Prvorodička a epidurálka

zuzka_puska
6. dec 2013

ahojte 🙂 chcem vás poprosiť o názory... Som prvorodička, a bojím sa pôrodu...Som chudučká veľmi,a babätko má teraz v 38tt 3500gramov... Je veľké, preto sa bojím bolesti-ale najviac asi toho že ho budú nejako klieštami ťahať, prípadne že mu pri pôrode nejako ublížia... Chcem vedieť vaše názory na epidurálku. Či si ju mám dať pichnúť, alebo nie?? AKé s tým máte skúsenosti, je to lepšie s epidurálkou alebo bez?? Niekde som čítala, že epidurálka vie pôrod nejako urýchliť...lekári mi moc neporadili- vraj je táto voľba na mne...Takže som zmätená a neviem čo robiť, poradte 🙂 dakujem krásne

alenabaa
6. dec 2013

poradim ti bez, uzi si kazdu prebolenu sekundu...uvidis ze casom budes na to spominat ako na najkrajsi zazitok v zivote! ja som prebolela celych 20 h. :( no teraz by som si ich zopakovala....🙂vela stastia 🙂

rienok
7. dec 2013

ja som si dala epi a ľutovala som to takmer hneď.... tak ako píše @katrinka tiež sa spomalili kontrakcie... chvalabohu ja som mala len jednu dávku takže po 1,5 hodine som šla naplno a 2 dobu pôrodnú som si užila a aj som cítila signály na tlačenie. ale druhé už pôjdem na ostro 😉

duratlicka
7. dec 2013

@zuzka_puska Ja som epi vytrvalo odmietala,ze vsak sa to da zvladnut.Ano,dalo sa to zvladnut,kym som neporodila.Ale to sitie... Sili ma min 30 minut za ziva,lebo ziadna injekcia nezabrala.To bolo strasne.A miesto 2 hod s babatkom v naruci,som sa usedavo rozplakala a dalsie 2 noci sa mi to vsetko vracalo.Mam z toho normalne traumu na cely zivot.To by som nepriala ani Hitlerovi.Ja nechapem,ako toto mozu zenam robit,ved to sa rovna zenskej obriezke uz pomaly☹

vejula
7. dec 2013

@zuzka_puska no meranie panvy to je tak trochu nezmysel, pretože panva sa pri pôrode rozzostupuje, a celkom zmení svoje rozmery. Ako hovorím, mna tiež strašili, ale vedela som, že som stavana na to aby som porodila svoje dieťa, nech je akokolvek velké... U mna EPI nepripadalo do uvahy, lebo som mala prvy cisarsky, ale tak či tak by som si nenechala tou chemiou nadopovať dieťa.... Totiž všetko do neho prechadza. Hlavne, že počas celeho tehu si ani paralen nedame aby sme babu neubližili a pri pôrode nechame do seba napiochať všetko čo sa da. Zvladneš to bez oblbovakov, neboj 😉

heni79
7. dec 2013

@janka_89 Ahoj. Vo väčšine nemocníc to funguje tak, že potrebuješ mať na 100% vopred absolvované poučenie o epidurálke u anesteziológa.
Platí sa väčšinou tiež vopred, zvyčajne sa dá aj v deň D, lebo pokladňa v nemocnici by mala fungovať 24 hod. A rovnako platí pravidlo, že ak nebola podaná, tak peniaze vrátia.
Ja som to tak mala na Antolskej v BA (ale pokiaľ viem, funguje to tak takmer všade). Platila som vopred 152€ nepodali ju, vrátili mi 142€. 10€ si nechali ako manipulačný poplatok. 😅
Najistejšie je informovať sa o týchto podmienkach priamo v pôrodnici, ktorú plánuje rodička využiť. 😉

heni79
7. dec 2013

@zuzka_puska
Každý pôrod je individuálny a jedinečný, takže tu budeš čítať 1000 názorov. 😀
Lekári ti povedali správne, že rozhodnutie je na tebe.
Vybav si ju vopred a priamo v priebehu deja uvidíš. 😉
Veľa šťastia. 🙂

janka_89
7. dec 2013

@heni79 super, dakujem pekne za informácie 🙂

horana
7. dec 2013

Neviem o tom ze by epiduralka urychlovala porod, skor omnoho castejsie ho spomali kedze vyradime citenie kontakcii a kontakt so svojim telom, a nasledne je treba urychlovat, dalsia chemia sa nabaluje, kliste a pod..
Nietkorej teda ktora bola "seknuta" urychlit moze ale v praxi je castejsi ten prvy pripad.
Je jeden velky alibizmus ze dieto nasledne spomalenia sa na plne usta nepripisu epiduralke aj ked nastanu po jej podani.

Lekarom je to pohodlne, dostanu porodny dej pod technicku kontrolu, nerodi uz rodicka ale oni a chemia, je to mechanicke, mozu tam uplatnit to svoje...je to pre zeny ktore chu byt odrodene a nie porodit.
Dalej lekari z toho maju peniaze za dalsie ukony, co je biznis dost velky v dnesnych casoch. My mame v rodine primara, ten to svojej dcere len neodporucal, hoci pacientkam to radi ako na beziacom pase.

Utlost postavy nema co robit so schopnopstou pretlacit aj vacsie dieta (velkost dietata autorky dotazu je uplny priemer). Ked dieta nie je vyslovene obor, nie je s tym problem. Hlavne vsak cely ten dej prebieha kapku inak, ved casto male zienky v pohode a bez najmensich problemov vytlacia vyse 4kg deti a silne obryne maju problem s 2,5 kg dietatkom, nakolko je to fakt v inom.

Davat si epi kurz dopredu je signal: bojim sa. Pri prvom diskonforte nebude rodicka premyslat ako sa poddat a uvolnit porodnemu deju, ale bude premyslat: kde je ten moj vybaveny epidural. Cize sama si to nasmeruje smerom do chemie.

jasminkaj
7. dec 2013

@zuzka_puska Ja sa tiez bojim porodu a to som este len v 21tt 😅 Epiduralku si podla mna vybav dopredu a pocas porodu sama uvidis ci ju budes potrebovat alebo nie. V nemocnici kde sa chystam rodit ja, ju pichaju az ked je zena otvorena na 5 cm, takze dovtedy aj sama uvidis ako znasas tu bolest 😉 Pre mna je to aj take upokojenie uz teraz, ze ak by bolo naozaj zle, tak mam tu moznost o nu poziadat 🙂

dahra
7. dec 2013

@zuzka_puska - v maji rodila moja segra (32r, 170cm/48kg pred tehu a 68kg deň pred porodom). Rodila prirodzene (doktor ju pred tým varoval a od začiatku chcel, aby rodila sekciou, keďže má boky cca 85cm), dieta 3700g/55cm. O 4.30 jej odtiekla voda, o 6.00 do porodky, ešte o 5.30 sa v pokoji naraňajkovala 🙂)))), o 7.00 ju napichli na infuzku, o 12.00 dieta na svete. Vraví, že bolesť sa v pohode dala zniesť, ona ma endometriozu, takže bolesti si vytrpela a podľa nej porovnateľná s porodom, dieta vytlačila bez problemov. Povedala, že porod je nič oproti problemom s dojčením, zápalmi a bradavkami, čo tiež postupne zvládla a dnes má krpec 7 mesiacov 9kg/75cm a ona opať 47kg a visí na nej aj 36-tka 😎

pipinka4
7. dec 2013

@zuzka_puska ahoj.no tak ja som rodila tento rok v juni.a epiduralku som mala.asi by som to zvladla aj bez nej ale kedze setricka pochybila a silno mi pustila NaCl do zili tak som mala neumorne bolesti koly tomu.a vtedy som sa rozhodla dat si ju pichnut a velmi mi pomohla aj urychlila porod vsetko.neviem podla mna neni prijemne mat 6 minut vkuse kontrakciu a silnu ako hovado.skrz tu chybu.cize byt tebou dam si spravit vysetrenia a potom by si sa rozhodla 🙂 . ja nebanujem. a tie reci ze vsetko ide do babatka je hovadina lebo uz nemate spolocny krvny obeh cize k babatku sa dostane maximalne len zanedbatelne mnozstvo tej latky.takze uvidis sama v den porodu 🙂 ked sa aj rozhodnes pre aj proti tvoje rozhodnutie bude spravne 🙂

miriama11
17. dec 2013

ahojte tak ja som rodila minuli rok .tiez som pre istotu isla na poucenie ku anesteziologovi.dva dni pred porodom som mala kazde 6 minut kontrakcie taze uz som sa bala ake to bude neskor .bolesti sa zacali zvecsovat a intervali skracovat tak ked som bola na 3 palce otvorena povedala som ze chcem epiduralku.prisiel anesteziolog pichol mi ju a cakali sme a cakali a stale nic.tak mi ju po 15 minutach opet dopichol a stale sme cakali a stale ziadna ulava tak mi povedal ze uz by mi malo byt dobre a odisiel a ja som si to pretrpela az dokonca.cize zbytocne vyhodene peniaze.ked som porodila dopichol mi ju treti krat a vlastne sitie som necitila ale fat skoda penazi a ziaden efekt u mna.ale urcite na tvojom mieste by som isla na poucenie a rozhodla sa az ked to bude na nevydrzanie.a teraz ked by som mala mat taky isty porod tak si tu epiduralku asi nedam .

somjankad
17. dec 2013

ja mam dve deti-pri miskovi som epiduralku mala-a nelutujem-a pri dcere som chcela ,ale nestihli mi ju pichnut... ja osobne som nemala ziaden problem po epiduralke ,ale spoluleziaca na izbe mala ukrutne bolesti hlavy-ja vravim,ze je to odlisne asi u kazdeho...

hannah_
26. dec 2013

Ja som mala epiduralku. Isla som do toho s tym, ze pre istotu si ju zaplatim a uvidime ako sa to bude vyvijat...mala som zadne vratka. No kedze porod bol vyvolavany, dva dni som nic nejedla, dve noci som nespala, tak somsa po zhodnoteni mojho stavu rozhodla pre epidural, bola som unavena, vycerpana, neviem si predstavit ako by som prezila tych poslednych 10 hodin kontrakcii. Konecne som si potom oddychla, pospala som si na porodnom boxe a pripravovala sa na zaver, aby som vladala tlacit. Co sme ale vobec necakali, mala sa zasekla, tak mi urobili sekciu. Cize ja by som povedala, pokial tam ta moznost je, treba s nou ratat a rozhodnut sa podla okolnosti pocas porodu. A vobec ziadne nasledky som nemala, mne este aj spinal davali, a aj to bolo uplne v pohode.

luci767
29. júl 2020

Epidural je svinstvo, ja som to zvladla bez preco by si to nemala zvladnut aj ty... toto su velmi relevantne nazory typu, ja som mala na skole same jednotky aj ty by si mala mat alebo ja podvihnem 30 kil, to podvihnes aj ty (iba priklad). Podla mojho osobneho nazoru aj HAK je svinstvo aj antibiotika su svinstvo a uplne nevidane svinstvo su antimalarika lebo vraj po nich byvaju brutalne halucinacie a neviem co este. Epiduralka moze mat svoje rizika, ano aj mne den slabo trnula noha ale som v poriadku a tak isto aj dieta je v poriadku. Epidural sa podava tak ako sa podava a s tym su spojene rizika bohuzial ale ak to ma zene pomoct od bolesti a ona naberie silu na poslednu porodnu dobu preco nie. Mozno ma tu ukrizuju a samozrejme kazda tu piseme svoj nazor a skusenosti ale niekedy mi pride ze zeny su na ine zeny velmi zle, myslim ze muzi so sebou vedia lepsie drzat, aj to je moj osobny dojem.

michaelassu
19. sep 2022

@mirkita mozno blba otazka ale ked ju dopichuju tak sa za to uz neplati?

mirkita
19. sep 2022

@michaelassu myslim ze uz sa za nu vobec neplati, aspon v BA🙂 ale ani par rokov dozadu nic neuctovali za dopichnutie

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre