Panický strach z pôrodu

27. aug 2022

Ženy moje . Prosím moc o nejaké povzbudenie , radu , ako sa nezblaznit. Vždy som od mala počúvala že najhoršia bolesť je pôrod. Samozrejme som to nejak neriešila . Neriešila som to Až tak veľmi do dnešného dňa . Budem začínať siedmy mesiac . Dnes som musela vyhľadať pohotovosť - dostala som sa priamo na pôrodnicu , kde som čakala na vyšetrenie . Baby , vedla mna na prijímacej miestnosti , samozrejme zatvorené dvere , zrejme asi začínala rodiť nejaká pani . Ona tam tak bolestivo kričala , stonala , plakala . Myslím že sa aj pozvracala ( ja mám panicku hrôzu z vracania prosím neútočte na to za mna pri ostatných nemám problém len sama pri sebe nevracala som niekoľko rokov a keď mi je aj zle ja zo jednoducho asi nedám zo seba von aj keby sa mi uľavilo) . No ale spat k téme už je z toho litania skratka všetky klobúky dole pred každou , ktorej zvládla pôrod . Prečo to musí tak strašne bolieť prečo ? Prečo to nejde bez bolesti ? Ja som prvorodička padafka zle znášam aj chrípku , ja sa bojím že tam nebudem vedieť spolupracovať že ublizim malej alebo obom no proste strašne sa bojím pôrodu . Ani cisársky vraj nie je menej bolestný 🥺🥺🥺

anjelicek26
27. aug 2022

Pozri v dnesnej dobe nikto trpiet nemusis. Poziadas o epidural, pomoze to velmi... my mame styri deti prirodzene, mala som "smolu", ze moja druha faza porodu je 5 minut - rozumej skocit s 3cm otvoreneho krcku krcku na 8-10cm, takze sa to nikdy nestihlo, na druhej strane ta kruta bolest, skutocne ta silna - trvala maximalne hodinu - a realne som vedela, ze ked to tak sakra boli, sme uz takmer v cieli... Neviem, co proti tomuto strachu pomoze, ale nedaj sa nim ovladnut, pretoze sa cele tvoje telo zablokuje...kazda jedna kontrakcia ta vedie blizsie k babatku, treba odratavat, nie kazda rodi cely den... u mna aj prve dietatko bolo rychlovecka... a nie, cisarsky skutocne nie je riesenie, pri porode trpis sice pocas neho - pri cisarskom po nom, ziadna vyhra ci ulahcenie proste neexistuje.

camelie12
27. aug 2022

Chapem vas, je to prirodzene mat strach. Tiez som sa bala. Dala som si pichnut epiduralku pri obidvoch porodoch.
Nejake predporodne bolesti si vytrpiet aj tak musite, kym sa otvorite aspon ciastocne. Kedze epiduralka sa picha, ked je zena otvorena na 3-4cm (rodi sa pri 10cm).
Mne ulavila od najsilnejsich bolesti.
A myslim, ze na pochopenie toho strachu by vam velmi mohol pomoct predporodny kurz, kde sa naucite aj spravne dychat pri kontrakciach a samotnom tlaceni dietatka. Lebo strach je casto strach z neznameho.
Drzim vam palce ❤

kamagma
27. aug 2022

Vybav si cisarsky, ano je to bolestive ale az po "porode". Uz ti to bude jedno, tie dni po prezijes, lebo uz bude male na svete...ale inak nie je to nic strasne mala som 2x cisarsky

marci77
27. aug 2022

odporucam ist na poucenie o epiduralke este pred porodom a narokovat si na nu pri prijme

ak pridete do nemocky otvorena na menej ako 5cm, sa mi zda, ze vtedy je mozne je aplikovat, v statnych nemocniciach je to uz zadarmo

majte to v zalohe, vtedy na nejaku hodinku naozaj nic necitite, potom podla toho ako sa vyvija porod, bud daju dalsiu davku alebo nie
mozete si popritom aj pospat, a na sitie ak by ste mali je to velmi fajn vec, fakt nic nebudete citit

ja mam asi vyssi prach bolesti ale vobec nespominam na porod v zlom, pocula som tam tiez vselico, ale co porod to uplne ina skusenost, dopredu by som sa zbytocne nestresovala
ja som tiez pocula na porodnici vselico, jedna mamicka tam dokonca plakala, tak jej sestricky zacali hovorit, ze to jej nic nepomoze, iba ju to vysili a aby sa pozitivne naladila

vela zavisi aj od genetiky,
drzim palce🍀

anavixy
27. aug 2022

Pre mna cisarsky nebol vobec bolestivy, ani tie prve dni po.
Ak sa tak velmi bojis, mas dve moznosti, najdi si PA/dulu alebo aj LP, niekoho kto to s tebou preberie, pripravi ta, afirmacie, ocakavania, realitu… alebo si zvolis rovno sekciu (zazmluvnis si lekara ktory ti indikaciu vymysli).
Podla mna by si mohla zajst aj k pschologovi/pschiatrovu, jednak ti tiez moze pomoct strach odburat a moze ti aj s tou indikaciou realne pomoct (psychiatricka indikacia je pomerne bezna).
Strach z porodu je prirodzena vec, boja sa aj viacrodicky, nie to prvorodicky, boja sa aj zeny co v pôrodnici pracuju, z toho si nic nerob. Ak sa bojis len toho, ze nebudes vediet spolupracovať, dychat atd., tak fakt skus nejaku dobru predporodnu pripravu 🙂 ak sa bojis hlavne bolesti, mozes skusit epidural (zisti si ci je iste ze ju dostanes, nie vsade je mozne dostat PEDU kedykolvek), ale myslim si ze noe je dobre sa na epidural upinat, nemusi sa stihnut atd. a hlavne necakaj, ze ti ho pichnu hned na prijme, sni tak to nie je bez bolesti. Nijako to nie je bez bolesti, ale dokazes to a v dnesnej dobe mas tolko moznosti ako si to ulahcit a ako sa pripravit, hladaj skusaj, dobre to dopadne 🍀

neanonymna
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzana76
27. aug 2022

vybav si cisarsky, ta bolest je len taka tupa, ja som zazila aj normalne kontrakcie a bolest po cisarskom sa neda porovnat s porodom, sice nejaky tyzden musis davat pozor na ranu, ale zvacsa po dvocg tyzdnoch som uz ani nevedela, ze ma rezali

miadi
27. aug 2022

Nie je to tak Strasne bolestive. Mozno ta zena bola trochu dramaticka. Ako vo filmoch. Alebo mala iny problem. . Prvy porod som mala 30h bolestive kontrakcie no da sa to rozdychat .. je to ako mega silne menstruacne krce. Potom som mala epidural co bolo fajn no tlacila som cca 2h dalsi porod bol s vyvolavackou bez epiduralu Maly bol za 4.5h vonku a bolo to super len ku koncu ked uz siel von tie tlaky som mala pocit ze mà roztrhne. Ako aj roztrhol ale to bolo aj pri malej a druhy x sa to lepsie hojilo ci uz som to tak nevnimala., Ono ty to uz nebudes tak vnimat budes mat aj taky adrenalin a euforiu. Mozno si trochu povzdychas ale nebudes kricat. Ja som nikoho nepocula kricat to je extrem. A zena nema kricat mà to rozdychavat a tlacit . Kricanim sa len zbytocne vycerpava.. maleho som tlacila len 9minut ( pocitovo nekonecno ) ale ked bol vonku taka ulava a radost ze by som kludne sla Aj druhy den rodit Lebo oproti prvemu porodu to bolo super rychlejsie je lepsie . Aj ked ludia tvrdia ze umely oxytocin boli viac Mne to pride take rovnake. A dala mi ho midwife tak super ze som necitila ziadne kontrakcie az ked bol cas tlacit. Vzdy lepsie ako cisarsky to mas zasah do tela. Vaginalny porod je prirodzeny sekcia je operacia. Vzdy lepsie ked ta nemusia rezat. A strach mà velke oci. Realita nie je taka zla.

beata_k
27. aug 2022

Je to tokofobia. A mala by sa brat vazne, tak ako vsetky ine fobie. Ziadne take, ze vsetky to dali das aj ty. Chcela by som vidiet ako klaustrofobika niekto takymto sposobom tlaci do vytahu.
K tomu co si videla. Nemusi to byt pravda. Ja som tak tiez jednu vyplasila na smrt. No len ja som mala rupturu maternice a na prijme to nevedeli. Bolest, ze by som steny skrabala.

luccija
27. aug 2022

Nechcela by som cisársky a bat sa pri druhom dieťati ruptury maternice, nedaj Boh zrasty komplikacie, koľko žien povie po cisárskom, že ich brucho a rez boli mesiace.Prerezu niekoľko vrstiev nie ďakujem, ak to nie je nutné.Aj pre dieťa a imunitu je dôležité prejsť mikroflórou cez pôrodné cesty aj celkovo hormonálne...
A k otázke strach som nemala, lebo som veľmi verila, že vďaka EPI to bude dobré a už som to chcela mať konečne za sebou.Strach som pocítila ako ty, keď som ležala na pôrodnom stole a počula čo sa deje vedľa.Ale bol tam muž, super sestričky...cez noc som sa otvorila tak, že ráno som išla na stôl dali oxytocín, lebo som bola otvorená a nemala kontrakcie, praskli vodu a na prvorodičku za 3 hodiny bolo po všetkom 2x mi dopichli EPI.V noci som mala kŕče do krížov nič hrozne bola na pásoch tvrdili mi, že na pôrod to určite nevyzerá a ráno o 7 bola vizita, kde mi lekár povedal, že hneď na pôrodnú sálu.
Mala som výborný pôrod, bez nástrihu vtedy ešte nebolo nejaké nacvicovanie s roztahovanim a pod ..nechodila som na dýchacie cvičenie..
Zľakla si sa, lebo si to počula.Ja som ani nekricala na 3 zatlacienia bola vonku.Nie každý pôrod je strašný.Mozes dostať rajský plyn...naozaj sa neboj.Niekto zo stresu vracia moja kamarátka pri všetkých 3 deťoch.Uz to musíš vydržať ja som nikdy nebola v nemocnici pre mňa bol stres to, že som aj sama na izbe bolo mi dlho ležala som 2 dní na pozorovaní a mala ísť domov...ale rozbehlo sa to cez noc a nestihla som sa bat.

luccija
27. aug 2022

Strach ma veľké oči.Nespanikaris aj tak Ti povedia kedy ako dýchať, pomôžu...to hlboké dýchanie mi veľmi pomohlo.Aj muž povedal, že čakal niečo oveľa horšie aj co sa týka krvi, a kriku.Bez EPI by som nešla to som vedela hneď..pre mňa to bolo príjemné prekvapenie čakala som horšie a to ja som človek čo chce mať všetko premyslené, naplánované🙂a z nového má stres.Svoju rolu zohrajú hormóny endorfíny 2 noci som nevedela spat čo som bola taká nabudena, šťastná stále sa mi to premietalo hlavou...pre mňa bol oveľa väčší stres ísť domov s dieťaťom bez mlieka, či budem vedieť čo robiť a pod...aj to bol len strach a doma to išlo dobre až na to, že som dlho odsávala a kŕmila fľašou, až neskôr kojila.
Bude to dobre🙂

miadi
27. aug 2022

@luccija haha presne aj moj cakal nieco ako z tv ze mu ruku budem drtit krik a krv jak z kill bill 😁

lilly7913
27. aug 2022

Ak sa bojíš prirodzeného pôrodu, skus si vybaviť cisár, nie je pravda ze bolí viac ako normálny, ja som si ho tiež vybavila pretože som nechcela rodit prirodzene, chcela som sa vyhnúť presne tomuto, krik, plač, bolesti,,, jasne ze ani cisár nie je úplne bez ale ja osobne by som nemenila, po cisáre pichali 3x denne lieky od bolesti takže bolesť som necítila, trochu ťažšie bolo vstavanie s posteli, na piaty deň keď ma púšťali domov už som normálne chodila, všetko robila okolo malého,,, keby mam rodit prirodzene asi nikdy nerodím 😁 v každom prípade ti držím palce 😉

petamich
27. aug 2022

neviem ale napriek tomu, ze som mala narocny porod aj komplikacie pocas/po porode by som nepovedala, ze bol bolestivy 🤷‍♀️ kontrakcie sa na zaciatku dali predychat, potom mi pichli epidural a sme sa s manzelom smiali, sledovali monitor, on skumal salu - a v konecnej faze uz som len chcela, nech je maly von a ziadnu bolest si nepamatam

chapem tvoje obavy a strach, kazdopadne mne velmi pomohla predporodna priprava, mozno zvaz zazmluvnenie PA alebo duly, hodne to vie pomoct a hlavne opakovala som si, ze nejako sa to dieta von dostat musi 😁 mna uprimne viac stresuje zubar ako porod, ked si na neho spomeniem a to ten moj porod vobec nebol jednoduchy, napriek tomu endorfiny spravili svoje no a este epidural

minilla
27. aug 2022

Ahoj, ja mam na porod tie najkrajsie spomienky, vo stvrtok to budu 2 roky. Tiez som bola prvorodicka. Podctivo som sa ale pripravovala po psychickej stranke, kedze mavam sklony stresovat. Ak by si chcela, mozem pohladat materialy, ktore mne pomohli sa na porod spravne naladit.

queen_mary
27. aug 2022

Ja som mala mega strach z porodu. Chodila som na predporodny kurz a bola som na obhliadke porodnice, kde som rodila. Porodna asistentka mi poradila, ze akonahle ucitim bolest, mam pytat epidural. Tak pri prvej bolesti som sa prihlasila 😅 porod som si vdaka tomu mega uzila. Akurat pri finale to trosku bolelo ale inak parada🙂 tak sa zariad podobne, a uvidis ze to bude dobre 🙂

kiks1992
27. aug 2022

Ja som to mala tak isto 😀 hrdinka hrdinka a v mesiac pred pôrodom konečná ako xom sa bála bola som prvorodicka ale tak rýchlo snáď z mojich známych a rodiny nikto neporodil smiali sa ze môžem každý rok ... v deň pôrodu o 11tej som bola u lekára lebo ma troska bolelo brucho bála som sa ci je všetko ôk ale doktor ma odbil zr som ledva na 1 prst otvorená ze mam prísť o tri dni aj s taškou a vyvolame pôrod lebo som po termíne uz ešte v ten deň večer som cítila ze sa niečo deje 3:48 som prišla na pohotovosť so slabými bolesťami samozrejme vyšetrili ma povedali ze na 1,5prsta otvorená ale do rána si mq nechajú ak mám obavy a o hodinu nato ma zaci preháňať behala som na WC až ký. Neprišlo 5:10 ráno strašne bolesti som chytila sestra ma vyšetrili ze keď ma boli pozrie sa ci wa neotvaram pozrela a len skrikla volajte doktora pôrod začal o 6:05 bola dcérka vonku a ani neviem ako 3x som potlačila 😀... čiže xom z tých stastnejsich.... ale druhý pôrod ak raz bude budem sa obávať viac tých 2-3tyzdnov po pôrode lebo ak má zosiju qko pri prvom a budem mat také bolesti dole tak ma porazí

petricka22
27. aug 2022

Tiez by som na tvojom mieste navstevovala predporodny kurz, aby si vedela, do coho ides. Skus sa nastavit na to, ze sa tesis, kedy sa konecne uvidis so svojim dietatkom.
Boli to, to je jasne, ale vies, ze ta bolest skonci za par hodin, v horsom pripade za den-dva, ale vies, ze to skonci a budes mat svojho drobca za odmenu. Ja mam cely porod v hmle a myslim, ze to tak ma viac zien. Velmi rychlo zabudnes na tie bolesti, naozaj!
A skutocne ti dnes vedia pomoct, epidural ti mozu podat viackrat. Alebo mozes byt z tych stastnejsich, ze porodis tak rychlo, ze ti ho ani nestihnu dat. Su zeny, ktore dokonca preziju pocas porodu orgazmus 🙂.
Skus sa na to pozitivne nastavit, mysliet na to len v dobrom, nepripustat si nic negativne. A odporucam, maj niekoho pri sebe. Ci partnera, mamu, alebo sestru, nech to s tebou niekto preziva, nech na to nie si sama, budes mat podporu.

augustina12
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
queen_mary
28. aug 2022

@augustina12 ked si tenzna a urazas tu kazdeho, tak ti zasa naopak odporucam si "zapichat" 🙂 ulavis si tak viac, ako ked tu mindzujes, fakt 😀

simi224
29. aug 2022

Viem ako sa cítiš, cítila som sa rovnako, myslela som na to celé tehotenstvo 🙆 zažila som si to pred mesiacom, ešte to mám živo v pamäti, a musím povedať že som čakala oveľa horšie, bolesť tam samozrejme je, ale celé sa to dalo predýchať 😊 nemám vysoký prah bolesti, nechodila som na žiadne prípravy a pôrod mi dlho vyvolávali, áno vracala som, ale niektoré ženy vracajú celé tehotenstvo, ber to tak😊 choď na poučenie o epi, mňa to upokojilo že to mám v zálohe 😊cisársky nieje výhra, videla som tie ubolené ženy po ňom, kým som ja už behala s malým v rukách a ani som nevedela že som rodila... V 9.mesiaci si už sama budeš želať rodiť, už bude riadna ťažoba to bruško 😁 držím palce♥️

elizita
29. aug 2022

k strachu len tolko, ja som to brala zvladli to miliony zien, preco ja mam byt ina.. ved rodit je prirodzene.. je to bolest, ktora prinasa zivot, nikto ti nejde rezat nohy bez zmyslu.. porod je celkom ina bolest...a boze, tie co ti tu radia vybavit si cisarsky.. nemam slov.. ja mam za sebou aj cisarsky aj vaginalny.. nevystavuj sa hned pri prvom dietati takemu riziku, ze cisarsky, ked vobec nemusi byt... specialne ak nechcete zostat pri 1 dietati...

callisia
29. aug 2022

@miadi nedá sa zovšeobecňovať. pre mňa bola realita horšia ako najhoršia nočná mora. 2x som precitla a nevedela som kde som čo som, čo sú to za ľudia okolo mňa. Dieťa zo mňa nakoniec vytlačili za čo som rada lebo ja som bola už totálne mimo. Chcela som aj druhé ale po tejto skúsenosti (a to už bolo pred 2 rokmi) už žiadne nechcem. Pretože pre mňa to bolo peklo.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre