Otec pri pôrode

wiki20
29. dec 2012

Dobrý 🙂 Chcem sa opýtat či može byt otec pri porode aj ked neabsolvoval tie sedia a školenia či ako to mám nazvat 😀 Som prvorodička a ani ja som nechodila po tých kurzoch. Ved čo má príst príde. A partner chce byt pri porode len newiem či doktori nebudu robit problémy kedže nemá inštrukcie a podobne ....

maladama
29. dec 2012

@romantika nesouhlasím, já nejvíc potřebovala partnera při tlačení - při kontrakcích akorát hlásil čas a dával napít, ovšem při tlačení měl za úkol mi držel hlavu (jak se musí tlačit na prsa) - já měla co dělat se všema těma ostatníma věcma, co si mám pamatovat, že mám dělat, a ta hlava mi z toho vždycky nějak vypasla, tak držel budoucí tatínek 🙂

romantika
29. dec 2012

@maladama jojo no to se neodporuje (jinak ja mela vyvolavany, to pocitat kontrakce nestacis to je jedna 5tihodinova kontrakce a chlapa potrebujes), ale jinak proste je tam potreba a je fajn kdyz to zvladne, hodne maminek u porodu hlasilo ze manzela nechtela nebo ze se bali apod.. Muj stihl teda jen to tlaceni, ale protoze to doktori zvorali tak jim pak i koukal pod ruce, rikal ze kdyz jde o zivot tak by zvladl vse a to jsme byli domluveni ze kdyz to nepujde at odejde. Jo takze chvala za poradne taty, ja byla moc rada ze tam byl ikdyz ho pustili az na konec. I ta radost a vycerpani se ve dvou sdili lepe.

jancip
29. dec 2012

@romantika Já měla vždy za to, že otec může být u celého porodu a v Brně to ve všech porodnicích tak i je Teprve až tady z koníka jsem se dověděla, že v některých pražských porodnicích jsou hekárny, kde otec být nemůže, což mě tedy hodně zaskočilo.

katren
29. dec 2012

@wiki20 my sme tiez na nijake cvicenia nechodili a manzel mohol byt uplne v pohode pri porode.....vyzisti si v nemocke ako to tam chodi 😉

romantika
30. dec 2012

@jancip ano ja to bohuzel taky netusila a bylo to dost nemile, na hekarne jsem stravila nakonec diky chybe cely porod a kdo rodil vi co vse se deje a kdyz k tomu mate dalsi 4 pozorovatele kteri nerodi tak to bylo fakt peklo. Proto radim hlavne prave najit si dobrou porodnici kde se da rodit v soukromi. Hekarnu uz bych nechtela zazit, sice jsme nakonec vsechny maminky byli na jedne vlne, ale kdyz jsem uz lezla po ctyrech bez zachodu a sprchy tak jsem se citila fakt mizerne. to jsem touzila mit tam sveho chlapa jak hrom.

jancip
31. dec 2012

@romantika To zní jako z doby našich rodičů...už úplně chápu, proč si některé mé známé vybrali mimopražskou porodnici a strašně ji vychvalovali. Protože to, co my u nás bereme jako samosřejmost, u nich bylo "něco navíc". Můj muž chtěl být u porodu jen první dobu, kdy jsem ho fakt potřebovala. Toho dalšího se obával, tak odešel a je fakt, že to jsem ho tam nepotřebovala vůbec, spíš mi jen bylo líto, že se připravil o ten zážitek. I když on to tak nevnímal, protože jak jsem měla malého na břiše, tak ho hned zavolali.

renatalen
31. dec 2012

Já jsem manžela měla u obou porodů a to od začátku do konce. Bylo to úžasné. Je to velká opora, nedovedu si představit být tam sama. Sice mi pořád tvrdí, že tam byl na nic, ale mě jeho přítomnost ohromně pomohla. A hlavně viděl děti hned po porodu. Pořád se chvástá, že je viděl dřív než já. Žádné kurzy jsme neabsolbovali.

prasiatko30
31. dec 2012

mm bol pri oboch porodoch - pri prvom cely cas odkedy mi povedali ze si ma nechaju v nemocke a budem rodit a druhy stihol prakticky len tak tak ked uz mala vykukala skoro na svet. neabsolvoval ziadne predporodne kurzy so mnou ani nic a ja musim povedat ze mne velmi pomohlo ze som mohla mat niekoho pri sebe - ako nemala som take bolesti ze by som sa tam plazila ani nic podobne ale aspon som sa mala s kym rozpravat - u prveho porodu bola na vzdycharni aj moja svagrina aj moj muz a veru ked mi napichli epi tak sme sa aj zasmiali, sme robili miernu fiestu na vzdycharni 😀 😀 - po porode asi do hodiny sa u mna vystriedalo na izbe cele pribuzenstvo a tiez bolo veselo. u druheho porodu bola pri mne po cely cas moja sestra, ku koncu dosli dve svagrine a nakoniec aj muz cize zase som nemala cas rozmyslat nad tym co pride a co nepride - smiala som sa nad sestrou lebo ked mi napichovali epi tak jej bolo zle 😀 - prijemne spomienky mam na obidva porody 😝

romantika
31. dec 2012

@jancip ano ano na dalsi uz jedu sto pro za Prahu, ono kdyz mas porod bez problemu tak to asi tak nevnimas, ale kdyz se neco nepovede tak to je hodne spatenka. v motole je to opravdu jak na rodicim pasu, nikdo se nezajima o potreby rodici, kdyz ses tam o den dyl hned vyvolavacka a pryc s tebou, u apolinare zase rodis s nohama do chodby apod.. No bohuzel jako prvorodicce mne to nechalo sram na cely zivot, prece jen to neni nic jednoducheho. Pri dalsim porodu hledam kde budu v soukromi, kdybych se mela zase po.... na chodbe a uprosovat nekoho at mne vysetri a ohrozila dalsi dite, uz bych to nerozdychala. Takze proti Motolu mam vyhrady jiz velke. Je tam sice super zazemi, dostanete vlozky vse, ale popravde ani to nenahradi odbornou peci. Rodi tam hodne mladi doktori a teda treba muj ani nevedel co mam za zdravotni problem a jak ho resit a po porodu tam lital a porad co ma delat, fakt horor. To je asi horsi nez to ze zanedbali peci. No fuj snad to nekdy zapomenu. Dokonce i starsi doktori v poradne byli dost zajimavy v pristupu.
A po 3dennim porodu kdy mi nedali ani najist na mne po pulnoci po porodu rvali ze se neudrzim na nohach, neunesu dite v rukacha pod. No to jsem jako prvorodicka samo myslela ze jsem krypl, ze to nedam a nakonec si tim premahanim jeste utrhla bricho.. Fuj Fuj, uz nikdy vic.
Desiva predstava jestli takhle rodili nase mamy, neni divu, ze je ty deti pak nebrali.

bambulka63
31. dec 2012

Ahoj ja som rodila v starej nemocnici pred dvoma mesiacmi a moj manzel bol pri porode a nemusel absolvovat ziadne kurzy ani skolenia a ziadne tie somariny 🙂 a platili sme 22 eur 🙂

jancip
31. dec 2012

@romantika To je tedy síla. Nechápu, jak je vůbec problém se do takových porodnic zaregistrovat. Určitě bych to taky řešila jinou porodnicí. Já si na přístup nemůžu absolutně stěžovat. Jak na porodním, tak na šestinedělí. Všichni moc pomáhali a povzbuzovali, třeba když se nedařilo kojit..... Myslím, že všechny ženy jsou za přítomnost muže rády i u neproblémového porodu. Mně třeba pomáhal do vany, podával ručník, pití, masíroval záda podle toho, jak mu ukázala asistentka. Takže si fakt neumím představit, že bych tam takto trávila několik hodin sama. U druhé doby být nechtěl a já to respektovala a musím říci, že tam mi opravdu ani vůbec nechyběl. U třetí už zase byl. Navíc kdyby mě jako prvorodičku přivezli na hekárnu (tento pojem znám odsud), kde mají ženy těsně před samotným pordem, tak by mě to spíš vyplašilo.

maladama
31. dec 2012

@romantika tak to jsme já a všechny moje kamarádky, které byly v Motole, asi rodily někde jinde, protože ani na chování personálu (v poradně, na sále i na šestinedělí) si fakt nemůžu stěžovat, všichni byli vstřícní, milí, a odborně zdatní. I ten oběd mi sestřička z porodního sálu šla shánět po nemocnici, abych se mohla najíst hned a nemusela čekat, než mě za ty dvě hodiny převezou na šestinedělí...
je to prostě individuální, jak to komu sedne.
a to samé s Apolinářem, taky mi tam rodilo x kamarádek a žádnou stížnost jsem neslyšela.

denka81
31. dec 2012

môže, ale musí si zaplatiť

romantika
31. dec 2012

@maladama ano proti tomu nic nemam, ja jsem taky v Motole byla se vsim spokojena, jen ne s porodem. Je tam myslim nejlepsi zazemi pro rodicky, bohuzel kdyz stesti padne vedle tak nepomuze ani zazemi. Radeji bych ty kopy vlozek a rychlou poradnu vymenila aspon za trochu stesti u porodu s doktory. Zvlastni je, ze kdyz se nekdo ozve ze mel smulu, hned vypada za blba. NEprala bych nikomu davat se fyzicky 2 roky dohromady po porodu. Ona uz se ta chyba neda bohuzel vratit zpatky a pritom stacilo, aby se nekdo z nich ujal zodpovednosti a ja nerodila na chodbe. Asi mohla byt tezko chyba na me strane kdyz ti tvrdi od pohledu ve stoje ze nerodis a minutu na to co prijde manzel a oni kouknou do koncin kam maji a zarvou, jezis skocte na kozu a tlacte.Takovy zazrak otevrit se na 8cm za 5 minut jsem jeste nevidela.
Netvrdim ze je to tak pokazde ale ja zazila todle. Tak tu jen pisu proboha at si maminky co chtej rodit mimo hekarny a nechtej rodit v druzstvu a chteji tam manzela at si zjisti jak je to v jejich porodnici, protoze ja to nevedela a zazila peklo.
V Motole pokud vim porad nemuze manzel hned k porodu kdyz vam treba praskne voda apod.. Tak tady prosim maminky nevyvadejte z omylu. Hlavne tu resime otazku jak zaridit aby byl tatinek u porodu.
A proste priste chci jit rodit tam kde muzu mit sebou aspon toho chlapa.
Nic vic tu nepisu.

jancip
31. dec 2012

@romantika Já myslím, že se nemusíš vůbec obhajovat. I kdyby byl personál super vstřícný, i kdyby tam bylo super moderní vybavení, ale při tom tam byly hekárny, čímž tedy tatínek nemůže být u první doby porodní, tak je to porodnice s přístupem o moc let pozadu. A věřím, že žádná brňačka, která rodila v Brně, by do takové porodnice vůbec nešla. Pokud tedy neměla překotný porod a o první době vůbec nevěděla.

mataharyy
31. dec 2012

@romantika Jestli hledáš porodnici za Prahou, vřele doporučuji Hořovice u Berouna, sice jsem tam rodila před čtyřmi lety, ale fakt super. Sál máš pro sebe a manžela/doprovod, sestra chodí pravidelně kontrolovat, když potřebuješ zavoláš jí. Prostě paráda, vložky, plínky atp. tam máš taky 😉 Já bych jela znovu tam, ale protože nemáme auto, doma mám dvě děti a druhý porod byl tak rychlej, že manžel nestihl dojet a to jsme to do nemocnice měli 15 minut, tak jsem se zaregistrovala do Motola, jistota je kulomet, přeci jen mám to 13 minut busem... 😅 Kdyby byla příležitost, tak raději jedu zase do těch Hořovic, ale kdo ví, ještě mám bez mála tři měsíce 🙂 Navíc jsem držka a porody jsem zatím (ťuk, ťuk) měla super bez problémové, tak hádám kdyby došlo na ten Motol, tak si to taky ošéfuji 😎

maladama
31. dec 2012

@romantika já neříkám, že chyba byla u tebe. Ale psala jsi i o "zajímavém přístupu doktorů v poradně" - a to už mi přijde jako něco, co je opravdu velmi individuální hodnocení. Prostě někomu určitý doktor a jeho přístup sedne, a někomu ne.
A jinak Motol letos prošel velkou rekonstrukcí, místo společného porodního sálu jsou tam samostatné porodní pokoje, takže i ta úroveň intimity bude už úplně jinde. Bohužel, já si to s plánovaným císařem nevyzkouším, ale maminky, které tam byly, si to velmi chválí.

mataharyy
31. dec 2012

@maladama Vše je o individuálním hodnocení 😉 a to že se někomu něco nelíbí neznamená že se to nebude líbit jinému. Já třeba u druhého porodu měla fakt pifku na primáře porodnice a jiným vyhovuje... Nikdy nemůžeš mít objektivní hodnocení, vždy je to subjektivní dojem a za ten těžko někoho soudit. Navíc před dvěma lety, kdy rodila @romantika to mohlo být opravdu jiné než před rokem kdy jsi rodila ty 😉

maladama
31. dec 2012

@mataharyy to nepopírám, zazněl tu jeden velmi kritický názor na motolskou porodnici, tak píšu i svůj, který je zase úplně jiný, a ať si to každý přebere, jak chce.
A za sebe, otce bych na hekárně nechtěla, ani kdyby tam byl mohl být - já si tuhle část porodu odbyla ještě doma, a muž mi nesměl na oči. Ještě že tak, jinak by se o sobě dozvěděl takových nepěkných věcí, že nevím, jak by se na mě pak tvářil 🙂

ludmil33
31. dec 2012

Aj moj manzel bol pri oboch porodoch a chysta sa aj k tretiemu aj ked to bude sekcia, budem mala lokalku. Povedal ze ten pocit sa neda opysat slovami ked sa mu narodila prva a druha dcera a teraz cakame dvojcatka bude to chlapec a dievca a velmi sa tesime spolu.Ja si to neviem predstavit bez neho, ta podpora pri porodoch a to ze vas za ruku drzi manzel a ten prvy pohlad na dieta je krasny. Tu v Presove sa za to plati a nechodili sme na ziadne predporodne kurzy...

mataharyy
31. dec 2012

@maladama No vidíš a to je právě doba kdy jsem byla vděčná, že ho mám u sebe, já tedy moc nehekala, ale byla jsem ráda že bylo s kým si povídat a že jsem někde netrčela sama 😎 U druhého porodu jsem ani hekat nestihla, když jim došlo že fakt rodím a nejsem poplašená, tak mě dotáhli na sál a pár minut no a bylo po všem 😀 Tak do třetice uvidíme 😉
Jináč ono ten názor si stejně každá rodička potom musí udělat sama podle toho co jí vyhovuje a nevyhovuje, tam je zkušenost druhých naprosto nic neříkající... Já mám na motol (všeobecně, konkrétně s porodnicí ještě zkušenost nemám, krom registrace k porodu) nepůsobí nijak zvlášť, ale tak doufám že porod zase bude v pohodě a pobudu tam jen chvíli 🙂

maladama
31. dec 2012

@mataharyy no jo, ono každej vychází ze svojí zkušenosti, já jela od první kontrakce pravidelně po třech minutách, to se toho moc nenakecá, že. akorát sprostě nadávat mi šlo, to zase jo 🙂
tak přeju, ať si ty porodní pokojíčky hezky užiješ, mě se tak líbily, že jsem se smála, že snad jenom kvůli nim půjdeme do čtvrtýho dítěte 🙂

mataharyy
31. dec 2012

@maladama To jsem měla u druhého, první kontrakce minutová a hned pravidelně po třech minutách... Sestra si ale myslela že si dělám srandu, tak jsem jí v tom nechala, pochodovala jsem i po chodbě, než zjistili že sranda asi končí 😀 Jo no uvidíme jak si to užiji 🙂

maladama
31. dec 2012

@mataharyy na mě taky koukali ležérně, když přijde prvorodička po třech hodinách kontrakcí, tak není kam spěchat - "tady si lehněte, tak se podíváme - a kruci, je na sále volno? ani tu kabelku nesbírejte, to se postará tatínek, vy musíte okamžitě na sál!"
A to je další věc, na co byl tatínek u porodu super - posbíral po mně rozházené věci na vyšetřovně, vyplnil se sestřičkama papíry, takže mohla pilně kontrahovat a nemusela jsem řešit administrativu.

mataharyy
31. dec 2012

@maladama No jo, to pak není čas dumat zda jesou tam negativa, to znám, já taky nemám důvod si stěžovat, bo to byl takovej fofr, že jsem se nestihla ani rozkoukat 😀

radka8888
31. dec 2012

@mataharyy ahoj, jen naokraj. ja jsem v motole rodila pred 14 dny a byl to tedy az na ten porod jako takovy 🙂 docela prijemny pobyt. blbci jsou samozrejme vsude, ale budu drzet palce, at na zadny nenarazis tak jako ja. 🙂

mataharyy
31. dec 2012

@radka8888 Já se dopředu nebojím, ani si nedělám iluze, všude se najde blbec, hlavně ať vše dobře dopadne, na blbce snadno zapomenu 😉 🙂 Navíc jak říkám přibližně tuším do čeho jdu a jsem tlama, takže si nenechám skákat po hlavě 😀 A jak to tam teď funguje když je to předělané? 🙂

radka8888
31. dec 2012

@mataharyy tak to budes mit jeste lepsi. ja vsechno vsem odkyvam a pak vedu plamenne reci ve sprse 🙂 ja jsem prvorodicka, takze jsem mela velikej strach, ale prostredi je krasny a byli fajn. Dite mame fajnovy, ale to je spis zasluha nase nez Motola 🙂)))

mataharyy
31. dec 2012

@radka8888 Hlavně že jste v pořádku, to ostatní se časem podá 🙂

romantika
1. jan 2013

@mataharyy ano dekuji, uz jsem tam navigovana vice maminkama, sice taky dojezd z prahy 6 delsi, ale kdyby to vyslo tak bych to tam zkusila. samo ze porod nepredpovis, ale clovek nerad vstoupi dvakrat do stejne reky. jak nekdo psal na blbce zapomenes, ale kdyz se kazdy den budis s nasledky a bolestmi, zapomina se hur.
Jinak zaver je prave spis drzkovat a nechat kolem sebe skakat. Ja jsem taky kroutila hlavou kdyz tam jedna nerodici maminka hekala a delala sceny no a nakonec kolem ni litali a ja chtela slusne odbyt porod, nehekat a dopadlo to naprd.
Nicmene ikdyz je to v Motole predelane vubec nikde nectu jestli tam ten tata s tebou muze byt, za mne to opravdu neslo ...?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre