Prirodzený verzus vyvolávaný pôrod

lellla
24. máj 2021

Ahojte žienky tie ktoré ste zažili pôrod aj taky aj onaký aké rozdielom ste spozorovali ..? Ja som mala prvý prirodzený a teraz ma čaká zajtra vyvolavacka tak chcem.vediet ako moc sú tie bolesti rozdielne aj všetky vaše postrehy ..vďaka ☺️

majamat
24. máj 2021

@bagre no ja som mala celkom dost krcok uzavrety, mal asa arodila 40+6tt. sommyslela, ze ma aspon na vikend este nechaju doma a vzali ma hned v piatok. TP som mala v stredu.

jaga18
24. máj 2021

Zažila som prvý pôrod vyvolaný a druhy prirodzený. Nebo a zem, to sa nedá porovnať. Pri vyvolanom som mala ihneď minútové bolesti, ako má napichli, po 9 hodinách som sa neotvarala, tak okrem infuzky mi dávali ešte plus oxiticin každú hodinu jednu injekciu. Mala som pocit, že kontrakcie sú nonstop, bez prestávky, trvalo to takmer ďalších 10 hodín. Ku koncu som už mala halucinácie, upadla som do spánku a pri samotnom pôrode dom nevládala spolupracovať, každú chvíľu ma preberali, nech tlačím, no robila som, čo sa dalo... 2 sestry zo mňa malého vytlacali...
Druhý porod som ani nevedela, že už rodím. Postupne došli kontrakcie, ale také, že nič moc, len som predychavala a bola som úplne v pohode. Potom som požiadala sestru, nech mi na chvíľku dá dolu infuzku (penicilin), že musím na WC. Ona ma pozrela pred tým, ako by ma pustila a len toľko povedala, že žiadne WC, rodiť ideme 😀 som si myslela, že si robí srandu, ved som ešte nemala kontrakcie 😀 a vraj som mala 🤷‍♀️ Nebola by dom hospitalizovana, tak porodim doma, kým by som došla na to, že mám kontrakcie, asi by som už do nemocnice nestihla prísť

petka1411
25. máj 2021

Môžu po Sekcii (2014) umelo vyvolať pôrod? Máte niektorá skúsenosť ☺️?
Ďakujem

rokina13
25. máj 2021

@petka1411 Ja som rodila teraz začiatkom mája prirodzene po sekcii v roku 2017. Mne bolo povedané, že musia byť velmi jemný, teda určite žiadny oxytocin. Môžu Hamiltonov hmat, pustit vodu ale aj to iba ak je telo pripravené na pôrod, iba trošku dopomoct prírode. Je možné, že je lekár na SK, ktorý to neakceptuje a skúša hocičo ale ja osobne by som do takého rizika už nešla. Držim palce aby sa podarilo lebo je to neskutočny zazitok po SC

petka1411
26. máj 2021

@rokina13
Tak mne dnes oznámili ze pôjdeme normálne ak do termínu nepríde pôrod sám tak po termíne hospotalizacia 🙂
Trochu strach ale aj radosť je to niečo nové. Len neviem či je možné aby mi počas pôrodu bola podaná epiduralka 🤷‍♂️

grundia
26. máj 2021

@lellla prvy prirodzene,druhy vyvolany.
Nemyslim si,ze ten vyvolany bol viac bolestivejsi.
Oba boli rychle a zvladnutelne.
Mysli hlavne pozitivne,psychika urobi strasne vela 😉

veronka523
26. máj 2021

@bagre presne tak, prvý prirodzený, 3 hodiny, ktoré sa dali pekne rozdychavat, druhý vyvolávany, 1 hodina ale bolesti boli brutálne, zdalo sa mi, že asi zomriem, no všetko prejde a žena rýchlo na bolesť zabudne (inak by som si nešla v septembri po tretie ;)

lellla
autor
26. máj 2021

Ďakujem vám za všetky postrehy ..nakoniec nestihli vyvolať a začali mi samé odrazu kontrakcie 🤭 ale aj tak som.so to všetko rada prečítala ako ktorá ste čo mali ♥️

rokina13
26. máj 2021

@petka1411 Podla mojich info nie, lebo aj ten pocit bolesti je celkom dolezity kvoli rupture, ale niekde daju. Ja som inak nepotrebovala - teda na posledne 2 hodiny by som uz aj potrebovala ale to boli uz len 2 hodiny, dalo sa vydrzat. Ked niekto ma tie najintenzivnejsie bolesti ovela dlhsie tak tu epi vrelo odporucam😁 Jazvu po cisarskom som pocas celeho porodu tiez nepocitila.

petka1411
26. máj 2021

@rokina13
No opýtala som sa tu u nás a bolo mi povedané tak : môžu ju dať ak teda chcem (som 7 rok po sekcii) len aby sa stihla dať 😂 alebo ju na mieste podľa stavu pôrodu lekár nemusí odporučiť 🤷‍♂️ je to také individuálne, ale že pokiaľ bude všetko ok nevidia problém nedať ju.

bluka2
26. máj 2021

Vyvolávacka ma v sebe riziká, prečo ju vlastne chces? Niečo nie je v poriadku?

tami2014
26. máj 2021

@lellla necitala som komentare, napisem svoju skusenost.
Prve dieta, porod vyvolavany. Bolo to nieco neskutocne, neopisatelne, boleli ma aj mihalnice, ku koncu som vrieskala ako zmyslov zbavena, ze chcem radsej umriet. Na základe tejto skusenosti som dlho hovorila, ze druhe dieta si radsej adoptujem.
Druhe dieta: prirodzeny porod. Kontrakcie sa dali predychat, ked som cakala najhorsie, porodila som. 🙂
Tretie dieta: vyvolavany porod. Len co som zacula slovo oxytocin, razne som povedala NIE! Primar sa ma pytal na dovody(rodila som v inej porodnici), slubil mi, ze mi ho pustia pomaly, ze to nebude boliet. Co slubil, to splnil. Infuzia mi tiekla uplne pomalinky, bolelo to,, normálne ". Sestricka mi povedala, ze ked pustia infuziu rychlo, vtedy ide vsetko rychlo a preto to tak boli.

scorpionflower1
26. máj 2021

@lellla moja segra zazila dva vyvolane porody. Prvy hruza a druhy si sama vypytala, lebo uz ani nevedela chodit. Bola na 5 prstov otvorena tyzden a nic. Povedala, ze to v pohode prezila. Ja som zazila len jeden spontanny a rychly.

scorpionflower1
26. máj 2021

@tami2014 toto je inak pravda, aj sestra rodila v inych porodniciach. Prvykrat v BA a tam total des a hruza a potom v malej porodnici v inom okrese a tam pohoda, lebo mala dobreho porodnika.

petka1411
7. jún 2021

A môžem odmietnuť vyvolanie pôrodu po sekcii? Zajtra mam termín idem sa tam ukázať ale teda na pôrod to nevyzerá 🤷‍♂️😭 ešte vo štvrtok mi to oznámila aj lekárka že absolútne nič ako na milión zámkov 😅
Zaujímalo by ma či by na to vôbec reagovali keby som im oznámila že odmietam vyvolanie.

kiki68
7. jún 2021

@tami2014 su to umelo vyvolane stahy. A ja som na oxytocin alergicka, cize mne ho dat nemohli. A s jednym nospa som sa otvorila za hodinu a pol. Ja som sa strasne bala, ze sa niekto pomyli a sa mi oxytocin. Nastastie nie.

kiki68
7. jún 2021

@petka1411 mozes , min to mozes este tyzden tahat. To je na Tebe. U nas je to tak, ze na Termin iba spravia CTG a ak to vyske ok, tak daju termin o tyzden. Ale aj vtedy mozu iba ponuknut vyvolavanie. Ako donutit nemozu. A tiez asi zalezi v akom stave je ta jazva po cisarskom. Ak nie je problem, tak tych par dni sa asi nema co udiat. Ale to zalezi na koho natrafis a aku v tom maju politiku.

jaga18
7. jún 2021

@petka1411 ono pôrod bezdôvodne veľmi nevyvolaju. Mňa nechali 10 dní po termíne, potom hospitalizácia, ctg 4x denne a až keď ctg ukázalo, že niečo nie je na poriadku, tak vyvolávali. Ale to sa ma nepýtali, jednoducho trebalo ihneď, večer okolo 20tej... Zvažovali aj sekciu, ale malý pekne reagoval na glukozovu infuzku, tak sa dalo čakať a sledovať... 19 hod nonstop napojena na ctg až kým som neporodila 🤦‍♀️ ale stalo to zato, vždy lepšie ako sekcia...

petka1411
7. jún 2021

@jaga18 jasne jednu sekciu mám za sebou v celkovej narkóze a teda síce to bolo pred 7 rokmi ale veľmi dobre si pamätám aká ťažká bola rekonvalescencia a ako iné maminy veselo s bábätkami sa mojkali a ja ešte aj transfúzie dostávala 🤦‍♀️🤦‍♀️ kojenie katastrofa po mesiaci a pol koniec....my sme boli hospitalizovany pre hypoxiu plodu ale dalo sa to dokopy tak uvidíme čo teda zajtra povedia 😁

@kiki68
Jasne hovoril primár ze pôjdem na to ctg, potom sono a potom ma vyšetrí..
Trošku sa cítim ako balón už 🤦‍♀️ rada by som to mala za sebou už 😅
Len trochu sa toho vyvolávania bojím, pri prvej som mala tak že 4 dní po termíne robili oxytocin test a tam absolútne žiadna reakcia 🤷‍♂️ potom tam zohral rolu aj herpes vaginálny ale už skoro v zahojenom štádiu.. No aj tak sa rozhodli pre sekciu v celkovej, mam pocit že táto druhá kočka tiež tak moc sa jej nechce test mame za sebou ani ťuk reakcia 😅 že vraj bude menšia a ešte stále máme streptokoka, pozorujú tu hypoxiu a herpes keďže sa mi cele tehotenstvo vytváral 😅😁 máme toho dosť no prvotný plán je odrodit prirodzene 🤞

kiki68
7. jún 2021

@petka1411 tak u nas vyvolavaju ked tak tym motuzkom s prostaglandinom a to zavedu do krcku a cakaju. Lenze vacsinou z toho praskne voda( aj mne) a potom je to bud alebo. Oxy davaju iba ked uz zena rodi a chcu to rozdupat tie kontrakcie. Lenze moj porod bol ako jedna kontrakcia, co skoncila asi 20 min pred koncom. Maleho som dotlacila bez kontrakcii prakticky von tych 20 min, celkovo tlacenie cez 40min . A ctg ( cely cas na pasoch) to vyzeralo fakt ako keby to islo uplne prec. Tak neviem ci je taky porod pre tu maternicu po cs fajn. Uvidis co porobia a do coho budu ochotni ist. Sancu tomu dat mozes . Hlavne ci sa to babatku bude pacit to vyvolavanie.

petka1411
7. jún 2021

@kiki68
Ja už som s toho trochu na nervy keď neviem na čom sme 🤷‍♂️ všetko sa dozvieme viem len ta bláznivá zvedavosť moja 😁
Paani to asi nebolo jednoduché tlačiť bez kontrakcii ci?

jaga18
7. jún 2021

@petka1411 držím palce, nech sa podarí prirodzene, keď nie, tak aspoň skóre zotavenie a hlavne, nech ste zdravé a v poriadku

dkethe
7. jún 2021

@thoughtfulweirdo to ze ta 22h pumpovali oxytocinom ale je tiez vyvolavanie porodu. To nie je prirodzeny porod.

thoughtfulweirdo
7. jún 2021

@dkethe Začal prirodzene sám od seba, nemuseli spúšťať pôrodnú činnosť. Len sa im moje krížové kontrakcie nezdali dostatočné, tak ich chceli ešte povzbudiť. Predpokladala som, že to je to, čo sa autorka pýta, rozdiel medzi pôrodom, ktorý začal sám a tým, ktorý rozbiehali "nasilu".

petka1411
7. jún 2021

@jaga18 ďakujemee pekne ☺️☺️☺️

kiki68
7. jún 2021

@petka1411 nebolo, nastastie som cvicila s epinom a teda som vedela ako to tlacit a aky je to pocit. Takze som to rvala von. Ako ziadny ten opar v hmle sa nekonal, skor tvrda a racionalna praca s tym, ze ta asistentka mi iba tlacila na nejaky bod tam dole ze tu este zatlac. Az sa divim ze som z toho vyliezla s mini trhnutim, ziadny nastrih. Asi 3 stichy dokopy. Nejak som iba po noch zhucala, ze co kurnik teraz robit, ze bud nech ho vyrvu nejako alebo to teda musim sama.

petka1411
7. jún 2021

@kiki68
Neviem si to vôbec prestaviť keďže prvý pôrod bola sekcia ale verím že to je aj pekný zážitok ☺️ síce cez tu bolesť ale isto to stojí za to... Lepšie ako prespať to ako ja prvý krát 😅🤦‍♀️ som zvedavá že či vôbec zaspím dnes čo som taká zvedavá ako to zajtra somnou dopadne

petka1411
8. jún 2021

Tak nám dnes v Žiline povedali že do 15.6 nechajú prenášať (dnes je TP), potom môžu aj vyvolať aj dať epidural a to som po sekcii 7 rokov. U nás ani náznak po pôrode jedna kontrakcia mi vybehla aj to necítila som nič. Tak trošku som sa nalakala že môžu vyvolať po sekcii 🤷‍♂️ moc s tým stotožnena niesom ale hádam vedia čo robia.

kiki68
8. jún 2021

@petka1411 vies co je to pekny zazitok, adrenalinovy. Asi zalezi ako to clovek vnima a co sa tam deje. Ale celkovo to bolo super a tak to aj podavam dalsim zenam. Nemam z toho traumu, muz tym bol nadseny. Ako bol to pekny porod, asi kazdy porod je niecim narocny. Moj bol prave tymto. Ale mozem povedat, ze ked idem k zubarovi, tak tam si necham napichat 10 injekcii uz pri vchode po jednej velmi zlej skusenosti este ked som mala 19 rokov. Ked to mozem porovnat, tak radsej 10 porodov ako jedna taka trauma od zubara. Prajem krasny porod. Mne jedna porodna asistentka povedala, ze musis akceptovat, ze je to nieco za nieco. Cize za tu bolest dostanes babo. Podstatne je tu bolest prijat a spracovat to potom psychicky

lienka.7
8. jún 2021

@lellla ja som bola otvorena na 7 cm ale bez kontracii. 1x mi oxy nezabral... potom mi dali 2x, to mi pustili ze huuuups. Vyhnali do dprchy pod teplu vodu, tam mi zacali kontrakcie a do 20 min.bola mala na svete. Na 3 zatlacenia bola vonku.
Ine nic mi nedavali, asi zalezi od situacie... ja ani neviem co je porod v podstate. Prisla som 7:30, a o 12:20 bola mala na svete 😁
Drzim ti palce 👌🍀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre