Máte skúsenosti s pôrodom vo Švajčiarsku?

riag
13. apr 2010

Ahojte dievcata,ma niektora z Vas skusenosti s porodom vo Svajciarsku? 🙂

sense
16. nov 2016

@nika_17 kanton fribourg , 17 km od Bernu

cawes
16. nov 2016

Aj ja sa zamontujem do debaty. Je to vo svsjci tazsie ako na sk lebo clovek je tu sam. Co sa tyka jasiel a skolky tak pokial to neni povinna od ukonceneho 4roka tak treba skolku alebo tagesmami treba hladat dost dopredu. Ja som bola v 5mesisci ked som mala uz rezervovane miesto, ked sme sa stahovali tak som skoro 8mesiscov dopredu rezervovala a podpisala zmluvu a teraz sa stahujeme znovu od oktobra mam podpisanu zmluvu ako aj zaplateny prvy mesiac nastupuje 1.5. ale nenecham nic na nahodu. Takto to tu je treba urcite veci planovat dopredu.
Co sa materskej tyka ano je to krute ist od tak maleho dietats prec ja som to vtedy vyspekulovala v praci tsk ze som si celu dovolenu preniesla az po porod cize som mala najprv matersku dovolenku neplatene volno tazke som bola 8mesiacov doma.

vilma7
16. nov 2016

My ideme rodiť o 38 dní a som hlavne na tú organizáciu po pôrode zvedavá, či to.budeme vedieť s mužíkom organizačne zvládať...nastupujem v júli do práce, manžel zatiaĺ prácu nemá, je tu len pár mesiacov a učí sa ešte len nemecky...žijeme v baselland 🙂

nika_17
16. nov 2016

A este sa spytam,ako je to po 14 tyzdnoch materskej? Babo pojde do jasiel ci jak?

vilma7
16. nov 2016

@nika_17 buď si v práci vybavíš neplatené voľno a ostaneš s ním ešte doma, alebo musíš zahlásiť do nejakej kitta-čo sa ale pekne mastne platí...takže sa podľa mňa do práce ani neoplatí ísť..ak máš dať všetko na jasle...nemá to u mňa logiku a my také maličké dávať určite nebudeme

nika_17
16. nov 2016

@vilma7 a to zamestnavatel akceptuje to neplatene volno?

nika_17
16. nov 2016

Som zvedava ako to robia svajciarske mamicky,sak to je smutne odist od 3-4 mesacneho babatka a ist do prace

nika_17
16. nov 2016

@cawes tak so skolkou je to asi taky isty problem ako na svk..a kolko sa plati skolka vlastne?

gabikazajacova
16. nov 2016

Ja si tiez chcem vybavit par mesiacov neplatene volno a potom kitta alebo babysitter...kamoska ma kittu za 800mesacne aj so stravou no co som pozerala na nete pytaju strasne moc!

vilma7
16. nov 2016

@nika_17 no zalezi od zamestnavatela a na kolko chces. Ja budem brat len 2,5 mes neplatene volno a potom sa planujeme s muzom pri malom striedat kedze ja robim aj na smeny a aj vikendy...tak snad to budeme vediet pokryt

vilma7
16. nov 2016

@gabikazajacova no to veru áno a také drobatko dať hneď od rodičov preč aj na celý deň je kruté

vilma7
16. nov 2016

@nika_17 skolka je potom vraj zadarmo..ale az od 4-5rokov, tusim jeden rok pred zacatim povin.skolskej dochadzky...a ako to riesia svajciarky? Stary svaj.system je taky ze zena je zienka domaca (niektore aj potom ked im deti odrastu) no a zije sa z muzovho platu

cawes
16. nov 2016

Moj maly chodi do skolky dva dni v tyzdni stvrtok a piatok mesisc ma stoji pausalne 966 sfr ked mal do 18mesiscov tak stalo visc lebo je tam zuschlag 15%ta dieta do 18mesiacov. Cize prvy rok som platila 1300 teraz 966. kazda kita je ina v kantone zh su ceny skoro rovnake 110-120sfr za dieta na den od 18mesiacov pocita sa to xdnia x4.2skoze tyzdne ak je volno mate dovolenku je chore platite stale to iste.
Neplatene volno je len na zamestnavatelovi ci dovoli alebo nie. Musi mat kvazi nahradu za Teba alebo dost zamestnancov aby sa praca rozdelila.
Svajciarky su niektore doma ako hausfrau stary svajciarsky model a pracuju neskor ked sz deti väcsie, neviem pre mna osobne to neni nic moc kedze si neviem predstavit co by som asi po 13rokoch ako cudzinka isls robit 😂. A ja mam rada svoje konto zo svojimi oeniazmi proste byt nezavisla aj ked si par krat poviem ze by som radsej doma sedela hlavne v case vianoc a leta ale robim len na 50%tak sa to naozaj da zvladat.

cawes
16. nov 2016

@vilma7 skolka funguje tak ze dieta musi v danom roku do konca maja-juna ako ktora gemeinde mat 4roky a nastupuje automaticky do skolky bohuzial skolka vo svajci zacina okolo 8:30-9akonkde a konci o 11:30-12:00 po obede prvy rok skolka väcsinou nie je druhy rok je okrem stredy. Moj maly je augustovy cize mam to potesenie platit o rok dlhsie jasle kym nebude povinna skolka aj ked na jednej stranke ok an druhej stranke skolka sa tu berie velmi seriozne su 3tzv joker tage kedy moze dieta za cely rok chybat inak musi navstevovat skolku povinne kazdy den cize ziadne flakanie ako na sk ze ide/nejde beru to pod povinnu skolksu dochadzku. Dieta bude do skolky priradene same cize vöcsinou riaditel rozhodne ci dieta bude chodit tu o roh alebo do dalsej dediny ak clovek vie ze mu z parnych dovod zalezi na tom aby chodilo do skolky o roh tak treba dopredu napisat ziadost. Potom su zbytocne natahovacky.

vilma7
16. nov 2016

@cawes no my budeme len teraz rodiť..a ako včas treba dieťa do škôlky nahlásiť?

adriana2910
16. nov 2016

@nika_17 no my sme v Berne. Toto ti neviem povedať či ti niečo vypocitaju keďže si tu narodila a nepracovala. Samozrejme ze po materskej nedostaneš nič iba manžel keď ze bude pracovať dostane peniaze na dieťa.

cawes
16. nov 2016

@vilma7 cim skor niekde su cakacky aj rok.

sense
16. nov 2016

Ja sim bola v 3mes ked sme prihladili dceru do KiTa cize do jasiel ba cakacku a mala 4mes.ked prisiel lust ze nam ju vezmu na dva dni, kedze mame subventionovane jasle nie sukromne platime jazdy rok inak podla vysky platu prv sme pkatili 64na den , teraz platime 45 a dalsi rok nam urcite zvysia. Sukromne stoja 120 na den a je jedno kolko zarabas...ono ak nas zarobit 3tis a z toho dat 2400 na jadle mozes rovno zostat doma...potommas moznos tagesmutter, u nas cez gemeinde je to od 5chf za hodinu podla vysky pkatu, jeden rok sme mali u nas doma au pair pre nas to bola najvyhodnejsia alternativa kedze obaja s muzom pracujeme nepravidelne a jaske su cez vijend zavrete....

sense
16. nov 2016

@nika_17 nuz svajciarske mamicky s nizkym prijmom, alebo ak muz dobre zarobi,ostavaju doma, a potom bud jasle tie su tu od troch mesiacov, skratene uvazky, tagesmutter, babysitter,rodina

nika_17
16. nov 2016

Fuha,ale inak zivot vo Svajciarsku pochvalujete,ci?

nika_17
16. nov 2016

A este jedna zapeklita otazka: ake su cca mesacne naklady na rodinu s jednym malym dietatom? Nemame ziadne prehnane poziadavky,ale nechcem tam ist a potom zit od vyplaty k vyplate.Kedze mam malu dcerku a len zaklady nemciny,pracoval by len manzel..

sense
16. nov 2016

@nika_17 to je rozne...zalezi od toho kde byvas,ci mas auyo dve,ake mate zdrav poitky atd.... V kantone fribourg na stvorclennu rodinu je minimum4500 chf, to je suma kt by ti vyratala socialka pre 4 ludi teda dvaja dospely a dve deti

vilma7
16. nov 2016

@nika_17 u nás je to tiež teraz tak, že robím len ja lebo manžel sa iba učí nemecky a ani teraznechceme veľmi prácu hľadať aby sme po narodení krpca mohli ísť na pár mes.na Sk. Teraz žijeme z čistého cca 4800, 1760 nájom, k tomu pôjdu poistky..moja cca 280 a ešte plus manžel a dieťa a zbytok máme na trovy..momentálne sa nám dá ešte aj ušetriť, a to sa ozaj neobmedzujeme..len máme výhodu že bývame blízko nemec.hraníc a veľké nákupy potravín riešime v Nemecku.

sense
16. nov 2016

My mame mesacne naklady cca 4,5-5tis , a plus rocne 1200 elektr. , 1000chf cestna dan, 2500 poistky na auta, 420 poistka byt, 480 internet,480 billag

cawes
17. nov 2016

To z nakladmi je naozaj tazko povedat vsetko zalezi v prvom rade od bytu, ak budete traja v dvojizbaku tak mate nizsie naklady ako napr my traja v 4.5ame zase napr ja viem ze proste potrebujem miesto, a to neplatime vela byt plus dve parkoviska 2025sfr za mesiac, ja amlay poistka 500chlap asi 200, kazde tri mesiace elektrika internet telka 55,telefon ja 140mam v tom ale aj ipad a poistku a volania na sk do europy zadarmo, chlap tel ma len pracovny cize nic, maleho skolka 966, teraz na konci roka poustky za auto atd. Ale tak to je raz rocne. Tiez byvame blizko nemeckych hranich ked bol maly mensi tak som chodila kvoli plienkam a kozmetike casto teraz uz len raz za dva tyzdne na väcsi nakup inak nakupujem tu.

betka26
20. feb 2017

ahojte , vedel by mi niekto poradit ohladom poistenia babetka. babetko som poistila ale na priatelove priezvisko kedze niesme svoji a chceme po narodeni dat priezvisko po nom. Najprv mi bolo povedane ze to nieje problem no pri odchode mi bolo dodane hadam stym nebudete mat problem v porodnici. Ma niekto stym skusenosti? dakujem

gabikazajacova
20. feb 2017

Dievcata...neviete nahodou??Aj v kantone SG staci podpisat uznanie otcovstva a rodne listy,aby sa malinka volala po tatovi,ked niesme zobraty?Aĺebo keby sme sa pripadne v SG chceli vziat na Zivilamte stacia nam z sk rodne listy?Ked som sa bola pytat v kantone Fribourg tak ano a cestne prehlasenie o osobnom stave a pod sa podpisuje priamo tu.

sense
20. feb 2017

@gabikazajacova my sne mali uznanie itcovstva so slovenska, dali prelozit a ziaden problem nebol, lebo ked sme to chceli tu tak sme dostali zoznam co vsetko treba, kt fribourg, ono sa vela veci ohladom otcovstva zmenilo vo swiss odkedy sa mala narodila, a len slov. rodne listy vam stacit na sobas vo swiss nebudu ak sa to za pisledne tri roky nezmenilo...lebo ked som to zistovala pred troma rokmi tak aj na civilny sobas by sme museli absolvovat "nauku" , inak na strankach zivilstandesamtu prisl.gemeinde najdes zoznam toho co vsetko treba nasobas

maruska8328
26. feb 2017

Chcela by som sa opytat ohladom rodneho listu pri druhom dietati ci musime znova predlozit tie iste dokumenty ako pri prvom

sashix
26. feb 2017

Ahojte, ja sa chcem opytat ci nahodou nemate skusenost s tymto, radsej to rozpisem, lebo je to komplikovane. Moj priatel je Svajciar, neplanovane som otehotnela a cakame babatko. Teraz som v tretom mesiaci a rodit budem na SK. Po porode chceme pre male aj sk aj ch obcianstvo, ale ako plnohodnotna rodinka chceme byt spolu a kedze priatel ma dobru pracu, s malym chceme prist do svajciarska. Teraz vsak prichadza ten zadrhel, ja som vo svajciarsku nepracovala, takze nemam povolenie, musela by som si najst pracu a to nechceme, pretoze chceme aby som s mimi mohla ostat doma, kym bude treba. Viem, ze ja nedostanem ziadne peniaze ako materska kedze som nerobila, o to tu nejde. Moja otazka je, ci vobec mozem v takejto situacii ostat oficialne vo svajciarsku dlhsie ako tri mesiace, kedze nie sme zobrati. V buducnosti planujeme svadbu, ale kedze pride male, nechceme to cele stresovat uz v dost komplikovanej situacii. Jedine do uvahy prichadza formalny sobas alebo je to mozne aj inak?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre