Som prvorodička. Ako zvládnuť pôrod?

beatrice1111
16. jan 2022

Ahojte,som prvorodička tak vás chcem poprosiť, ak máte nejaké rady, ako lepšie zvládnuť pôrod/niečo čo pomôže,budem rada ak mi to sem napíšete. Aj vaše nejaké overené skúsenosti, čo ste nevedeli a teraz by ste už urobili inak. 🙂 ďakujem

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzika8512
16. jan 2022

@beatrice1111 určite cvičiť s aniballom..mam za sebou 2 pôrody.. 1.porod bez anibqlu a hrozne hojenie...2.porod malý bol skoro o kilo väčší od malej a 2.den som ani nevedela ze som rodila..cvičenie s aniballom odporúčam všetkými 10timi🙂 to je moja rada

beatrice1111
autor
16. jan 2022

@zuzika8512 ďakujem pekne, mám ho,chystám sa cvičiť🙂

mauduska
16. jan 2022

síce nie moja skúsenosť, ale odporúčam si pozrieť tému hypnopôrod, aj tu veľa žien písalo, že im to pomohlo veľmi 🙂

lylyjana
16. jan 2022

@beatrice1111 pri porode hlavne dychat, neupadat do paniky, kazdou kontrakciou si blizsie k baby. A ked uz budes teda mat kontrakcie, tak sa nezohni v 90stupnov uhle, ale len tak mozno v 45 sa opri o stenu, lebo potrebujes, aby babo ti tlacilo dole a nie na brucho 🙂 Kontrakcia trva povedzme minutku a prejde to, zas je chvilu dobre. Len dychat dychat dychat. A ked uz musis tlacit, to je uz vykupenie, to mas raz dva za sebou 🙂 Hanbu nechaj doma a sustred sa na seba. A je uplne jedno, ci porodis prirodzene ci cisarakom, hlavne, ze budete ty aj babo v poriadku.

zapalkazapalkova
16. jan 2022

@beatrice1111 skus zensku bylinnu naparku (moze sa od 38tt, zmakcuje to porodne cesty), pocas porodu pi a zober si hroznovy cukor na energiu. Nenechaj sa presvedčiť že to nezvládnes a ver si a svojmu telu. Rod v inej polohe ako na chrbte (ak vladzes, lebo ma chrbte je pôrodný otvor menší a dieťa ide "antigravizacne") skus napr na boku alebo 4. A ja nedám dopustiť na prípravu s Dulou (rodila som 2x a počas tehu ma dula pripravovala a aj bola pri porode a pomahala)

20erika07
16. jan 2022

@beatrice1111 z vlastnej skusenosti, prvy porod -nemala som net, nepytala som sa inych , nemala som strach atd... druhy porod, uz som mala net, viac mamiciek som poznala a uz som mala aj velky strach ci z precitaneho,ci z inych skusenosti... pokračovalo to aj narodenim. S prvym, mesiace krásne, spontanne, intuitívne. S druhou od narodenia katastrofa, cim viac som chcela byt v starostlivosti dokonalejšia tym horsie som to psychicky davala... kazdy problem googlit a nenechat sa viest spontanne vlastnymi pocitmi, az neskor mi to došlo ake tazke som si to robila aj ked som si vtedy myslela ze si pomaham...

janka_266
16. jan 2022

@beatrice1111 počúvať sestričky a robiť, čo povedia, zbytočne nekričať 😃a tešiť sa na bábätko ❤️

amelia89
16. jan 2022

@janka_266 zbytocne nekricat ako myslis? ze niekto len tak krici z dlhej chvile ci ako😂😅🤣

amelia89
16. jan 2022

@beatrice1111 Podla mna je fajn ist do toho s pokorou ale s vierou vo vlastne telo. Nepremyslat nad tym, mne pri porodnej priprave povedala sestricka ze: ked som sa narodila uz moje telo vedelo ako porodit,je to vysada zeny a dokazeme to. Na to som myslela,ze moje telo vie co ma robit.
Kontrakcie som sa snazila brat tak ze to babo uz je vazne kazdou minutou blizsie.
Kazdopadne vdakabohu za modernu medicinu a ked by sa cokolvek dialo,je tam lekar.

A pred porodom tiez odporucam aniball,malinik,lanove semienka- zase je to skor kvoli tej psychike,ze vsetko pre to co sa da robis ❤️

janka_266
16. jan 2022

@amelia89 hej 🤣 sestričky mi stihli porozprávať pár príbehov o zbytocnom kriku 🤣

alanko20
16. jan 2022

@amelia89 krik vraj odobera energiu, hovorila nam to aj PA na kurze.

Predporodny kurz - najlepsie minute peniaze. Skvela skusenost, vela som sa naucila, vsetko som pouzila a po tom kurze zo mna aj akoby opadol strach.

amelia89
16. jan 2022

@janka_266
@alanko20
Baby ja ked som rodila,som
bola dajme tomu do 7-8cm celkom ok. Potom samozrejme uz boli velke bolesti, vo vedlajsich porodnych boxoch zeny velmi kricali a sestricka prisla za mnou ze aby som sa nebala ze kazdy preziva bolest inak a ze zeny ktore pocujem este nie su ani na 6cm a ze ja to znasam dobre.
Myslim ze som parkrat zakricala uz pri tlaceni ale cela
pointa je inde. Ako mozu tie sestricky vediet kto si kedy potreboval zakricat, alebo ze to odobera energiu?Mne to pride ako velmi zastarale komunisticke tvrdenie tych ktori to nechcu pocuvat lebo to pocuvaju cely den. Ale
ked si napr z celej sily zakopnes a zakricis auuu to je predsa tiez prirodzene nie? Mna by hrozne znervoznovalo keby som vedela
ze “nemam kricat”. Kazdy by to mal
prezit tak ako vie🤷🏽‍♀️ a ak mu pomoze zakricat si tak nech si zakrici.

nikasmile
16. jan 2022

@beatrice1111 môj prvý pôrod pred 2r cvičila som aniball, dlhý pôrod ale vychytala som epi takže som nič necitíla. Úplne super pôrod bez poranení. Tu by som vydzvihla aniball. Nakoľko som nič necítila kvôli epi ani pri tlačení tak ma aniball naučil tlačiť aj bez citu. Ale ako pri natrhnutí niekomu pomôže niekomu nie pretože každé telo je inak stavané. Ja by som to skôr popísala ako skvelú pomôcku na to, že ťa to naučí ako dýchať a pracovať s panvou čo je dosť podstatné👍🏻druhý pôrod pred 3m...rýchly - okolo 21 už som cítila, že sa dačo asi deje. O 5 ráno príchod do pôrodnice a otvorená na 5cm a 9:16 malá na svete. Epi som mala ale druhú už nestihli lebo som už bola na 9cm. Takže mega silné bolesti ale chválabohu iba nevelú hoďku. Na bolesť rýchlo zabudneš. Druhý krát som už necvičila s aniballom lebo sa mi popri malom už nechcelo a pôrod taktiež bez nástrihu a poranení. Za mňa dôležité počúvať pôrodníkov a robiť čo hovoria👍🏻

nikasmile
16. jan 2022

@beatrice1111 plus som pila poctivo denne od 36tt maliník asi 1l denne

kiki68
16. jan 2022

Urcite epino alebo aniball je super napad , ak nemas problemy tam dole. Ja som cvicila s epinom a mama som mini trhlinku, bez nastrihu. Jednoznacne sa su stredu mit na svoj business a kaslat na to, co robia ine zeny. Pocuvaj ten personal, neber to cele nejak tazko a zmaknes to. Ono to je dost o psychike. Proste take rande s no limits a laskou na cely zivot.

gladys_07
16. jan 2022

Cudujem sa ze som prva co to pise, ale…epidural 😉

surama
16. jan 2022

@beatrice1111 Mne pomohlo nastudovat si ako to asi cele cca prebieha, cize ked ma prijali, tak som vedela, co bude nasledovat. Urcite cvic s Aniballom, pokial nemas nejake tazkosti. Ked budes spravne cvicit, pochopis ako tlacit, ako dychat, doda ti to obrovske sebavedomie. 🙂 Epidural mozes mat vybaveny, ale nie je iste, ze ti ho daju. Ja som sa velmi pomaly otvarala, tak nechceli zastavit porod. Nastuduj si dalej ako spravne dychat - zmiernuje to bolest. A ver ci never, samotny porod je vykupenie, horsia je prva doba porodna, lebo u prvorodiciek dlho trva, ale je to zvladnutelne 😉 A ked sa to male narodi, tak zabudnes na vsetku tu bolest. Zahrnie ta obrovska radost, ulava, stastie, neskutocne emocie ❤️

julie19
16. jan 2022

Mne pomohol “plany poplach” 😅 s nepravidelným kontrakciami som v panike s mužom trielila do pôrodnice, prijali ma, strávila som celú noc na vzdycharni kde ma sledovali a čakali či sa to rozbehne, nakoniec nič s po dvoch dňoch ma poslali ešte domov že na pôrod to nevyzerá … keď som za 5 dni išla znova už s odtečenou vodou… to už som bola ako pani, už som vedela kde sa mám hlásiť, ako prebehne príjem, vyšetrenie, ako je vybavená vzdycharen, už som vedela že tam mám po ruke sprchu, FIT loptu, že si môžem zapnúť telku 😅🤷‍♀️ … takže ak sa dá (co teraz kvôli covidu neviem) tak je fajn absolvovať predporodny kurz v nemocnici kde plánujes rodiť, trošku vidieť a spoznať prostredie, pripraviť sa na to co tam budeš mať k dispozícii, ako to tam funguje atd. … mala som aj kurz (mimo pôrodnice) a odtiaľ mi pomohli dychové cvičenia a to že som zhruba vedela ako taký pôrod po technickej stránke vyzerá …

mariinak
16. jan 2022

@beatrice1111 Ahoj, no ja som bola zosratá z pôrodu ako prvorodička😃 a rodila som 2hodiny. Bola to rýchlovka, tak určite nepočúvaj žiadne hororové príbehy, každá jedna žena prežíva pôrod inak,poznám aj také ktoré vôbec nemali bolesti, kontrakcie. Určite dýchať,dýchať a dýchať musíš, opierať sa o stenu rukami,keď prídu kontrakcie nepanikáriť,lebo to Ti bude ešte horšie. A všetko je v hlave, pozitívne myslieť, dobre sa na to psychicky pripraviť.🙂 Zvládneš to. Keď som zvládla ja musíš aj Ty! Popísala by som tu bolesť ako pri menštruácií,ale silnejšiu určite o dosť a bolesť krížov, to ťa tak sťahuje v krížoch v panve,ale dá sa to zvládnuť.

ewka9
16. jan 2022

Určite to zvládneš a budeš na seba neskutočne pyšná🍀🙂 a jednu malú radu ti dám, nepodliehaj panike, len sa sústreď na dýchanie a počúvaj sestričky, pripadne doktora čo hovorí 🙂 pri prvom pôrode som chvilami panikarila, pri druhom som sa viac sústredila na predychavanie a naozaj to išlo hladšie 🙂 držím palce a želám krásny rýchly pôrod

kiki234
17. jan 2022

Prvy porod 14.10.2020, mala som aj aniball ale ledze sa dcerka vypytala uz v 36tt bestihla som pouzit. Voda odtiekla o polnoci, o 2 sme dorazili do nemocnici, porod sa zastavil tak som sla spat o 7 som sa zobudila na bolest a kontrakcie a o 8 bola mala vonku. Nebol ani cas nad porodom rozmyslat. Druhy porod 5.11.2021 plodova voda odtiekla o 5 rano, o 6 sme prisli do nwmocnici, a o 7 bol vonku, nestihli mi dat ani antibiotika 😀 dokonca pri porode nebol ani doktor, nestihol prist. Citila som to, a aj ty to budes citit ze uz musis tlacit. Zatlacila som on zo mna vyletel, nastastie mal len 2700g,a ja som skoncila s 3 stychmi. A tiez som planovala, idem do tejto nemocnice, zial museli sme do prvej a najblizsej kedze kontakcie boli uz v aute. Planovala som tiez epi, nebol cas 😀 a nakoniec som aj rada ze to vsetko islo vzdy tak rychlo.

mtn112233
17. jan 2022

@beatrice1111 čo by som teraz urobila inak? Nebála by som sa 🙂 ja viem že sa to ľahko hovorí a ešte ťažšie sa tým riadi.. raz mne jedna pani napísala keď som pred pár mesiacmi zakladala rovnakú diskusiu že sa ako prvorodička veľmi bojím pôrodu že sa mám viac báť toho čo príde po ňom a je to tak 🙂 tým myslíme starostlivosť, rôzne problémy, nevyspatost atď.. takže pár hodín bolestí je nič oproti tomu čo všetko nás čaká po tom 🙂 a mimochodom na to ako som sa bála som hrdá na seba ako som to nakoniec zvládla a že som si to zbytočne predstavovala dopredu horšie ako to v skutočnosti je.. 🙂 za pár hodín čo boli prekvapené aj sestričky čo čakali že im tam budem vzdychať celý deň a bez epiduralky o ktorú som prosila ešte aj keď hlavička malého už bola skoro vonku len ja som tam bola na ňu nastavená že to bez nej nedám a dala som 🙂

soul_sister
17. jan 2022

@beatrice1111 ked rozmyslam nad tym co by som urobila inak, urcite by som si zazmluvnila lekara. V nemocnici kde som rodila bol frmol, jedna skoro porodila pred dverami do boxov, co boli vsetky obsadene a mne nestihli dat epidural hoci som ho velmi chcela a rodila som od druhej rana do pol 7 vecer 🤷🏼‍♀️
Ale inak suhlas s babami, je to neprenosna skusenost, kazda zena je jedinecna a rovnako jedinecny je aj kazdy porod. Drzim palce 🤞🏻

saxana000
17. jan 2022

Anibal Epidural a zaplateny doktor

ennna
17. jan 2022

Ja by som napríklad možno ešte poradila vydržať čo najdlhšie doma (ak nepraskne voda). Mňa spanikáril muž, mohla som byť v pôrodnici o polovicu času menej, kebyže počúvam svoje telo. 🙂 A ešte som mala dosť napočúvané z okolia o tom, ako oxytocín a pustenie vody "zbrutálnia" kontrakcie a urýchlia to tak, že už babám nechceli dať epidurál. Takže keď doktorka zahlásila, že napichneme oxytocín, tak som si hneď pýtala EPI, a to som bola na 6cm a dalo sa to predýchať. Takže epidural som dostala ešte pred oxytocínom a pustením vody a pohodička, krásny bezbolestný pôrod. 🙂

stonoz
17. jan 2022

@beatrice1111 myslim ze epidural...dcera nechcela, no bolesti ju tak vysilili,ze nevladala potom tlacit ked mala

nikolcrow
23. jan 2022

@amelia89 ja som na konci nekričala ale vrieskala 😁😁a išlo to zomna samo prirodzene 😳

vinetuu
4. feb 2022

doverovat si, uvolnit sa a ist si svoje, mat pokoj ... tak ako cele tisicrocia doteraz rodili zeny, je to prirodzeny proces, zeny proces ked sa ti do toho nebude nikto miesat je to v pohode, len si treba verit, sila je v tebe.

nikolcrow
15. mar 2022

@vinetuu ďakujem 😊

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre