Klystír - za a proti

rebekamarcusko
26. máj 2015

Ahojte zienky,mam otazku je ten klystir naozaj potrebny,je vdaka nemu porodrychlejsi?ja som pri prvom synovi klystir mala,ale citam,ze to mozem odmietnut,ale ak sa ten klystir robi,tak asi na to maju dovod ci?som z toho zmetena a rada by som si precitala vase nazory nan. Kedze je to hrozne neprijemne radsej by som to odmietla,ale ak to ma nejaky dolezity vyznam,tak to prezijem,kedze som to prezila prvy krat :D priznavam,ze ten klystir bol pre mna najbolestivejsi a najneprijemnejsi z celeho porodu,ale zas mala som pocit,ze vdaka nemu cely porod trval 1hodinu :D

bielavila
26. máj 2015

@anula ved ja ti neberem tvoj nazor, ale takych studii tu uz bolo 🙂 mas pravo odmietnut aj si poziadat...ja som teda nemala pocit ze by som na to doplatila, ale kamoskami vravela, ze sa pokakala na porodnom stole a nemohla celych 5 dni pozriet do oci svojmu pordnikovi, ja uplne chapem ze je to pre tych lekarov normala vec a neni to ziadna hanba ked sa to stane, ale ja som bola rada, ze som sa tomu vyhla...ja mam proste panicky strach robit velku potrebu pred cudzimi ludmi 😀 😀 hihi 🙂

dobromila1111
26. máj 2015

Ja som ho mala, aj som ho chcela. By som sa asi prepadla od hanby, kebyze obtoto doktora. Naša predporodna asistentka vravela, že pohyb čreva má vplyv na kontrakcie, pôrod sa rozhybe. Moc tomu neverím🙂

pianistka
26. máj 2015

@bielavila Mozem sa ta opytat ako si robis ten klystir doma?? Myslis, ze by som mohla aj ja, ked som este tehotna, ale trpim uz par tyzdnov neprijemnou zapchou?? 😒 Skusala som uz glycerinove cipky, ale mam pocit, ze tie mi zabrali iba tak na 30%.

bianca
26. máj 2015

@pianistka skus si doma uvarit susene slivky.Normalne povarit a spapat.Uvidis ako ta nastartuje

pianistka
26. máj 2015

@bianca Ked na mna tieto domace recepty zial nezaberaju. Zapchy obcas mavam aj v beznom stave, cize nie ako tehotna a v tom obdobi na mna nezaberaju ani bezne prehanadla, aj senny caj mi nie vzdy pomohol, prisli len strasne krce, ale k vyprazdneniu nedoslo. Senny caj ani ine prehanadla samozrejme teraz nechcem riesit. Skusala som tie cipky a este som si kupila Psyllium, ale zatial teda nic moc.

sonicika
26. máj 2015

ja som pri prvom klystir mala a strasny porod mne ten klystir strasne bolesti sposobil tym ze mi rozdrazdil creva a pri druhom mi nedali a porod bol o nieco vazne lepsi...tym ze som nesalela na zachode lepsie to bolo
ale ano "okakala" som lekara :(

bielavila
26. máj 2015

@pianistka fuha to ci mozes aj pocas tehu neviem, opytaj sa lekarky, ja som si robila sama iba mimo tehotenstva, teda v tehotenstve mi urobili, ale iba ten jeden tesne pred porodom a robili mi to z Yal, ten si mozes kupit aj lekarni a podla navodu si to urobis doma. zda sa mi, ze stoji do 10 euriciek 🙂

petra7777
26. máj 2015

@anula Až mi hlava nebere, aké stupidity sa tu niektoré pýtate :(

pianistka
26. máj 2015

@bielavila Oki teda, skusim o tom nieco pohladat este na nete. Dakujem 🙂

bianca
26. máj 2015

@pianistka a skusila si uz?Ja som mala obrovske problemy a toto bola topka

bielavila
26. máj 2015

@pianistka skus , tej yal je setrny, je taky gelovy, crievko sa ti na 99% vyprazdni do pol hodky jasne ze nie uplne, ale budes citit, ze si dokonalo prazdna 🙂 ale opytaj sa aj gyndy ci mozes ok?

anula
26. máj 2015

@bianca
1.klistirom sa obsah v creve a v konecniku zriedi a pokial sa pri operacii stane nehoda, ako tu niekto spominal, kontaminacia je vacsia ako pri solidnej stolici.
2. pacient po klistire sa vyprazdni na operacnom stole ovela lahsie ako ten, co ma formovanu stolicu v konecniku.
3. klistirom sa podporuje peristaltika a pri laparoskopickych operaciach sa creva neudrzia tam, kde ich chirurg potrebuje mat.
4. casto je crevo po klistire naplnene a nafuknute, co brani opat vo viditelnosti a je aj krehkejsie.
5. lavaz zvysuje riziko nehojenia anastomoz a sutur, preto ju uz chirurgicke spolocnosti neodporucaju, dokonca zakazuju, az na resekcie konecnika.

pianistka
26. máj 2015

@bianca Tak skusit to samozrejme ze mozem 🙂 aj ked na kazdu moze zabrat nieco ine, to len ja mam pocit, ze na mna nezabera nic ☹ Nie ako tehotna, ale v minulosti, ked som mala problemy so zapchou, skusala som lanove semiacka, vela zeleniny, ovocia, pijem denne min 2litre tekutin, aj teraz, skusala som jest samotne susene slivky, aj cerstve v lete, mozem to zapit aj litrom vody, akurat co ma potom boli brucho, ale ziadne naznaky na stolicu. Dost mi to uz ide na mozog, a lekar ma len furt strasi ake je to nebezpecne 😒 co mi samozrejme k psychickej pohode nepomaha.

anula
26. máj 2015

@petra7777
aku stupiditu som sa opytala?
Uz 12 rokov nerobim na SK, takze uz neviem ako to chodi. Asi som naivna, ked som si myslela, ze za 12 rokov sa nieco zmenilo.

sardinka333
26. máj 2015

Pri prvom porode som klystír dostala - nič dramatické, chvilu som posedela na wc a v sprche. Pri druhom mi doktor povedal, ked som už ležala ,,na koze,, a pripomenula mu že ,,mi to nedali,, vraj sa tým nemám trápiť...tak som sa netrápila, ale bolo mi to nepríjemné ked som citila, že s bábätkom ide aj stolica....normalne ma to až ,zbrzdilo,, ked som si to uvedomila, že ide aj hmmm...neprijemný pocit. Takže teraz pri treťom uvidíme čo a ako...

bianca
26. máj 2015

@anula tak v prvom rade to je klYstir.To co citam su z 80% uplne hluposti.
1. obsah sa zriedi a vyprazdni.Pred planovanym vykonom je samozrejme aj predpisana hladovka a pokial pocient dodrzi rezim,nieje problem
2.pacient sa na operacnom stole nevyprazdni.
3.Peristaltika je redukovana myorelaxanciom uz v uvode pri zavadzany celkovej anestezie.Obzvlast pri velkych op.vykonoch v brusnej dutine.
4.spravne vyprazdnene crevo nieje nafuknute
5.jednorazovy klystir nemoze niako ovplivnit hojene cohokolvek.Jedine tak ciste crevo zbavene toxinov rychlejsie regeneruje.
p.s.: nekopirujem ,,odborne googlovske ,, studie .To je zdravy rozum a prax

trgypadl
26. máj 2015

K tolko zatracovanemu klystiru som napisala pol strany asi ale vymazalo mi to...takze v rychlosti este raz
Tehotne-casto problem so sazpchou...na wc nejdu aj niekolko dni
V konecniku a v crevach sa vytvara zatvrdnuta stolica co brani zostupu hlavicky....rovnako posobi aj naplneny mechur

bielavila
26. máj 2015

ja teda neviem a nechcem sa nikoho dotknut, ale odsudit slovensko na zaklade klystiru? akoze nie vsetko co je svajciarske je aj automaticky dobre a nie vsetko co je slovenske musi byt hned zle...mne sa napr pokazili svajciarske hodinky a zo svajciarskej cokolady som sa vyhadzala 🙂 a teda ten hnusny slovensky klystir si neviem vynachvalit 😀 😀 😀 to len tak na odlahcenie situejšn 😀 😝 🤐

trgypadl
26. máj 2015

A prajem uprimnu sustrast konecniku ,ked sa ma vyprazdnit po niekolkych dnoch po porode a este pri pripadnych por.poraneniach

bianca
26. máj 2015

@bielavila kokos ty si moja krvna skupina 😀 ta zerem cica 😀

alby2014
26. máj 2015

@trgypadl Presne to nam vravela doktorka na predporodnej priprave...ono to nejaky zmysel asi ma...

bielavila
26. máj 2015

@bianca hihi dakujem,som rada, ze som ta pobavila 🙂 ale vies modreho kona treba brat s nadhladom a humorom 😀

norbar
26. máj 2015

klystir som mala 3x kvoliu operaciam, nebolo to vobec bolestive, aspon v porovnani s tym co ma cakalo na tych operaciach ... ak bude klystir najhorsia cast porodu tak by som sa mala zacat tesit 😀 😀 😀

trgypadl
26. máj 2015

@alby2014 a este dodatok urcite nie kazdemu vonia stolica....takze mi je luto aj zdravotnikov kt.v tom smrade musia fungovat...niekolko minut pri vypudzovacej faze.....a este niekolko hodin potom kedze sa to tazko vetra a urcite maju zazitok potom aj z prijemnej aromy spolurodicky

emilia25
26. máj 2015

Prepadla by som sa od hanby keby sa im tam po serem asi len z tohto dovodu by som ani neodrodils normálne 3 krát.mám fobiu ist na cudzi záchodokrem mojho.toto vyčistenie mňa prsveze ukludnilo vedela som ze nemám okrem bsbetks co iné vytlačiť.

roni200
26. máj 2015

Ja osobne by som už klasický klystír asi nechcela. Po klystíre som sa veľmi rýchlo otvorila a z ľahkých kontrakcií som sa za hodinu dostala na minutové, čiže vieš si predstaviť tú bolesť. Malý bol v priečnej polohe a museli urobiť CR. To že sa nestihol dotočiť pripisujem aj klystíru ☹, ale to je iba môj osobný pocit.

bubelko
26. máj 2015

@trgypadl tak na nehody sme sa v porodnici pytali, pretoze tu sa klystir nedava... no a bolo nam povedane porodnou asistentkou, ze pre takyto pripad maju na izbe sprej, keby bolo treba "zamaskovat" pach. a ze za svoju karieru, ca. 20r, ho pouzila 3x. 😉

trgypadl
26. máj 2015

@bubelko ja mam trosku inu skusenost 😉

bubelko
26. máj 2015

@trgypadl ona nepovedala, ze nehoda sa nestava. ale, ze taka, aby to museli prekryvat vonavymi sprejmi malokedy. a ze tie male, co sa stanu, ze kvoli tomu si nemame robit starosit, od toho tam su, aby to diskretne zlikvidovali 😉

sardinka333
26. máj 2015

ono je to asi celkovo subjektívne - čo sa porodu týka. niekomu to vadí a niekomu nie...mne to vadilo ale zase nič dramatické.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre