Michel Odent a jeho-váš-náš názor na porod.

veve24
22. aug 2009

U nas to vsetko zacalo knihou M.Odenta "Znovuzrozeny porod". Ked sme ju s manzelom precitali, zostali sme slepo zavidiet vsetkym zenam, ktore mohli rodit v jeho porodnici vo Francuzsku. Kto knihu cital a docital dokonca, vie, o com hovorim. Kto nie, tak len velmi strucne - dr.Odent je porodnik, ktory preniesol pointu domaceho porodu do svojej nemocnice, zrusil vsetko nemocnicne zariadenie, cely priebeh porodu zalozil na prirodzenom vnimani zeny, bez nastrihov, holeni, prikazoch kedy a ako tlacit, kedy netlacit, bez slov ako "musite, nesmiete, mozete, nemozete..." atd.
Odkedy som tehotna mam z vacsiny rozhovorov, ktore sa tykaju porodu, velmi smutny pocit. Este stale aj u nas vela mamiciek (ale aj statnych, "nestrannych" ) vnima porod ako nieco, co musi bezpodmienecne prebehnut v nemocnici za asistencie lekarov, liekov, pristrojov, neprirodzenych zasahov...
My sme zacali porodnym planom, to polovica ludi ani netusila, co je. A nehovorim o tom, ako sa tvarili, ked sme im opisali, co v nom mame. Nechapave pohlady, pohrdave usmevy, mavnutie rukou, ze aj tak je to len zbytocna strata casu.
Snazim sa tu prostrednictvom tejto temy najst niekoho, kto vie, o com hovorim. Odmietavych a posmesnych nazorov mam uz celu zbierku, potesil by ma viac niekto, kto to vnima rovnako ako my.

zuzi118
27. apr 2010

latvia aj ja dakujem za vysvetlenie.

Inak mna celkom sokovala ta cast v Odentovi kde pisal o predcasne narodenych detoch. Akoby som mala zafixovane, ze take dieta patri na intenzivku a nie k matke. A zrazu mi niekto otvoril oci.

latvia
27. apr 2010

a co vsetko doporucuje who.....napriklad medzi prirodzenymi porodmi aspon 2 rocny odstup 😉

strapco13
27. apr 2010

to ako sa robi uzol na pupocniku?...si to neviem predstavit 😅
ved pri uzleni sa prevlieka jeden koniec kolo druheo..to tocia babom?..
chapem, co tym myslel, len si to technicky neviem predstavit ten postup uzlenia 😕

latvia
27. apr 2010

zuzi, o akych predcasne narodenych presne pise? lebo je rozdiel dieta v 35tt a v 31.tt napriklad

strapco13
27. apr 2010

zuzi..to podla mna zavisi od zdravotneho stavu baba...ale je jasne..nie je predcasne narodene jedno ako druhe...niektore su skoro ako donosene, len sa narodili skor o nejaky tyzden, 2 ..ale niektore su podla mna rizikovejsie...tak ako pise latvia

latvia
27. apr 2010

prave som docitala ten clanok WHO o pupocniku a uzleni..... tak pokial sa v tom ceskom clanku spominalo len okyslicenie dietata, tak zrejme zabudli prelozit dalsie veci...ako je polycytemia a hyperbilirubinemia......
takze je lepsie si to precitat priamo z WHO cele...

latvia
27. apr 2010

http://apps.who.int/rhl/pregnancy_childbirth/ch...

kto ma zaujem....
mne z toho vyslo, ze nejaky extra rozdiel v presekavani pupocnika nenasli....na jednej strane sa sice neskorym preseknutim moze zvysit zelezo a tym zabranit castemu nedostatku u novorodencov, ale na druhej strane hrozia zltacky z hyperbilirubinemie, a sice vyznamne nedokazane ale moznost poporodneho krvacania...

zuzi118
27. apr 2010

strapco na mysli su deti s vahou mensou ako 2,5kg.

"Nejmensi deti, ktere sme meli na klinice a neposlali sme je na jednotku intenzivni pece o novorozence, byla dvojcata odloucena od sve matky pouze jednou - na hodinu, kdyz matka odesla, aby si vyridila nejakou pochuzku ve meste." (Odent, Znovuzrozeny porod, 1995, s/ 114)

zuzi118
27. apr 2010

OPRAVA: "Nejmensi deti, ktere sme meli na klinice a neposlali sme je na jednotku intenzivni pece o novorozence, byla dvojcata, z nihcz kazde vazilo 1,67 kg. Behem sveho pobytu v Pithiviers byla dvojcate odloucena od sve matky pouze jednou - na hodinu, kdyz matka odesla, aby si vyridila nejakou pochuzku ve meste." (Odent, Znovuzrozeny porod, 1995, s. 114)

strapco13
27. apr 2010

zuzi..a v ktorom tyzdni sa narodili..lebo nizka vaha a nedonosenost nie je to iste

zuzi118
27. apr 2010

strapco, nie je to tam presne specifikovane. Len pisu o tej hmotnosti.

strapco13
27. apr 2010

vies..lebo nizka porodna hmotnost nemusi nutne znamenat problemy, dietatko moze byt uplne zdrave, len malinke /genetika, dvojicka a pod/
kdezto nedonosenost sa vacsinou spaja so zdravotnymi problemami...nie vzdy zavaznymi a le cim skor sa dietatko narodi, tym su tie problemy vaznejsie...a vyzaduju specialne riesenia, kde nie je technicky mozne aby boli s matkou nepretrzite
len by potom mala mat matka /samio aj otec/ moznost byt s dietatkom kedykolvek..aspon pozerat sa nan, ak je mozne pohladkat, pritulit si

zuzi118
27. apr 2010

Odent napr. navrhuje dat inkubator matke na izbu a pod... pise aj o tom, ze predcasne narodene deti potrebuju este viac stimulov, nez deti donosene (hovori o senzorickej deprivacii predcasne narodenych deti). Ze pokial je to mozne, mali by co najviac casu travit s matkou a v jej bezprostrednej blizkosti. Hovori, ze maju ovela lepsie vysledky a deti sa ovela lepsie vyvyjaju a maju menej problemov, nez ked su od matky izolovane a su len pod dohladom techniky a lekarov. Ale urcite nehovori o extremne nedonosenych detoch.

zuzi118
27. apr 2010

Oprava: ...nez ked su deti od matiek izolovane...

dnes sa nejako strasne mylim... asi je cas ist do postele.

latvia
28. apr 2010

zuzi, tak s predposlednym s tebou a odentom suhlasim...len je rozdiel ked povie ze deti by nemali na JISku, ale ostat pri matke alebo inkubator k matke....lebo inkubator je v podstate jiska.....a tu uz hovorime o tom, ze niesme tak bohati aby sme si dovolili dat matke na izbu inkubator...zial...

latvia
28. apr 2010

myslim ze ziaden lekar by nebol proti, ak by dieta v inkubatore mohlo byt co najviac s matkou.....u nas je to vsak technicky narocne....verim ze odentova klinika je uplne ine kafe nez nase nemocnice.....

strapco13
28. apr 2010

zuzi..tak to je naozasj rozdiel..inkubator je naozaj mala jiska
no a zas sme pri tom istom...peniaze..ak su, da sa vsetko 😉 ..myslim teraz materialovo-technicke vybavenie

zuzi118
28. apr 2010

Asi som sa zle vyjadrila. Inkubator siel k matke, ale dieta travilo vacsinu casu v matkinom naruci, nie v inkubatore.

ano, tiez tam spominal, ze maju problem s poistovanami, ktore nechcu preplacat dlhy pobyt matky v nemocnici (v pripade tych nedonosenych deti) a pod. Len ked sa to vezme z ekonomickeho hladiska. prir. porod je financne omnoho nenarocnejsi, nez ked sa do neho zasuhuje.
Nedonosene deti lepsie prospievaju, ak mozu byt s matkou, nemaju take komplikacie - opat stoja menej penazi.

To je prave to comu nerozumiem. Alternativa, ktore je lacnejsia a bezpecnejsia je na pokraji zaujmu a to co je standardne, je drahe a prinasa so sebou kopec rizik. Ved tie usetrene peniaze by sa mohli pouzit na materialno-technicke ale aj personalne vybavenie.

latvia
28. apr 2010

zuzi, to udivuje aj mna.....a tu nastava otazka, v com to je? slova typu farmaceuticke spolocnosti by nezarabali na mna neplatia,tie sa mozu vyburit na inych liekoch, vakcinach a pristrojoch.... nejaky iny dovod by som chcela, lebo aj mne to pride lepsie pre oboch a aj lacnejsie...

zuzi118
28. apr 2010

latvia, nemyslim si, ze je to cele iba o peniazoch. Skor mam pocit, ze ide o to, ze lekar citi velku zodpovednost a tak chce mat vsetko pod kontrolov. Cim viac moze kontrolovat, vysetrovat, cim vacsie moznosti technicke a materialne ma k dispozicii, tym sa citi bezpecnejsie, dokaze lepsie reagovat a ma aj dobre vysledky. Asi len maloktory lekar sa dokaze stiahnut a len pozorovat. Obrazne povedane pustit porod zo svojich ruk a dat ho zene. To nie je vedecke, tam nema istotu, nema kontrolu ale stale ma zodpovednost. A tak sa v dobrej viere zasahujuje, aby sa pomolo a potom sa musi zasahovat, aby sa zachranilo... je to bludny kolotoc. Ze sa na tom prizivi kde kdo, cez poistovne, predajcov roznej techniky, poskytelovatelov zdravotnej starostlivosti, platenu profylaxiu ci ine prednasky az po tematicky zamerane casopisy to je len druha strana tej istej mince.

dulkagabulka
28. apr 2010

Zuzi, suhlasim s tebou 🙂

latvia
29. apr 2010

zuzi, a mozno je to o tom, ze lekar citiaci zodpovednost, nema cas z kutika pozorovat prirodzeny priebeh porodu, lebo v dalsich 2 boxoch ma dalsie 2 rodiace matky....akoze dat jedneho lekara k jednej rodiacej zene az dokym neporodi, tiez by sa do nicoho nerypal....mna by tiez bavilo len kontrolovat raz za cas jednu zenu, pri ktorej je PA.....resp. poviem to inac, tam kde rodia PA, su PA natolko vyskolene, ze lekari sa nemusia bat ze nieco domrvia ( dufam ze sa ziadna PA neurazi, ale erudovanost svedskych PA je uplne na inej urovni ako u nas)...odrodit nekomplikovany porod je v podstate malina, zena to zvladne aj sama....ale PA v zahranici maju vedomosti aj o tom, ako zasiahnut ked sa nieco komplikuje....
a stale budem prizvukovat ze v zahranici je gynekolog porodnik zamerany na zenu kym neporodi, venuje sa jej, lebo ma cas. u nas sa rodi v style pasovej vyroby.....vyrobky bezia na pase a ty lietas rukami sem a tam aby si stihla vsetko skontrolovat

zuzi118
29. apr 2010

no ved o tom to je latvia - lekar v strese, zena v strese a sme v kolotoci. Idealne je jedna zena -> jedna PA + lekar na zavolanie podla zvazenia PA. Teraz je to, ako si to vystizne nazvala, pasova vyroba. Zena dojde a miesto rozhovoru, pokoja a povzbudenia - sups s nou do stroja - monitor, klystir, holenie, vysetrenie, monitor vysetrenie, hm... neotvara sa, oxytocin, monitor, vysetrenie... atd. No niet sa co cudovat, ze v nasich podmienkach maju lekari plne ruky prace.

Odent pisal, ze u neho v nemocnici mali mieru cisarskych rezov 6-7% (s.129). A to boli spadovou nemocnicou pre komplikovane pripady. Cize ziadna vyberova porodnica, kde beru len nizkorizikove pacientky.(s.119)
"Nicmene deviti z deseti zen, jenz rodi v Pithiviers, postaci teplo, pritmi, soukromi, klid, ticho, svoboda pohybu a pritomnost citlivych spoluucastniku k tomu, aby zajistili hladky prubeh porodu. opravdu, cim tezsi ocekavame, ze porod bude, tim vetsi pozornost venujeme kvalite atmosfery. Problemy sa objevuji je vyjimecne, dokonce i u tech zen, jejichz minule zkusenosti by nas vedly k zaverum, abychom verili v neco jineho." (Odent, Znovuzrozeny porod, 1995, s.120)

zuzi118
29. apr 2010

Otazka pre dievcata lekarky - mali ste na skole nejaky predmet, alebo pocas praxe ste boli na nejakom skoleni o "time managemente" cize "manazmente casu"? Maju vobec nasi lekari priestor pre rozvoj socialnych zrucnosti? Alebo je to ako sa eufemisticky vravi - "cista masiarina"?

latvia
29. apr 2010

cista mesiarina je to len pre cloveka ktory to robi s vedomim ze je to masiarina.na skole sme ziaden takyto management predmet nemali, ale to neznamena ze sa nevieme chovat.to sa neda naucit, to bud mas v sebe alebo nie.
inac ma velmi pobavil MZSR ked vyclenil milion na komunikacne kurzy pre doktorov, aby sa naucili ako sa chovat k pacientom 😠 😠 hotovy debil, keby tych milion niekam dal na rozvoj tak by lepsie urobil.

mna by zaujimalo, ako to u odenta chodi.kolko sestier, PA a lekarov je trebars na 4 rodicky...ma kazda jedna vlastnu PA? a vlastneho doktora? ako tam pracuju? osemhodinovky? ako maju sluzby? ked sa toto dozviem, potom mozem povedat ci je vobec o com hovorit.ja stale trvam na svojom, ze nas je malo a preto to tak vyzera

latvia
29. apr 2010

a socialne zrucnosti by mal medik naberat od 3.rocnika kedy chodime k pacientom do nemocnic...a coho sa docka medik? y sa ma nedotykaj, toto vam nepoviem, nechcem vas tu.....ako sa ma teda medik naucit toho socialneho citenia? myslim ze pacienti si doktorov vychovavaju scasti sami....
a mozem len osobne za seba, ziaden kurz slusneho spravania by ma nedal do laty, pokial sa slusne nespravam aj v normlanom zivote....
a manazment casu? co to vlastne je? ako si rozdelit spravne cas? alebo co je tym myslene?

zuzi118
29. apr 2010

latvia - socialne zrucnosti nie su kurzy slusneho spravania. Pokladam ich za mimoriadne dolezite. Vsetko sa clovek uci, ratat, pisat, soferovat, len ako sa spravat k ludom a sam k sebe sa berie za akesi automaticke. Ale ono to tak nie je. Je len velmi malo ludi, ktory to maju vrodene... ti ostatni sa to musia naucit. (Medzi tych ostatnych radim aj seba.) Vo vacsine profesii, cloveka hodia do vody - A NA plavaj. Ani slovo o efektivnej komunikacii, nic o empatickych reakciach (take ktore pomahaju skludnit emocie). Pacienti su len ludia. Ludia v strese, v bolestiach, ludia ovladany strachom. Taky clovek nevie jednat racionalne, nema energiu na to, aby niekoho vychovaval. Medikov by mali vychovavat lekari, lenze ti sami socialne zrucnosti nemaju a ak aj maju - tak nevedia ako ich predat dalej. A naozaj tym nemyslim slusne spravanie. Myslim tym efektivnu komunikaciu. Lekar moze povedat - Tak sa mi ukazte. Alebo - Vidim, ze mate bolesti. Vedeli by ste mi opisat ako a kde presne Vas to boli?
Ano manazmentom casu sa mysli - ako si spravne zadelit cas.
Myslim, ze komunikacne kurzy su velmi dobry napad. Len, aby ich viedli kvalitni ludia a boli naozaj poskytnute lekarom a nie len kadekomu vo veducich funkciach.

zuzi118
29. apr 2010

U Odenta boli najprv 2 PA. Neskor myslim 6-7. Kolko doktorov to neviem. O personalnych zalezitostiach, ake sluzby, kolko doktorov a PA na pacienta sa tam nepise.

latvia
29. apr 2010

na vete tak sa mi ukazte nevidim nic zle 🙂 horsie by bolo no co chcete?
medikov by mali vychovavat lekari a pacienti, mily pristup akehokolvek cloveka vie vychovat toho druheho, nevidim dovod preco by sa pacienti mali spravat nac nez lekari.
a mas pravdu vela veci sa da naucit, ale v danej situacii, ak je lekar od mala cholerik a vyvijal sa v neempatickej spolocnosti cely zivot, ver mi ze ani komunikacny alebo socialny kurz jeho spravanie nezmeni....
tak ako su pacienti len lduia, aj lekari su len ludia...a nie kazdy pacient lezi v nemocnici v bolestiach a smutku, keby si sa presla po celej nemocnici, nasla by si kopec pacientov ktori su tam ako doma a komanduju personal.
a menezment casu v nemocici? 😕 to mozu praktizovat uradnici, nehnevaj sa, ti si mozu rozdelit pracu ktora im nikam neutecie a nemaju akutne skoky papierov ktore nepockaju....ja, kebyze si chcem rozdelit pracu, tak sa mozem aj poskladat a nevyjde to tak ako som planovala...planovat mozem len ja, cez den, ked dostanem do ruk operacny plan....aj to sa furt nasieram ze ho napr.ortopedi uplne prehodia pocas dna....
a cez vikendove sluzby? rano vstanem v dobrej viere, ze stihnem zvizitovat aspon 2 nasich spiacich pokladov.....v polke vizity prveho zavolaju chirurgovia, ze musia uspat dieta co spadlo z motorky....tak letim uspat na hodinu tam, potom dojdem ze dokoncim vizitu, zacvenga mobil ze akutny cisar, necham pacosa ako je a letim na porodny sal...po hodinke dojdem dolu, kde uz dupoce sestra ze nema este ordinacie liekov, kedze sa "flakam" po nemocke....tak rychlo dopisem rannu vizitu o druhej poobede....nato volaju z urologie, ze potrebuju premedikacie na pondelok, tak idem si pokecat s 15 ludmi, ale stihnem vybavit len 3, lebo uz volaju, ze na chirurgickej jiske potrebuju zaintubovat a previezt na ARO...tak necham zvysok prace a idem s apostarat o dalsieho "klienta"....ked ho doveziem na ARO, idem nazad na urologiu dokecat s 12 statocnymi......nespomenula som ze mam ist este na ortopediu a chirurgiu? tak to mam v plane ked sa vratim z detskeho slepaku ktory mi prave volali.... je 6 hodin vecer a ja som stihla vypit caj, tak letim do bufetu po bagetu a keksik, aby mi bufet nezavreli pred nosom...koncim premedikacie okolo 11h vecer, ospravedlnujem sa pacientom ze idem tak neskoro, nebolo kedy prist skor....ktori nevydrzali, tak sli spat bez pohovoru, rano dostanu lieky a podpisu papier....laham o pol dvanastej spat, nech som na rano cerstva...o jednej v noci zvoni mobil, primar ma robotu na oddeleni, mam letiet na centralny prijem, vezu nam otravu oxidom uholnatym.....kym sa o neho postarame, su 3 hodiny rano...
rada by som sla na kurz, kde ma naucia nacasovat si pracu....

magdal1
30. apr 2010

latvia- no je to pestre. Len nezabudajme,ze porod nie je choroba . Vyskolene PA by mohli zastupit lekara a lekari mozu riesit cisarske rezy a dalsie komplikacie. Lenze kolko mamiciek si k porodu pyta len PA ? A kolko PA v praxi odvadza porody v porodnici?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre