Prirodzený verzus vyvolávaný pôrod

lellla
24. máj 2021

Ahojte žienky tie ktoré ste zažili pôrod aj taky aj onaký aké rozdielom ste spozorovali ..? Ja som mala prvý prirodzený a teraz ma čaká zajtra vyvolavacka tak chcem.vediet ako moc sú tie bolesti rozdielne aj všetky vaše postrehy ..vďaka ☺️

majamat
24. máj 2021

mna sa uplne otazka netyka, lebo som zazila len vyvolany,a le celkom ma to zaujima, co napisu.
moj vyvolany porod katastrofa.

matuss1818
24. máj 2021

Ja som zasa zažila iba vyvolaný a myslím si, že to nebolo nič hrozné, to prišlo až pri šití 😅

tina260
24. máj 2021

Tak ja som tiez zazila iba vyvolavany porod a mozem povedat ze nic prijemne. Nakoniec sa skoncil sekciou. Tiez by som rada vedela ci je nejaky rozdiel 🙂

bagre
24. máj 2021

@lellla oproti 3 prirodzeným som mala pri vyvolávanom brutálne kontrakcie - silné, časté, naraz s tlakmi, do toho sledovať či chytajú ozvy... a keď syn odbočil na výpadovku tak som myslela že mi kosti rozdrví. Bol to síce 20 minútový pôrod, ale sympatickejšie mi boli tie 3hodinové 😉

jvasenka
24. máj 2021

@lellla ja som pocula ze vyvolavany je viac bolestivy- kontrakcie su intenzivnejsie ale ci je to pravda netusim🤷

mima1
24. máj 2021

No u mna rozdiel teda riadny. 1syn vyvolavacky dva dni. Porod otras bolest. Po dvoch dnoch som rodila 6,5h.
2syn isiel normal. Hodinu som vydrzala doma s kontrakciami a potom presun do nemocnice a cca hodina a pol bol vonku aj s presunom. A bolest teda rozdielna

mabenn
24. máj 2021

Negatívne komentáre ti asi na kľude nepridajú...Ja mám len vyvolávaný + epi a ti poviem, 3hod znesiteľné kontrakcie, hodina tlačenie a hotovo. Ja mám dobrú skúsenosť.

moniocko
24. máj 2021

@lellla tak ja som mala prvy vyvolany, po 8.hodinach som bola len na 2 prsty otvorená, nakoniec mi odporucili Epi, lebo som sa nevedela uvoľniť... A pri druhom som mala normalny, jasne bol bolestivy, kratší, ale aj krajší... Za mna jednoznačné 2. 🙂

ofzuza
24. máj 2021

Vyvolavany strasne dlhy, nevladala som a skoncilo to komplikaciami. Vyvolavali zbytocne. Keby som vtedy mala ten rozum co teraz, tak si vyvolat nenecham

kacenka2610
24. máj 2021

@lellla prirodzený bol lepší kontrakcie sa dali zvládnuť, vyvolavany bol bolestivejsi hlavne silné bolestive kontrakcie....

basska_b
24. máj 2021

Mne oba pôrody začali 10 dní po termíne. Prvý bol vyvolavaný prostinom na dozretie krčka, bola som 3 dni hospitalizovaná. Na psychiku hrozné. Aj bolestivejsie to bolo celé. A skončilo to sekciou, lebo mala zle zrotovala a nechcela zostúpiť. Bola som strašne šťastná, že pri druhom pôrode netlacili na pílu. Posunuli mi termín ešte o 4 dni a tým som získala čas. Samozrejme, išla som do inej pôrodnice, v tej prvej dopadnem rovnako. Začalo sa to doma, v pohode... žiadny stres, príjemné prostredie. Pekne som sa otvárala. Ale až ku koncu, keď prišla noc, som sa rýchlo otvorila.

thoughtfulweirdo
24. máj 2021

Prvý prirodzený, 22 hodín bolestí, nepostupoval, neotvárala som sa, katastrofa, len ma pumpovali oxytocínom, ktorý mi zaručil akurát kontrakcie bez prestávky, ale rýchlejšie otváranie nie. Nakoniec som dcéru nevládala vytlačiť, skoro zomrela, museli mi 4 asistentky skákať po bruchu a vytláčať ju von. Druhá čerstvá skúsenosť vyvolávaný, jedna tabletka do krčku, slabé bolesti, pohodička, po 3 hodinách druhá a o hodinu bol syn na svete. Silné bolesti len tú poslednú hodinu, stále som bola plná síl a syn bol vonku na dve zatlačenia. Pôrod snov a to som sa toho vyvolávania bála ako čert kríža 😅

karmen118
24. máj 2021

Prvý pôrod som mala vyvolávaný - deň po termíne, nechceli ma nechať ako prvorodičku prenášať, lebo dcérka mala skoro 4 kg a báli sa, že môže mať viacej, tak aby som ju vytlačila. Počas vyvolávaného som mala tie kontrakcie akoby neustále bez prestávok a stále rovnakej intenzity, nejak som to ale predýchala. Okrem vyvolávačky mi dali ku koncu aj nejaký uvoľňovák, ostala som po ňom ocapená dosť, ale pomohol a po pol hodine som bola otvorená už úplne a zvyšok už šlo vcelku rýchlo. Ale vychytala som dvoch dobrých pôrodníkov, takže pôrod trval iba 7h.
A druhý pôrod som mala prirodzený a rýchly, kontrakcie mi začali tesne po polnoci - akoby kŕče a boli bolestivejšie paradoxne ako pri vyvolávanom pôrode, ale boli medzi nimi prestávky, a porodila som malého po necelých 4 hodinách od začatia prvých kontrakcíí. Za mňa oba pôrody v pohode, pravdaže prirodzený je lepší, bez tých liekov atď.

any_soj
24. máj 2021

@lellla mám len vyvolavany, 11 h od prvej tabletky, veľká bolesť poslednú hodinu, veľmi veľká posledných asi 20minut. Na 3 zatlačenia.

simonabelj
24. máj 2021

Ja som mala vyvolávaný a bola to akože ukrutná bolesť..kontrakcie nonstop...vôbec som nerozoznavala, že každú minútu alebo tak, šlo to v jednom kuse 😏 ale pôrod bol rýchly, tiež na tri zatlačenia

cookie29
24. máj 2021

Skúšaš porovnávať len jeden faktor. Zatiaľ čo ich je tam veľa. Záleží ako vyvolávajú. V akom štádiu/stave? Krčok ke tuhý? Otvorený? Mäkký? A vyvolávajú gélom? Tabletkou? Infúziou? Balonikom? Akou dávkou? To všetko hra...

lellla
autor
24. máj 2021

Ďakujem vám za postrehy akékoľvek 🤭ja tiež s každej strany počúvam že je to horšie ako obyc tak uvidíme zajtra teda čo poviem ja 😂

lellla
autor
24. máj 2021

@cookie29 to mi je jasné že tam hrá veľa veci úlohu ja som len informatívne chcela vedieť ...☺️mám rada prehľad ...nebojím sa ani po hororoch čo som si mnohokrát vypočula alebo čítala pretože nakoniec to aj tak každá nejako zvládla 🤭

majamat
24. máj 2021

@bagre u mna podobne. men vyvolavali nejakym cipkom a nejake kvapky mi davali, vsak uz si nepamatam dobre. a vyvolalvali 4 dni. krcok som uplne pripraveny asi nemala,a le dr. den predtym povedala, ze to pojde.
v ten den mi rano dali klistir, ktory to cele tiez asi urychlil, potom vyvolavacku. po hodine mi zacali velmi slabe kontrakcie najskor kazdu polhodinu, potom to preslo do 5min a potom zaru z nicoho nic po minute extremne silne kontrakcie a kazdu minutu s tym, ze nez kontrakcia odoznela a zacala nova, mala som pauzo sotva 15sec na predychanie,. ani postavit som sa nevedela a bola som tam sama. len nahdou sa tam niekto objevil a zistili, ze sa porod rozbieha.
dr. ma pozrela, pustila mi vodu, dali ma na pasy, ozvy oslabene na vrchple kontrakcie,a le mino nastastie ok. mali mi ich problem aj najst - stale zachytili len moj pulz.
tieto silne kontrakcie trvali 2 hod a potoms a porod rozbehol tak rychlo, ze sa dcera nestihla dobre ulozit a isla von s rukou pri hlave. samozrejme dotrhany krcok, komplet ruptura hradze 4 stupen. najskor mi zasivala dr. krcok, potom mi prisiel chirurg zasit hradzu a povedal, ze len v anesteze, ze to je moc. nastastie to urobil dobre a vsetko funguje ako ma.
a akoby to nestacilo, po porode mi nebolo dobre a zstili ze krvacam do maternice, uz mi klesal tlak, museli mi dat rychlo transfuzku, lebo uz som nebola na tom moc dobre.

mali tam o zabavu postarane, ja som jedina rodila v ten den a mali am tam od 7hod do 17hod, potom od 21-24hod 😀

kiki68
24. máj 2021

Ja iba vyvolavany, snurkou namocenou v prostaglandine a potom este nejaky cipok. Ale bolo to take, ze nic a potom kontrakcia a na druhu hned rupla komplet voda. Potom to boli asi dve a pol hodky takych znesitelnych kontrakcii a potom to zacalo ze fest a uz to islo pomerne rychlo. Za hodinu komplet otvorena, potom este dve hodky a bolo vybavene. Neviem ten rozdiel, ale nemala som nejake pauzy medzi kontrakciami a paradoxne pri tlaceni mi poslednych 30 minut komplet odchadzali kontrakcie. Videla som to na monitore a zrazu som ani ja nic necitila okrem tlaku babatka a teda ani monitor nepisal u take ze Fakt velke hakybaky ako tie hodiny predtym. Cely porod som bola na pasoch a s nimi sa aj hybala. Mne ten porod prisiel ako jedna velka kontrakcia, ktora slabla. Ale rychly

kiki68
24. máj 2021

@majamat ja tiez tento problem, maly nechcel zostupit, hodina a pol drepovania aj s pasmi. A tiez isiel s rukou napred. Nastastie trening epinom asi zachranil kozuch, cize tou rukou mi drapol o hradzu na tri kozmeticke stichy. Vnutri ani skrabanec. Nastrih nebol, iba taka mala trhlinka. A otoceny bol zle, lebo pozeral dohora.

ivangeline
24. máj 2021

Ja aom mala len cisarsky a vyvolany. Kontrakcie aj po oxytocine prichadzali pomaly. Cca o 14tej ma napichli a az po 20tej prichadzali nepravidelne kontrakcie..a boloet zacli po 22.. a porodila som okolo 1 rano. Ja som sa nechcela otvarat... voda mi praskla este noc pred vyvolavackou.

lulu0123
24. máj 2021

Prve dva porody zacali spontanne,treti mi vyvolavali.Nebolo to horsie ako prve dva.Ked zacali bolesti dali mi epidural,takze to bolo celkom ok.

zuzanaete
24. máj 2021

Prvy porod zacal sam, ale bol neskor urychlovany a bola to cista katastrofa. Druhy porod bol vyvolavany a uplna malina. 🙂 Mohla by som tak rodit kazdy mesiac. Verim, ze k tomu prispela cela atmosfera v nemocnici a personal, ktory ma dostal do uplnej pohody. Druhy porod bol v inej porodnici ako prvy. Drzim palce, aby vsetko islo OK.

selest
24. máj 2021

Prirodzeny otras, bolestivy dlhy. Vyvolavany som ani nevedela ze uz rodim, rychly a doslova bezbolestny.

majamat
24. máj 2021

urcite je rozdiel, ked uz je telo pripravene na porod a vyvolavacka to len urychli a je ine, ked este neprisiel cas, krcok nie ej prirpaveny

sandrika1986
24. máj 2021

Ja som mala stastie na rychle 4 porody, ktore boli prirodzene..

mirka438
24. máj 2021

Ja som mala sice obidva vyvolane porody ale napisem aj ja skusenost. Prvy, 6 dni po termine, od injekcie po narodenie maleho to trvalo 18 hodin.. akoze no bolelo to ale ja som mala v hlave len jedno, dychat. Ziadne vrieskanie na celu nemocnicu takze bolesti som si celkom pekne rozdychala, dali sa zvladnut. Druhy mi len dopomohli oxytocinom 10 dni po termine. Dva dni som uz bola v nemocnici a nic nerobili len cakali. Az na vizite zevraj som uz na 5 cm a idem rodit. Skoro som odpadla tak zrazu no ale dobre. Klystir, sprcha, oxy..este som pozrela jednu cast Narcos na Netflixe, potom mi praskli vodu a uz to islo. Od zistenia tych 5cm na vizite po narodenie malej 2,5 hodiny. Takze ja suhlasim s komentarom, ze vela bude zalezat od toho, v akom stave budes mat krcok a ci sa to bude same aspon trosku chystat alebo nie.. u mojho syna sa nic nedialo a tak to aj trvalo a u dcery som si ani nestihla uvedomit nejake bolesti.. naozaj, bolesti som mala asi 50 minut, skoro mi ani nestihli pripravit kozu po predoslom porode
Tuzila som zazit prirodzeny porod, doma rozdychat a ist len porodit ale tak co uz, aj takto sa to da prezit. Ak zle znasas bolest tak budes zle znasat aj prirodzeny porod.

bagre
24. máj 2021

@majamat jejda, až ma zabolelo kdesi tam... keď som si to predstavila. Ešteže všetko dobre dopadlo.
Ja som síce bola otvorená na 6 /2 týždne, preto aj pôrod vyvolávali keď sme sa dostali cez 37 tt/ ale ten oxytocín mi strašne silno pustili 😖 fakt som nevedela čo skôr

bagre
24. máj 2021

@majamat ja som teda nachystaná bola, ale synátor nie, ten chudák netušil ako rýchlo ho vyšupnú

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre