Pôrod mimo nemocnice. Zažili ste ho niektorá?

pollyanna
23. feb 2008

Zažili ste ho niektorá? Či už planovane alebo neplanovane? Čo si o tom myslite? Môj drahý po zhliadnutí videi na youtube tvrdi, že keď budeme tehotní, budeme rodiť doma...ja mám z toho strach a pokiaľ viem, na Slovensku sa to ešte oficiálne nedá...máte niekto doma podobneho extrémistu? 😉

weverka11
21. jan 2011

@ewelyne ja by som tiez nerodila doma, ale musim uznat, ze mas pravdu v tom, ze nase porody manipuluju doktori!!! ja som rodila skoro pred dvomi mesiacmi a dovolim si povedat ze doktori mi dokašlali porod!!! a nebola som v skalickej nemocnici jediná! prenašala som len 3 dni, ked ma hosp. koli tlaku 140/110 a aj napriek tomu, ze uz som potom pri kazdom maraní mala tlak v norme mi dali vyvolavačku - otvorena som bola na prst a bez bolestí!!!!!!!!! a potom to začalo 12 hodin ukrutnych bolesti, stale som sa neotvarala, dalsia vyvolavacka, dalsich 12 hodin ukrutnych bolesti, ale len v krížoch, v brušku nič!!! po 24 hodinach utrpenia som sa stale neotvorila, začali zle ozvy babatka, praskli mi vodu, oxytocín, epdurálku, ktoru som najprv odmietala, ale kedze som 3 noci a 2 dni nezazmurila oka, tak som uz nevladala a dala si ju pichnut... 6 hodin na porodnom sale a skončilo to vákuom, obmotanym pupočníkom, a šitím jak z hororu.... Maly mal 3100 gramov a 50 cm.... moj zaver: zbytočne vyvolany porod, maly proste ešte nechcel ist von, bolo to robene nasilu!!! Potom bola starostlivost velmi kvalitná, hlavne zo strany primara, ale to uz bolo neskoro...

bobocka
21. jan 2011

@evinka2311 ja som tiez bola maximalne spokojna s lekarom a sestrami.boli super 😉 a lekar mi nehovoril kedy mam tlacit,pockal si kym som mu ja povedala,ze prichadza kontrakcia a na zaklade toho mi kazal tlacit.ja som bola velmi spokojna.dokonca natolko,ze pri druhom dietati si ho uz zazmluvnim 😉 nie ze by som neverila inym lekarom,verim.ale pri tomto sa mi tak uzasne rodilo( a pritom mlady lekar,este si len robi palicky podla odrodenych deti 😉 )ale bol senzacny!!!!

weverka11
21. jan 2011

@bobocka musim uznat ze vecer pred porodom dosiel za mnou z domu v rifliach a tricku moj gyn. a robil rozne vysetrenia a ponukol mi aj sekciu, s tým, ale ze niesu k tomu zdravotne dovody, ze zatial to neni "take hrozne" ale som ju odmietla, čo som ale v noci hovadsky olutovala a ked som stála 2 hodiny vo vrelej sprche v sesterni a plakala od bolesti nadaval som si do debilnych kráv a ešte horšie, že som sa pre sekciu nerozhodla.... Nakoniec som bola rada, ze som porodila normalne aj napriek tomu peklu čo tomu predchadzalo....

kathe22
21. jan 2011

@pollyanna
Myslim, ze porod doma ma svoje caro, ale u nas by som to zatial neriskovala. Bohuzal na Slovensku nie su specialne asistentky a ist do toho tvrdohlavo sa neoplaca. Mozno sa to raz zmeni a budeme mat odbornikov aj v tejto oblasti. Osobne si myslim, ze je to prirodzenejsie a dieta hned po narodeni nemusi celit kope ludi, ktore nepozna. Je to viac v sulade s prirodou 🙂
Ja budem tentokrat rodit v nemocnici, no s prefektnym porodnym planom ,aby sa tej energie co pri porode vznika 🙂 co najviac dostalo medzi mna a dietatko. Ale myslim si, ze je to na kazdej z nas ako sa rozhodneme 🙂)

bobocka
21. jan 2011

http://vas.cas.sk/clanok/3403/domaci-porod-dopa... toto som nedavno citala a strasne mi je z toho smutno.no napriek tomu,ze som proti poorodom doma,tak v tomto pripade uplne nevinim tu pa.to uz sami ti rodicia mali vediet,ze rodit tak dlho po odteceni plodovej vody sa nema.ta matka si sama musi svedomie spytovat,lebo ona sa tak rozhodla a ked sa raz ten porod doma nerozhybal,tak mala volat lekara,jej muz mal volat lekara,ci do nemocnice ist.takze podla mna porod doma,ok ak tak niekto chce,no nie za kazdu cenu ☹ ak to raz nejde,tak treba lekarom verit

jezkomanka
21. jan 2011

ahojte, aj ja by som najradsej rodila doma, ale nepripada to do uvahy, pretoze zijem v irsku a este nebyvame sami a nechcela by som aby moj porod doma nejako poznacil ostatnych 😉
ja ked som zistila ze som tehotna prva reakcia bol strach. strach z porodu.od zaciatku som zacala citat fora ze ako to prebieha, vsetky mozne pribehy atd a to ma este viac usvedcilo ze porod je nieco strasne a ak to prezijem uz deti nebudem chciet mat. ani mi velmi nepomahalo, ked moje 3 kolegyne porodili v priebehu mojho tehu a kazda to opisala hrozostrasne 😒
potom som vsak niekde uvidela domaci porod, taky na ktory sa par uz dlho predtym pripravoval, a plakala som stastim. chcela som vediet ako je to mozne ze to zvladla bez utisujucich prostriedkov, a hlavne v takom klude, jej nikto nekazal kedy tlacit, riadila sa sama sebou. zistila som ze strach je nas najvacsi nepriatel. ak sa niecoho strasne bojis a ides do porodnice s tym ze to nezvladnes, potom sa necuduj ze budes mat tazky a zdlhavy porod. lebo strach blokuje hormony stastia a tym mas vacsiu bolest-potrebujes utisit-porod sa zbytocne natahuje-babetko sa narodi otupele a nech mi niekto povie ze o 2 dni bude babetko OK, cule, pre teba aj babetko je najdolezitejsi 1.kontakt a nie ze porodim, odnesu ho prec, zabalia, pridu mi ho ukazat a potom ho 2 dni nevidim!!! (lebo vraj sa onho nemozem postarat) 😒 pri domacich porodoch / prirodzenych p. v porod.domoch al. aj v porodniciach je babo cely cas s mamou a este nikdy sa ziadna nestazovala,ze sa nezvlada postarat o svoje hodinove,2.-5.hod babatko, ved je to predsa to najkrajsie co moze byt, po 9.mesiacoch byt konecne spolu.
ja uz sa na porod nebojim, pripravujem sa pomocou HypnoBirth metody, a aj ked budem rodit v porodnici, vsetci respektuju moje rozhodnutie (tu je to uplne normalne), moj porodny plan a ak sa nevyskytnu nejake komplikacie, tak ma prevezu do domaceho prostredia 6-12hod po porode a potom k nam bude chodit porodna baba kazdy den az do 10.dna na kontrolu.

velmi by som si priala aby sa situacia zmenila aj na slovensku, zeny na celom svete rodia deti prirodzene, bez liekov, drog, epi...a aj ako prvorodicky maju velmi lahke a rychle porody 4-8 hodin, a hlavne BEZ BOLESTI, lebo jedine co vyvolava bolest je strach!!!

bobocka
21. jan 2011

@weverka11 jasne,teba si pamatam,ty si dala malemu moje najnovsie oblubene meno 🙂 uz som ti to chvalila. 🙂 ja si nemyslim,ze bezdovodna sekcia je v poriadku.porodila si aj bez a porodne bolesti k tomu patria.ono to nie je ako skrabkanie za uskom,boli to,ale ja osobne som bola velmi prekvapena tou bolestou,lebo podla tych inych zien a ich skusenosti som cakala nieco podstatne horsie,takze pre mna bol porod uplne super.nebolelo to tak strasne (iba poslednych asi 10 min pred tlacenim,ked sa jedna kontrakcia do druhej zlievala a nemala som cas sa ani rozdychat),ale inak celkovy pribeh si neviem vynachvalit 😉

weverka11
21. jan 2011

@bobocka ano viem, ze sa ti pacilo 🙂 no ono ja som zazila aj tiez ozajstne kontra v bruchu, mala som ich asi 3 hodiny nez mi dali epi a to kazdu minutu, ale to bolo uuplne v pohode proti tomu peklu čo som mala predtym, aspon som vedela ze ked začne aj skonči a uz som sa potom zacala otvarat, tak som mala aspon pocit, ze to babo aj vyjde von, samotne tlačenie bolo vdaka epi krááááásnym nádhernym zazitkom... proste to predtym neboli kontra, to boli neutichajuce bolesti v chrbte a krížoch, este teraz ma trasie ked si na to spomeniem... fuj... inak aj preto som sa rozhodla napriek tomu, ze manzel s tym nesuhlasil dat meno Gregor, rano som mu zavolala o siestej, ze to bude Gregor a hotovo a on kedze sa o mna strasne bál, tak ani nepipol 😀 😀 😀 😀 😀 teraz je to preneho najkrajsie meno na svete 😀 😀

maca_p
21. jan 2011

@bobocka si strasne zlata, ked pises o BFH, ze kazda si taku nemocku moze vybrat, mas ban. stiavnicu co by kamenom dohodil. ja mam taku min. 70 km od domu. ak je aj v BA taka, tak potom 60 km. myslis, ze kazda zena si moze logisticky a casovo taku porodku vybrat? potom by mali podla teba tie spadove porodnice vsetky zrusit (s nehumannymi podmienkami a aby tam nenechavali zeny vytrapit sa). ci ako?

neviem preco kocky obhajujuce porodnice nechcete pochopit, ze kazda zena by mala mat predovsetkym moznost vyberu. PA je osoba, ktora urcuje, ci sa do nemocnice ide, alebo ci je porod uskutocnitelny doma. napr. v hol. staci, ak sa bejby vykaka este v mamkinom bruchu a to je indikacia k presunu do nemocky, tam koncia kompetencie PA aj v pripade, ze zena sa rozhodne pre porod v nemocnici s PA. nastupuje dalej k porodu lekar.

bobocka
21. jan 2011

@maca_p ja nehovorim o stiavnici.tam nemaju detsku jisku,tam by som nerodila.ja som rodila v obycajnej statnej rooseveltovej nemocnici a bola som velmi spokojna. 🙂 a moznost volby ma kazda matka.aj ta co ma tu nemocnicu kde chce rodit 200km od domova.moznost ma,ci ju vyuzije je na nej a na okolnostiach,ale moznost tam je 🙂

bobocka
21. jan 2011

@jezkomanka ja by som preplieskala kazdu jednu zenu,co strasi prvorodicku supertazkym porodom 😠 potom je jasne,ze ta zena nemysli na nic ine,len aka strasna bolest to bude a hlada metody ako si chytro pomoct a pritom este ani sama nevie,co to vobec kontrakcie a samotny porod je.ja som bola taka,ze som chcela vediet vsetko,aj tie strasne prbehy zien co zavijali bolestou,aby som vedela do coho idem.odmietla som akekolvek lieky,som si povedala,ze ked to bez liekov vytlacili miliony zien predomnou,tak vytlacim aj ja 🙂 .bola som velmi prekvapena tym,co vlastne kontrakcie boli.je to len strasne silny tlak,tupa bolest.ja som si prve dve hodiny myslela,ze som daco zle pojedla a ze mama hnacku.no vazne.take strasne pribehy som pocuvala,ze som cakala,ze sa z tej bolesti zblaznim a ked to prislo,tak som fakt nevedela,ze rodim,lebo mi to neprislo byt take strasne.fakt som mala krce,ako pri zlej hnacke.ked to neprestavalo,tak som sla do nemocnice a bola som uz na 4 otvorena.za dalsiu hodinu som sa na dalsie 4 otvorila.pomohlo mi pit cajik z malinovych listkov posledny mesiac tehu a to,ze som sedela na vecku.ja som si oddychla(resp moje telo oddychovalo,lebo som vlastne sedela,ale tym,ze bolo podomnou prazdno sa maly rychlo tlacil von.gravitacia zapracovala) ked som bola na 8 otvorena,tak mi len sestricka dala dnu prsty a povedala,ze ked budem tlacit,tak sa mam na ten bod sustredit,kde mi ona vo vnutri stlacila.napichli mi infuzku a sli sme na to.samotne tlacenie uz neboli.budes citit,ked ti pride kontrakcia a ty zacnes tlacit a ten tlak sa vyrovna tej kontrakcii a ty sa dostanes na bod nula,teda budes len strasne tlacit,no nebudes to citit.moj misko mal 3740g a 54cm a ja som ho absolutne necitila,ked sa tlacil.nic.nastrih bol uplne v pohode,to som necitila ani trosicku,len som to pocula (ako krepovy papier 😅 )ale neboli to vobec,maly sa narodil a bolo super.bola som na seba velmi hrda a aj moj manzel bol rad,ze tam so mnou bol.on siel s malickym na vazenie a meranie a mna zatial sili a to mi dali lokalku,tak to nebolelo,len som vzdy citila take male cuknutie ,ked lekar steh spravil.lekar bol uzasny,spasoval so mnou,oni cakali babo mesiac po nas,tak sme sa o tom bavili.bol strasne zlaty a chalil nam maleho,ze je krasny,zdravy.uzasny bol.sestricky boli tiez mile 🙂 ja mam z porodu velmi dobre spomienky a absolutne vobec sa dalsieho nebojim.nie je to take strasne.podla mna su zeny len strasne vylakane a ked to uz pride,tak to vnimaju ovela horsie ako to v skutocnosti je.proste sa boja a este ani nevedia coho.psychika je strasne dolezita.ja som skromny clovek,mne netreba krasnu izbu typu hotelova izba ani porod do vody ci ine veci.ja som chcela len zdrave dieta.o nic ine mi neslo,len aby som ja a malicky boli ok.a to sa stalo.domov som si doniesla krasne drave babo a dodnes mi misko velikansku radost robi a som na neho velmo prevelmo hrda 😉 kazda mame inu predstavu o porode,no z vlastnej skusenosti to hovorim,ze sa niet coho bat.neupriamuj sa moc na svoj porodny plan,lebo kadeco sa moze stat a mozno budete musiet improvizovat a potom to moze ovplyvnit tvoju psychiku a budes si hovorit,ze tak si to nechcela a je to inak a preto je to zle.neboj nic.lekari vedia co robia 🙂 zelam ti co najlahsi a najmenejbolestivy porod a krasne zdrave babenko 😉 drzte sa 🙂

daniela1974
21. jan 2011

@bobocka to je tiez velka nevyhoda medialneho sveta a ovladania vedomia a podvedomia tehotnych prostrednictvom medii ako rozhlas televizia tlac a samo ze internet.
No a ked prvorodicka cita tie spovede matiek co rodili a ani netusili ze rodit ma sama a nie ze rodit ma doktor a ked napise nejaka zena ze nechali ma vytrapit a bla bla sa necuduj ze to tak tie zeny vnimaju, a inak dobre si to napisala.

katarina7777
21. jan 2011

chcela som vam opisat moj porod aby som poukazala na dolezitost lekarov v tak delikatnom momente ale kedze su tu prvorodicky , tak nechcem strasit 😀 ja som mala skoro vsetky mozne komplikacie ze az sme s lekarom po vsetkom zartovali ze som musela vsetko vyskusat... ALE na vsetko sa rychlo zabudne, telo sa da dokopy a potom tie momenty s babatkom v naruci su nadherne... ja vam zelam vsetkym lahke porody s dobrym koncom.

daniela1974
22. jan 2011

@katarina7777 je tu niekde sekcia porody - tam zeny opisuju svoje porody, kludne tam opis svoj porod.

estanis
22. jan 2011

@bobocka tak to je super, ze si mala taky porod. ja som ho tiez mala v pohode, no to zavisi od zeny. kazda je ina. moja sestra sa pri porode poriadne natrapila a sesternica dokonca dvakrat odpadla pocas tlacenia. nechcem nikoho strasit, kazdy je iny a kazdy to vnima inac. no aj ja som si pred porodom vypocula kopec strasidelnych pripadov a na porodnu salu som sla rozklepana ako novonarodene teliatko. suhlasim s tym, ze si netreba brat prilis k srdcu tie hrozne reci kamaratok.

daniela1974
22. jan 2011

@estanis podla mna je velmi dolezite citat vsetku moznu literaturu ohladom porodu, (Michal Odent, Orgazmic birht a pod, ale aj bezne ako Matka a dieta, Cakame dietatko, Velka kniha o matke a dietati) necitat si pribehy o porode na tychto forach, zamerat sa aj na zahranicnu literaturu, zena tam pochopi, ze to co je u nas nemyslitelne je v zahranici bezne a normalne a opacne.
Skusit chodit na preporodnu pripravu nie len do porodnice ale skusit aj alterantivne kurzy a hlavne si rozsirovat obzory a zvysovat si tym porodne povedomie.
Zena co sa nepripravi na porod sa velmi ale velmi ochudobnuje o vsetky mozne prekrasne pocity, ktore ju obohatia a zmenia, porod dokaze pozitivne ovplynit dieta aj zenu, stane sa z nej sebavedomejsia a mudrejsia osobnost.

estanis
22. jan 2011

@daniela1974 jasne, ja som toho precitala dost a rodila som v Spanielsku - nie na Slovensku 🙂 Chodila som aj na predporodne cvicenia, kde ucia dychat a tak, ale ked prisli kontrakcie, tak nebol cas mysliet na to, ci dycham spravne, alebo nie 🙂

daniela1974
22. jan 2011

@estanis vies ale je smutne, ze vela zien si o porode neprecita, nic netusi, len co im povedia matky a znamy, precita si nieco tu a tam na socialnej sieti, netusi co jej pravo a povinnost, a hrozne je, ze vela zien si mysli, ze nerodia oni, ale nechaju to na lekara, necudujem sa tym lekarom, ked takto nepripravena zena pride rodit, tak sa stazuje ked sa otvara 6 hodin prvorodicka, ze jej nic nedaju, ze ju nechaju trapit a podobne zvasty.
Potom ju musia napichat oxytocinom alebo si to vybojuje, da si epi nech neboli, necha sa vyviazat na stol na monitor a ked prejdu kontrakcie tak ide na cisar a potom sem napise ze jej zachranili zivot.

daniela1974
22. jan 2011

@estanis inak ako sa rodi v Spanielsku? Nemozes blizsie napisat co je tam rutinne, ci sa tam rodi v porodnych domoch ci doma alebo len v nemocke, ci sa bezne zeny nastrihavaju a vyvolavaju porody, ci sa zhasne svetlo ked sa babo narodi, ci sa pupocnik necha dotrepat, ci si mozes vziat placentu a tak. Napis prosim velmi ma to zaujima.

estanis
22. jan 2011

@daniela1974 zeny rodia v nemocnicicha. mozno je par pripadov takych, co chceli rodit doma, no o nijakom som nepocula a to som tam byvala 9 rokov 🙂 . Co sa tyka epiduralky, tak sa ta na to nepyta lekar uz v polovici tehotenstva. opytaju sa ta to rovno v nemocnici pred porodom a ty sa rozhodnes, ci ju chces alebo nie. samozrejme - je zadarmo. Mna a taktiez moju sestru nastrihli a myslim, ze je to lepsie, lebo sa to troska skorej zahoji. Stehy som vsak bola vyberat a som im za to vdacna. Nevies si predstavit ten pocit ulavy, ked mi ich porozstrihovali. Sestra hovorila, ze ma dost stiahli pri siti. O placente neviem nic. No v nemocnici som mala vsetko - vlozky, pyzamo, uterak, spongiu napustenu mydlom. Kazde rano pridu, vymenia uteraky, pyzamo, spongie... doplnia vlozky ak treba. Aj pre malu som mala plienky, oblecenie... Pre seba som potrebovala len nohavicky a jpapuce a pre malu veci na oblecenie, ked som odchadzala z nemocice. Samozrejme personal bol velmi mily, od lekarov az po sestricky. Ja si vzdy spomeniem len v dobrom na nemocnicu aj na samotny porod a personal.

estanis
22. jan 2011

a este nieco. moj mm bol pri mne kazdu noc - zadarmo bez akychkolvek priplatkov. mal pri posteli roztahovacie lehatko a na tom si schrupol. malu mas hned po narodeni pri sebe a uz ti ju nevezmu. aspon mas istotu, ze ti ju nevymenia 😀 . no a samozrejme sa tam neplatilo ani za fotky z USG ani za to, ked chcel byt mm pri mne, ked zistovali pohlavie...

daniela1974
22. jan 2011

@estanis tos u nas pomaly aj cez telefon ked volas za nieco si vypytaju cislo kreditky 😀 😀 😀 . Inak super to Spanielsko, moja dcera chodi na biligv. spanielke gymnazium a po skole ju chcem cez Erazmus poslat do Spanielska na rok, tak snad mi tam neporodi 😀 do roka 🙂

vanniekerk
22. jan 2011

Ahojte. No tak konecne sa teda dostavam k napisaniu nasho porodneho pribehu. Na uvod by som mala poznamenat, ze zijem v Londyne v UK a tu som planovala porod doma normalne s babicou, v porodnom bazene atd. Mala som v podstate ukazkove tehotenstvo az na jeden detail. Malickej pupocna snura mala iba jednu tepnu, namiesto dvoch. Toto sa stava asi v 1 zo 100 porodov a v podstate sa nepozna pricina. Iste vyskumy poukazuju, ze male percento babatiek by mohlo mat nejaku zdravotnu vadu - chromozomalnu, oblicky, srdce a ine. Vacsina sa da podchytit z ultrazvuku. Obycajne su vsak babatka uplne OK, pretoze samozrejme priroda raz opat zariadila, ze i napriek tomuto nedostatku zenske telo to vie vybalancovat a vyzivit dietatko bez problemu. Takze toto bola pre mna taka mensia dilema, vela som o tom citala, medicke vyskumy, pribehy mamiciek, hovorila som s vela babicami, lekarmi, nazory na porod doma atd. Aj napriek mojej intuicii, ze vsetko je uplne OK s mojim babatkom skoro ma presvedcili ist do porodneho centra - koli bezpecnosti malickej. Nastastie, pocas Vianoc sme sa s muzom predsa len rozhodli pre porod doma, aj napriek tomu, ze som videla, ze moja babica tomu nejak tri krat naklonena nebola. V mojom porodnom plane som suhlasila, ze hned ako sa mala narodi, tak pojdeme s nou do nemocnice, aby ju preventivne podrobnejsie prezrel skuseny pediater.

A teraz samotny pribeh.
V Sobotu bola u mna babica na preventivnom vysetreni a koli zvysenemu krvnemu tlaku ma poslala do nemocnice na prehliadku a monitoring. Vsetko bolo uplne v pohode, to len ja obcas trpim 'syndromom bieleho plasta'. Velmi mila doktorka potom len poznamenala, ze ci som nic necitila, lebo ze podla monitoru som mala kontrakcie kazdych 10 minut. Ja hovorim, ze nie a usudilil sme, ze to zrejme boli 'poslickovia'. Sli sme domov a pustili film - ku jeho koncu som zacala pocitovat stahy. Odhadom asi kazdych 15 minut. To bolo okolo polnoci a vtedy som ich zacala casovat. Vyzeralo to nepravidelne kazdych 10-15-18 minut, takze som si z toho velku hlavu nerobila, zacala predychavat podla hypno porodu a tiez som si okolo jednej v noci pustila 'Vizualizuj si svoj pozitivny porod' relaxacny track hypno porodu a sla spat. Vela som toho ale nakoniec nepospala, lebo som mala pocit, ze stahy sa zintenzivnuju a su medzi nimi kratsie prestavky. Zobudila som muza okolo druhej a zacali sme opat casovat. Tento raz to bolo kazdych 5 minut, ale rychlo to zacalo prechadzat na 4-3-2 minutove intervaly ani nie do hodiny. To uz sme volali babicu a v tom momente som si uvedomila, ze stahy mam skoro non stop jeden za druhym a to velmi intenzivne. Hovorila som s babicou na telefone, po kazdej druhej vete som musela predychavat, este si pamatam ako som sa jej za to ospravedlnovala. Povedala, ze je u nas do hodiny. Uvedomila som si, ze zacinam citit nutkanie na tlacenie. Nemohla som tomu uverit a vedela som, ze mala tu bude skor ako babica. Isla som do sprchy, klacala som na vsetkych styroch a horuca voda mi stekala na chrbat - pri tych tlakoch to bol super pocit. Zistila som, ze malicka zacina schadzat dole, bola este stale vo vaku. Znovu som praktizovala hypno porodne dychanie a v podstate bez nejakeho velkeho pricinenia z mojej strany, malickej hlavka sa zacala prerezavat. Sama som si to kontrolovala, spomenula som si takisto tlacit na hradzu, aby sa predislo natrhom. Dalsi stah a hlavicka bola von, este jeden a tielko vysuplo rovno mne a mojmu muzovi do ruk. Vak sa roztrhol a malinka prvy krat zaplakala. Mala pupocnu snuru okolo krku, ale nie napevno, tak sme ju s muzom len v klude pretiahli cez hlavku a ja som si moju malu prvy krat privinula a hriala vlastnym telom. Bolo 3.35 nedelne rano. Zatial co muz znovu volal babici a neskor na jej radu aj sanitku, ja som klacala v sprche s mojim drobnym uzlikom v rukach, vonala som ju, prihovarala sa jej, bozkavala a ona na mna hladela tymi velkmi ociskami. Proste to boli nezabudnutelne momenty. Ambulancia prisla asi do 15 minut a jedna mila pani medicka potom odstrihla uz dotepanu pupocnu snuru. Presunuli sme sa do obyvacky a zrazu bol nas maly bytik plny usmiatych medikov co nam gratulovali, po tom ako prisla dalsia ambulancia. V podstate nemali co ine robit. Po par minutach konecne dokvitla aj babica. Vzhladom na to, ze sme teda mali odsuhlasene ist do nemocnice hned po porode, tak sme rychlo zbalili tasku a sanitka nas tam zobrala. Po celu tu dobu mal moj muz malicku na rukach. V nemocnici mi prirodzene odisla placenta v celej svojej krase a vzhladom na 'fenomen' tej jednej tepny sme ju odovzdali na vyskum. Nemala som absolutne ziadne natrhutie! Za jedno - malinka bola drobna, ale takisto som pravidelne masirovala pred porodom hradzu. V nemocnici boli ku nam vsetci hrozne mili, malicku sme mali non stop pri sebe. Moj muz bol po celu dobu s nami. Ani nie do hodiny po porode sme uspesne iniciovali dojcenie. Vzhladom na to, ze bola nedela a pediatri mali vtedy takisto pohotovost s nedonosenym babatkom, na prehliadku malej sme museli cakat az do 4-tej popoludni. To nam uz ale vobec nevadilo. Nas poklad bol tu a prisiel na svet tym najprirodzenejsim moznym sposobom. Vecer sme boli vsetci traja doma, stastni a preberali sme cely ten nas uzasne rychly porodny zazitok.
Musim takisto poznamenat, ze malinka bola velmi cula od prvej chvile, prvych 7 hodin po porode vobec nespala, pozerala naokolo, snazila sa absorbovat cely ten novy svet naokolo. Aj v nemocnici sa cudovali, ze aka je kludna a cula. Stale mala krasnu ruzovu farbu.

Moja porodna priprava zahrnovala hypno-porod, robila som uz spominanu masaz hradze, posledne 2 tyzdne som pila caj z malinovych listov, malicku som mentalne uz dlho pripravovala na porod. Moje tri hlavne pozitivne afirmacie na porod boli: 'safe' bezpecny, 'peaceful' kludny a 'lovely'. A do bodky to vyslo. Po celu tu dobu som sa citila bezpecne, iba ja a moj muz u nas doma, ani na moment ma nenapadlo, ze by sa nieco zle malo vyskytnut. Bolo to velmi kludne, pretoze tam nebol nikto iny - nikto, kto by ma v tom sustredeni mohol vyrusovat. Bola som rada, ze babica nestihla prist. Ked bola mala v brusku tak som jej zvykla hovorit, ze budeme mat spolu 'lovely birth'. A toto tiez vyslo. Nas porod bol uzasny a naozaj iba nas. Tak ako to priroda zariadila. Ved preco by tam mal aj niekto cudzi zasahovat? V toto som tiez velmi verila, ze moje telo vie presne co ma robit, takisto ako moje babatko. Bol to uzasny zazitok! Bolo v tom nieco velmi zivocisne, take strasne pudovo silne - zachovanie rodu, tie stahy, to sa proste neda opisat. Cele moje telo bolo z toho paralyzovane, ale moja mysel bola ostra po cely cas. Stale sa mi to zda neuveritelne, ze sme vsetci traja zazili proste dokonaly porod! A ja verim, ze presne toto moze a ma pravo zazit kazda zena. Velmi male percento porodov je naozaj rizikovych. Mysel je v tom najmocnejsia. O nejakom velkom zotavovani nemozem takisto povedat. Brusko mam po piatich dnoch skoro na mojej predporodnej velkosti - vzdy som bola velmi chuda. Kedze ziadna zasivacka, tak dolu ziadna bolest, iba prve dva dni trosku opuch. V podstate sa citim, ze by som zabehla maraton. Moj muz bol uplne uzasny. Pocas celeho porodu mal taku chladnu hlavu, bol v tom zajedno aj adrenalin, ale to privilegium pre neho porodit nasu dcerku rovno do vlastnych ruk - nezabudnutelne, nezaplatitelne... je na to velmi hrdy. Sami sme si ju stvorili - sami si aj odrodime.

Ked citam vase pribehy zo Slovenskych nemocnic, zimomriavky mi chodia po chrbte. Ja to proste nechapem ako z niecoho tak krasne prirodzeneho robia taku traumu, Ten pristup k matke - namiesto ucty opovrhovanie, podradovanie. Ak tento nas pribeh naozaj nie je ukazkovym dokazom, ze porod je proste normalna sucast zivota, nie choroba, tak potom uz fakt neviem co ine. Urcite si nemyslim, ze som proste iba mala jedno velke stastie. Pripravovala som sa na to fyzicky aj psychicky a nemala ani najmensiu pochybnost v prirodu. Takisto cely tento mechanizmus ako napriklad to skore dojcenie urychlovalo scvrkavaniu maternice. Na to vsetko je zenske telo od prirody pripravene. Ono to cele proste tak nadherne funguje.

Na zaver uz len tolko, ze sa urcite chcem pricinit, aby sa veci na Sovensku zmenili. Aby sa ludom otvorili oci. Moja mama bola najprv sokovana, ale potom pochopila a porovnala si to svojimi 'nemocnicnymi' porodmi a teraz vsetkym o tom rozprava cela nadsena! A my s muzom veselo rozsirujeme osvetu.

Takze toto bol nas rozpravkovy porod.

naika
23. jan 2011

krásny porod 😉 a krásny príbeh 😉 nemyslím si že rodiť doma je to najlepšie ale ked si si to vybrala ty sama musela si mať pocit že to je to najlepšie a najprirodzenejšie pre teba aj pre babinko.Prajem vela zdravíčka.Dcera je porodna asistentka pred skuškami a určite jej dám tento príbeh prečítať 🙂

































































































enah
8. feb 2011

@weverka11 Tvoja asertivita sa mi strasne paci! meno Gregor je super poznam jedneho uz ma 13rokov, a tiez sa mu to meno paci, hoc druheho Gregora nepozna.) K porodu au, zjavne si vyskusali vsetko co ich napadlo a nedali Ti sancu porodit si ho sama.(

divica
28. apr 2011

@etnicka ahoj 🙂 reflektujem na tvoju správu ohľadom toho akú literatúru a filmy odporúčaš...Chcela som si stiahnuť film Birth as we know it ale nikde nie je k dispozícii...nemáš ho prosím náhodou? hoc aj za nejaký poplatok? ďakujem 😉

didi35
29. apr 2011

@vanniekerk Gratulujem ku krasnemu porodu. Chcem sa spytat, davali Tvojej dcerke po porode vitamin K? lebo v SR to rutinne robia vsetkym novorodencom, ja to chcem odmietnut... Oni zasa tvrdia, ze je to dolezita prevencia... Vysavali jej vodu z plucok? Myslim, ze dalsie standradny ukon v SR porodniciach... Vdaka

vanniekerk
29. apr 2011

@didi35 Dakujem. Ohladne vitaminu K som mala volbu, ci ano alebo nie a ak ano, tak ci injekcnou alebo oralnou formou. Vodu z plucok nemal ani kto odsat, po dotepani pupocnej snury si mala trosku pokaslala, aby dostala zbytky vody von a dychala dalej normalne.

didi35
30. apr 2011

@vanniekerk a ako sis a rozhodla ohladne toho vitK? 🙂 dala si ho?

jussti
30. apr 2011

@vanniekerk toto je krasne nemam slov

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre