Pôrod bez rutinných zásahov

mirush311
11. sep 2012

Ahojte kočky. Chcela som sa informovať, či niektorá z vás mala pôrod bez rutinných zásahov (tj. bez nástrihu, klistíru, v inej polohe ako ležmo a bez oxytocínu a pod.) tak ako odporúča svetová zdravotnícka organizácia. Hlavne, či sa dá podobným spôsobom rodiť niekde na Slovensku. A aké máte skúsenosti. Eše by som sa chcela spýtať, či už tu niektorá porodila svoje dieťa s možnosťou tzv. "dotekajúceho pupočníka" , prípadne mala lotosový pôrod. Ďakujem za info.

zigzag
11. sep 2012

@mirush311 ahoj, ja som taky mala, bez nasrih,sitia oxitocinu a epiduralky, rodila som sice klasicky v polosede, a proti klistiru som tieznic nemala, radsej klistir, pri porode bol manzel,tak by som sa asi zle citila,keby to vsetko islo von pri tych tlakoch, ale pol podany velmi diskretne, celkovo som mala zachovane sukronie a intimitu pocas celeho porodu a moja rodina mohla byt so mnou 😉 krasny zazitok, 😉 sama som zisla zo stola, sprcha, to lezanie na stole s kilom rize bolo asi najhorsie 😀 strasne mi trebalo cikat 😀

majka1981
11. sep 2012

ahoj, ja som rodila v Rakusku bez klistyru, bez nastrihu (sama som sa ale natrhla), bez EPI, stala som pri tom a cez cely porod som lezala maximalne na 5 minut vtedy mi povyedali ze si mam oddychnut, ze to o chvilku bude a mam nabrat silu. cez porod som dostala 2kratneake homeopaticke lieky, neviem co. manzel bol cely cas so mnou.

laurica123
11. sep 2012

vyborna otazka tiez by ma toto zaujimalo chcela by som ten duhy bez akychkolvek zasahov pri prvom to bolo zo vsetkym najhorsi asi ten nastrich..tak zienky prispievajte 🙂 🙂

dankakk
11. sep 2012

Tak toto aj mna veľmi zaujíma... Viem,že u nás v kk sa dá rodiť podobne, ale to som len pocula... Neviem aka je prax a hlavne čo na to lekári (zase nejaká premudrena mamicka čo nevie čo od dobroty 😖 že áno) ...

dejka77
11. sep 2012

Ja som rodila v uk, tu taketo veci ani nevyzaduju. Takze nebol ziaden klistir, nastrih, epi som nechcela, mala som len rajsky plyn. Ziadny oxytocin, ani na vypudenie placenty, vycerpana som nebola a placenta vysla naraz po prvej kontrakcii od porodu. Polohu som si mohla vybrat, rodila som v polosede. Pupocnik na moju ziadost bol prestrihnuty az po dotepani. Vsetko som mala v porodnom plane a podla toho sa riadili a priebezne sa ma aj pytali. Moja skusenost - bolo to uplne v pohode aj ked niektore veci by som zmenila, ako napr. to, ze by som sa viac hybala a neskoncila na posteli uz ked boli kontrakcie hrozne, takto som si to mohla podla mna este skratit. Po porode som nemala problem si sadnut aj ked som mala sitie, citila som sa uplne normalne, akurat sa mi tocila trochu hlava ked som sa postavila.
A takisto som mohla jest a pit, aj ked na jedlo som si ani nepomyslela, iba som pila.
Z prispevkov na mk som sa docitala, ze v banskej stiavnici je dobra porodnica, skus sa informovat tam. Aj som citala nejake clanky o zenach, ktore takto rodili na svk, aj ked si to museli "vydupat".

chmurkaxy
11. sep 2012

@mirush311 citala som dobre recenzie na topolciansku porodnicu v tychto veciach.

katia7
12. sep 2012

baby a niekto komu sa to podarilo tu 😕 ? inak vdaka aj zahranicnym mamickam ale tam sa asi nedostanem a tiez by som chcela mat natur porod 😀 ja som prvy krat rodila v stiavnici prave koli tym referenciam ale bola som brutalne sklamana, myslim ze som to vtedy aj pisala do tej diskusie, pri druhom to bolo lepsie, v pn, ale tie sestricky co stresu okolo toho robili, a ze dietatko mi vzali prec a vratili az po 12 hodinach a muza pustili dnu az ked som sla na salu uplne otvorena 😖 no to mi vadilo dost, inak ma sice nastrihli a dali mi oxytocin ale inak nic len boli na nervy ze nechcem epiduralku

mirush311
autor
12. sep 2012

No ide o to, že veľa je takých pôrodníc "akože dobrých", ale keď si potom prečítam názor žien, ktoré tam rodili, tak sa to odlišuje diametrálne od toho, čo všetko ponúkajú. Pôrodné kreslá sú v rohu nevyužívané preto, že pôrodníkom sa nechce čupieť a fitlopty a rebriny sú prázdne, pretože mamičky sú celú prvú dobu pôrodnú na monitore. Preto by som chcela vedieť, či sa tu niekomu realne aj podarilo rodiť naozaj prirodzene a ak áno, tak kde, prípadne meno doktora. Ja mám termín v novembri a dosť sa zaujímam o možnosť rodiť, tak ako je to bohužiaľ už v zahraničí možné. A viem, že v rakúsku sa to dá a nie je to ani tak ďaleko, len mi to už nepokryje poistenie a 1000€ za pôrod nemám.

svenka
12. sep 2012

@mirush311 da sa takyto porod v pohode dohodnut aj na slovensku, ja som takto rodila 😉 ide len o to, aby si si vybrala porodnicu, kde vychadzaju mamickam v ustrety a taktiez vela zavisi (vlastne najviac) aj na vybere porodnika - pokial si s nim vopred dohodnes, co chces, co nie atd... a on ti vyjde v ustrety (samozrejme pokial nie su ziadne komplikacie...), tak nevidim problem aby si nemohla mat porod ako si predstavujes (opat ale opakujem: v pripade ziadnych komplikacii ci uz na strane tvojej alebo zo strany babatka...) tak nech ti porod vyjde podla tvojich predstav 😉 🙂

katia7
12. sep 2012

@svenka a kde si teda rodila? 🙂

cammille
12. sep 2012

@mirush311 ja som tak rodila, na antolskej 😅 😀 vsetko to prebehlo tak rychlo, ze nestihli nic, ani klystir, ani nastrih, len som tam vbehla, porodila, a keby ma nechali, tak odkracam po svojich domov 😀 ale pri prvom bol klystir, aj oxytocin, chceli pichat, som si ale nedala, aj nastrih...takze pri rychlom porode sa to da uplne prirodzene, pri pomalsom skusaju vsetky mozne "zlepsovaky"...a pri tretom, ak by nahodou nebol taky rychly ako druhy, odmietnem vsetky umele zasahy... 😉

svenka
12. sep 2012

@katia7 sukromna nemocnica ke-saca

hoogy
12. sep 2012

@mirush311 ja som aj prve aj druhe dieta rodila bez tychto rutinnych veci sice oba porody museli byt vyvolane prostagladinom (syn mal zle ozvy a dceru som uz 10 dni prenasala). prveho som rodila v Komarne a nestihli mi nic podat lebo necakali ze to tak rychlo pojde. nedostala som ani oxitocin na porodenie placenty. jedine co ma neminulo bol nastrih. dceru som rodila v rakusku zase mi nestihli nic dat cely porod trval 2 hodiny. rodila som na porodnom kresle vlastne v sede. oba porody som stala cely cas popripade mi manzel pomahal a podopieral ma v drepe bola to pre mna najlepsia poloha. inak v rakusku ma ani nenastrihli porodna asistenka robila vsetko pre to aby som sa ani netrhla masirovala mi hradzu pomedzi kontrakcie,ale kedze dcera mala dva krat pupocnik okolo krku a potrebovala jej ho uvonit tak som sa troska natrhla tam kde som bola nastihnuta. po porode som presla z porodneho kresla na postel sama a dcerku som mala pri sebe od prvej minuty stale so mnou na izbe.

snehuljenka
13. sep 2012

@mirush311 A nerozmýšľala si nad Moravou? Tiež je to blízko a pôrod stojí podstatne menej než v Rakúsku. Tvoje želanie rodiť prirodzene by rešpektovali určite viac než na SK...

mirush311
autor
13. sep 2012

@snehuljenka O Morave počujem prvýkrát. Teraz sa mi ale dostali dve mená doktorov v BA. Tak vyskúšam ísť ešte za nimi a uvidím.

fra
13. sep 2012

@mirush311 skus preskumať tuto stranku alebo im aj napísať, myslím, že majú tieto veci už na slovensku zmapované, je tam aj dost osobnych pribehov o prirodzenych porodoch
http://www.zenskekruhy.sk/

snehuljenka
13. sep 2012

@mirush311 No vidíš 🙂 Ja som sa odtiaľ nedávno prisťahovala a som rozčarovaná z toho, ako to na SK chodí... tak keby si nepochodila v BA, skús južnú Moravu - Kyjov určite, možno Břeclav. Ja sama som zvedavá, čo mi v Trenčíne prejde a v čom sa budem musieť "skloniť" pred systémom.

mirush311
autor
13. sep 2012

@snehuljenka No ja bývam v Trnave a tu tomu veľkú šancu nedávam. Ešte čakám na vyjadrenie jednej doktorky a ak nebude chcieť, tak sa idem vyskúšat popýtať do tej BA. Ale fakt ma štve, že to čo by malo byť prirodzené si tu žena musí vydupať a ešte na ňu budú pozerať ako na blázna.

luciasveckova
13. sep 2012

ahoj.ja som mala porod bez nastrihu ale klystir mi bol podany.rodila som v klasickej polohe ako s avecsinou rodi.ziadna epi ani nic podobne.

snehuljenka
13. sep 2012

@mirush311 Máš pravdu, je to smutné. Budem držať palce, nech ti vyjde pôrod podľa predstáv! 🙂

magdal1
19. sep 2012

@mirush311 kamaratka, dokonca dve tak rodili v KE, tu je jeden pribeh
http://www.zenskekruhy.sk/tehulky/porodne-pribe...

od priateliek a ich info, tak Antolska v BA je docela dobra a uz sa da dohodnut na viacerych veciach... zalezi len na vas co si prajete a ako silne to v sebe citite....

kamaratka v ZA tak porodila s vopred dohodnutym lekarom nechal dotepat pupocnik...., bez nastrihu v polosede.

avsak mam dojem,ze vela veci este nie je samozrejmych preto necakajte,ze ak tak porodila 1, 2,...tak dalsie automatickyh, este to bude chciet par rokov, kym sa niekt. veci stanu samozrejmymi, preto je to dost na vas.

mirush311
autor
21. sep 2012

Tak dievčatá ja som vyzistila, že v Trnave je márna snaha. Teda aspoň mne to tak vyšlo. Keby ste mali niektorá meno doktora o ktorom viete, že by bol ochotný, tak prosím napíšte na koho sa máme obracať s podobnými túžbami 🙂))

dulkagabulka
24. sep 2012

@mirush311 v Trnave nie je marna snaha..JE mozny porod bez epiziotomie, bez oxytocinu , s dopulzovaním pupočníka, s nepretržiým kontaktom koža na kožu počas celej doby na porodnej sale- neviem, kto ti povedal,ze to mozne nie je...ale minuly tyzden tam bol presne takyto porod....stytaj sa @sasettka

mirush311
autor
25. sep 2012

@dulkagabulka Som rada, že topíšeš. Toto fórum som vytvorila aby, ženy ktoré podobne rodili dali informáciu na koho sa obrátiť ak chce niekto rodiť prirodzene. Ja čo som sa rozpávala s poradkyňou a jednou pôrodníčkou, tak mi z toho vyšlo, že v Trnave nie sú príliš otvorení aj tomuto spôsobu a budem rada ak ma niekto vyvedie z omylu, pretože túto pôrodnicu mám 5 min. od domu a budem najradšej ak budemmôcť rodiť tam a nikam nechodiť. A budem rada ak akokoľvek poradíte, pretože behať od pôrodníka k pôrodníkovi zaberie dosť času.

dulkagabulka
25. sep 2012

@mirush311 naklonení sice mozno nie su 😒 ale snazia sa respektovat.....mozno jedine s nastrihom u provorodičiek je to este otazne..ale snad aj to sa časom zmeni...

dulkagabulka
26. sep 2012

@mirush311
zaujimava diskusia
https://www.modrykonik.sk/forum/porod/co-mozem-odmietnut-ako-rodicka-2/
odporučam prečitat reakcie qaxi, bubulka772, zuzi118 a inych...

dana_l
26. sep 2012

tuna sa tiez nedava klystir ani "predbezne" nenastrihava. ale dala som si epi i oxytocin. hned po porodoch som bola na nochach a deti som mala vsetky pri sebe.
asi si to budes musiet "vydupat" na svk, inak len na sukromnych klinikach. statne nemocnice su "zaspate" v starom systeme ☹ 😒 pekne nech tam tm s tebou je a usmernuje ich co chcete a nechcete. lebo ty budes mat ine starosti ako sa stale hadat aby si dosiahla svoje.

mirush311
autor
26. sep 2012

@dulkagabulka Super diskusia. Určite si z toho veľa zoberiem. Pre mňa ako prvorodičku sú to informácie k nezaplateniu, keďže doteraz som o podobných veciach nerozmýšlala. Každopádne sa už teším na stretnutie🙂

katia7
8. okt 2012

@mirush311 ahoj, nemohla by si prosim napisat s ktorou porodnickou sa v tt neda dohodnut a co konkretne ti odmietla, kludne aj do ip, chystam sa tam rodit a vybrala som si porodnicku tak velmi zhanam info, idem za nou az 19. tak chcem vediet na aky natlak sa mam pripravit 😉 vdaka

katia7
8. okt 2012

@dulkagabulka ak sa mozem spytat mate skusenosti s konkretnymi lekarmi v tt? ze ktori su pristupnejsi 😀 ?
ps:sa tesime na stvrtok, dufam ze sa ta prednaska c.2 bude dat dobehnut 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre