Pomáha masáž hrádze predchádzať roztrhaniu pri pôrode?

natana
29. aug 2006

Dúfam, že sa na mňa nikto nenahnevá, že začínam takúto tému, ale veľmi by ma zaujímalo, či pomáha masáž hrádze predchádzať roztrhaniu pri pôrode. Bola by som rada, keby sa ozvali najmä tie mamičky, ktoré prvýkrát rodili a roztrhali sa aj napriek nástrihu a pri druhom pôrode (ked si robili pred pôrodom túto masáž), tak boli popôrodné poranenia podstatne menšie. samozrejme, ak sa im narodili porovnateľne veľké deti a boli otočené normálne hlavičkou dolu.
Vopred dakujem za rady a tipy.
Môj problém je tom, že už teraz mám nočné mory a to som len v 13tt.

keira
29. apr 2012

@pattie kedy zistuju toho streptokoka?

josefka
29. apr 2012

@keira S masazi jsem zacala az 37.tt a s epinem az 38.tt a dala jsem asi jen 24 cm. vic jsem nestihla.

keira
29. apr 2012

@josefka a od ktoreho je dobre teda zacat?

josefka
29. apr 2012

@keira s masazi zacni ve 34.tt a pravdepodobne ani nebudes potrebovat Epi-no. S nim, kdyztak zacni v 37.tt
A streptokoka testuji kolem 36. 37.tt

keira
29. apr 2012

@josefka myslis? vsak vsade citam, ze samotna masaz nestaci 😒

josefka
29. apr 2012

@keira urcite staci. Ziju v zahranici a tady epi-no moc nejede, ale hrozne tlaci na masaz. Nastrih tu nedelaji, pokud vyslovene nemusi, procento nastrihu je tu 9 '/,, ono zalezi hodne na PA, jestli se snazi hraz zachranit. Existuji totiz dva body, ktere tlaci a tim asi z 20'/, snizuji riziko nastrihu ....nekdy to nejde, ale 9'/, mluvi za hodne. Zkus se domluvit se svoji PA nebo doktorkou, jak je to u vas a rekni jim, ze si pokud mozno neprejes.

josefka
29. apr 2012

@keira kazdopadne, kdyz budes masirovat a presto budes muset mit nasyrih, tak bude mnohem mensi.

tehulka2011
29. apr 2012

neviem ci pomaha masaz hradze, ale EPINO pomaha urcite

magdal1
11. máj 2012
nesluka
12. máj 2012

K porodu doporucuji jednoznacne homeopatika. Rady lekaru a porodnich asistentek, ktere maji dlouholete zkusenosti najdes tady: http://svethomeopatie.cz/cs/559-porod

ronja
12. máj 2012

no mne teda masáž hrádze nepomohla..........informovala som o tom že som masírovala doktorku čo som rodila u nej a tak ma preventívne nenastrihla, ale nechala radšej natrhnúť na 7 stehov čo bolo fakt dosť ☹ tak moja osobná skúsenosť - nepomohla masáž ☹ teraz čakám druhé dieťa a na masáž sa asi vykašlem

dana_l
3. aug 2014

ta masaz hrazdy pomaha ked sa robi pocas porodneho procesu. robit to dopredu doma - to je akoby ste sa rozcvicovali kazdy den pred cvicenim aby ste boli ohybne a ked pridete na sutaz tak sa nerozcvicite a potom nechapete preco vam to neide. ani ten balonik nemusi byt. ja som nepouzivala ziaden balon ani nemasirovala doma a predsa som nebola natrhnuta ani pri jednom z porodov. pomohla masaz hrazdy pocas porodnej fazy - sestricka odviedla dobru pracu a tym mi pomohla mat peknu spomienku na porod.

horana
3. aug 2014

Mne pomohol. Ale samozrejme je to dobre poistit porodnicou, kde mozes rodit v aspon trochu normalnej porodnej polohe aby uhol babetka pri tlaceni nebol neprirodzeny ako v lahu ala prispendelny chrobak. Ja som bola napr. v BS v porodnom kresle a mala som polohu kolmy sed (nie polosed na lozku) a to je rozdiel. Taktiez je dobre ak porodnik spolupracuje a nejde mu o majstrovstva sveta v rychlosti vytlacenia ako sa dnes rutinne deje, sup sup nech je to uz za nami, ale naopak je ochotny pomoct - staci jemnym - spravnym dorotovanim babetka ked uz schadza, alebo aj dalsou ciastocnou masazou ked je treba. (Toto mne dokonca ani nebolo treba, stacila spravna poloha a to ze ma nerychlili a nechali napokoji, nezasahovali do mojho porodneho deja.)

@dana_l Nie je to dobry priklad s tym treningom. Sama priznavas ze su ju nerobila, tak preco sa vyjadrovat k niecomu co poznas len teoreticky? Pri masazi doma som si hradzu napustala prirodnymi olejmi aby bola vlacnejsia a zaroven sa sama seba trenovala psychicky na moment ked v najvacsom napati (pri bolesti) si tam tie svaly a s nimi samu seba dokazem (vedome) uvolnit. Da sa natrenovat pomaly schopnost uvolnit sa pri znacnom roztiahnuti. Porod bol vyvrcholenie, kde pomahaju hormony namiesto oleja, ale dej je rovnaky, ja som presne vedela co bude a ako to ovladat. Da sa porodit aj bez nastihu bez predchadzajucej pripravy, ale ako pomaha kazde jedno cvicenie pred "sutazou", nakolko zlepsuje sance, tak je to aj tu. Mne pri porode nebolo treba aby ma masiroval cudzi clovek, mala som vacsie intimco, vsetko slo ako malo aj samo, lebo som natrenovala. 🙂

dulkagabulka
3. aug 2014

Pred dvoma týždnami som sa osobne rozprpávala s docentkou pôrodnej asistencie a vedkynou na poli pôrodnej asistencie, Jette Aroe Clausen o príprave hrádze na pôrode. Ona tvrdí, že ženy sú schopné porodiť bez akýchkoľvek masáží a epi-no. Najdôležitejšia "príprava" na pôrod je vybrať si zariadenie, kde si žena môže vybrať polohu ,kde nebude musieť tlačit riadeným tlačením ,kde bude pokojná intímna vľúdna atmosféra, ktorá zaručí žene to správne hormonálne nastavenie- pri fyziologickom prirodzenom normálnom pôrode sa vyplavuje celý kokteil hormónov, jeden z nich- relaxín pomáha práve pri uvolnňovaní všetkých klbov ale i hrádze
Momentálne teda jedine utiecť za hranice

mirka1985
7. aug 2014

@dulkagabulka alebo masírovať a cvičiť s epi-no 🙂

dulkagabulka
8. aug 2014

@mirka1985 a v naj pôrodnici na Sk ma riziko 50:50 že ju aj tak nastrihnu

mirka1985
8. aug 2014

@dulkagabulka mňa našťastie nenastrihli, ale pri poslednom pôrode som mala čo robiť aby som ukecala mladu doktorku aby ma pri odhadovanej vale 4 kg preventívne nenastrihla.Stale hladala argumenty prečo strihnut, ale stala som si za svojim ze to zvládnem a strihať len v prípade nutnosti.

jaruscek
8. aug 2014

...napíšem Vám moje postrehy z dvoch pôrodov, prvý bolo to už pár rôčkov dozadu,keď sa nikto na nič nepýtal a informovanosť nebola taká ako dnes- pri pôrode som mala skvelého lekára, ktorý teraz pracuje v zahraničí, nastrihol ma asi na tri stehy, skvele sa to zahojilo, žiadne následky.Horšie to bolo pri druhom pôrode pred pár štyrmi rokmi, lekár sa rozhodol nestrihať - to som tušila ,že bude zle, a aj bolo, pri poslednom zatlačení som sa škaredo roztrhla až po konečník 😠 , nasledovalo nekonečné zašívanie,kopec stehov, ale najhoršie na tom je, že hrazdu mi po zašití posunul do ľavej strany, a to spôsobuje bolesti po sexe, akoby mi to vždy prasklo, vznikajú drobné trhlinky, neprajem nikomu, kým sa to zasa zahojí prejde aj päť dní, veľmi nepríjemná vec, na toho lekára mám veľmi ťažké srdce,volila by som radšej nastrihnutie...

dulkagabulka
8. aug 2014

@jaruscek otázka strihať či nestrihať nie je iba o veľkosti bábatka...ak sa lekár rozhodne nestrihať, mal by zároveň dodržať základnú podmienku- dovoliť žene zvoliť polohu a nenútiť ženu rodiť riadeným tlačením....preto ak vraví žena, ktorá rodila v slávnej polohe na chrobáka, či "polosede", riadeným tlačením, že má zlé srdce na toho, kto jej neurobil nástrih, by mala opraviť, že má zlé srdce na toho, kto ju nútil rodiť v najneergonomickejšej polohe, ktorá existuje a tlačiť riadene
ak máš také problémy, volila by som plastickú operáciu, ak chceš, kontaktuj ma, sprostredkujem ti rozhovor so ženou, ktora ju absolovala a je veľmi spokojná

jaruscek
8. aug 2014

@dulkagabulka vyjde to na rovnako, bol to jeden a ten istý lekár, žiaľ vyberať som si nemohla,lekár viac komunikoval s pôrodnou sestrou ako so mnou -inak táto osôbka mi pomáhala najviac, dokonca miestami si vymenila názor aj s dotyčným lekárom ktorý ma okrikoval, skvelá sestra nebyť jej... a to nevravím o obecenstve asi 5 budúcich lekárov, ktorí sa prizerali.... ako v cirkuse, o pocitoch ani nebudem písať... žiaľ, aj môj gynekolog, ktorému som sa posťažovala ma chápal a vyjadril sa v tom zmysle,že nie som prvá, ktorá má zle skusenosti pri pôrode s týmto lekárom,úbohé...ale ak je možnosť niečo urobiť s tou hrádzou...prečo nie

evka1247
8. aug 2014

ja som si masírovala nenastrihli ma...malá mala 3700g a 54cm a teda mala som 1 alebo 2 stehy

dulkagabulka
8. aug 2014

@jaruscek napiš mi IP prosim

nutrimas
26. aug 2014

Masáž hrádze od 6.-8. týždňa pred pôrodom prispieva k zlepšeniu elasticity a prekrveniu miesta , ktoré je počas pôrodu vystavené extrémnemu tlaku . Vláčna a dobre prekrvená hrádza ľahšie odoláva porušeniu a možno tak predísť jej nástrihu . Zmes éterických olejov v oleji Labael ( prirodna kozmetika Nobilis Tilia), pomáha mamičke sa naladiť na pôrod aj po psychickej stránke.
Olejček Labael nájdete na našom eshope v sekcii "masážne oleje".

liviadanova
31. mar 2016

Ahojte! Za mňa určite áno, prinajmenšom sa to aspoň zmierni. 😉 Ja som začala zhruba mesiac pred plánovaným pôrodom s masážou hrádze s olejom od Weledy, je naozaj hustý. Masážou sa zvýši elasticita tkaniva a tým sa stáva aj pružnejším. Každopádne je to len k dobru. 🙂

michala.s
31. mar 2016

Mne to teda nepomohlo, vyse 30 stehov vnutorne aj vonkajsie

owecka
13. feb 2019
radynadzlato
5. júl 2019

@eveluska aniball - je to nielen na masaz ale naucis sa s nim ovladat telo pocas kontrakcii uvoonit, stiahnut, ale hlavne to chvalia porodne asistentky, pretoze zena VIE AKO MA SPRAVNE TLACIT - znie to divne kazda vieme tlacit..len pri porode niekedy nesmies zatlacit aj ked ta ide roztrhnut a predychat kontrakcou a naooak potom zeny tlacia hlavou, spodkom a to sa nesmie tiez...len vzduchom v bruchu (proti roztrhnutiu🙈🙈😍) drzime.si palce

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre