Kristellerova expresia. Aké s ňou máte skúsenosti?

cipuska
21. okt 2010

Ahojte, snazim sa ziskat co najviac info o tejto metode. Do dvoch tyzdnov by som mala porodit druhe baby, velmi sa tesim, ale netesim sa, ze mi budu tlacit na brucho. Robili mi to pri prvom, podla mna bez dovodu, pretoze vseho vsudy som tlacila asi 20 minut, co sa mi zdalo velmi malo na to, aby si bolo treba pohnut. Mala som ale epi, takze to nebolelo, ibaze teraz epi neplanujem, takze zistujem, ci je vlastne toto tlacenie na brucho nutne. Zistila som, ze v Cechach je tato metoda zakazana uz od 1952 a vobec, vsade inde na svete pravdepodobne tiez. Neviete niekto o tom nieco viac? Je to aj v SR nezakonne? Mozem povedat porodnikovi, ze si takyto "manever" nezelam? Ake mate s tym skusenosti? Vraj to moze velmi ohrozit zivot matky a dietatka :( Dakujem za info.

latvia
21. okt 2010

@cipuska mozes mi prosim dat link kde sa pise ze tlaqcenie na brucho je zakazane? 😕
mne tymto pri porode pomohli...rodila som v CR

latvia
21. okt 2010

uz som to nasla 🙂 aj dodatok
Ke Kristellerově expresi (obr. 1) by měl v případě nouze svolit
pouze zkušený porodník, exprese se musí provést technicky bravurně a vždy po
pečlivém zvážení výhod i rizik.

cipuska
autor
21. okt 2010

@latvia Problem je, ze ono toho na tom nete ani tak vela nie je o tejto metode, ale napriklad tu som sa docitala o tom roku: http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-krimi/108762/...

Tiez som niekde nasla, ze je to nezakonne, ale moze sa pouzit ak uz nie je ineho vychodiska, napr. ked je uz babo velmi nizko a neda sa urobit cisarsky, resp. nemozu/nechcu pouzit klieste, a babo sa dalej neposuva a mamicka ho nedokaze sama vytlacit. Akoze v takom pripade si to viem predstavit, urcite, ked to ma pomoct zachranit dieta, nie je problem, len bysom chcela vediet, ci to nie je zbytocne pouzivane aj pri uplne normalnom porode, a co si o tom vlastne myslia odobornici. To sa nikde neviem dozvediet, tak skusam tu, ake mate s tym skusenosti vy, ostatne rodicky, hlavne take, co mate pocit, ze to bolo zbytocne.
Dik. 🙂

latvia
21. okt 2010

@cipuska nuz, je pravda ze ja som dlho netlacila....ale po kazdom zatlaceni a uvolneni sa hlavicka smykala nazad dnu.... tak u mna to zmysel malo...som zvedava ktorej to robili napriek tomu ze to nebolo vobec potrebne 😕 aj ti dr. povedal preco to chce takto urychlit? 😅

cipuska
autor
21. okt 2010

@latvia Tak ako pises 🙂 Cize len ak je to ozaj nutne?? Ja som mala problem s tym, ze som ani nevedela, preco to robia, dr. nic nepovedala, len som ostala v soku, pretoze predsa len ten silny tlak na brucho tam bol. Viem, ze to robili sesternici, ale ona mala maleho zaseknuteho. Mne isla dcerka pekne von, ako som uz napisala, fakt 20 minut som tlacila. A este som hovorila muzovi, nech sa velmi netesi, lebo tlacit mozem aj dve hodky, no ale ked si mi najprv sestricka, potom moja dr. a nakoniec dalsi doktor lahol na brucho a laktom mi ho tlacil, tak dcera bola vonku raz dva. Netvrdim, ze to nebolo fajn, mat to tak rychlo za sebou, ale kedze neplanujem tu epi a pomaly ale isto zistujem to riziko ublizeni na zdravi, zacinam sa dost bat. ☹

latvia
21. okt 2010

@cipuska no, zas ta hranica ze 2 hodiny nieje uplne ze v pohodke , byt 2h zakliesneny v porodnych cesatach na tesno nieje vyhra. a este by ma v tvojom pripade skor zaujimalo, kedy zacali tlacit, ci uz videli hlavicku, alebo bola hlavicka uz vonku, alebo ci tam nebolo nieco ine. to , ze si mala epidural ti tvoje pocity mohlo skreslit, kedze si nejake bolesti necitila, nemusela si ani efektivne tlacit....je proste vela moznosti preco ti to mohli urobit, samozrejme nevylucujem ani bezdovodne vytlacenie nasilu, ale proste tych "preco" je tu viac 😒

cipuska
autor
21. okt 2010

jasne, chapem. No ja som si myslela, ze dlhsie tlacenie nie je take zle...teda aspon v USA s tym nemaju problem, tam je to cele o prirodzenosti. Ale samozrejme, ked je tesno tak je tesno a treba von 🙂 Pamatam si, ze v mojom pripade prisla najprv sestricka a kazala mi zatlacit ked pride kontrakcia, ktore som mimochom citila nie ako bolesti, ale ako silny tlak na konecnik, cize tu urgenciu tlacenia som citila uplne (vraj epi zabrala presne tak ako mala). Po tom prvom tlaceni sme par kontrakcii netlacili, prisla dr. a zacali sme opat tlacit s tym, ze sestricka mi potlacila na brucho. To bol uplny sok!!! Na to sa vymenili, dr. isla k bruchu, sestricka spredu a znova tlacit. Dr. potlacila tak, ze som skoro vyplula dusu. Na to zavolala sluzbukonajuceho doktora, ktory potom tlacil na brucho aby mohla dr. byt spredu. Tlacili sme len vtedy ked som zacala tlacit ja ked som citila tlak na konecnik. Po asi 5- 6 kontrakciach sestricka oznmila, ze to je blondave 🙂 Takze zacalo byt vidno hlavicku. No asi to tu moc opisujem, sorry. Ale v podstate si myslim, ze to nebolo nutne, a hlavne ze mi dr. nic nepovedala, ale vtedy ma to ani tak nezaujimalo, pretoze to vsetko ubehlo strasne rychlo...teraz je to ine, spominam si na veci, ktore sa pri prvom porode diali a toto jedine ma zacina velmi desit, kedze neviem ako to v skutocnosti moze boliet (okrem toho, ze su porodne bolesti, musim znasat este aj toto?)...

danka79
21. okt 2010

Ja mam tiez viacere kamaratky ktorym takto sestry zatlacili brucho. (na Kramaroch v BA zrejme bezny postup) V dvoch pripadoch nebol ziaden dovod,len aby to urychlili. Jedna si to chvalila,ze to mala skor za sebou,ale kvoli tomu ju zrejme viac natrhlo (neviem,nedokazem objektivne posudit), druha z toho bola sokovana,lebo to necakala a nevidela na to najmensi dovod.Dalsia kamoska to brala ako zachranu,lebo nedokazala vobec tlacit, bola na konci so silami a to bola pritom tretorodicka! Islo aj o relativne velke babatko a jej takto pomohli. No a na zaver,aj moja vlastna mama takto porodila brata-vraj im koncila smena,tak to urychlili a brat doslova letel. Mama sa z toho ale tiez tesila,ze ma po tom.

Mne to pripada,ze to robia rutinne,ked to chcu urychlit. Neviem,mam z toho tiez divne pocity.Pripada mi to strasne nasilne.Ine je ked treba vyslobodit zakliesnene dieta v porodnych cestach,ktore je v ohrozeni,ale len preto aby mal personal z krku dalsiu rodicku,to mi pride absolutne nevhodne.
Onedlho ma caka druhy porod po cisarskom a nechcem si predstavit,ze by sa mi zvalili na brucho.

lienka2602
21. okt 2010

Mne sa zda aj tych 20 min tlacenia strasne vela, to pisem len ja za seba, lebo ja som tlacila max. 5-8 min.. Proste to bolo naozaj sup sup, samozrejme len to tlacenie.. A tiez mi taka naozaj silna sestricka tlacila na brucho.. Myslela som, ze sa to normalne robi. U nas v rodine to robili zatial kazdej... Aj viacerym kamoskam...

cipuska
autor
21. okt 2010

@danka79 Hadam to po predoslom cisaraku nebudu robit? To uz by bol vrchol, ved ti mozu natrhnut jazvu, a vobec, aj ked by si nemala cisarak pred tym, tato metoda vraj moze sposobit natrhnutie maternice...niekde som videla prispevok, ale nie tu na modrom koni...nepamatam si kde.

No ale mozno by sme mali zistit, ci je to aj tu oficialne zakazane, resp. ako sa proti tomuto zakroku branit? Moze to rodicka odmietnut?

babulina
21. okt 2010

mne to pri prvom porode urobili, ale predtym sa ma sestricka opytala ci moze, toto sa mi zda korektny pristup, a popravde mne to pomohlo, lebo som bola so silami na konci, inac oficialne 2.doba porodna bola napisana 15min ak si dobre pamatam

cipuska
autor
21. okt 2010

Tak 20 minut urcite nie je vela, ale tie dve hodky asi ano :( Tu je nejake info o tom: http://baby-web.topky.sk/Clanky/a488-Porodne-bo... "Druhá doba pôrodná
Len čo sa krček maternice úplne otvorí, pocítite tlak v oblasti konečníka, čím nastáva druhá doba pôrodu. Táto doba vám bude prinášať omnoho väčšie uspokojenie ako prvá, lebo teraz sa už aj vy aktívne zapájate do pôrodu tým, že vytláčate dieťa von. Aj keď sú sťahy silnejšie, zďaleka nie sú také zlé ako predtým. Tlačenie je namáhavé, ale pôrodná asistentka a váš partner vám pomôžu nájsť najvhodnejšiu polohu. Asistentka vás bude povzbudzovať a bude vám radiť, kedy je najúčinnejšie potlačiť. Neponáhľajte sa a nachádzajte v tlačení uspokojenie. Ak rodíte po prvý raz, táto doba spravidla trvá asi hodinu."

dahra
21. okt 2010

@cipuska - mne porodna asistentka a sestra tlacili na brucho tiez. Presli kontrakcie a bolesti a nutili ma tlacit a neslo to, tak mi pomohli, maly mal na 3 zatlacenia hlavu von a na dve plecia. Myslim, ze do 10 min. sa to vsetko odohralo. Boleli ma par dni potom este rebra, ale som rada, ze to tak bolo, asi sama by som ho nevladala vytlacit. Ja som krpec ( 159 cm) a maly mal 3,74kg. Takze bol skor vacsi a brala som to tak, ze mi tym pomohli.

mikailla
21. okt 2010

No som v soku 😕 😕 kazdou novou info sa utvrdzujem ze na SR rodit nechcem.... Mam pocit ze sa snazia na SR vsetko urychlit a myslia si ze vsetkemu tym pomahaju... Ked moze zena tu v Uk prirodzene tlacit aj 20min.bez nastrihu a nadtrhnutia konci vacsina porodov preco to doma urychluju .... 😕
Suhlasim s tym jedine,ze ak sa opytaju a naozaj zena vtedy si nevie rady......

janeisha
21. okt 2010

nezazila som to zatial.. ale uz len to citat mi pride take drasticke 😒

feb13
21. okt 2010

@cipuska No tak to neviem aka "odbornicka" napisala ale podla medicinskej odbornej literatury trva II. doba porodna u prvorodicky 15-20 min a u viacrodicky 5-10 min, ziadna hodina to je blbost... ved sa moze babatko zadusit alebo mat poskodeny mozog z nedostatku kyslika lebo pocas tlacenia ma zle prekrvenie. A co ked sa pocas dlheho tlacenia predcasne odluci placenta, tak to prekrvenie nebude ziadne... Mozno to vonkajsie tlacenie je rizikove ale predlzena II. doba porodna je dost rizikove tiez, keby tak neviem ktore by som si radsej vybrala ale asi predsa radsej to vonkajsie tlacenie nez vakuumextraktor alebo klieste alebo moc dlhe "prirodzene" tlacenie.

sirinka
21. okt 2010

mne tak pomohli pri prvej dcere, vobec som nevladala tlacit, ale malinka bola uz nizko....ano, chceli porod urychlit, lebo zbytocne zotrvanie babatka v porodnych cestach moze byt velmi nebezpecne...dokonca aj par minut...
ten manever ma v porovnani s tym, co som citila v porodnych cestach nebolel vobec...akurat som mala modrinu na bruchu.
ale ja mam porodnika, ktoremu maximalne doverujem, takze to asi inac vnimam, keby to bol lekar, ktoreho vidim prvykrat v zivote, mozno inac reagujem...
ale v tej chvili to pre mna bola velikanska ulava...

mimochodom v minulosti, ked prebiehali porody doma za pomoci porodnej babice...takato pomoc nebola uplne zriedkava, ta zrejme vakuum pumpu ani klieste vo vybave nemala...

latvia
21. okt 2010

@cipuska v usa je to cele o prirodzenosti? 😅 zavitaj do temy michel odent, tam ti daju holky link na americke porodnictvo - dokument, tam uvidis tu prirodzenost (oxytocin a ione urychlovaky a sup sup) 😉

sirinka
21. okt 2010

@latvia ved usa je prirodzenost sama o sebe 😀
ale kamoska rodila dvakrat v australii a tam to veru dost nechavaju na rozhodnutie mamiciek a preferuju prirodzene postupy...

latvia
21. okt 2010

ja verim tomu ze v kazdej krajine je to 50 : 50, najdu sa naturalisti a aj urychlovaci 😅

avicena
21. okt 2010

Pokiaľ sa Kristellerova expresia vykonáva tak ,ako sa má, to znamená, že sa priložia len dlane na fundus- hornú časť maternice a počas kontrakcie sa jemne tlačí na fundus, tak sa môže použiť. Napríklad vtedy, keď sa predlžuje II. doba pôrodná, keď mamička už nevládze tlačiť, keď sa začnú kaziť ozvy a dieťaťko je už skoro porodené a rýchlejšie je jemne pritlačiť na fundus ako zavádzať kliešte. Avšak bohužiaľ , ako Kristellerova expresia sa často označuje aj naozaj silné tlačenie na maternicu lakťom, päsťami a bohvie čím ešte. Takáto " Kristellerova expresia " je zakázaná a má byť nahradená forcepsom alebo VEX.
Čo sa týka dĺžky II .doby pôrodnej, údaje sa aj svetovo líšia. V Anglicku a USA pokojne za normálnu dĺžku II. DP považujú 120 minút , dokonca som našla práce , kde píšu aj o 180 minútach , práce z Ázie 60 minút , ČR, SR 45 minút. V praxi si ale neviem predstaviť, ako by žena vydržala tlačiť 2 hodiny. Z vlastnej skúsenosti, pokiaľ sú dobré ozvy dieťaťa , pokiaľ žena vládze a pokiaľ sa hlavička dieťaťa posúva v pôrodných cestách, tak sa dá tlačiť tých 45 minút. Myslím , že je to aj dostatočne dlhý čas na to , aby hlavička dokázala zrotovať v pôrodných cestách. Ak sa tak nestane, je problém niekde inde a treba dieťaťu pomôcť.

moni
21. okt 2010

rodila som v usa, a nechali ma tlacit 3.5hod 😝 a nikto mi netlacil na bruchu aby to urychlili. bolo to velmi vycerpavajuce, velmi. vyskocila mi teplota, mala ma rychle ozvy, meconium, neskor sa ukazalo ze mala aj 2x omotanu snuru. cisarskemu som sa vyhla, ale vakuu nie. chvalabohu vsetko dobre dopadlo 😵

bobocka
21. okt 2010

@avicena no ja som tlacila dokopy 10-15 min a veru mala som asi 150kg sestricku co mi tlacila na brucho a po porode som tam mala modriny a podliatiny ako cucfleky 😒 .ale veru pomohla mi a tlacili sme kratko.malicky bol uplne v pohode,ziaden omotany pupocnik ci nic podobne.ja som rodila kratko a samotne tlacenie tiez bolo rychle. 😉

cipuska
autor
22. okt 2010

@avicena Uplne s tebou suhlasim, dobre vysvetlene, a ozaj, ked je treba pomoct, nemam nic proti tomu. Dakujem za super prispevok 🙂 Som chcela napisat, ze minuly tyzden moja svagrina v USA rodila, tiez nie podla mojich predstav - lezala na lozku s epi, co u nas malokedy je tak, co som aj rada, roztahovali jej krcok a zmakcovali ho balonikmi (?) to som v zivote nepocula o tom, a potom samozrejeme vyvolavacky, to cele trvalo asi 20 hodin, a potom asi 1.5 hodiny tlacila malu von bez pomoci. A samozrejem zbytocne vyvolavany porod presne v termine, ani neprenasala a nemala nijake komplikacie - tolko k prirodzenosti 🙂 No je to ozaj vsade ine, raz prirodzene v rodiacich centrach, neprirodzene v nemocnici, prirodzene doma...ach jaj.

Ale ako to vyzera, mozem sa s takmer 100% istotou spolahnut na to, ze mi na brucho tlacit budu, ci uz jemne alebo drasticky laktami, co bolo aj pri prvom, a proste tie praktiky su u nas take a asi sa tomu nevyhnem. Tak uz sa tak velmi netesim 🙂.

Baby, ale dakujem za vsetky Vase prispevky, pomohli kazdy jeden, clovek si aspon spravi aky taky obraz o tom co sa da ocakavat, na co sa pripravit. Dufam, ze moj doktor (neviem ani kto to bude tentokrat kedze moja je na dovolenke :( ), bude ochotny tolerovat moje zelanie, a ak to situacia pripusti, necha ma rodit samu. Hadam vsetko dobre dopadne, drzte palceky, a pripadne sa ozvem a dam vediet ako to prebehlo (ale urcite do porodu budem sledovat temu, tak ak sa este niekto najde na doplnenie svojho zazitku, budem rada 🙂 )

Prajem pekny den a este raz dakujem za prispevky 🙂

sirinka
22. okt 2010

nuz u mna to vyzeralo este trochu inac...sestricka si omatala moju koselu co som mala oblecenu okolo ruk, stiahla ju oproti sebe a v podstate tym vyvolala tlak na brusko... 😕 tak neviem, neviem, co si mam o tom mysliet...
a ako laik asi tazko posudim, aky tlak je v pohode a aky je uz prisilny...

lila61
7. nov 2010

k tlaceniu na brucho - mne sa na brucho zvalili (doslova) dve PA a jedna z nich mala teda asi 100 kilo 🙂 Pocit to nebol bohvieaky ale na druhej strane keby nebolo ich, tak mam maleho snad v tom bruchu stale 😀 Mne to velmi pomohlo maleho vytlacit, aj ked priznavam po porode jedinou vecou co ma boleli boli rebra a veru moc by som za to nedala, ze som mala niektore aj prasknute, lebo som sa ledva nadychla 😀
Ale za nejaky cas sa to dalo do poriadku a vsetko bolo OK. Osobne si myslim, ked treba pomoct, tak treba a aj ked to neni nic prijemne, nemam nic proti.

arrett
7. nov 2010

@sirinka aj u mna to tak prebiehalo s tou koselou. Veľmi si to nepamätám, lebo som sa sustredila na tlacenie, len Ma vyrusil zvuk trhania svikov na kosielke🙂 Inac som to ani nevnimala. To tlacenie trvalo asi 5 minút, 3 nadychy🙂

vieruna
7. nov 2010

Mne tiez pomahali tlacenim plachtou na brucho. A myslim, ze keby mi nepomahali, tak je v tom bruchu dodnes 😀 Velmi mi to pomohlo. Bolo to druhe dvojca, pocas porodu sa otocilo KP... Cize aj keby bola tato metoda u nas zakazana, tak ich o to poprosim 😵

ewca
30. jan 2013

no mne museli malu vytlacat, ale tam nebola ia moznost...bolo to strasne ale nebyt toho uz tu ani jedna z nas nie je...nikto to nerobi len tak pre nic za nic, vzdy je na to indikacia

tanity
9. apr 2014

Nasla som tento clanok http://www.babyweb.sk/Clanky/a3543-Co-nepatri-k... a uvadza sa tam aj to, preco nie je Kristellerova expresia dovolena, resp, je tento ukon zakazany, aj ked sa vykonava. Kopirujem:

Do kopca sa rodí horšie
Nevýhodou polohy v ľahu je aj to, že matka rodí proti gravitácii („do kopca“) a v tejto polohe nedochádza k úplnému rozšíreniu pôrodných ciest. Matka by mala sama tlačiť podľa toho, ako vníma svoje telo a nutnosť tlačiť. Pri riadenom tlačení podľa pokynov hrozí pôrodné poranenie a navyše to ženu oveľa viac vysiľuje.
Ak má matka problém dieťa v polohe na chrbte vytlačiť, môže byť použitý tzv. Kristellerov manéver alebo expresia. Sestra alebo lekár tlačia na brucho a maternicu a „pomáhajú“ matke. Tento manéver je postupom non lege artis a je zakázaný, no napriek tomu sa s ním často stretnete. Je veľmi rizikový pre matku i dieťa, pri tlaku na maternicu sa do krvi vyplavujú koagulačné látky, ktoré môžu spôsobiť trombózu. Navyše tu hrozí poranenie brušných orgánov ženy či poranenie dieťaťa. Tento zákrok by mala žena alebo otec pri pôrode razantne odmietnuť.
Autorka: Mgr. Marie Vilánková

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre