Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Prečo sa píše len o rizikovosti cisárskych pôrodov?

ivett5
16. feb 2016

Ahojte mamičky, mám pred sebou o 3 týždne plánovaný cisársky rez. Vzhľadom na indikáciu, vek atď. Tak rozhodol doktor...
Len ma štve, že všade po celom internete sa píše len o rizikách pre matku, pre dieťa a strašenie a katastrofy ohľadom CR.
Prečo sa už konečne niekde nenapíše aj niečo ohľadom vaginálneho pôrodu? Ten je vari bez rizík? Bez problémov, akože
med lízať?
Už ma to fakt štve, chcem od vás počuť vaše názory, či pozitívne alebo negatívne na pôrody či také alebo také...
Ďakujem.
PS: najviac ma hnevá, keď sa píše, že deti narodené CR môžu byť autisti, príp. mať astmu, čo to s tým má spoločné?!!!

kaktusik
16. feb 2016

@ivett5 odporucam ti pozriet si v archive dnesny Damsky klub. Akurat rozoberali pre a proti cisarskeho oproti prirodzenemu porodu... Velmi dobre a prijemne to tam MUDr. Niznanska vysvetlovala. A podotkla, ze ak zisk prevazi rizika, tak je cisarsky indikovany opravnene...

veronika426
16. feb 2016

Aj ja mam za sebou 2 cis.rezy, mozno bude aj tretí 😉 Ja som velmi spokojna,po vybratí štichov som chodila ako modelka, akoby som ani nemala za sebou ziadnu operaciu. Je to samozrejme riziko, kedze je to operacia, ale to riziko byva aj pri klasickom porode, moze sa stat cokolvek...ale nastastie je medicina uz moderna, tak sa uz netreba az tolko bat ako kedysi. Treba sa nam len tesit na nase pokladiky nech uz pridu na svet ktorymkolvek sposobom 🙂

p3tra11
16. feb 2016

Povedala by som, že v dnešnej dobe je kladeny vysoký dôraz na prirodzený pôrod a matky, ktoré podstúpili CR, sú brane ako menejcenne a neschopne. Že prišli o ten krásny okamih. A že si nevytrpeli všetky tie bolesti. Že mlieko hneď nenabehne. Ja mám dva cisárske rezy za sebou. Vôbec sa necítim menejcenna, videla som, čo sa deje na pôrodnej sále, doktori so mnou komunikovali, obe bábätká mi hneď ukázali a trošku priložili na licko. Hneď, ako to bolo možné, mi ich priniesli na kojenie, možno asi tri hodiny po pôrode. Mlieko mi nabehlo hneď. Celý pôrod som od dojatia preplakala. Áno, bolelo to, stále to je operácia, prináša so sebou riziká. Na svojich deťoch však vôbec nevidím nejaký náznak traumy len pre to, že boli narodené cisárskym rezom. Všetko je to o matke, o jej postavení k situácii. Áno, musím ísť na cisársky. Áno, je to pre moje dieťa a mňa zivotne dôležité, pre neho podstupim všetko. Nie vždy je prirodzený pôrod dobrá voľba. Takže nebuď zbytočne znechutena, všetko dopadne dobre, stačí sa len tešiť na drobca, veď ono je cieľ cesty ;)

bielavila
16. feb 2016

ahoj no rizika sekcie su ake si napisala omnoho vacsie ako pri normalnom porode, aj pre maminku aj pre babatko, jasne ze zena je prisposobena rodit normalne a sekca je velka a vazna operacia a ked to neni nutne tak radsej prirodzene, takisto je dokazane ako si uz pisala, ze deti su potom viac nachylne na astmu, alergoe a aj autizmus, dovody su take ake asi vies, a teda tie, ze dieta nerejde porodnymi cestami, ktore mu nejakym sposobom zarucuju imunitu...ale ja osobne som rodila sekciou a aj ostatne deti budem rodit iba sekciou, pre zdravotne rizika a predchadzajucu oparaciu maternice - myomu cize nic sa neda robit, neni to katastrofa a rizika su vsade, ako pri normalnom tak aj pri cisarskom reze, netreba brat vsetko cierne a biele a netreba pocuvat sfanatizovane mamicky, ktore zjedli vsetku mudrost sveta, ja som rodila sekciou babatko aj dost skor uz v 36 tt, bolo to bôbe, ale prezili sme, maly je zdravy a ja tiez a uz sa velmi tesim na dalsie babatko, aj ked viem, ze to bude riziko pojdem do toho zasa, drzim palce a mysli pozitivne a hlavne vlastnou hlavou a nenchaj si natrepat do hlavy bludy od ostatnych...a inak ja sa celkom tesim, ze som nezaila kontrakcie a to vsetko okolo toho, proste ma rano odvezli na salu a o pol hodiny som bola mamickou sice drobunkeho ale zdraveho chlapceka, hojila som sa rychla a o dva tyzdne nas pustili z nemocnice, a behala som ako srnka 🙂

lavia
16. feb 2016

Podľa mňa sa píše toho toľko preto, lebo v dnešnej dobe sa sekcie robia veľmi často, aj keď na to nie je žiadna opodstatnená indikácia. Vaginálny pôrod je fyziologický, prirodzený, takže so sekciou sa nedá porovnať . Skrátka je to veľká brušná operácia a to nie je bez rizík. Áno, tie sú aj pri vaginálnom pôrode, ale v oveľa menšej miere, keďže to je dej prirodzený pre naše telo. Pri vaginálnom pôrode sa celé naše telo zapája do priebehu pôrodu, aby všetko prebehlo čo najlepšie. Ak však nastane situácia, že niečo zlyhá alebo už vopred je situácia skomplikovaná a vie sa, že pôrod by bol ťažší, tak v tom prípade sú riziká sekcie zanedbateľné a stáva sa tou bezpečnejšou voľbou 🙂 A aby som ťa povzbudila, keďže sa robí tak veľa sekcií, tak aj tých komplikácii je vďaka praxi lekárov veľmi málo 🙂

adka2011
16. feb 2016

Pozri, ja som mala obe dcerky cisarskym (prvy akutne, druhy kvoli tomu, ze sa druha dcerka narodila do roka, musel byt cisarak tiez), ale nepokladam to za ziadnu vyhru. Nech si to obraciame ako chceme, nie je to prirodzena forma porodu a dieta a ani matka tak nemaju moznost absolvovat prirodzene vsetky procesy, ktore s prirodzenym porodom suvisia. Strasne som chcela druhu dcerku porodit normalne, ale kedze to bolo do roka, nedovolili mi to a je mi to luto. Kazdopadne, radost z deti mi to nijako neuberie a treba to vnimat tak, ze ked sa inak neda, tak aj cisarak je moznost ako priviest dieta na svet. P.S. Cakam tretie a to sa uz cisarak tiez nevyhnem :/

kuceravasue12
16. feb 2016

@ivett5 no ja s tým nemám skúsenosti, rodila som normálne (už nikdy viac!!!) ale sestra musela rodiť cr a práveže si to pochvaľovala. Teraz je znova tehotná a odo mňa a iných žien vie aké to je rodiť normálne, chce ísť znova na cr 😀

erienka
16. feb 2016

@ivett5 mna to tiez velmi, velmi hnevalo, ked som sa pripravovala na sekciu. Citat vsade tie strasidelne veci, co vsetko sa moze stat pri sekcii, mi velmi nepomahalo. Ako keby kazda sekcia bola len rozmarom zeny. A napokon moja dcera mala agape score 10, kojila som do jej 2 a pol roka, chora nie je skoro vobec (a pritom sme stale medzi detmi) a ja som po tyzdni ani nevedela, ze som bola na sekcii.

lauricka
16. feb 2016

@ivett5 pozri, ak mas naplanovany cisarak a nevies to zmenit, tak potom to neries. Evidentne o tom vies malo a to je vlastne dobre. Cim viac by si vedela, tym by ta to este viac stvalo. V tvojom pripade by som neriesila porod, ale to, co bude po porode, a preto by som sa zamerala na to, aby dieta, aj napriek cisaraku, malo bonding s matkou tak, ako to byt ma, telo na telo, prve prisatie a co najviac s mamou. Aj ked by si na zaciatku nemohla vstat z postele, nech ti ho co najviac nechavaju, prikladaju a tak. Proste, co najviac kontaktu s babom si vybojovat a prikladat a klokankovat a tak. Aj otecko moze byt velmi napomocny. To je to, co ovplyvnit mozes. Porod neries, uz je to poriesene v tvojom priapade, ak som dobre pochopila. Pozitivna mysel je dolezita.

lauricka
16. feb 2016

@kuceravasue12 hm, to sa nemas moc cim chvalit, pretoze to je len a len tvoja skusenost. Tvoja sestra by mohla mat krasny porod. A, bohuzial, kvoli strasickam, ake su zeny ako ty, mozno skonci zas na cisaraku. Co nie je ziadna vyhra, prepac, mna zas hnevaju taketo reci.

8291
16. feb 2016

Každá jedna operácia je riziková,ktorákoľvek,ale pokial je sekcia indikovaná,tak pre bábo je to najlepší spôsob pôrodu,podľa mna je blbosť,ze deti ktoré išli sekciou sú nachylnejsie na choroby,teda tým,ze prejde dieťa pôrodnými cestami si fakt tú imunitu nijak nevybuduje ani nezíska,vsetko je to o dieťatko ak má byť astmatikom tak bude ci sa narodí spontánne alebo sekciou.A pri planovanej sekcii je možnosť komplikacii minimálna,takmer nulová,pretože v klude si ťa pripravia,majú čas,nič ich nesúri....

genialitka
16. feb 2016

@8291 mam mamu setricku na chirurgii, vedela by ti rozpavat, kolko zien skoncilo u nich na oddelenii pri akoze minimalnych komplikaciach...

margarita
16. feb 2016

so sekciou sice osobnu skusenost nemam, ale zato som uz 3x rodila planovane po vyvolavacke, a caka ma asi aj 4.vyvolavany porod.
tiez som sa docitala o tom, ake je to nenormalne, neprirodzene, ako brutalne to boli... a dokonca, ze deti narodene takto "nasilu" potom maju psychicke problemy, ze sa este nechceli narodit a neboli respektovane a cely zivot maju podvedomy pocit, ze ich niekto "donutil urobit nieco, co este nechceli///"

mozem Ti len napisat, ze to vobec az tak nebolelo, moje deti su uplne zlate a mile a v pohode, ziadni nervaci, a ze ci ides rodit prirodzene, sekciou, po vyvolavacke alebo eko bio alternativne v polohe netopiera dolu hlavou zavesena 😀 vsetko je len v Tvojom mozgu a nastaveni.

skus nepreberat nazory inych, v niecom pravdu mat mozu, ale aj nemusia, kazda zena a aj porod je individualna vesmirna okolnost 😎 a poznam dost bab, najma tu z MK, co maju potom zbytocne traumu, ze "museli" rodit sekciou, ze "nemohli" dlhsie dojcit atd. skratka podlahnu tlaku toho, ze akoze mali to nejak "nenormalnejsie" a vedie to len k laktacnej psychoze a dozivotnym vycitkam svedomia a vsugerovanym pocitom viny.

zelam hlavne uspesny a krasny porod, bude to presne tak, ako ma byt.
😉

kuceravasue12
16. feb 2016

@lauricka nestrašila som ju opísala som jej aj dobré stránky aj zlé, iné ženy jej to opísali tak ako ja, ak sama tvrdí, že jej cisársky bol oproti tomu nič, tak asi vie prečo ho chce znova, tvoj názor ti neberiem, ani sestru som nenahovárala na cisársky, povedala som jej, že každá žena má iný pôrod a že ak sa chce vyhnúť bolesti nech si dá epidurálku a hotovo.

8291
16. feb 2016

@genialitka tak ja mam odrobenych 12 rokov na chirurgickej Jis a nemali sme ani jednu rodičku ani jedna sa nerevidovala po sekcii.

genialitka
16. feb 2016

@8291 no moja mama ma....

dominikav123
16. feb 2016

@ivett5 Písať o "rizikovosti vaginalneho pôrodu" je ako písať o škodlivosti kojenia. Proste je to prirodzená časť tehotenstva, prečo by mali byt niekde články proti prirodzenému pôrodu ? Myslím že aj články ktoré opisujú rizika CR sú skôr mienené tak že ženy by nemali voliť zdanlivo ľahšiu cestu ako priviesť dieťa na svet pred tou prirodzenejšou.

katka708
16. feb 2016

pred 10 rokmi mi zomrela pri obyčajnom klasickom pôrode kamarátka a spolužiačka. Bola zdravá ako repa, chodila na všetky prehliadky a všetko bolo ok. Prenášala a tak čakala v nemocnici čo s ňou bude ďalej. Neviem či jej dali na koniec vyvolávačku alebo sa to spustilo samo, ale až pri samotnom pôrode doktori zistili že dieťatko je vzhľadom na pôrodné cesty priveľké. Pomáhali zvonom či vákuovým extraktorom (to už presne neviem) a poškodili jej nejakú vnútornú tepnu, vykrvácala. Boli toho plné noviny, veľké haló nie len v BA ale aj na SR. Od tej doby som mala strach z obyč.pôrodu. Celé tehotenstvo som sa snažila duševne pripraviť na normálny pôrod lebo aj gynekolog ma ubezpečoval, že tak je to prirodzené a jediné dobré riešenie. Pôrod začal prirodzene, zo mňa opadol všetko stres a vedela som že tak ako miliony iných žien to zvládnem aj ja. no ani po 20hodinách som sa vôbec neotvárala ani napriek krátkym kontrakciám a rozhodlo sa pre sekciu. Bola som pri vedomí, syna som hneď videla. No prvých 48 hodín bolo ťažkých ale dala som sa rýchlo dokopy a po týždni som behala takmer ako nič. Tesne po pôrode som si vravela že som bola blbá ak by som sa na sekciu dala nahovoriť dobrovolne a závidela som mamičkám na oddelení že behajú ako "laňky" ale s odstupom času je mi to fuk, ak budem mať druhá a doktori nebudú proti, skúsim to opäť prirodzene a ak to nepôjde, tak aspoň viem čo ma čaká 🙂 Dieťa mám zdravé, šikovné. Síce je nervák od narodenia a rada by som to pripísala sekcii ale bohužiaľ vidím podobu v manželovi a v jeho otcovi 😀 takže na sekciu sa nedá vyhovoriť............
Akákoľvek komplikácia sa môže prihodiť pri každom pôrode, či už sekcii alebo prirodzenom a ani jedna z nás to nevie dopredu

jana_eyre
16. feb 2016

no, ked som ja citala cokolvek pred porodom, tak som narazila zas na same clanky o tom, ako katastrofalne dokazu dopadnut prirodzene porody.. /pumpa, klieste, zlomene klucne kosti, obmotany pupocnik a cojaviem co este/

je to ako ked je zena tehotna a zrazu okolo seba stretava same tehotne.. 😅

podla mna sice treba byt informovany pred porodom, ale zas nie prilis - lebo vela informacii cloveka len vystrasi.. kazdy porod je iny, ci uz je cisarsky, alebo vaginalny - tak sa netreba strachovat dopredu..

poznam vela zien, co mali iba cisarske rezy, ale vzivote by ma nenapadlo ich pokladat za nejake menejcenne..

iba jednu vec som si vsimla medzi zenami, ze niektore maju tendenciu si dokazovat ktore trpeli viac.. ked som bola v porodnici, tak sa bavili dve - jedna rodila vaginalne a druha cisarakom - obe si vymenuvavali co ich boli viac ako tu druhu.. 😅

prajem zdrave babatko a rychle zotavenie po porode, nech prebehne hladko, nech uz bude vedeny akokolvek..

tilly24
16. feb 2016

tak ja mam z asebou " normalny porod" pri dcere, ano trval skoro 10 hodin so vsetkymi bolestami, atd, a "cisrsky " pri synovi - ten som velmi nevnimala, kedze ma uspali, bola to akutn asekcia, len ma mrzelo ze som ho nevidela hned ako sa narodil, ale az po par hodinach, kym som s aprebrala a maly bol v inkubatore, a to ma fakt mrzelo ze som ho nemala hned ako prisiel na svet, kedze dcerku mi dali hned ako vysla von.

kefrinky
16. feb 2016

Za mna osobne nikdy som CR nechcela, ani som o nom necitala (vsak naco) a nakoniec som ho mala 😠 , ale bolo to otrasne, radsej by som ho nemala, a ze lahsia cesta....urcite pre mna nie....

limetka69
16. feb 2016

Tema ako pre mna..... Dnes 11, dni pred tp mi lekar oznamil, ze si mam ist vybavit sekciu. Tiez nic neviem o sekcii, kedze som dodnes bola na tom, ze budem rodit prirodzene. Ale prirodzeny porod by ohrozil maleho, mam nejaky virus. Som vyklepana jak osika.... No prezijem, kvoli malemu musim 🙂

siska53
16. feb 2016

@ivett5 suhlasim s lavia,je to velka operacia (pred 2.porodom som videla v telke priebeh sekcie a aj predtym som mala o tom v strucnosti co-to nacitane.
Za mna,ak by som mohla rodit prirodzene,tak by som sa dala na kurz hypnoporodu. Ale! Som vdacna,ze mam svoje deti. Aj ked narodene sekciou,aj ked po prvom to bola katastrofa. Druhu som si uzila,fakt,bola super atmoska.
Napriek tej druhej pozitivnej skusenosti sa cudujem tym,ktore chcu dobrovolne cisarsky.

99zuzula
16. feb 2016

@ivett5 tak ja som porodila tri krat prirodzene, v podstate vzdy rychlovka zopar hodin kontrakcii, dve zatlacenia a deti boli vonku. Vzdy to bolo plus minus dva dni okolo terminu. Urcite neverim reciam, ze deti z prirodz.porodov su zdravsie, sikovnejsie, inteligentnejsie. Blbost, kamoska rodila tri krat sekciou a jej deti su uplne zdrave, mudre a vo vela veciach sikovnejsie ako moje. IQ, sikovnost aj zdravie je hlavne vec genetiky a vychovy, nie toho, akym otvorom dieta vylezie. Planovana sekcia je podla mna super vec, vies sa pripravit na to lepsie ako na prirodzeny porod, ktory nevies kedy ani ako dopadne.
A dalsia pozitivna vec, nebudes prenasat. Najviac sa mi nepaci ked lekari nechaju zenu prenasat so slovami ze dieta je uz dost velke aj zrele, ale budeme cakat kedy sa same vypyta na svet! Z toho su potom tie embolie, preklampsie, akutne sekcie a pod.

janinah
16. feb 2016

Mám skúsenosti matky,ktorá rodila prirodzene aj sekciou a som zdravotník....a stále budem tvrdiť,že všetko, čo budúca rodička potrebuje, je prečítať odbornú kapitolu z knihy gynekologie o pôrode,dobách pôrodnych,čo sa vtedy deje z jej telom a že sekcia /cr/je operácia a jej stručný popis.Dnešné ženy však musia preštudovať celý net,všetky subjektívne pocity iných rodičiek,hrôzostrašné príbehy okolo toho,a to je ozaj zbytočné a na ich škodu.,vystresujú sa donekonečna...ak chceš niečo vedieť,tak sa konkretne pýtaj svojho lekára a s ohľadom na svoju situáciu,aj možné komplikácie treba vedieť,lebo ony existujú,ALE od lekára nie od laikov z netu.Si nastavená negatívne,toto ťa štve,hento ťa hnevá..vypni pc a choď si čítať,kresliť antistres malovanku,štrikovať svetrík pre drobca....

8291
16. feb 2016

@limetka69 zvládneš neboj,ked uvidíš malého aj zabudneš ze si bola rezaná.Ja som malú porodila sekciou večer o 18:30,ráno o 6 som už stála pri umyvadle a v rámci moznosti som sa trošku dávala dokopy,poobede o 16 som už bola na izbe v sprche.Viem že každý ma iný prah bolesti,ale ja som fakt necelých 24.hod po sekcii uz chodila.ale zasa po porode som prespala celuuu noc,videla som maličkú asi o pol noci co mi ju doniesli ukázať,inak som spala ani raz som nebola hore.pôrod som mala v celkovej anesteze zo zdrav.dovodov som nemohla byť v spinale.Anesteziologicku som poznala čiže sme sa aj dohodli ze mi urobi na noc rozpis analgezy aby som fakt tú noc prespala a oddýchla si.A to bolo fakt veľmi dobré.

ukulela
16. feb 2016

zeny. zaujalo ma - ako sa odovodnuje to zvysene riziko autizmu pri CR??? ako astma/alergie, to pochopim, dieta neprejde porodnymi cestami, ôneobali sa" tym vsetkym, co tam je, to moze mat dopad na imunitu. ale autizmus? doteraz som vnimala len to, ze nim strasia pri ockovani, ale uz aj pri CR?
a @ivett5 - no pise sa mozno aj preto, lebo u nas je CR zbytocne vela. jasne, ked je dovod (priecna poloha,zly zdravotny stav matky/dietata, atd) tak CR jasne ze prevazuje nad rizikami. a ano, aj pri prirodzenom porode sa moze stat hocico, az tragedia, ale to aj pri cisarskom.
na tvojom mieste by som to zbytocne necitalaa riadila sa en tym, co mipovielekar. posledna kamoska, co rodia cisarom, mala akurat problem uz doma s ranou, ale kojila hned - az sa sestricky cudovali, ako rychlo jej mlieko nabehlo. CR jej robili akutny, nie planovany.

limetka69
16. feb 2016

Ďakujem 🙂 kiezby som tiez do 24 h chodila...

limetka69
16. feb 2016

@8291 som ta zabudla oznacit :

sumikk
16. feb 2016

Ja som veľmi chcela rodiť prirodzene, nakoniec som rodila raz akútnou a raz plánovanou sekciou. Je mi jasné, že prirodzený pôrod je pre dieťa aj matku najlepší, ale nebyť možnosti sekcie, tak by som možno žiadne dieťa ani mať nemohla. Trošku mi je ľúto, že som pri narodení mojich detí akoby "nebola", spala som. Ale ako mi povedala aj doktorka, bude ešte množstvo spoločných chvíľ, celý spoločný život. Čo je naozaj dôležité, je to, že to obe moje dievčatá v prežili a ani mne sa neublížilo na zdraví. A zatiaľ nemám pocit, že by boli oproti prirodzene narodeným deťom tie moje v nejakej nevýhode.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli