Spinál alebo celková narkóza pri cisárskom? Čo je lepšie?

annie13
1. mar 2010

Maminy po CR, tento tyzden idem na posledne vysetrenie s naplanovanim cisarskeho rezu pre polohu KP, ze je mozne vybrat si narkozu. Tak som sa chcela spytat co je lepsie.
Po spinali je vraj dost zle, bolesti hlavy atd ale zase aj Dr mi vravel ze je menej narocny pre dieta aj matku a ze mi ho aj budu doporucovat, Dakujem za odpovede

jabber
1. mar 2010

ahoj, já jsem měla spinál - špatně mi bylo chvilku, když mi to píchli, ale za pár minut to přešlo a pak už mě kromě břicha, když to přišlo k sobě, nebolelo vůbec nic 😉 Právě špatně bývá od celkové narkózy, ne? 😅

annie13
autor
1. mar 2010

ja som rodila prve babo klasicky, neviem do coho teraz idem a neviem teda co si vybrat
rana bolela dlho?

jabber
1. mar 2010

no pár prvních dní to bylo docela děsný, ale pak už to celkem šlo a hojilo se to rychle 😉
Já mám kamarádku, co měla prvního císaře s celkovou a druhýho se spinálem - a říkala, že je to nebe a dudy - že po celkové se dávala do kupy několik týdnů a že už by do ní nešla, spinál si nemohla vynachválit

katy2
1. mar 2010

jednoznacne spinal... je to fajn, vidis a pocujes, co sa okolo teba deje, hlavne vidis hned dietatko... mne zle nebolo, akurat to strpnute telo mi vadilo.... a este trosku neprijemne bolo, ked vyberali malu, su to take tlaky... inak v pohode... po 24 h. som uz bola na nohach....

katy2
1. mar 2010

rana boli ako rana... ale ta boli aj po celkovej.... po tyzdni uz to bolo s ranou takmer v pohode...

annalena
1. mar 2010

annie skus kuk aj do temy cisarsky rez, tam sa to viackrat rozobera....napr. str. 211

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

a inak jednoznacne spinal, bolesti hlavy mozu byt, ale nemusia (treba pekne lezat, pit co najviac tekutin pred i po, ak zacne bolet hlava, hned sa hlasit nech ti nasadia infuzky a lieky proti bolesti), zle byva po celkovej nie po spinaly 😉
tak ako pise katy, rana boli bez ohladu nato, ci to je spinal alebo celkova

uankab
1. mar 2010

ahojte, ja som mala velmi zlu reakciu na spinal, tak urcite budem chciet druhy krat celkovu... ale je to vysoko individualne... aj ked ja som rodila normalne, len po porode som musela na operacku...

lamarika
1. mar 2010

annie: Já jsem měla celkovou narkózu. Ještě týž den jsem chodila, ale bolesti byly obrovský ještě dlouho. Známá byla na spinálu a byla tak nějak dřív v pohodě. Dokonce šla aji dřív domů z porodky. Záleží ale hodně taky na tom jaký jsi povahy. Pár maminek nezvládne se jako by dívat jak jí dělají císař. Sice nic nevidíš (myslím řez atd), ale všechno vnímáš

zuzuj
1. mar 2010

ahoj mne lekar povedal, ze nemozem ist do narkozy, lebo u mna bude cisarak dlhsie trvat...mam tam staru jazvu a musi ju vybrat a zrasty a podobne...a ze babatko nemoze byt tak dlho v narkoze....ja som inak rada, lebo uz som nechcela dalsiu narkozu ale spinal....
Narkozy som prezila inak uz 3 krat, vzdy po narkoze grciaš...a je ti špatne...až pri poslednej ( to bol bohužial kyret) som negrcala, asi to zaleži od dlžky čo si v narkoze alebo čo...
Každopadne celkova narkoza ma negativnejší vplyv na dieťa a aj na teba...vždy ti to odpaľuje mozgove bunky a ine veci...už nehovoriac čo babatku ....nechcem sa tu už rozpisovať...ale narkoza len podla mna v najnutnejšom pripade....
Daľšia vec, že babatko uvidiš v spinale a nie že sa niekde preberieš na izbe a brucho ani babatko nikde...
ja chcem hned vediet ci je ok, a aby mi ho najneskor do tych 2 hodin priniesli na prisatie...
po narkoze aj dlhsie spis a ked logicky usudzujem moze byt o to vacsi problem s prisatim potom...

ja teda 1 krat ked som nevedela ze byva zle...som bola dorezana a nevladala som stat a ani by som nestihla...som ovracala po zobudeni seba, postel aj zem...sestricky nastastie to brali sportovo...ze je to normalne...druhy krat som to uz vedela...tak som po zobudeni sa vytrepala v polonarkotickom stave na WC a tak som nemala hanbu za to vsak krik od sestriciek, ze nemozem vstavat a mala som zvonit...no to by nestihli ani keby boli rakety 😀
Uf ale som sa rozpisala.... 🙂

a uankab: ked si mala zlu reakciu na spinal, čo tym mysliš?? to potom predpokladam ze na narkozu celkovu budeš mat ešte horšiu....

annalena
1. mar 2010

zuzuj nieje pravda, ze vzdy a kazdy po narkoze grca, je to velmi individualne. pravdepodobne ty trpis na tzv. PONV (postoperative nausea and vomiting), t.j. narkotika u teba vyvolavaju vracanie. da sa tym predist alebo to zmiernit inym typom narkotik, resp. liekmi proti zvracaniu, ktore sa davaju pred, pocas a prip. aj po narkoze. Treba to vzdy pred kazdou operaciou prediskutovat s anesteziologom. 😉
zla reakcia na spinal (hoci uankab nenapisala nic konkretne) tiez neznamena aj zlu reakciu na celkovu.

zuzuj
1. mar 2010

aha tak zaujimave info, predpokladam, ze asi si anesteziolog na materskej? 🙂 asi vsetkym nebyva po narkoze zle to je fakt, áj babenka co som s nou bola na izbe grcala, a sestricky hovorili ze je to časte tak som to brala, ze je to v prevažnej vacsine tak...som nevedela ze to maju len niektori ludia...
No a co robit s tym? ..inak tyka sa to aj spinalu? mam to nejako oznamit ze mi byvalo takto zle...alebo pri spinali mi to nehrozi...

lilly21
1. mar 2010

ja som bola v celkovej a dost ma mrzelo, ze som malu videla neskoro.. mala som najskor epi, potom narkozu, ale komplikacie alebo nejake neprijemnosti po porode som nemala..myslim, ze jazva boli vsetkych rovnako..

aj mna sice raz naplo este v sale (jedna z mala veci, co si pamatam z narkozy - este, ako som sa pytala, ci je ozaj dievcatko a ci je pekna =DDD) - ale vyslo zo mna len to deci vody, co som vypila pocas porodu..

romana29
2. mar 2010

Měla jsem spinál, bez bolestí hlavy a absolutně v pohodě.
Doktor mi dal na výběr když jsem si vybrala spinál, říkal, že je to určitě lepší volba, protože do dítěte se nedostává narkóza a není utlumené.
Kámoška ale rodila v celkové a malej utlumenej nebyl.
Já jsem ale chtěla malýho hned vidět, abych opravdu viděla, že je můj a nevyměnili mi ho 😀

zuzana76
2. mar 2010

ja som za celkovu, mala som aj pri prvom, nevracala som ani nic, aj sa mi to pekne zahojilo, dufam,ze aj pri druhom ma uspia

jaaty
2. mar 2010

aj ja som mala spinál a úplne v pohode, žiadne bolesti hlavy, nič. To, že uvidíš bábätko hneď za to určite stojí 😀 😀 😀

nattou
2. mar 2010

jednoznacne spinal...mensie riziko pre mamu aj babo, male vidis a pocujes hned...no a to, ze musis potom 24 hodin lezat...hmmm, pri tych bolestiach rezaneho brucha je problem vstat, aj ked lokalna anesteza odzneje. Kazdopadne to ma aj dalsiu vyhodu, rozrezane brusko "prichadza k sebe" postupne, takze sa neprebudis do bolesti...ako po celkovej anesteze (aj ked by malo byt pravidlom podat aj nejake silne analgetika, no nie vsade a vzdy sa to aj naozaj urobi). Pri celkovej anesteze prejdu lieky aj do babatka cez placentu, takze ak "nerezu" dostatocne rychlo, babo je utlmene, nevladze samo dychat...zaspi ako mamina. A to pri spinali vobec nehrozi. Takze som za spinal na 100percent. Drzim palce 😎

evitkamalicka
2. mar 2010

ja som za narkozu

certica
2. mar 2010

uz len koli dietatu, ak je to mozne, tak zvolit spinal a nie narkozu 😉

b222524
2. mar 2010

Ja by som sa určite pre spinal už nerozhodla. Mala som ho už a nedopadlo to dobre. Citila som sa strašne a nokoniec ma aj tak museli uspať. Pri spinale som po prebudeni mala neskutočnu zimnicu a nohy a cela polovica tela prišla k sebe až po nejakych 7 hodinach čo som už mala strach že asi ostanem tak. Po celkovej som sa citila uplne perfektne a tiež neboli nasledky ani na malej. A tiež zaleži aku povahu a žaludok mate nie každy totiž zvladne počuvať všetko okolo toho, odsavajte, krvaca to otvarame a podobne a tiež je tam počas toho riziko zvracania tlak vam može behať kamoška napr. odpadla a podobne . Takže obe maju niečo za aj proti je to na každej z vas.

annalena
2. mar 2010

zuzuj mas pravdu, som 😀 ty si tym vela neurobis, proste je to fakt a zmenit sa to neda, niektori ludia na narkotika reaguju citlivejsie ako ini. V kazdom pripade to vzdy hlas pred kazdou operaciou anesteziologovi, on musi zvolit (teda mal by) iny typ narkotik, ktore tieto problemy vyvolavaju zriedkavejsie a su lepsie znasane aj pacientami trpiacimi na PONV. Pred operaciou, pocas by ti mal urcite dat nieco proti zvracaniu a ak by bolo treba, tak aj po operacii. Vacsinou stacia jednorazovo injekcie, ale je zial aj velmi male percento ludi, co musia byt par hodin na infuzke. 😉
Pri spinaly by si tieto problemy mat nemala, lebo tam sa pouzivaju ine lieky. Zvracanie po cisarskom v spinale je z inych pricin, to so spinalom priamo nesuvisi. 😉

uankab
2. mar 2010

no moja reakcia na spinal bola podobna ako mala b222524 ... pichli mi spinal, ten pocit ze otazievaju nohy bol fakt blby, bala som sa ze im spadnem zo stola 😀 ... kazdopadne par minut mi prislo zle od zaludka, na to som dostala strasnu zimnicu, citila som velky pocit smadu, tak do mna liali infuzky jednu za druhou... ta operacia mala trval 30min a bola som tam skoro hodinu, viac v bezvedomi ako vo vedomi, pamatam si len ako po mne kricali aby som otvorila oci a hovorila na nich... nepomohli ani prikrivky na zohriate, tlak mi velmi klesol, skratka kolabovala som im tam... nakoniec mi museli dat nejaku drogu aby som sa stabilizovala, zaspala som a prebrala som sa asi az o 4 hodiny... potom som sa citila som ok, ziadne bolesti hlavy ci zvracanie, az na to ze som sa nemohla postavit z postele ale nohy som si zacala postupne citit... no a na druhy den zistili, ze som pri porode stratila vela krvi a dostala som transfuziou 3 konzvervy... takze tot moj pribeh so spinal ☹

lentilka3000
2. mar 2010

Ahojte baby,ja mam so spinalom dobre skusenosti.Sice som bola rozhodnuta,ze ziaden spinal nechcem,ale ako som tam lezala na porodnej sale a rozpravala sa s anesteziologickou a vravela mi o tej moznosti tak hned zo mna vypadlo,ze chcem spinal.Ja som sa velmi bala narkozy,kvoli astme,bala som sa,ze sa nepreberiem 😅 Ked mi pichali do chrbtice tie vpichy ani to velmi nebolelo,citila som,ze mi odchadzaju nohy a strasny smäd.No stale som bola pri vedomi,vsetci sa ma vypytovali,ze ako mi je,anestez.ma drzala cely cas za ruku.Potom ked mi vyberali malinku z bruska tak som pocitila riadne tahanie,ale dalo sa to vydrzat.A ked som pocula malej plac,vysli mi slzy od stastia a bolo po bolesti.potom si uz len pamatam ako ma dali na postel ,napichali infuziami od bolestia myslim, ze som zaspala.Bolesti prisli trosku neskor,citila som,ako sa mi stahuje maternica,nohy som si citila asi po 3 hodinach.Vecer som uz bola v pohode.Na druhy den som sa uz aj s pomocou postavila.Jasne,ze ta jazva bolela pri kazdom pohybe.
Kazdy ten spinal zvlada individualne,kazdy ,mna napr. vobec nebolela hlava ani mi nebolo zle od zaludka.Takze asi tak... 😵

zuzuj
2. mar 2010

annalena: som rada ze si mi odpovedala na otazky, dakujem....myslim aj tak, ze to zvracanie sa dalo prezit, aj to omracanie a proste vsetko..ale som rada, ze v spinali teda taketo problemy by som nemusela mat....

f.miracle
2. mar 2010

Rodila jsem se spinálem a všechno bylo v naprosté pohodě, malého jsem viděla hned po porodu a tak často uváděné pocity nevolnosti, bolesti hlavy, apod. se mi vyhnuly. Jenom jsem cítila ještě asi dva měsíce po porodu slabou bolest a svědění na zádech v místě vpichu, když jsem se třeba opřela, tak to pobolívalo jako třeba když si něco narazíte, ale nic hrozného.

annalena
2. mar 2010

uankab tak to mi je luto, ze si to tak zle prezivala. ☹ podla toho ako to popisujes, to vyzera nato, ze ti spinal dost znizil tlak (co sa bezne stava, ale da sa to rychlo napravit tekutinami a liekmi), co by nebolo samo o sebe az take zle, ale asi si pri porode ako sama pises stratila aj dost krvi, ze to nevedeli riadne stabilizovat. a tato kombinacia mohla vyvolat problemy ake popisujes. neviem ake lieky ti dali ani aku davku...ak by si este niekedy isla do spinalu, nemusi sa to zopakovat vobec, mozes to prezit uplne v pohode, ale verim, ze po takejto skusenosti ta asi tazko niekto presvedci na dalsi spinal. 😉

miriam11
2. mar 2010

ja som rodila v celkovej narkoze. Museli ma prebrat este na sale hned po zasiti, nestihli ma napichat na lieky proti bolesti, to ma az na izbe, ked ma tam priviezli. Mala som ukrutne bolesti brucha, neznesitelne, bola som omamena. ked som si to porovnala so zenami, co rodili so spinalom, tak neporovnatelne lepsie sa z toho porodu zotavovali. Mna rez nebolel az tak, ale vnutro brucha. Pri CR rezu 5 vrstiev, ten rez bol malina, ale tie rezy pod tym co nevidno ma boleli niekolko tyzdnov. Takze z toho usudzujem, ze spinal je zrejme lepsi, len zial sa niekedy neda dat. ak by som mala poradit, jednoznacne spinal.

cernovlaska
2. mar 2010

Ahoj,já jsem měla celkovou,kvůli akutnímu CS a po probrání jsem měla hrozný bolesti břicha a vůbec jsem nevěděla kde jsem,jestli jsem už porodila,pže mi přišlo,že mám pořád kontra,byla jsem zmatená,prostě hrůza ☹. Kdybych měla podruhé rodit CS,tak jdu jednoznačně do spinálu.Myslím,že je to pro rodičku lepší,ví,co se děje,může tam být,alespoň v některých porodnicích,manžel a ještě ti mimíska ukážou.Jen z těch migrén bych měla trošku strach,ale přeci jenom budeš v péči lékařů,tak ti můžou něco na bolest dát. Jinak jsem se pak hojila velice dobře,sice mě jizva bolela,při špatném pohybu nebo vstávání z postele,ale aspoň jsem mohla v klidu sedět 😵 a jizvu mám skoro neviditelnou,zašili mě,pašáci,moooc krásně 😀 taky držím pěsti 😉

jabber
2. mar 2010

No já myslím, že to s tou bolestí hlavy nebude tak strašný, protože kvůli břichu do člověka perou spoustu léků a infuzí na bolest 😉

jabber
2. mar 2010

respektive čípků a infuzí 🙂

pattie
3. mar 2010

Mě vybrat nedali, automaticky naplánovali spinální, i když bych asi radši celkouvou. Ale bylo to naprosto v pohodě, super zážitek z "porodu", kdy tam i manžel byl se mnou. Velmi rychle mi dolní část těla přišla k sobě, po celkové je prý člověku hodně zle a dlouho se vzpamatovává, nemůžu ale posoudit...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre