infekciu a zapal....mam strach a nechcem ohrozit nase babätko tak preto ten cisarsky a za dalsie minuly rok som potratila v 17tt a museli mi spustit normalny porod....ja sa bojim ze to psychicky aj fyzicky nezvladnem....myslite si, ze moj dr. toto uzna ako dovod? Aj manzel ma presviedca na sekciu lebo bol pri prvom porode a sam usudil, ze druhy porod nezvladnem a ani on nechce riskovat....

mimina00
9. júl 2015

@klincek 300eur?nie je za zazmluvnenie oklo 165eur?

klincek
9. júl 2015

@mimina00 ja som v r. 2011 platila okolo 240, bolo to v BA na Antolskej. Nasledujuci rok kamaratka spominala, ze to este stuplo skoro na 300. Odvtedy mohli poplatky klesnut, aj ked pochybujem..skor naopak:(. Ale mozno to zavisi aj od mesta, nemusia byt jednotne vsade.

mmoni89
9. júl 2015

@mimina00 v Ba je to 300 € a pochybujem že to pôjde niekedy dole 😉 150 ide lekárovi, 150 nemocnici

simusska
autor
9. júl 2015

u nas to je od 60 az po 200...vsetko to zalezi od dr.

dionyzka
9. júl 2015

@simusska ... inak existuje i taka cesta, ze nemas ziaden zdravotny problem, pre ktory by musel byt urobeny cisarsky rez - ale cisarsky rez chces na vlastne vyziadanie. Podpises prehlasenie, ktore dava nemocnica, ze si riadne poucena o rizikach pre seba, pre dieta a i napriek tomu chces planovany cisarsky rez na vyziadanie. Nemusi to doporucit vzdy iba lekar, mozes i sama chciet.
Ak Ti cisarsky rez doporuci lekar - urcite nic neplatis, ak nezazmluvnujes porodnika. Ak na vyziadanie, tak asi ano, toto neviem.

... este sa mozem spytat: na zaciatku si napisala, ze si nechcela/nevladala tlacit. Keby tohoto nebolo, porod by prebehol asi bez komplikacii - ziadne klieste, ziadne porodne poranenia. Tak nemusi i pri druhom byt taketo nieco, moze to ist ako po masle. Kazdy porod je uplne iny, vobec sa tato situacia nemusi zopakovat. Len ako to vsetko spracovat v hlave, ze to moze byt teraz lepsie a prestat sa bat - to je velmi tazke, viem.

meusicka
9. júl 2015

@prasiatko30 to vies kazda sme ina, ja som prvu rodila tiez normalne a teda do porodnice ma vzali rano o 6tej a mala sa narodila az vecer o 23tej. porod bol tiez tazky, nastrihli ma, aj tak som sa natrhla. po som sa nejak pozviechala, viem ze som este cca 6 mesiacov po porode mala problem po sexualnej sranke ale casom o preslo.
druhy som mala cisarsky ale rodila som dvojicky, no moja osobna skusenost je, ze radsej by som este raz prirodzenou cestou.
co ale respektujem, je ten strach, sama viem ze to vela krat nie je jednoduce a ten strach je aj v tomto pripade opodstatneny. chcela som len poukazat na to, ze ani po cisarskom sa nemusi clovek citi hned ako rybka. ale pravda je, ze po dvojickach to je zrejme tazsie, teda moja kamoska, ktora rodila prvu a potom aj dvojicky cisarskym , sama potvrdila, ze po dvojkach to bolo podstatne horsie.

zuzana76
9. júl 2015

@simusska navstiv psychológa, myslim, ze strach z porodu je dovod na sekciu, neprekonatelny strach, mozno sice bude treba aj papier od psychiatra, lebo psycholog nie je lekar, ale zase nie je to psychicka diagnoza, len proste on da doporucenie k sekcii

luciferkax
9. júl 2015

Podla mna by ai to uz mala zacat pomalicky riesit a na najblizsejbporadni sa spytaj.. baby ja som mala aj sekciu aj normalny porod a po sekcii som bola omnoho skor fit ako po porode a mavyse..to najhorsie som prespala

ingrid25
9. júl 2015

@simusska Ahoj, plne chapem co prezivas. Ja som mala prvy porod rovnako priserny ako ty. Po 20 hodinach najprv pumpa, potom klieste. po 23 mesiacoch som rodila druhy krat a uplny opak. Maly vyletel ako strela, bol tiez torcha vacsi, ale bolesti samozrejme boli ako asi ma kazda, ale porod uplne ok a velmi rychly. Ale ak mas naozaj taky silny blok, tak urcite uz vybehaj alternativu....

simusska
autor
9. júl 2015

@dionyzka no moj hlavny problem je strach....Aj by som sa dala na normalny porod ale stale je tam to, ze co ak to bude zas take iste? Asi najprv skusim svojho dr. a uvidim, ze co mi na to vsetko povie...ako zareaguje.

ali08
9. júl 2015

@simusska ahoj.podľa mojej skúsenosti v TN nemocnici neradi pristupujú k cisárskemu rezu.Ale ak máš gynekológa takého že aj rodí dá sa s nim dohodnúť aby ti bol pri pôrode a tak sa s nim môžeš dohodnúť na cisárskom a viem ze si zato ale berú peniaze.Ja som mala prvý pôrod cisársky a druhý v TN nechceli vôbec povoliť až nakoniec som prenajala skoro 3tyzdne a vôbec nič sa so mnou nedeľa tak som poprosila primára aby povolil cisársky.Syn sa narodil ok akurát mal zápal oka a plodová voda už bola zelená. Tlač a naliehaj na Dr.Aj chod do nemocnice kde chceš rodiť a porozprávaj sa z Dr.tam povedz čo si mala pri prvom porode a dohodnite sa.lepšie teraz skôr oznámiť ako potom by mohlo byť neskoro.Držím palce

83sonia83
9. júl 2015

@simusska ja som mala tiez prvy porod katastrofalny mala sa narodila po takmer 20 hodinach kliestami, pri druhom mi lekar vravel, ze to prirodzene urcite zvladneme... ale po asi 14 hodinach trapenia sa usudil, ze porod stale "nepostupuje" a zacina sa podobat na prvy porod, vraj nechce nic riskovat a urobi mi sekciu... a musim povedat ze po sekcii som bola velmi skoro fit... (po prvom som tiez mesiac nemohla sediet, mozno aj dlhsie) a ked som po 4 dnoch odchadzala z nemocnice domov, tak mi sestricka vravela,ze "beham" ako by som ani nerodila... ono, boliet to bolelo.. ale k tej bolesti po kliestovom porode sa to nedalo prirovnat...

dionyzka
9. júl 2015

@simusska rozumiem, ze po tom, cim si si presla, sa bojis a myslim, ze je to uplne normalne. Napriek vsetkemu by som tomu strachu venovala pozornost a snazila si to nejako utriast v sebe i za odbornej pomoci. Nikto Ti neslubi dopredu, ze cisarsky rez bude lepsi ako prirodzeny porod, ktory si prezila - mozu nastat hociake komplikacie nech rodis tak alebo onak. Ten strach je tam jednoducho naviac. Viem Ta pochopit, lebo pred par mesiacmi som riesila to iste - ako zvladnut strach a stres okolo toho vsetkeho. Mne velmi pomohla dula a samozrejme, porodnik a vsetko to dopadlo na vybornu. A tiez som sa v noci budila so slzami v ociach. U mna to bolo presne naopak - nechcem za ziadnych okolnosti rodit cisarskym, lebo sa bojim, lebo to cele nezvladnem chcem rodit prirodzene za kazdych okolnosti.

kvetulienka253
9. júl 2015

@simusska Moj gyndos vravel, ze je to seriozna diagnoza, a teda ano, panicky strach z porodu je dovodom na sekciu. Nie je dovod, aby si sa odteraz az do porodu stresovala, a snazila sa "prekonat" strach. Teraz na to nie je vhodne obdobie, iba dalsia zataz. Mysli pozitivne, hlavne sa zmier s tym, ze babatko pojde von sekciou, a nic si nevycitaj. Nie si pre to o nic horsia mamina. Drzim palec 😉

zarica
9. júl 2015

Ahoj, mne pomohol zbaviť sa obáv z pôrodu hypnoporod... nie, nie je to žiadna hypnoza 😉 skús dať do google.

dionyzka
9. júl 2015

@kvetulienka253 toto cisto zavisi od lekara. Pre jedneho lekara je to dovod na sekciu a pre druheho nie. A este aj zavisi akeho lekara chytis prave v sluzbe. So mnou na prijme bola dievcina, ktora prisla na planovanu sekciu, vysmiata aj s podpisanym suhlasom. Porodnik ju prezrel, povedal, ze na toto nie je dovod a pri nom ziaden strach nemusi mat, a ziadnu planovanu sekciu robit nebude a prepustil ju domov. Ak mas porodnika zazmluvneho, predides tomuto.

sharmana
9. júl 2015

@simusska ja som sa rozprávala o tom s jedným prednostom nemenovanej pôrodníckej kliniky. Oficiálne neexistuje iná indikácia na cisársky rez ako medicínska. T.j. malá panva, vysoký krvný tlak, nález stenšená jazva z predchádzajúcej sekcie, indikácia týkajúca sa nejakého očného problému a podobne.
Takže ani strach a ani to že si mala predchádzajúci pôrod ťažší nie je indikáciou. Každý lekár by ti povedal, že to že bol prvý pôrod ťažký neznamená, že bude taký aj druhý.

V niektorých zahraničných krajinách však toto je indikácia, hlavne ak si musela rodiť už mrtve dieťatko. Je to napríklad v Taliansku.Ide o psychický blok. Vidím jednu cestu, správu od psychiatra, že z hladiska psychickej traumy neodporuča prirodzený pôrod. BOhužial, ak ti aj tvoj gynekolog len tak zbrucha napíše návrh na sekciu, v pôrodnici to nemusia akceptovať. A skúsila by som si zazmluvniť lekára, s ktorým by bola rozumná reč a netrval by silou mocou na prirodzenom pôrode.

Toto by bol možno dobrý námet na reportáž pre televízie, ktoré by mohli trošku ovplyvniť týmto smerom aj trend v našich pôrodniciach. Žena by mala mať slobodné právo si vybrať, aký pôrod chce. Aj keby mal byť cisársky za prípadný príplatok, kvôli dajme tomu finančnej náročnosti.

rokkisu
9. júl 2015

@simusska do penazenky vam sice nevidim,ale pri takych komplikaciach a strachu,by som dala aj 1000. Moj druhy porod bola nocna mora s kyslikovou maskou na tvari a sestrickou leziacou na mojom bruchu. Mam prolaps chlopne a vraj som jednoznacne mala ist cisarom. To vsak boli vsetci mudri az po. Jednoznacne si to vybav. Dieta potrebuje matku zdravu. Drzim palce!

jeemima
9. júl 2015

ahoj skus sa dr popytat skoda ze tento dr nevie ako zle siel rpvy porod a co sa tyka toho ze by sa dal zaplatit tak 300eur date dokopy ved bude povedz vsetkym z rodiny ench nekupuju amleu darceky ale nech prispeju na toto resp si pozicajte od rodiny a ved dostanes porodne potom z toho to vratis....peniaze neries v tomto ak to prvy krat bolo take zle tak 300eur zas enie je taka hrozna suma

sharmana
9. júl 2015

@simusska a ešte k tomu... prevažnou väčšinou žien, ktorú chcú mať sekciu sú mamičky bud už po jednom či viacerých cisárskych alebo ženy, ktoré mali naozaj velmi zlú skúsenosť s prvým pôrodom.
V Bratislave konkretne nie je indikáciou ani prvý cisársky pôrod, ale osobne si myslím, že žena po jednom cisárskom by mala mať automaticky na výber aj druhý, ak by ho chcela. Žiadny lekár ti totiž nevie zaručiť, či pri tlakoch nedôjde k pretrhnutiu pôvodnej jazvy, aj ked sa väčšina dušuje, že to sa stáva málokedy, ale zaujímavé je, že len v období, ked som bola ja nedávno tehotná som sa dozvedela o dvoch, ktorým kvôli pretrhnutiu museli robiť akútny cisársky. Velká štatistická náhoda.

martinkaadominik
9. júl 2015

@simusska Ahoj, ja by som Ti poradila, aby si si v čase, keď už môžeš chodiť do poradne do nemocnice, kde budeš rodiť, zazmluvnila pôrodníka. Ja som tak urobila pri obidvoch deťoch. Pri prvom pôrode som chodila na poradnu do nemocnice asi od 30.týždňa (mal by Ti to tiež navrhnúť gynekológ). Zistila som si, kto je dobrý pôrodník a sama som šla do tej poradne a vypýtala som si od sestričky termín na konkrétneho gynekológa. To bola ambulancia pre rizikové tehotenstvo. Až do pôrodu som navštevovala tú doktorku, hneď som ju poprosila, či by mi šla k pôrodu. Ona mi povedala, kedy spíšeme zmluvu atď. Platila som 165,- Eur. Pri obidvoch pôrodoch a neľutujem. Tiež som sa hlavne bála. Pri prvom mi v správnom čase pôrod vyvolala a potom to už šlo dobre. Pri tlačení mi pomohla známa veta :" cikáme, kakáme". V druhom tehotenstve ma poslali v 32. týždni ležať do nemocnice a znovu som sa dohodla s rovnakou doktorkou. Až do pôrodu ma držala v nádeji, že bábätko udržím až do termínu. Podarilo sa vďaka nej (aj liekom...). Pôrod mi znovu v termíne vyvolala a už to bolo oveľa ľahšie a rýchlejšie. Tlačenie mi išlo super.
Určite sa s nejakým doktorom dohodni, že ho chceš pri pôrode, zaplať dopredu a on sa o Teba postará, ak bude treba a všetko mu porozprávaš, dá Ti aj cisársky. Choď pokojne do nemocnice do ambulancie, kde chodia mamičky pred pôrodom (tiež asi riziková) a tam sa dohodni. Želám veľa šťastia.

zan33
9. júl 2015

Ahoj, necitala som reakcie, iba tvoj prispevok, tak snad nebudem niekoho opakovat. Byt tvojim porodnikom a toto mi povies, urcite by som ta dala na sekciu. Ani lekar si nechce komplikovat porod. Mas indikacie na sekciu aj bez tvojho strachu. Drzim ti palce nech vsetko dobre dopadne a najmä, aby si sa co najmenej stresovala uz teraz. A cim skor sa na tej sekcii dohodni, aby si sa prestala bat 🙂

martinkaadominik
9. júl 2015

Chcela by som ešte dodať, že som videla pri hospitalizácii v nemocnici veľký rozdiel v tom, ako sa správali k mamičkám, ktoré mali zaplatený pôrod na zmluvu (niektoré bez zmluvy, iba do vrecka..). Mamicky, ktoré mali problémy a ležali na rizikovom oddelení, ale nemali dohodnutého pôrodníka, nechali trápiť sa. Ak niekto mal dohodnutého lekára, staral sa o neho viac, nenechali trápiť sa.

simusska
autor
9. júl 2015

Babenky dakujem Vam vsetkym za podporu a pochopenie...snad ma pochopi aj moj dr. ....dam vediet ako dopadnem....do poradne idem az 22.7.

kvecia
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
shmoulinka1
10. júl 2015

ahoj, no podobne som na tom pri svojom prvom porode bola aj ja, mala som z neho traumu... tyzden som prenasala, uz som mala ist na vyvolavacku, ale zacali mi kontrakcie, nic sa vsak nedialo, tak som po 10 hodinach bolesti si uz vypytala epiduralku. Avsak nic sa nedialo, maly bol priduseny, stracal ozvy, dychala som cez kyslikovu masku, infuzie atd, nakoniec som uz ani tlaky necitila a volali dalsieho dr, ktory pouzil klieste... porod trval cely 18 hodin a moja prva veta po porode bola, ze ci zije...Ja som nizka, stihla a syn mal rovne 4kg.
Sadnut som si nevedela 2 mesiace, pri intimnostiach problemy 4 mesiace, tiez som zvazovala cisarsky, ale cim viac som naklonena k prirodzenemu. Buduci tyzden idem prvykrat na poradnu do porodnice, chcem od nich, aby mi zmerali panvu a uvidim, co povedia. Ci pricinou kliestoveho porodu bol nepomer medzi babom a mojou panvou, alebo len vysilenie a ta epiduralka... Mozem dat vediet, co mi povedia (BA Ruzinov)
Druhy porod byva lahsi, urcite si nedam ziadnu epiduralku.

simusska
autor
10. júl 2015

@shmoulinka1 bola by som ti velmi vdacna keby si mi dala vediet ako si dopadla....a o tom druhom "lahsom" porode som uz od bab pocula ale na druhej strane to nie je pravidlo....

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jalimag
10. júl 2015

Ahoj, myslim, ze dobra psychoterapia by ti mohla pomoct zbavit sa strachu. Porod nema byt traumou, ani niecim, co treba len "nejako prezit". Ja mam nadherny zazitok z druheho porodu, lebo sa uskutocnil tam, kde som sa citila bezpecne a z nicoho som nemala strach. Na treti porod sa velmi tesim, dufam ze bude taky ako ten druhy. Priala by som to aj tebe aj vsetkym ostatnym. Skus strach prekonat. Druhy porod naozaj byva jednoduchsi a ak by si mala moznost rodit v nestresujucom prostredi, kde by si sa citila dobre, tak o to vacsia sanca, ze by to slo dobre a verim tomu, ze by sa ti tym zahojila psychicka rana na dusi z predchadzajucich porodov. Co tak skusit porodny dom len s por. asistentkou?

jalimag
10. júl 2015

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre