Rodička pod dohľadom psychiatra

milivanilka
26. jan 2018

Ženičky ak máte skúsenosť, budem rada. Mám ísť na sekciu, no musím byť pod dohľadom psychiatra kvôli depresívnej poruche, na ktorú som sa liečila a kvôli tehotenstvu som prerušila liečbu, teda neberiem lieky,a teraz má gynekológ strach, aby som po pôrode dieťaťu neublížila. Chápem to, no chcem vedieť, či mi malého po sekcii na dlhší čas nevezmú. Veľmi sa toho bojím. Strašne sa na bábätko teším a chcela by som ho hneď po operácii na chvíľku k sebe. Bojím sa, že ho pár dní neuvidím.

pribinak
26. jan 2018

Zlatko, na presný postup sa treba spytat tvojho psychiatra a gynekológa, ze ako to bude po porode. Ake su zaužívané postupy. Nemyslim si, ze ti ho budu brat, na to nemajú právo, skor to budu riesit co najrýchlejším nastavením na lieky a samozrejme zastavením laktácie.

nelinka2009
26. jan 2018

@milivanilka sama som s nim neostala hned po sekcii ani ja a to nemam ziadnu poruchu. Bude tam s tebou sestricka a o 24 hodin sa uvidi, ale za pritomnisti personalu niene dovod, aby si ho nemohla vidiet. Co bude po prepusteni teba domiv uz nwtusim.

sasesoe
26. jan 2018

@milivanilka ono zial prax v nasich porodniciach teda nie je nic moc a bezne "beru" deti... a praveze na psychiku je najlepsie co najprirodzenejsi porod a najvacsi kontakt matky s dietatom. Samozrejme, nie vzdy sa vsetko da, ale ak naozaj musi byt sekcia, tak hladaj porodnicu, kde umoznia bonding. Porad sa o ton aj s nejakou porodnou asistentkou co robi predporodnu pripravu
Ak by si ozaj musela byt na liekoch a nemohhla kojit, odporucam vyhladat laktacnu poradkynu a kojit cez flasu cievkou (ako adoptovane deticky). A vela vela kontaktu napr aj nosenim v satke (nosici). A ak sa da, tak ceresnicka na torrte, ak by ti aspon pocas prvych tyzdnov mohol niekto pomoct s domacnostou (aspon navarit, oprat, povysavat... ). Ci uz mama, sestra al aspon manzel kolko bude vediet. Jedlo sa napr da objednat/ doniest... aby si bola v co najvacsej pohode a neriesila, co fakt nemusis.... drzim palce

eliska13
26. jan 2018

@milivanilka a prečo sa to ide tak radikálne robiť?Ty sa ako psychicky cítiš?Veľa zien AD vysadí a po pôrode, alebo, keď je dieťa väčšie nasadí.Podla mňa gyn robí z toho väčší problém ako to je.Ci máš depresie, úzkosti je to opodstatnené?Bábo Ti normálne ukážu priložia a podľa toho ako sa budeš cítiť Ti ho dajú na izbu.laktaciu nemusia zastaviť je to pre telo a psychiku veľký šok.Mozno lieky ani nebudeš potrebovať a, keby aj sú lieky a lekári, ktorí dovolíš brať AD aj pri kojeni.Drz sa!

sasesoe
26. jan 2018

A este, teraz pocas tehu beries lieky? Lebo ak ano a babo je na ne "zvyknute", preco by mu to zrazu malo vadit pri kojeni, kde bude s nimi este v mensom kontakte ako pocas tehu..to len taka uvaha...

pribinak
26. jan 2018

@sasesoe pise, ze lieky teraz neberie

deti95060810
26. jan 2018

@sasesoe lieky AD sa musia niekoľko týždňov pred pôrodom vysadiť dieťa by malo po narodení abst. príznaky....Matka ak kojí, lieky neberie...

mlil77
26. jan 2018

Ahoj ja netuším, ale poradila by som sa s právnikom, či tam musí alebo nemusí byť. Ak sa cítiš ôk, na babo sa tešíš nevidím dôvod aby nejaký psychiater bol pri pôrode a nechce sa mi veriť ze niečo také je v zákone, ja by som istotne zašla za nejakým právnikom ak by som ho tam pri pôrode nechcela

grelu
26. jan 2018

@sasesoe krmit cez cievku?...neviem si to dost dobre predstavit, ako by zamedzila, aby dieta nepilo materske mlieko...ona laktaciu potrebuje zastavit a nie ju rozbiehat a krmenim cez cievku by sa jej to tazko podarilo

lavieenrose
27. jan 2018

kazdopadne 12 hodin po narkoze alebo spinale sa nebudes moct postavit posadit ani len zdvihnut hlavu...inac mas zarobene na maler...takze ako chvilkove prilozenie babatka to na viac nevidim...ja by som na tvojom mieste do cisarskeho vobec nesla..je tam aj ina indikacia ako depresia ? aby si nahodou z tej sekcie nemala este vacsiu..

catherinah
27. jan 2018

@deti95060810 moze brat aj ked koji, zalezi ake.

maciatkolulu
27. jan 2018

@mlil77 to fakt s pravnikom🤣to snaddd uz fakt nie,ved tym lekarom by nakoniec mohlo byt fuk co a ako.... ja sa naozaj necuduj dr,ze uz maju strach. Ved vkuse sa niekto ohana pravami,pravnikmi a zalobami. Ved ked maju realny dovod,tak konaju podla tohk a to vie iba autorka ako to je. A komunikovat musi s nimi,pretoze akokolvek by tu bola nejaka rodicka s podobnou skusenostou,nikdy to nebude rovnake. Takze smer k dr a konzultovat

eliska13
27. jan 2018

@deti95060810 nie je to pravda ani jedno ani druhe

deti95060810
27. jan 2018

@eliska13 prečo si myslíš že to nie je pravda. Si psychiatrička? Nebudem presviedčať....

deti95060810
27. jan 2018

@catherinah známa psych. mi tvrdí že žiadne by sa nemali - je to riziko pre bábo...

eliska13
27. jan 2018

@deti95060810 lebo som ich brala aj pri kojeni.Vela som to konzultovala s lekármi aj inde.

deti95060810
27. jan 2018

@eliska13 no vidíš, mne to bolo povedané zas inak....a hlavne neodporúčané, nakoĺko lieky idú do mlieka...😉

milivanilka
autor
27. jan 2018

@eliska13 toto, že gynekológ z tej správy od psychiatra veľa nevedel, no nechcel riskovať. No najlepšie som psychicky na tom cez tehu nebola. No ublížiť moju bábätku, pane bože. Ani predstaviť si to. Aj kojiť by som chcela. Snáď si AD s ktorými môžem kojiť. A dieťatko po sekcii chcem aspoň na pár sekúnd, kvôli prvému kontaktu. Je to pre mňa veľmi dôležité.

lindusss2016
27. jan 2018

@lavieenrose
Mam uz druhu sekciu za sebou a dopadlo to ovela lepsie ako prva. Psychicky a tym padom aj fyzicky, som 10 dni po a citim sa fakt super, maleho mi dali hned na druhy den (to inak aj pri prvej, ale vtedy som skapinala, ked som k nej musela vstavat) a na stvrty den nas uz pustili domov, odvtedy uplne normalne fungujem. Tak ti len chcem dodat nadej, ze ak pojdes aj ty teraz sekciou, stale to moze byt lepsie ako ta prva. P.S. inak zas som to do terminu nestihla a isla akutne, este som aj rodila v inej porodnici, ako som chcela...

beky1813
27. jan 2018

No podla tvojej inej temy sa radsej zver do ruk odbornikov, ako sa pytat tu laikov na konovi, co tlacia len do prirodzeneho porodu a dojcenia za kazdu cenu. Tvoja diagnoza nie je sranda a nevies, co s tebou hormony porobia po porode.

lindusss2016
27. jan 2018

@beky1813 tiez si myslim, ze treba trosku viac verit doktorom...

beky1813
27. jan 2018

@lindusss2016 presne, hlavne v takejto situacii

lindusss2016
27. jan 2018

@beky1813 ano, prirodzene porody a nekonecne kojenie su super, ale len v pripade, ze mamicka aj dietatko su v poriadku, pri problemoch treba vsetko konzultovat s laekarmi a nie radit sa so.zenami, u ktorych vsetko prebiehalo ukazkovo

abbey1
27. jan 2018

Veriť doktorom ok, ale gynekológ nie je psychiater. A v prvom rade treba toto prebrať so svojím psychiatrom. Gynekológ ťažko posúdi jej spôsobilosť.

lindusss2016
27. jan 2018

@abbey1 a ty vies, ci jej gynekolog nekontaktuje psychiatra? Ja som svojej dr len spomenula, ze by som sa rada porozpravsla s psychologickou kvoli strachu z porodu a okamzite mi jednu sama dohodla a to som ani nemala ziaden problem, len som sa bala. Tak myslim, ze ak by som bola liecena u psychiatra, asi by to s nim riesila

abbey1
27. jan 2018

@lindusss2016 A ty vieš, či ho bude kontaktovať? ;) Určite by v prvom rade autorka mala komunikovať so svojím psychiatrom. Gynekológ jej to môže doporučil, ak má podozrenie. Pripadne vyžiadať si konzultáciu. Psychiater len pri pôrode nič nevyrieši, ak je tam naozaj problém. Vtedy je potrebné s mamičkou a jej rodinou pracovať hlavne po prepustení z pôrodnice.

lindusss2016
27. jan 2018

@abbey1 nvm, ale myslim sI, ze ak ma akykolvek lekar podozrenie, ze by mohla ublizit babatku, tak to budu chciet podchytit a urcite jej nechcu zle ani nijak ublizit pritomnostou psychiatra. Vsetko sa bondingom nevyriesi

nanervy_2
27. jan 2018

osobne by som prekonzultovala aj s inymi lekarmi, v inej nemocnici, moznoze aj v ceskej nejakej.
nasi gyn a porodnici dokazu vyfabulovat somariny ze az. samozrejme cest tym normalnym.
Preto by som chcela druhy nazor.
Po sekcii sa da aj prilozit babo, aj ti ho casto nosit, akurat u nas si to musis vybavit dopredu.
Mozes aj upozornit personal a poziadat aby v pripade podozrenia ze nie si ok volali manzelovi

milivanilka
autor
27. jan 2018

@lindusss2016 áno, gynekológ kontaktoval psychiatra. Čaká ma, budem hospitalizovaná, určí sa deň sekcie a popri tom budem sledovaná. A aj tie dni potom. Pravdepodobne ma namedikujú. Len nech mi dávajú malého. Kľudne pod dozorom. A chcela by som dojčiť. No to sa uvidi...

milivanilka
autor
27. jan 2018

@nanervy_2 tak ja budem pár dní ležať, no dúfam, že sa nebudú všetci ponáhľať a nebudem vedieť s nikým konzultovať ako čo budem s malým

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre