Som prvorodička. Čo mám od pôrodu očakávať?

petraja
11. jún 2008

baby mna caka prvy porod a dost som v sokoch ze co ako lebo ma este moj doktor neinformoval tak sa dost bojim lebo kazdy vravi ze je to bolest a neviem co tak neviem co mam vlastne cakat 🙂

arrett
9. sep 2010

No super, tak to som nevedela☹ a čo teraz? Mame panikarit či čo? Ale neuskodi keď "pár dni" nebude mat, či?

grygerova
9. sep 2010

Ahojky. Já rodila prvně 25.1.2010.
Protože jsem se obávala stejně jako Ty porodu. Domluvila jsem se s Dr. že půjdu na císaře.
Jenže Miminku se chtělo na svět dříve něž byl náš termín 10.2.2010 a to byl průser. Do 31.1.2010 se rekonstruovala u nás na Vsetíně porodnice. Takže mě poslali do Zlína. A tam jsem nic slíbeného neměla.
Takže jsem musela přirozeně, bez epidurálu. Byla to rychlovka. Ráno v 5:30hod rupla voda. Začaly postupné kontrakce, v 11:00hod jsem byla otevřená na 2cm, ve 13:00 na 5cm. A v 15:30hod se prcek narodil. Byl to snad raketový porod. Bolesti se stupňovaly až od 13hod. do té chvíle to byla pohoda. Porodní asistentka nestihla dát ani klystýr. Prcek měl hlavičku v porodních cestách. Čtyřikrát jsem si zatlačila a 3.060g malý zázrak jménem Petřík byl na světě.
Na to jakou hrůzu jsem čekala byl porod vážně v pohodě. Připadala jsem si jako bych měla velkou zácpu a né a né to ze sebe dostat ven. Měla jsem vedle sebe bezvadnou porod. asistent. Snad možná díky ní bylo vše tak rychlé. A bez bolestí.
Nooo bolestivé jsou kontrakce ale já registruji nejvíce 4 poslední. Nastřihnutí vůbec nebylo cítit. A šití je nepříjemné, nebolí.
Po porodu jsem se usmívala, necítila jsem pocit únavy. Ta přišla později.... 🙂
Musím říct, že jsem nesmírně ráda, že jsem šla, i když nečekaně, přirozenou cestou. Je to nezapomenutelný zážitek.
A pokud nejsou žádné komplikace není čeho se bát. 🙂
Z vlastní zkušenosti je lepší pro maminku i pro miminko přirozený porod i když to tak pro prvorodičky nevypadá. 🙂
Ještě protože jsem fakt nepočítala s tím, že miminko přijde na svět dříve. Ten den jsem neměla ani zabalenou tašku. Ani nakoupeno to co do ní zabalit. Takže cca do 12hod jsme ještě lítala po Vsetíně a nakupovala vše co chybělo. Bylo to fajn i přes slaboučké kontrakce. Možná proto porod byl tak pro mě krátký, protože jsem se minimálně do jeho poloviny soustředila na to co vše jsem zapomněla koupit ne na to co přijde a co mě čeká.
Přeji Ti abys měla vše taky tak v pohodě jako já. Ukázkový porod dle knížek.

arrett
9. sep 2010

O chvíľku mame 10 mesiacov🙂 jupiiii🙂

ivkaivka
10. sep 2010

aj mne sestricka vravela, ze nedostatok môže spôsobiť krivicu.
@bibulienka, budes ho davat striekačkou, či počkáš kym dorazí do lekární nový? Ja som už z toho šialena. Mám strach, či sa malej niečo nestane, ked teraz Vigantol nedavam. Sestricka tiež bola nahnevana, že z toho robia taky chaos. A čo mamičky čo nechodia na net, nepozeraju TV...tak tie to davaju a nemaju problem. Tak je neviem, este dnes budem volat lekarke, lebo vraj dnes to maju uplne doriesit a ked tak ho dam injekcnou striekackou a hotovo...

kwetinnka
10. sep 2010

Za tých par dni sa im urcite nic nestane...klud...za par dni sa im ziadne radikalne zmeny v organizme neudeju:o)Aspon ja si myslim..

janka3.12
10. sep 2010

CAfte baby, tak volala som s dr. Oliverko mal v hrdielku stafylokoka na 2 kriziky, takze dostaneme Pamycon a k tomu Vigantolu, povedala ze sa stiahol z trhu a treba davat CEBION MULTI - to je C vit aj D vit. - davat kazdy den, takze musim ist zase do lekarne lebo domam mame len obycajny CEBION 😒

arrett
10. sep 2010

@janka3.12 To je na voľný predaj🙂 idem písať mangelovi nech po ceste kúpi. Vďaka
Dnes mám zasa upratovaciu maniu☹ Vsetko upratujem, odkladam, skladam, dezinfikujem, po 4 umyvam podlahu... Ach jaj. Prejde Ma to niekedy? Keď porodim hahaha... O chvíľku príde bábätko🙂 juj, ja sa tak dnes teším.

kwetinnka
10. sep 2010

Ked sa nemas kde vyburit..mozes dojst k nam...neviem co skor..zcala som piect...a nejak sa mi lepi cesto tak som ho supla do chladnicky.Bola som kuknut v chladnicke aky cebion mam..a mame multi...takze nemusim kupovat dalsie..super.
A gratulujeme k prvemu stafilokokovy:o)

arrett
10. sep 2010

Napísala som maila môjmu doktorovi, čo povie on na ten cebion.
Jooj baby, ešte že vás mám🙂 Bez vás by som bola úplne stratena🙂 Tolko rad čo som tu už dostala, na nezaplatenie.

Kveti - už koncim🙂 Este zachody a idem obedovat. Dnes rychlovka syr a hranolky
Janka - čo je to ten stafylokok? To nie je asi dobre, čo? Tuším som o Tom niečo čítala v mama a ja.

Cez víkend ideme po obchodoch. Byvame v byte už 2 roky a ešte nemáme dokončení kuchyňu, nemáme lustre a plno plno veci. Tak ideme aspoň tu kuchyňu dorobit🙂 Dufam, že sa nám to podarí🙂 Heh, manželovi ešte nedosla vyplata a mame 2€ na ucte🙂))) Som zabudla, že všetky trvale prikazy mám na 10teho😉) Bydem musieť ísť do banky vložiť peniaze. Ešte že Ma kreditku, lebo neviem ako by ráno natankoval🙂))

arrett
10. sep 2010

Aaaaaaaaa práve došla SMS že prisla vyplata... Telepatia🙂

kwetinnka
10. sep 2010

aNI NEHOVOR..MY TU SICE BYVAME LEN ROK..ALE MAM POCIT V NIEKTORýCH IZBACH SAKO KEBY som teraz prisla.mala my už spi od pol10..ako keby vedela ze maminka jej chysta oslavu:o)
A ozaj už mame orvu stolicku:o)

janka3.12
10. sep 2010

s upratovaním ani nehovorím, kweti presne ako píšeš akoby sme sa nasžňťahovali, večer povysávam, ráno prejde hurikán Oliver a koncovka zase mozem upratovat🙂
Stafylokok je bakteria sposobujuca och u deti, nie moc najlepsie, mam takeho tusaka ze niekto z rodiny musi byt nositel bez prejavov, dakde v hrdle, lebo vzdy po velkej oslave kde je cela rodinyňa ma Oli teda uz 2x mal stafylokoka

arrett
10. sep 2010

@kwetinnka Jeej gratulujeme k stoličke🙂

arrett
10. sep 2010

Kúpila som cebion multi 10ml. Koľko mu mám dávať. Tak ako je v pribalovom letáku? 3x denne?

bibulienka
10. sep 2010

@ivkaivka .. kľud.. . nic sa vážne nestane, ked par dni nebude vit.D..to je pri dlhodobom nedostatku. krivica je uz posledna moznost... neboj, chodte pekne na slniecko ked bude svietit a ja asi skusim ten cebion multi pozrem v lekarni
@arrett .. aj ja sa hlasim, mozes prist upratat aj k nam.. ja upratujem vecer ked Lucka spi.. a rano ked sa zobudi mame rovnaky neporiadok do 5 min 🙂 🙂 🙂 🙂
@janka3.12 .. tak prekultivuj celu rodinu 🙂 🙂 🙂 a vinnika preliec... 😵 😵 😵 inak sa streptokoka nezbavite
@kwetinnka ..gratulujem ku stolicke...

nasa Lucka sa dnes konecne prekonala a zacala behat sama aj po vonku - boli sme vybavit pas a na UPSVAR pre papiere kvoli ukonceniu rodicovskej dovolenky.. a behala jedna radost po chodbe hore dolu...robila ostatnym cakajucim program......konecne sa uz neboji!!!! sa tak tesim .....juj...

@kwetinnka .. drzime palce na oslavu nech sa rodina dobre citi u vas a prajeme vela darcekov..potom sme zvedavi co Lili dostala... 😉 😉

bibulienka
10. sep 2010

hm., dnes som mala byt na kongrese ale na poslednu chvilu to kolegovia zrusili, maju iny program a sa mej sa mi tam neoplati cestovat..takze som doma ...skoda... 🙂 🙂 🙂

arrett
10. sep 2010

Takze sme asi chorý. Simonko cely deň pokaslieval, ale veľmi malo. No a teraz večer sa to rozbehlo. Až tak, že cely ocervenel, ako keby hlieniky chcel vykaslat.
Baby, čo mám robiť☹ ešte nebol chorý. Poriadne som ho na noc obliekla, ani sme ho nekupali pre istotu, iba prdelku. Čo mi poradite na kasel? Nemám ani poňatia čo mu dať. Môžem ísť s ním zajtra von, či radšej nie? Mám ho teraz teplejsie obliekať, či normalka? Ach jaj. Len nech neochorie ešte viac, nech je to rýchlo preč☹

stacinka
10. sep 2010

@arrett ak mas moznost ist do rakuska, tak tam predavaju Oleovit D3. Poradila mi to nasa detska doktorka Je to presne to iste, co Vigantol, len nie je znecisteny. V Heinburgu si za 25minut a nemaju s tym vobec ziaden problem. Ja som si tam dnes bola po prvu davku a malej ho uz kvapkam🙂 Cez tyzden su tam od 8-12, 14-18. A v sobotu 8-12. Tak skus🙂

ivkaivka
10. sep 2010

@arrett, Šimonko aj teplotuje? Mojej pomohlo, ked nemohla vykašľať hlieny, dávať po lyžičkých teplú vodu. To jej kašeľ vždy utlmilo a samozrejme asi by som nasadila nejaky sirup. Nam zaberal Hedelix a Stoptusin.
Vonku neviem, podľa počasia. Pokiaľ nebude teplotovať a vonku bude celkom fajn asi by som na chviľočku išla. A obliekanie, asi normálka, nech sa neprehrieva. Držím palce, nech choroba rýchlo pominie. Držte sa
@bibulienka, ja som jej dnes dala Vigantol. Este raz som volala lekarke, ze kludne mam dat cez injekcnu striekacku. A ked bude slnecno, tak nemusim. Na víkend hlasia pekne, tak nebudem davat a hadam rychlo najdu nejaku nahradu.
To je super, že Lucka už behá. Olivia stále nič. Akurát okolo nábytku a za ruku...som zvedava, kedy zacne chodiť.
Koľko to trvalo vaším deťom, kým prešli od štvornožkovania-chodenia okolo nábytku až po chodenie???

arrett
10. sep 2010

Toto mi poslal môj doktor na vitamíny: Dobrý deň,

použite Vitamin D3 generica gelové kapsuly s obsahom 400IU vitamínu D3. 1 kapsula denne. Kapsulu prepichnete a vytlačíte z nej olej, použijete akoby to bol vigantol – t.j. do mlieka.
Našim klientom som ich zabezpečil v lekárni oproti ambulancii.

S pozdravom

Dr. Š.Harsanyi

Ivka- zatiaľ nemá teplotu. Teraz dve hodiny bojkotoval spánok, čo on o ôsmej už dávno spí bez protestu☹ Ach jaj. Ma aj sopliky. Bože, normálne som ho mala na rukách a plakala. Potom som mu spievala a zaspinkal. Dala som mu ešte teply cajik. Dúfam že bude spinkat do rana a ráno mu nič nebude. Ach jaj.

@ivkaivka

kwetinnka
11. sep 2010

Arrett hlavu hore...deticky chpre byvaju..aj ked je to strasne..ked im nevies nijak pomoct.NA kasel som hedelix neskosala ale stoptusin a stodal nam pomohol..a samozrejme k tomu som davala calciovy sirup..lebo ona hned aj zachripne..a ak nekasle velmi mozno by stacilo aj to.A urcite ho zbytocne neobliekaj..ak mamaj teplotu a studene rucky mne Dr hovorila ze nech ju neobliekam ale nech jej sucham rucky..lebo ze to je boze ako mi to hovorila..periferny sok..alebo nieco take..ze ak by som ju velmi obliekala len ju prehrejem a ruky mat teple aj tak nebude.A von..to musis ty vediet..my sme chodili..aj ked mala tepltu..aspon na dvor na chvilku...ona doma nevydrzi...bude sa pozerat von oknom....ako chce ist von
Ivi nasa Lili zacala chodit okolo nabytku a hned aj za ruku...ale za ruku sme chodili skoro 2 mesiace..zacala v 9.mes a sama sa pusitla 23.8.
A už mame dalsiu stolicku....tak dve neprespate noci za nami..a vonku zubky...a snad bude teraz chvilku dobre.
JAni to sa asi tazko zisiti ze kto je nosicom..nemozes kazdeho poslat na vyter.Ci hej??:o))A inak ako S Olim už ides do prace ?
Bibi dakujem dufam ze to bude v pohode...20 ludi v dome..bude akurat dost...

arrett
11. sep 2010

Baby, celu noc sme nespali. Simonko sa budil každú hodinku. Iba kaslal a plno soplov. Zistila som, že mám na hovno baterkovu odsavacku. Nemohol nijako spinkat. Ani na rukách, ani pri nás, proste som už bola zufala☹
Manzel ide teraz do lekarne. Čo je to ten kalciovy sirup? To mu môžem kľudne dať?? Chcem mu kúpiť bilinkovy čaj, niečo na kasel a mám aj tu kalciovu?
Ináč aj moje hrdlo je mimo. A nielen to, ale aj hlava. Ako tehotná môžem len pastilky z lekarne na cmulanie☹.
Nech to už rýchlo prejde☹
Myslite, že by som mu mohla urobiť ten cibulovy sirup? Aké asi to bude pre neho ťažké na žalúdok, aj ten cukor, či?

ivkaivka
11. sep 2010

arrett, cibulovy neviem. Ja som tiez davala kalciovy sirup, no nepomohol a lekarka vravela, ze max. 1ml, pretoze obsahuje sol. na sopliky jedine: odsavat, odsavat, odsavat...morsku sol, libenar a ak sa nebude dat, tak nejake detske kvapky do nosteka.
A na Tvoje hrdlo: no mne veeeelmi pomaha, ked si namocim vreckovku do studenej vody, dam na krk a obviazem saktkou. Vreckovku, vzdy po takych 4 hodinach opat namocim. Ono to ten zapal vytaha. Je to ako ked sa popalis, tak si na to nesupnes teplu vodu,,ale studenu, nech uľaví. Za 2 dni je po bolesti a v tehotenstve mi pomahalo na bolest hlavy potierat si ju alpou.
A to obliekanie, kwetinka ma pravdu, nepriehrievat. Ved ak ucitis, ze ma studeny nostek, tak mu das nejaky tenky svetrik. A vonku na chvilocku urcite môzte, pokial nie je hmla, alebo neleje. Ja som chodila, aj ked mrholilo. Vzala som ju pod dazdnik. Lilke sa to veeelmi pacilo. A tych 15-20 min. urcite neublizi.
Kwetinka, gratulujem k stolickam. To uz mate kolko zubov?
jani, to nosica zistis aj vylucovacou metodou. Kazdy tyzden sa pozvat na obed k niekomu inemu a hotovo 😅

arrett
11. sep 2010

Už mame aj Teplotu☹((( Manzel kúpil ten čaj pre deti, sirup proti kašlú a nejaké vitamíny. Za cely deň spal možno hodinku. Chudatko moje malinkate. Teraz mám službu do rana a manzl cez deň, kedže ja SIM si cez deň musela trochu pospať. Mám tak stiahnuty žalúdok, že som skoro nič nezjedla. Teraz som Simonka uspala na rukách, dúfam, že si pospinka aspoň hodinku. Ma uplne plny nostek. Stále pláce, je nervózny a z toho Ma zasa sopliky. Boze, je strašne keď je dieťa choré☹ Doteraz som to nevedela☹ Nevnimala som to tak.

ivkaivka
11. sep 2010

No tak to je tak. Ja som myslela, ze zosaliem, ked Olivia mala sopliky. Celu noc som nesapa a tie krce v zaludku, ked som pocula, ako sa opat mrvi a spusti rev...brr. Ja tvrdim, ze deti by nemali byt nikdy chore.
Tak sa drzte, nech to rychlo prejde.
Este, skus caj rooibos bez kofeinu - na krabicke je zirafa, je super ked su sopliky.

arrett
11. sep 2010

@ivkaivka Dakujem veľmi pekne. Skúšam všetko čo píšete🙂 Aspon že mne je už lepšie. Hrdlo už tak neboli, caje pojem na litre🙂 Uz sa od ôsmej 2x zobudil, ale len som ho pohladila a spinkal ďalej. Dnes si pôjdem k nemu lahnut, nech si Manzel pospi a ráno sa vymenime.Ešte že je víkend... Keby Ma tehu tak neunavovalo, bolo by to v pohode🙂 No nevadí, Simonkovi som sľúbila že za pár dni už budeme fit a pôjdeme na ihrisko🙂))

arrett
11. sep 2010

Baby, prečo tu nie ste☹ Som bemocna, neviem čo mám robiť. Simonko teraz zaspal. Ma 39 teplotu. Dala som mu panadol a studený kupel. Čo mám ďalej robiť... Ja sa nemám s kým poradiť☹ Dufam, že mu to klesne.

susika
11. sep 2010

@arrett -detský nurofen je lepší. ani anm panadol alebo paralenový čipok nezaberal nejako extra, ked mala malá vysoké teploty.s tými chaldpnými obkladmi super, to by mohlo pomocť...ak ma soplíky, najlepošie je spať naboku, aby nestekali. ak má kašel, tak to isté....a nejako to rpetrpieť...viem o čom píšeš, ja bývam s malou celé týždne sama a teraz ešte aj bruško a včera i chytila soplíky, aztial bez teploty a kašla, na ten som dala len Fenistil kvapky a pomohlo trocha aj na sopliky...a sopliky treba odsavať, odsavať a odsavať.a včera som našla radu, ež su dobré tie kvapky, čo stahujú sliznicu..no u nas sa osvedčili OPtrivin alebo olymph. nefivem ako sa to rpesne píše, teraz mame sprej, ten naposledy super zabral. s nasivinom nemám dobgre skusenosit, ešte Mar kvapky, ale to skor na dezinfekciu, nam to nezabralo, ekd mala riadne sopliky, to sme sa trapili aj mesiac. a občas aj pinosol, len jej je už neprijemný, naposledy protestovala...u nas su sopliky vždy pri prudkej zmene počasia.
tak držím palce..čaká vas dlhá noc...ale aj mna...

janka3.12
12. sep 2010

arrett drzkajte sa - Oli nam bol takto chory len raz ked mal tu ž. chorobu, predtym raz pri zubkoch - zabrala nam az kombinacia kalcioveho sirupu, stodal a ambrobene - to je mukolytikum na uvolnenie hlienov aj v nosteku ale hlavne v krdle, aby dietatko mohlo dobre odkaslat. Na teplotu nam praveze nurofen vobec nezabera iba panadol, skor je to individualne, na nadchu sme naklonili madrac v postielke, plus som zaliala sypani rumancek do hrncas vriacou vodou a naparovali sme sa s Olim spolocne pod osuskou, ste mali vydiet jaku mal z toho zabavu, no a odsvacka nam musim poklopat zabera iba na vysavac - moja neboj sa aj Oli musel byt takmer celen 3 noci na rukach lebo nemohol pre nos dychat....mysli na to ze chorobka prejde a potom sa obaja do sytosti vyspite 😉

Oli ma nadchu stale, sopliky sa uz daju odsavata, myslim ze aj vdaka Pamyconu, tiez nam ho mohla dat uz ked sme tam boli v pondelok a nie cakat na vysledok vyteru:( je hrozne, aspon s malymi detmi by te labaky a mikrobiologiu mohli nejako posurit 😠 Ivka tvoja vylucovacia medtoda sa mi pozdava🙂 manzel ide v pondelok na preventivku k obvodnej, nech mu urobi vyter a potom k nej zajdem ja a uvidime

janka3.12
12. sep 2010

kweti bola som na OCR iba do stredy, lebo kedze Oli nemal teploty a sopliky sa dali pekne odsat sla som do prace a Oliverko k opatrovatelke, od ponelka idem samostatne popisovat mamografie - drzte mi palce nech mi to ide od ruky 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre