Spinál alebo celková narkóza pri cisárskom? Čo je lepšie?

annie13
1. mar 2010

Maminy po CR, tento tyzden idem na posledne vysetrenie s naplanovanim cisarskeho rezu pre polohu KP, ze je mozne vybrat si narkozu. Tak som sa chcela spytat co je lepsie.
Po spinali je vraj dost zle, bolesti hlavy atd ale zase aj Dr mi vravel ze je menej narocny pre dieta aj matku a ze mi ho aj budu doporucovat, Dakujem za odpovede

snazivazuzi
5. nov 2011

Mala som celkovu a nie ze bolesti hlavy a nevolnosti ale ani bolesti jazvy som nemala. Zobudila som sa cca 2 hod po cs a nic som necitila, vsetko bolo OK, jediná neprijemná vecicka bola, ze som mala sucho v ustach a trocha ma skrabalo v hrdle. Inak jazva boli kazdého asi rovnako, nezávisle od toho ci mala spinal alebo celkovu. Tak ci tak musis lezat 24 hod. Ja som sa postavila na druhy den ráno, prisla sestricka, poumyvala som sa na izbe, presla som sa a poobede sla do sprchy. Treba to rozchodit. baba vedla mala spinál, vracala aj pocas sc, migrénu mala aj 3 dni po sc, proste je to indi-vidi, druha na izbe mala tiez spinal a nic jej nebolo, jedine sa stazovala na ten nerpijemny pocit ako zacala citit svoje nohy a pod.

teleranka
6. nov 2011

baby a aky je to pocit, ked si pri spinale necitite vlastne nohyň? neviem si to ani predstavit...nikdy som nebola na operacii, ale uz len z ihly mam panicky strach, ja neviem, ako to vydrzim waaaaa :((

zdevar001
6. nov 2011

@annie13 Ja som mala cisársky pri prvom dieťati v celkovej narkóze, pri druhom spinálku, takže to viem porovnať. Určite to bolo u mňa lepšie po spinálke- o všetkom vieš, čo sa s tebou deje, ako je to s dieťaťom, v podstate si pôrodu aspoň trochu účastná. Pri prvom mi bolo napr. ľúto to, že dieťa videl manžel skôr ako ja a po prebudení som tŕpla,ako to vlastne dopadlo, čo to je, či je bábo zdravé... A celkovo mi bolo aj fyzicky horšie ten 1-krát. Takže ja by som volila spinál.

ustrachana
6. nov 2011

@snazivazuzi po celkovej sa lezi 12 hodin

annie13
autor
6. nov 2011

@zdevar001 otazku som polozila 1 marca 2010 dcerka ma uz 18 mesiacov a narodila sa CR v celkovej narkoze a vsetko v pohode, ale dakujem za odpoved 😉

zdevar001
6. nov 2011

@annie13 tak to som si ozaj nevšimla - teším sa , že je všetko ok

snazivazuzi
6. nov 2011

@ustrachana to asi závisi aj od nemocnice, ja som mala sc o 8,30 a postavila som sa na druhy den ráno.

ustrachana
6. nov 2011

@snazivazuzi ved preto som sa pytala priamo len na Kramare 😉

zuzanka111
7. nov 2011

Ahoj, môj muž je anesteziológ a robia obe formy anestézie.
Nie som si istá, či si môžeš vybrať Ty. (Ak áno, nie je to bežné) Jednoznačne o tom rozhoduje lekár (anesteziológ).
Napríklad v nemocnici, kde pracuje (UNLP) sa dáva iba spinál. Celková iba ako alternatíva pri komplikáciách.
Ja som mala spinál 2x. Jednoznačne sú tam omnoho menšie riziká. Odporúčam aj z vlastnej skúsenosti. (v minulosti som mala skúsenosť 2x s celkovou anestéziou a prebúdzanie bola katastrofa...). Vpich spinálu necítiš, je Ti fajn. Vnímaj to ako nútený oddych.

PS: bolesti hlavy sú zriedkavé. Nemusíš sa báť.

maca_p
7. nov 2011

@zuzanka111 pri sc som mala aj spinal aj celkovu. mne sa viac pozdavala celkova, absolutne ziadne problemy so vstavanim, ziadne bolesti hlavy. po spinale sa mi chcelo odpadavat este aj na druhy den. vyhoda spinalu bola akurat v tom, ze odsznievanie anestezy islo pekne pomaly a poporodne bolesti nastupovali v slabsej intenzite. kdezto po celkovej som sa prebrala a hned prisiel nastup ukrutnych bolesti, ani novalgin nezaberal. mne dali na vyber oba razy. ten druhy v celkovej bol preto, lebo som nezvladla pichanie spinalu a uz uz som odpadla 😀

maggie2
7. nov 2011

@maca_p aj ja sa prikláňam k celkovej anestéze. Je to údajne jednoduchšie i pre lekára (absencia toho celého ansámblu okolo).

bv_alexandra
7. nov 2011

@zuzanka111 ja som rodila na antolskej, a antestiologička mi vysvetlila všetko o obidvoch formách. Keby som bola povedala že spinal nechcem tak by mi dali celkovú. 🙂

adkoalauri
7. nov 2011

@teleranka Vedľa mňa ležala baba po spinále a už po 5 hod. nevedela čo má zo sebou robiť, tak jej bolo zle že nemohla ani pohnúť. Ja som mala celkovú a aj druhýkrát by som išla na celkovú. Mňa sa pýtali akú formu chcem, dali mi na výber. Žiadny problém som nemala ani po prebudení sa. Ona hovorila, že veľmi cítila aj rezanie a okrem toho jej anesteziológ všetko hovoril, čo s ňou robia. Bola jej z toho zle 😢

chrobulka
7. nov 2011

ja som nemala na vyber, pri dvojickach sa celkova nerobi udajne. keby idem znova rodit a cakam len 1, tak chcem celkovu...

michaela80
7. nov 2011

@adkoalauri, @chrobulka ja som malaz2 x spinal ...prvy som znasala zle po 17 hodinach v kontrakcoia porod v 31 tt a maleho brali hned prec...asi preto som to tak znasala..no teraz sa mala narodila o 11tej , na sale bola super nalada, buduca svigrinka to fotila a popisovala co sa robi , hned som ju videla a o hodinu mi ju uz prilozili..to sa pri celkovej neda...bolesti sa daju v pohode vydrzat..na druhy den rano okolo7 som uz cupitala na nadstandard a to som sa aj sam a postavila z postele... po celkovej narkoze ktora ovplyvnuje aj babo by sa to tazko dalo... a myslim ze tato fotka hovori za vsetko ...porod som si doslova vychutnala a v narkoze by som ho akurat tak prespala...

m.i.r.i
7. nov 2011

ja som mala lokalnu anestezu ale cez epidural, nie spinal..a len mozem z mojej skusenosti povedat, ze to bolo uplne super. Nebolo to tak planovane, ale preto, ze som vlasne sla rodit normalne s epiduralnou analgezou, ale kedze nepostupoval porod, po asi 9 hodinach sa lekar rozhodol pre cisarsky a tak mi vlastne tam, kde mi pichali epidural dali to lokalne anestetikum, co mi umrtvilo dolnu cast tela..sice som sa cely cas pocas operacie triasla asi adrenalinom, ale videla som maleho hned ako ho vybrali aj potom ked ho poumyvali a zabalili do perinky a mna este sili..a najvacsia vyhoda bola po operacii, ze mi este anesteziologicka chodila pichat epidural niekolkokrat, na noc aj potom cez den, co mi uplne utlmovalo bolesti jazvy...nemusela som brat lieky proti bolesti ako po klasickom spinale..neviem, ci toto je mozne si takto "objednat" kedze za epidural sa plati, mozno ak sa zaplati za klasicky epidural, tak to takto urobia, ale ak budem mat moznost raz pri druhom porode, tak by som to chcela takto..ziadne bolesti hlavy, lahsie bolesti jazvy a na porod celkovo mam super spomienky

livia76
7. nov 2011

@teleranka pri čítaní tvojho príspevku o tých nohách som sa pousmiala spomienkou na môj cisársky v lokálnej anestéze 😉 😉 keď ma totiž už po všetkom prekladali z operačného stola na pojazdnú posteľ, prehodili najprv nohy 😉 pozerala som sa na ne ako na cudzie, lebo ja som mala stále pocit, že ich mám stále na pôrodnom stole 😀 😀 😀 nebolo to nepríjemné, skôr taký smiešny pocit že ,,to čo je " ale určite vám čakateľkám odporúčam ,ak sa dá vybrať- lokálne umrtvenie, všetko pekne prežijete spolu so svojim bábätkom.
K bolestiam hlavy len toľko, som migrenička od svojich 7. rokov,ale pri dodržiavaní pokynov ošetrujúceho personálu,teda nedvíhať sa a byť v čo najväčšom kľude cca 24 hod.po pôrode som žiadnu bolesť hlavy nezaznamenala . A ako jedna z mála po cisárskom som o cca 36 hodín pošmatlávala s malou na rukách po chodbe 😀 Naozaj je najlepšie ,ak to okolnosti dovoľujú , začať chodiť čo najskôr 😀 Držím vám všetkým palce 😵

livia76
7. nov 2011

@teleranka ešte kukla som tvoje príspevky, aj ja som mala po svokrovi vybraté na začiatku meno Julián doteraz som do toho mena zaľúbená 😉 no nakoniec máme Lesiu 😉

teleranka
8. nov 2011

@livia76 pri citani mojich prispevkov si mozno o men myslis, ze bozeee ake teliatko bojazlive :((((
ale ano, co sa tyka lekarov, som :(((( a samozrejme, ze nic nemoze byt dobre a dnes som zas skoncila v nemocnici....krce, bolesti...takze ak to takto pojde dalej, do porodu uz budem "vycvicena" a uz ma nejake infuzie nerozhadzu :(((
a inak keby to bol chlapcek, urobim kompromis a dam mu obe mena, Benjamin Julian, cize B:J. a hotovo 🙂)
ale je to nadherne meno...len nech ho nikto nevola Julo alebo ďuso 🙂)))

teleranka
8. nov 2011

@adkoalauri ahojky, no men je zle, len ked si na to pomyslim 🙂)))) ach jaj, nech uz bude ako bude, hlavne, nech drobcek bude v poriadku... a pri celkovej ti nebolo luto, ze si babo nevidela hned?

livia76
8. nov 2011

@teleranka ale vôbec, ja som pred pôrodom tiež nikdy nebola v nemocnici, takže tá obava bola aj vo mne našťastie bola naozaj neopodstatnená, myslím, že moja mamina sa bála viac, ako ja 😉 mala som plánovaný cisársky, takže v pondelok som vedela, čo ma v stredu bude čakať, môj Dr. mi to do detailov povysvetľoval. Celé tehotenstvo som hovorila, že rodiť budem prirodzene, a na taký pôrod som sa aj pripravovala, okolnosti boli ale iné, takže som mala necelé 2 dni, aby som sa pripravila na cisarsky 😵 ,takže som si aspoň mohla vybrať lokáku a som rada 😉 Prajem veľa zdravíčka.

adkoalauri
8. nov 2011

@teleranka Absolútne ma to nemrzí, lebo bol pri mne manžel aj mama a oni ho videli 5 min. po vybratí. Ale ja som začala rodiť spolu s manželom, len nastali komplikácie a preto mi robili cisársky rez. Keby som mohla vrátiť čas, tak si ho dopredu vybavím a nezažijem to, čo som zažila. Nikdy by som nešla rodiť prirodzene 😢

teleranka
8. nov 2011

@livia76 dakujem dakujem 🙂

jankohrasko
10. nov 2011

@adkoalauri Ahoj, prosim Ta, mozem sa spytat, kde si rodila? Dakujem. 🙂

adkoalauri
12. nov 2011

@jankohrasko V Galante

sisinka8
13. jan 2012

@adkoalauri ako bolo v galante ja idem tam robit so sekciou chcem spinal.

adkoalauri
13. jan 2012

@sisinka8 Je to tvoje rozhodnutie, ja by som osobne znova išla na celkovú narkózu. Vedľa mňa čo ležala na izbe baba sa 24 hod. nemohla ani pohnúť, bola veľmi hotová z toho ☹ . Určite to však má aj výhody, ja neviem. Jej všetko hovorili, čo robia, bolo jej z toho zle a ešte k tomu ona sama povedala, že veľmi cítila aj rezanie atď. ale podľa mňa u nej sa niečo stalo, lebo ani na 3 deň necítila svoju pätu- čo nie je normálne. Nestraším, ja som to nezažila, len to viem, čo ona povedala 🙂

kobolova
13. jan 2012

Mala som 2 cisarske, prvy s celkovou (v tom zhone mi zacinajuca anesteziologicka nevedela pichnut spinal 😖 ) a druhy so spinalom, a treti by som asi isla zase spinalom kvoli tomu prvemu momentu s babatkom, ze som ho videla hned.
Co sa tyka bolesti - pri oboch to bolo rovnake, pri spinali som nemala ziadne ine bolesti, nez v oblasti rezu, ziadna bolest hlavy, ci inych "vedlajsich ucinkov". Vela som pila a dokonca ma postavili po 12 hodinach! A nic...
Jedine, co bolo ine, ako po celkovej bol pokles tlaku po vpichnuti spinalky, na co som bola pripravena, kedze mam nizky tlak, ale za minutu mi nieco dopichli a bolo to spat na normale... a este pocas asi 2 hodin po porode som mala triasku, tak to len preckat...
Po cely cas pocas porodu sa so mnou rozpravala anesteziologicka, presne mi hovorila, co robia, ze budem citit tlak na brusko a hrudnik, ked mi budu vyberat maleho, cakala som horsie z tych diskusii, bolo to v pohode znesitelne a hlavne to trvalo asi len 20 sekund... Porodnika som nepocula, "hovorili potichu", he-he, takze to ma nerusilo a hlavne ked maly zaplakal, to bol lepsi pocit, ako ked mi po celkovej doniesli dceru po 4 hodinach, ze: "tak toto je vase babatko", a ja: "hmm, super, dakujem... a odkial mam tu istotu?"...
Takze ja az na tu triasku som opat za spinal. Rodila som na Antolskej v BA.

sisinka8
14. jan 2012

@adkoalauri ja som mala prvy porod celkovu anestezu a nepacilo sa mi ze som nevidela dcerku hned!z narkoze mi bolo zle na zvracanie.chcela by som spinal druhy krat uz alebo epidural.

sisinka8
14. jan 2012

@kobolova ahoj!aj mne chybal ten prvi krik mojej malinkej...a ked mi ju priniesli na izbu neako som bola deprimovana ze urcite tato je ta moja??!! 😉 chybal mi zazitok z porodu,prvy vykrik,pohlad,dotyk.....teraz uz po druhy krat som odhodlana to so spinalom aj ked sa tu pise vela proti ,ja si myslim to zavisi aj od samotnej osobnosti zeny ako to vezme cele.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre