Nástrih hrádze počas pôrodu

marionen
11. feb 2016

Milé mamičky, som študentkou VŠ v odbore Pôrodná asistencia a tento rok robím štátnice. Samozrejme, súčasťou ukončovania štúdia je aj bakalárska práca, v ktorej sa venujem práve nástrihu hrádze počas pôrodu.
Veľmi by ste mi pomohli, keby ste zodpovedali na tých pár otázok. Je ich v podstate iba 16.
Buďte súčasťou anonymného výskumu a zapojte sa. 🙂
Tak nech sa páči, dámy 🙂
http://goo.gl/forms/BDXfv8lp5o

slniecko35
11. feb 2016

@marionen môžem sa spytat či masaž hrádze naozaj pomáha vyhnut sa epiziotomii? Plánujem začat od 32tt a velmi by som ocenila Váš názor a prípadne dalšie typy. Som prvorodička takže Vám s dotazníkom moc nepomôžem.

evittam
11. feb 2016

@slniecko35 Ahoj, ja som si nič nemasírovala a rodila som prirodzene bez nástrihu....Ono ťažko povedať - možno ti to pomôže -možno nie....Normálny lekár robí nástrih len v nevyhnutnom prípade a nie "preventívne" ako niektorí, ja by som sa skôr dohodla s pôrodníkom, že ak nástrih nebude nutný nech ho nerobí. 😉

evittam
11. feb 2016

@marionen Máš to vyplnené, len by si to mohla prepracovať, nakoľko tvoje otázky a uvedené možnosti odpovedí berú viac-menej do úvahy len odpovede žien, ktoré nástrih mali. 😉

marionen
autor
11. feb 2016

@slniecko35 rozprávala som sa so ženami, ktoré si v tehotenstve masírovali hrádzu...osobne si myslím, že nejaký efekt to určite má a ak to, žena počas tehotenstva robila, mala by to povedať aj pôrodníkovi na pôrodnej sále, ale v niektorých prípadoch sa aj tak žena nástrihu nevyhne...ak je hrádza príliš vysoká a hlavička nemá šancu prejsť, nástrih sa preventívne urobí...čiže áno, je možnosť, že to pomôže, ale nie je to nijaký zázrak...ide tam v podstate iba o to, že masážou sa stáva tkanivo pružnejším 🙂

marionen
autor
11. feb 2016

@evittam ďakujem pekne, prerábanie už neprichádza do úvahy,...takto to schválila školiteľka a keďže moja bakalárska práca má názov Starostlivosť o epiziotómiu- najčastejšie problémy žien, sústreďujem sa iba na ženy, ktoré boli nastrihnuté... 🙂

evittam
11. feb 2016

@marionen "Preventívny nástrih" - no ako študentka pôrodnej asistencie na VŠ by si mala vedieť, že je to pekná hlúposť - žiadny preventívny nástrih nie je nikdy potrebný - potrebný môže byť tak nevyhnutný nástrih ak hlavička nemá šancu prejsť - a to môže pôrodník spraviť pár sekúnd pred vytlačením a nie "preventívne" neviem koľko minút pred samotným pôrodom. 😉

evittam
11. feb 2016

@marionen Aha, tak to si mala napísať hneď. Nevadí. 😉

marionen
autor
11. feb 2016

@evittam aha, áno...škoda, že som si to neuvedomila...nevadí...dúfam, že mamičky pochopia a budú vypĺňať iba tie, ktoré podstúpili nástrih 🙂

evittam
11. feb 2016

@marionen V pohode. 😉

marionen
autor
11. feb 2016

@evittam slovo preventívny som použila kvôli tomu, že nástrih slúži v podstate aj ako prevencia pred roztrhnutím análneho zvierača... pôrodník či pôrodná asistentka by ho mala spraviť iba v prípade nevyhnutnosti... nikde som nespomenula, že sa robí niekoľko minút pred "vytlačením"...nástrih sa robí počas kontrakcie, keď je hrádza napnutá a odkrvená, aby žena necítila bolesť...preto ma zaujíma či to tak aj v skutočnosti je..ak spochybňujete moje vedomosti na základe jedného použitého slova mne to nevadí, poznám veľa žien, ktoré boli s mojou starostlivosťou o ne veľmi spokojné a pre ne to robím... 🙂

lucinkax20
11. feb 2016

@marionen vyplnene 😉

marionen
autor
11. feb 2016

@lucinkax20 ďakujem veľmi pekne všetkým z vás, ktoré sa zapojili, alebo ešte len zapoja... veľmi sa teším na vyhodnocovanie výsledkov a som zvedavá na vaše odpovede 🙂

evittam
11. feb 2016

@marionen Veď v poriadku, nevedela som ako to myslíš - nakoľko mne všetky "chlpy stoja"-aj tie čo nemám keď počujem slovo "preventívny nástrih" - u mňa bol toto jediný "strašiak" pred prvým pôrodom. 😉

lulu268
11. feb 2016

Vyplnené. Trochu dlhší koment na konci ☺

marionen
autor
11. feb 2016

@evittam rozumiem... 🙂 nástrih hrádze nie je práve najpríjemnešia téma...často počúvam, že zašívanie bolo horšie ako pôrod

marionen
autor
11. feb 2016

@lulu268 prečítam si, som zvedavá :O

natalushka
11. feb 2016

Chcela som pomoct..ale potom citam,ze nevyplnat po porode s VEX..tak skoda..uspesne statnice prajem a nech ten zapal pre pracu vydrzi co najdlhsie🙂

marionen
autor
11. feb 2016

@natalushka aj tak ďakujem...rozhodli sme sa so školiteľkou zahrnúť do dotazníka iba ženy bez komplikácií počas pôrodu...a pôrodnú asistenciu robím s láskou 🙂 krásna práca 🙂

lulu268
11. feb 2016

@marionen až teraz som si uvedomila že som si nedokladne prečítala text pred dotaznikom a jeden z mojich pôrodov bol kliestovy. 😞 takže ten moment je tam zbytočný. Ale druhy bol prirodzený. ☺

marionen
autor
11. feb 2016

@lulu268 a pri druhom bol nástrih? no nevadí, takéto situácie sa stávajú 🙂 s tým som počítala, ja si odpovede roztriedim 🙂

kitinka
11. feb 2016

Vyplnene ale dotaznik neberie do uvahy ze zena mohla absolvovat dva nastrihy a ze kazdy bol iny

marionen
autor
11. feb 2016

@kitinka to je pravda...ale ak rodička prekonala naozaj zlý zážitok, myslím, že sa zameria najmä na ten horší...celý dotazník je subjektívny, dole je priestor na vyjadrenie a ja čítam naozaj každú odpoveď... 🙂 takže ak napr: prvý nástrih bol menej zlý a druhý bol horší, stačí dole napísať prečo...onedlho to odprezentujem pred komisiou a použijem vaše odpovede, takže píšte zážitky... 🙂

ukulela
11. feb 2016

tak mas to tam 🙂

marionen
autor
11. feb 2016

musím povedať, že ste perfektné...je vidieť, že vám záleží na odpovediach, rozpisujete sa a mňa to veľmi teší...len tak ďalej 🙂

lienka_x
11. feb 2016

už som sa aj ja zapojila aj s mojím príbehom....

lulu268
11. feb 2016

@marionen ano pri druhom nastrich bol

ruthike
11. feb 2016

@marionen mna nenastrihli ani raz a pekne som sa dva krat dotrhala. Nezasili ma poriadne prvy raz a su z toho nasledky. Kiez by ma nastrihli

marionen
autor
11. feb 2016

@ruthike veľmi zaujímavý názor, ale áno, niekedy je nástrih užitočný, pretože ide o rovnú ranu, oproti roztrhnutiu, ktoré môže ísť "cik-cak" ...následky takéhoto roztrhnutia môžu byť závažné, ale je potrebné uznať, že pre kompetentných je ťažké zhodnotiť, ktorá hrádza tlak vydrží a ktorá nie...preto je toľko otázok ohľadom epiziotómie a mňa zaujíma názor každej z vás

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre