Prvá doba pôrodná doma - skúsenosti

nightrover
24. aug 2017

Ahojte, baby, zaujímalo by ma, či a aké máte skúsenosti s prežitím prvej doby pôrodnej doma. Viem, že celkový pôrod doma u nás nie je možný, ale zvažujem ostať doma čo najdlhšie a neutekať pri prvej kontrakcii do pôrodnice (samozrejme, len ak to bude zo zdravotného hľadiska možné a bezpečné). Máte s tým niektorá skúsenosť?

mmoni89
25. aug 2017

@evittam veru ja keď som mala tlaky na konecnik tak už som tlačila na chodbe 😀

mmoni89
25. aug 2017

@nightrover
@nightrover
@nightrover pri prvom áno lebo kontrakcie boli nepravidelne no pri druhom sme našťastie ani klystir nestihli 😂

romaniela
25. aug 2017

Mne prvá kontrakcia prišla o štvrtej ráno, do nemocnice som šla až o desiatej. To som mala kontrakcie asi každých cca 7min. Na čakačke som sa len prezliekla. Mala sa narodila o 13.15. Ničoho som sa nebála a druhé tiež plánujem tak isto. Neviem si predstaviť byt v nemocnici celý čas od prvej kontrakcie. Je to zbytočné, aj tak sa ti tam nikto nebude nejako extra venovať až pokym nepríde ten správny čas.

sue
25. aug 2017

@nightrover myslím, že prvú kontrakciu ani nepocítiš ako kontrakciu 🙂

Mne každý môj lekár zdôrazňoval, že kým mi neodtečie voda alebo nekrvácam alebo nemám kontrakcie pravidelne každé tri minúty a menej, tak nech do pôrodnice nejdem, lebo tam budem zbytočne tvrdnúť 🙂

Obidva pôrody som mala také isté a odporúčam 🙂 kam sa ponáhľať?

krissmac
25. aug 2017

Ja mam zas taku skusenost, ze som sa zobudila nieco pred 5hod rano, kratko na to aj priatel a citila som ako sa mi stahuje brusko. Bolo to kazde 2 min, kedze ma to nebolelo, bola to slabunka bolest, da sa povedat, ze slabsia ako pred ms, brala som to tak, ze toto nemozu byt kontrakcie a uz kazde 2 min. Hodinku sme este ostali v posteli, ked mi trebalo strasne cikat. Ako som sa postavila, odtiekla mi plodova voda. Samozrejme, piaaaanko, pomalinky sprcha, pobalenie poslednych veci a o 07.15 som bola na prijme. To uz mi zacinali silnejsie kontrakcie. Od 10.00 uz boli neznesitelnejsie a 11.45 som isla na salu s kontrakciami cca kazdych 30s, poslednu hodinu sa to nedalo vydrzat, ale 12:03 bolo po vsetkom (okrem sitia plus dalsich 45min) . Cize pri druhom porode to neurobim nijak inak, aj ked pri prvom to nebol umysel. Radsej doma prve kontrakcie, ked uz zacnu silniet tak sup do nemocnice

marion09
25. aug 2017

ja som rodila na trikrat.....prvykrat som myslela ze uz je to tu...bezala som do nemocnice,a kontrakcie presli.druhykrat som sla lebo kontrakcie boli kazdych 5min....a ony zas presli.......no a tretikrat som dosla na planovane vyvolanie porodu lebo "mudrci" odrazu zistili ze uz prvykrat trebalo dopomoct babetku.

zuzanadringus
25. aug 2017

No začala som to čítať od začiatku (veď máš čas Zuzi, drobec spinká)... A došla som hneď pri prvom komentári... To v každej diskusii sa musi nájsť nejaká opica? Však
@marlenka222? Na čo to tu komentuješ?! Choď radšej pozametať podlahu, alebo po vysávať a vypni modrého kôňa, keď nemáš poriadnu odpoveď NA OTÁZKU, ktorá bola položená...

@nightrover
Ja som tiež čakala pri druhom porode doma... Keď sa kontrakcie stupňovali a boli častejšie, tak sme s manželom išli... Netreba sa nikam ponáhľať, no ani ísť na poslednú chvíľu... pri prvom pôrode kontrolovali každých 15 minút pri druhom som to už nechcela zažiť, tak som radšej prišla neskôr ale načas 😊

majulino
25. aug 2017

@nightrover ahoj, ja som bola aj pri prvej aj pri druhej porodnej doby doma isla som doslova uz len rodit, syn od prichodu do nemocnice za jedena pol hodiny dcera za 45 minut.
Pri synovi som nevedela ze uz rodim, kedze som bola sama doma iba s manzelom a mala som kontrakcie v krizoch a nie v bruchu a pri druhom porode som si myslela ze opat plany poplach ako to bolo od 23.12-30.12 dcera sa narodila 31.12. o 5.55 rano a naposledy som bola v nemocke 30.12. o 20.20 :D :D

ela2710
25. aug 2017

@marlenka222 to fakt toto je treba? že matka roka...ja mám za sebou 3 pôrody, všetky prirodzené, všetky bez epiduralky, každý iný, ale prvú dobu pôrodnú som v pôrodnici nestrávila nikdy...naozaj nevidím dôvod. Rodím ja, nie lekár a teda asi každá žena cíti, a hádam nik nehazarduje so životom svojho dieťaťa, na ktoré sa tak veľmi teší. Mne napr. dosť liezli na nervy tie matky, ktoré tam boli X hodín dopredu, unavené, nervózne, uvzdychané a ukričané. Ale však každý sme nejaký.
Mne bolo lepšie doma, dobalila som v kľude, čo bolo treba, osprchovala som sa, nachystala, posedela s partnerom, či s niekým z rodiny a keď som už vedela, že ide do ,,tuhého" šla som do pôrodnice.
Pri Tomáškovi som si vlastne ani nebola taká istá, nejak extra ma to nebolelo, len trochu viac než poslíčkovia, chytilo ma to okolo šiestej večer, celú noc som chodila po izbe a pomaly si masírovala kríže, neobsedela som, zapla som si telku a prechádzala som sa, ráno som sa najedla, osprchovala, priateľ si dal v práci voľno, odprevadil ma k mojej gynekologičke, ale už aj s taškou v aute, otvorená na 9 cm, hneď sme zbehli do pôrodnice, malý bol 12:45 na svete. Pri Nellynke som sa v deň pôrodu cítila tak inak, bolo mi zvláštne, ešte som šla s malým kuknúť na City fest do parku, dosť som sa prejedla, prišli sme domov, dala som ho spinkať, kukla Vo štvorici po Slovensku a na konci mi odtiekla voda, pobalila som sa, ospršila, šli sme, prišla som okolo 23-23:30, malá bola na svete 00:40 mimochodom toto bol môj najľahší a najmenej bolestivý pôrod...no a tretí, podobne ako prvý, trochu bolesti ako pri poslíčkoch, no tiež chytilo ma to v noci, ale ešte som normálne šla spať, kukala som na hodinky ako blázon a nič sa mi neskracovalo, žiadne intervaly medzi kontrakciami, keď som už sama uznala za vhodné ísť bolo cca. 10 hodín, sestrička čo ma prijímala bola úplne otrasná žena, spravila mi pásy a hučala, že lekárka je pri cisárskom, príde neskôr, ale že som prišla úúúplne zbytočne, lebo na pásoch nič nemám, a že rodiť určite nebudem, možno aj niekoľko dní. Lekárka prišla za niečo vyše hodinky, vyšetrila ma, ja som si už v duchu nadávala, že nechápem, že som sa nato cítila a zrazu nič, že som sa trepala zbytočne a teraz ma tam určite nechajú, ale verdikt lekárky, že môžem ísť rovno na sálu, že máme 9 cm, veľmi potešil, sestrička, ktorá sa so mnou vadila o tom, či rodím, či nie, bola červená ako rak, malý sa narodil 11:55...v kľude, bez komplikácií. Pri prvom pôrode som komplikácie mala, zapríčinil ich viac menej pôrodník, ktorý sa mi hneď po pôrode ospravedlnil a niekoľkokrát počas nášho pobytu v nemocnici nás chodil pozerať, či sme ok, pôrod dopadol kliešťovo ale práve vďaka jeho zlému rozhodnutiu. Po tomto prvom pôrode som sa aj bála mať viac detí. Treba si hlavne uvedomiť, že rodí žena, nie lekári, ktorí sa hrdia koľko toho odrodili, ošetria, spravia, ok, ale rodí len a len žena a ak sa lekár silou mocou nepúšťa do rutinných úkonov a žena má možnosť, rovnako ako ja pri druhom a treťom pôrode, počúvať svoje telo a rodiť podľa ,,seba" a svojich kontrakcií a nie podľa toho, čo vrieska sestrička, ktorá tu kontrakciu vôbec necíti, tak pôrod môže byť aj neuveriteľne krásnym momentom, bez stresovým, všetko sa dá zvládnuť. A myslím, že ak žena nie je nejako dlho zbytočne pred pôrodom v nemocnici má aj viac energie, na mňa to nepocničné prostredie pozitívne nepôsobí....
Ale nech si každý robí podľa seba 🙂 nikdy by som si ale nedovolila nikoho posudzovať len preto, aký štýl pôrodu si zvolí. Aj ten doma musí byť úžasný, ale tam treba mať pri sebe profesionála a upravené to prostredie aby tam všetko prebehlo bezpečne...ja dúfam, že raz zrušia to úplne zbytočné ponechávanie zdravých žien a detí v nemocnici na x dní po pôrode... dieťa by malo už od narodenia cítiť aj prítomnosť súrodencov, či druhého rodiča, pár hodín po pôrode by som povedala ok, max. 1 deň, ale 3-5 dní pri zdravých matkách a deťoch je zbytočné, rodička nie je pacient...

henikav
25. aug 2017

@sue na odtecenie plodovej vody by som sa nespoliehala, vsetko inac presne ako pises, ale toto nie, mne neodtiekla ani pri jednom dietati, vzdy mi ju prepichli az na sale, takze ano ak odtecie voda okamzite do nemocnice, alebo ked su caste a pravidelne kontrakcie, ale prvorodicke je dobre vediet ze aj to sa moze stat ze plodova voda neodtecie

redlola
25. aug 2017

@ela2710 ty mi hovoríš z duše. PS: tiež mám za sebou kliešťový pôrod. Nie je to žiadna zábava. Veľmi dlho som pociťovala hnev ako na seba, tak aj na pôrodníka. Na neho za to, že ma donútil rodiť tak ako to bolo rutinne zabehnuté a spôsobil čo spôsobil. Na mňa za to, že som nepočúvala svoje telo čo mi hovorí, ale spoľahla som sa na druhých. Asi som si myslela, že to za mňa odrodia alebo čo... 🙂 pritom ako píšeš, všetko je to iba o nastavení ženy a prijatí porodu ako prirodzeného procesu. A ochote a schopnosti vziať veci do vlastných rúk a prebrať zodpovednosť za seba a svoje dieťa.

tami2014
25. aug 2017

Necitala som celu diskusiu, ale porod doma je mozny @nightrover

teriezka258
25. aug 2017

Mne odisla zatka v pondelok bolesti som mala take menstruscne v stredu poradna a dr vravi ze som na prst otvorena mala som uz take mierne bolesti ale kedze som prvorodicka este som nevedela co ma caka..tak som isla domov a cakala som..spat sa mi nedalo vobec a po niekolko hodinovych chodeniach som o pol 4 rano zobudila muza ze ideme..v nemocici som bola len na dva prsty otvorena..hruza..potom zistili ze mam zle prietoky na sone tak ma nechali od 6 rana lezat na pasoch s tym ze mi prebijali vodu a cez najvacsie bolesti som musela lezat..mala sa narodila o pol 9..takze potom to slo celklm rychlo..myslim ze keby som nesla tak sa doma otvaram niekolko hodin..ale pri druhom uz budem vediet ake su to bolesti a kedy ist..asi ten prvy krat by som isla do nemocnice kedze nevies co to vlastne rodit.. 😊

1988majka
25. aug 2017

@nightrover ja som mala taku specificku situaciu takze som dostala vyvolavacky. viacero. keby to nebolo potrebne a nevyhnutne urcite by som si ich nedala. inac stravit cim viac casu v prvej dobe porodnej ak je vštko OK je ideal pre priebeh porodu teda pre babo pre mamicku aj cely personal ktoremu to len ulahci pracu. a to hovorim aj ako mamicka aj ako doktorka (aj ked nie som gynekologicka🙂 doktor pri prirodzenom porode bez komplikacii je len doplnkovy faktor 🙂

ela2710
25. aug 2017

@redlola aj ja som bola v tom,ze co povie lekar,to je nad moje pocity,pretoze on vie urcite lepsie,vsak tych porodov uz zazil vela...ale omyl,pri druhom som prosila o cisarsky,zo strachu,ze ten uz nestihame,tak epiduralku,ze ani ta by nezabrala a tak som si povedala,zvladnem to a hotovo,pocuvat budem seba a svoje kontrakcie,lekarka pri druhom porode vsak bola uzasna,povzbudzovala ma aj ked som bola po celom dni s najmensim uplne vycerpana,a napriek tomu bol ten porod najkrajsi a najrychlejsi...nastrih minimalny,cakala do posledneho momentu,no Nellka mala 3850g,a ja stihla,uzka,tusila som,ze bez toho sa to nezaobide,no sitie trvalo 5 sekund,zato po kliestovom porode len zvnutra hodinu!!!a este sa tam kvoli tomu dovalili dalsi dvaja lekari,co mi bolo tiez strasne prijemne, dosita,ubolena, maly neplakal,strasny strach a dookola ospravedlnovanie od lekara,ktore ma v ten moment vobec nezaujimalo...ale casom clovek zabudne a za Tomiho mi to stalo. A v konecnom dosledku som sa aspon poucila a nikdy viac som si nedala kafrat do porodu a ani do casu po nom

ela2710
25. aug 2017

@redlola pri prvom maleho po porode hned vzali, na kojenie nenosili, urcite nie pravidelne a urcite nie casto, dali mi ho po dvoch dnoch, pri Nellke som povedala, ze si ju zelam nechat na sale, kym nas daju na izbu, tak som sa tam z nej este vytesovala a cas mi usiel rychlo, rano na vizite som si ju hned pytala, sestricky na mna kukali ako na zjavenie, ze urcite nie, aspon den mi ju budu nosit len na kojenie, ze si mam oddychnut a bla bla bla, ja som sa nedala, a trvala som na tom, malu som aj vdaka tomu kojila 2,5 roka, Tomaska vobec, snazila som sa, on sa nevedel prisat, strasne trapenie, vaha mu sla dole, doma uplakane dieta a smutna mama, presli sme na UM, a bola som rada, ze je maly uz spokojny, keby som ho mohla mat hned, verim, ze by aj kojenie lepsie dopadlo a pri Lukaskovi som tiez trvala na tom, ze ho chcem na izbu hned, dali mi ho bez zbytocnych reci. Celkovo si myslim, ze niekedy je fajn sa trosku zamysliet nad tym, ze nie vsetko je len o pravidlach a rutine, odoberat dieta matke po porode a doniest ho hocikedy, kedy sa im to hodi...to nie je pre mna, su zeny, co si potrebuju oddychnut, ja som si nechcela, ku kazdemu porodu by sa malo pristupovat individualne a nie vsetky zeny brat tak isto. Aspon vidim, ze aj ine zeny sa citili pri prvom porode rovnako ako ja, tiez som mala dlho vycitky a zlost sama na seba, mozem byt rada, ze maly bol a aj je zdravy a sikovny chlapec a ze ten kliestovy porod ostal bez nasledkov

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre